• PRZEDSMAK ŚWIĄT - PISANKI I PALMY NASZYCH UCZNIÓW

          • Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Wokół nas, mimo kapryśnej aury, coraz wyraźniej czuć ich wyjątkowy klimat. W kwestiach wiary nie sposób wszystkiego wyrazić za pomocą słów. Dlatego posiłkujemy się symbolami. Pisanka odzwierciedla wiosnę, przebudzenie do życia, zwycięstwo miłości i ogarniającą wszystkich radość. Ich dekorowanie jest ulubionym przedświątecznym zajęciem nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Palma z kolei jest nie tylko znakiem triumfu, ale i męczeństwa. Dlatego zapowiada to, co dla nas najważniejsze: dobro zawsze zwycięży. W atmosferze zbliżającej się Wielkanocy na tropie tradycji byli ci uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w zorganizowanym przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach konkursie "Tradycyjna Palma i Pisanka Wielkanocna". Oto efekty ich pracy.

          • W POSZUKIWANIU SWOJEJ DROGI ŻYCIOWEJ, 8-KLASIŚCI NA TARGACH EDUKACYJNYCH

          • Jaką szkołę ponadpodstawową wybrać i jak zrobić to mądrze? Kim chcę zostać w przyszłości? Bez wątpienia, bardzo ważne jest to, aby wnikliwie przemyśleć, na którą z opcji edukacyjnych postawić. Aby ułatwić podjęcie decyzji nasi 8-klaisiści wzięli udział w dwóch odsłonach Targów Edukacyjnych. 9 marca poznali ofertę szkół branżowych i techników, zaś 1 kwietnia wysłuchali tego, co przygotowały dla nich lokalne licea.

            Wybór ścieżki edukacyjnej i zawodowej to bardzo poważna decyzja w życiu młodego człowieka. Obecnie oferta szkół ogólnokształcących i zawodowych jest bardzo bogata. Ogólnie dostępna w Internecie baza danych nie zastąpi nigdy kontaktu bezpośredniego - z nauczycielami i uczniami reprezentującymi daną placówkę. „Giełda Szkół” pozwoliła poznać 8-klasistom profile edukacyjne poszczególnych szkół i ich programy nauczania. Mamy nadzieję, że zdobyte informacje i uzyskane porady pomogą uczestnikom wydarzenia wybrać dobrą szkołę ponadpodstawową, dostać się do niej, a następnie skutecznie przygotować się do matury.

          • NASZA SZKOŁA (STALE) ZMIENIA OBLICZE

          • W trosce o komfort pracy naszych uczniów systematycznie zmieniamy oblicze szkoły. Tym razem wymienione zostało linoleum w sali numer 7, w której na co dzień wiedzę zdobywają 2-klasiści. Jak widać, nasza placówka systematycznie odświeża swój wizerunek, aby uczniowie i nauczyciele mogli cieszyć się z warunków lokalowych na miarę XXI wieku.

          • ZDOBYWALI WIEDZĘ Z ZAKRESU POŻARNICTWA

          • 15 marca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Daleszycach odbyły się gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież Zapobiega Pożarom". Szkołę Podstawową w Mójczy reprezentowali 5-klasiści: Emilia Trzpiot, Jakub Chłopek i Alan Mrozik. Chociaż tym razem naszym uczniom nie udało się przejść do kolejnego etapu, to jednak wiedza zdobyta podczas przygotowań do tych zmagań, jest na wagę złota. Wszystkim uczestnikom konkursu osobiście podziękowali Dariusz Meresiński - Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce oraz Anna Kosmala - Radna Rady Powiatu Kieleckiego, wręczając pamiątkowe puchary, dyplomy oraz drobne upominki.

            Pierwsza połowa marca to czas, w którym corocznie rozpoczyna się tradycyjny Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej przebiegający pod hasłem: "Młodzież Zapobiega Pożarom". Konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Akcja ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Do zmagań z ogólnopolskim testem przystąpili także uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Daleszyce.

            Wszyscy uczestnicy konkursu sprawdzili swoją wiedzę dotyczącą przepisów przeciwpożarowych, rozwiązując test złożony z kilkudziesięciu pytań. Jego celem było wyłonienie reprezentantów na powiatowy turniej wiedzy pożarniczej. Najlepsi w swoich kategoriach w poszczególnych gminach będą startować w etapie powiatowym, zaś jego zwycięzcy wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich, które wyłonią najlepszych w każdej kategorii wiekowej, które zostaną zaproszone na eliminacje centralne.

          • NA TROPIE TAJEMNIC ŚWIATA

          • Wiosna to rozkwitająca na naszych oczach przyroda. Jakie prawa nią rządzą? Jakie tajemnice skrywa? 22 marca, u progu długo wyczekiwanej pory roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły, począwszy od wychowankach "zerówki", na trzecioklasistach skończywszy, wyruszyli po wiedzę. Swoje kroki skierowali do Parku Technologicznego w Kielcach. Powód? To miejsce, którego celem jest popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie. Temat przewodni wyprawy: luminescencja.

            Czym jest luminescencja? To zjawisko polegające na emisji fal świetlnych przez niektóre ciała wywołane przyczyną inną niż rozgrzanie ich do bardzo wysokiej temperatury. Właśnie w tym zakresie mogli poeksperymentować nasi najmłodsi uczniowie. W szukaniu odpowiedzi na trudne pytania dzielnie im towarzyszyły wychowawczynie: Renata Kaleta, Justyna Malec, Anna Dziewięcka i Karolina Opel.

            Jak podkreślają twórcy Centrum, jego misja polega przede wszystkim na rozwijaniu kompetencji w zakresie STEAM - nauki, inżynierii, sztuki i matematyki, a także pobudzeniu ciekawości kreatywności oraz inspiracja do własnych poszukiwań.

          • POETYCKIE POWITANIE WIOSNY

          • Pierwszy ciepłe dni sprawiają, że w wielu miejscach pojawiają się przebiśniegi, żonkile, krokusy i tulipany. Dookoła nich królują forsycje. Na kwiatach przysiadają pracowite pszczoły, a nad głowami szybują powracające z emigracji bociany. To świetny temat dla poetów. Jak wiele wierszy z wiosną w roli głównej powstało, mogli się przekonać uczniowie klas 1-3, którzy na przywitanie długo wyczekiwanej pory roku stanęli w recytatorskie szranki.

            Niecierpliwie wyglądaną wiosnę przywitać trzeba należycie. Wiedzą o tym dzieci z klas 1-3 nauczania początkowego w Szkole Podstawowej w Mójczy. Każdy ochotnik miał za zadanie przygotować recytację okolicznościowego wiersza. Mile widziane przebranie - podkreślali organizatorzy. Chociaż zwycięzcami byli wszyscy uczestnicy, to jednak konkursowej jury musiało zmierzyć się z zadaniem wyboru najlepszych.

            Jego decyzją 1. miejsce zajęli: Maja Mojecka i Bartosz Chłopek (klasa III), a tuż za nimi sklasyfikowani zostali: Natalia Jagodzińska (klasa II) oraz Lena Sarnat i Wojciech Dziedzic (klasa III), zaś na najniższym stopniu podium zmagania na słowa ukończyli: Julia Czarnowska i Daniel Łakomiec (klasa II). Wyróżnienia powędrowały z kolei do rak Zofii Załęckiej i Oliwii Puchały (klasa I).

            Wszystkim miłośnikom poetyckiego słowa talentu pogratulowała Marta Puchała - dyrektor naszej szkoły, zaś najlepsi z najlepszych odebrali również pamiątkowe dyplomy. Wszyscy zatem mieli powody do zadowolenia. Z uśmiechem na twarzach o wiele łatwiej poczuć wiosenny klimat.

            Celem zmagań było promowanie piękną polskiej poezji oraz motywowanie dzieci do twórczej aktywności i prezentowania swoich zdolności recytatorskich. Trzeba przyznać, że wyznaczone zadania z pewnością zostały zrealizowane. To niesamowita wartość, kiedy w dobie komputerów, Internetu, ogólnego pośpiechu, bardzo młodzi ludzie potrafią zachwycić się pięknem słowa, potrafią zadziwić publiczność sugestywną interpretacją utworu lirycznego. O tym, jak barwny jest ojczysty język, często należy przypominać. Dlatego wszystkim uczestnikom należą się gratulacje.

          • KINO AKCJI W PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          • Z czym kojarzy się początek astronomicznej wiosny? Jeżeli ktoś powie, że: z rozkwitem przyrody, coraz dłuższymi dniami, ociepleniem, topieniem marzanny lub powrotem bocianów z ciepłych krajów, będzie mieć rację. Naszym uczniom z kolei na myśl może przyjść... kino, bo właśnie tam udali się, by szukać wiosny.

            Uczniowie klas 4-7 wraz z opiekunami: Moniką Kuśmierczyk, Arturem Smołuchem i Łukaszem Wilczkowskim oraz bohaterami filmu "Uncharted" przeżyli przygodę na miarę Indiany Jonesa. Tym razem celem było odzyskanie fortuny utraconej przez Ferdynanda Magellana 500 lat temu. Ufff... Było gorąco. Podobnie jak na zewnątrz, choć to dopiero pierwsza odsłona wiosny. Co będzie dalej?

          • ŚWIETLICA PO METAMORFOZIE

          • Świetlica szkolna to nie tylko miejsce, w którym uczniowie spędzają czas wolny przed i po lekcjach. To także zakątek, w którym uczą się poznawać otaczający świat. Dlatego przyszedł czas na zmiany, a te - jak wiadomo - muszą być na lepsze. Z myślą o komforcie pracy i wypoczynku naszych wychowanków pomieszczenie świetlicy szkolnej przeszło metamorfozę. Nowe wyposażenie, przyjemny kolor ścian, dekoracje - wszystko to sprawia, że miejsce to stało się jeszcze bardziej przyjazne.

          • ORTOGRAFIA JEJ NIE STRASZNA, NASZA UCZENNICA WŚRÓD NAJLEPSZYCH

          • W ortograficzne szranki każdy z nas staje praktycznie każdego dnia. Dlatego tę umiejętność trzeba pielęgnować i ją nieustannie kształtować. Polskie zasady pisowni nie należy do łatwych. Użycie odpowiednich liter w poszczególnych wyrazach to dla wielu poważne wyzwanie. Do tego grona nie należy z pewnością Katarzyna Bera - uczennica Szkoły Podstawowej w Mójczy, która w XXVII Gminnym Konkursie Ortograficznym w kategorii klas VII-VIII zajęła 3. miejsce. Najlepszym z najlepszych dyplomy i nagrody książkowe wręczyli: burmistrz miasta i gminy Daleszyce Dariusz Meresiński oraz wicedyrektor lokalnej szkoły Teresa Rzepecka.

            Coroczna akcja ma na celu propagowanie poprawności ortograficznej wśród uczniów. Do rywalizacji o tytuł "mistrza" przystąpili przedstawiciele poszczególnych szkół znajdujących się na terenie gminy Daleszyce, wyłonieni na drodze wewnątrzszkolnych eliminacji. Finałowe dyktando, z którym zmagali się szkolni „mistrzowie”, było tak zredagowane, by na uczniów czyhały przeróżne pułapki ortograficzne. Naszą szkołę - oprócz Katarzyny Bery - reprezentowali: Alan Mrozik (klasa V), Bartosz Kwiatkowski (klasa VI) oraz Piotr Staszowski (klasa VIII). Tegorocznej odsłonie zmagań przyświecało hasło: "Czerp mądrość od autorytetów, ale ufaj sobie".

          • SPOKOJNIE, TO TYLKO ĆWICZENIA...

          • O tym, jak ważne są precyzyjnie opracowane oraz wdrożone procedury postępowania na wypadek konieczności ewakuacji szkoły, nie trzeba nikogo przekonywać. Ważnym elementem tego procesu jest przećwiczenie działań podejmowanych na tę okoliczność. Niezbędnym punktem takiej akcji jest również podsumowanie i ocena poprawności oraz szybkości podejmowanych decyzji. 18 marca 2022 roku Szkoła Podstawowa w Mójczy na chwilę opustoszała. To efekt próbnej ewakuacji. Uczniowie mając świadomość, że są to jedynie standardowe ćwiczenia, przyznawali jednocześnie, że dzięki nim lepiej wiedzą, jak zachowywać się w sytuacji realnego zagrożenia.

            Po usłyszeniu sygnału alarmowego wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkolnym, zachowując wytyczne zawarte w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, bez paniki przedostały się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki. Tu każdy opiekun grupy złożył meldunek o obecności wszystkich klas i ich liczebności.

            Nauczyciele znają schemat szkoły, wiedzą gdzie są wyjścia ewakuacyjne. Uczuleni są, aby razem z uczniami spokojnie opuszczać budynek i wybierać wyjście, jeśli nie zajdzie inna konieczność, zgodnie z harmonogramem. Po zakończonych ćwiczeniach wszyscy wrócili na lekcje.

            Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.

          • PLECAKI PEŁNE MIŁOŚCI TRAFIŁY DO DZIECI Z UKRAINY

          • Tak niewiele, a znaczy tak dużo. Drobny gest w postaci wyposażonego w kilka upominków plecaka może sprawić dziecku uciekającemu z Ukrainy radość i stać się dla niego namiastką normalności. Taką misję spełnia akcja "Plecaczek", do której z pełnym zaangażowaniem przystąpiła społeczność skupiona wokół naszej szkoły. Solidarność i dobre serca ludzi dają nadzieję na lepsze jutro. Dlatego wszystkim tym, którzy przygotowali plecaki i dostarczyli je do naszej szkoły, składamy serdeczne podziękowania i informujemy, że kolorowe, pełne miłości przesyłki dotarły już do maluchów.

            Każdego dnia polsko-ukraińską granicę przekraczają tysiące osób uciekających przed piekłem wojny, w tym głównie kobiety i dzieci. Właśnie najmłodszym Ukraińcom dedykowana jest akcja "Plecaczek". Pomysł polega na skompletowaniu odpowiednio wyposażonego – w dziecięce akcesoria i artykuły spożywcze – małego, kolorowego plecaczka. Tak przygotowana przesyłka trafia do dzieci na granicę lub do punktów recepcyjnych – wprost w ręce najmłodszych, dając im namiastkę szczęścia i poczucia bezpieczeństwa.

            Szkolna odsłona akcji "Plecaczek" wypadła imponująco. Udało nam się zebrać wiele pięknych, kolorowych plecaków, wypełnionych po brzegi wskazanymi akcesoriami. Wszystkim zaangażowanym w projekt - uczniom, rodzicom, pracownikom szkoły - serdecznie dziękujemy.

          • FILMOWE ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA KOBIET

          • Dziś dzień wyjątkowy - Święto Kobiet. Naszym Paniom życzymy wszystkiego, co najlepsze, nie tylko od święta. Aby plany, nawet te bardzo odległe, udało się zrealizować. Szczęścia, dzięki któremu marzenia nabierają realnego kształtu. Zdrowia, które jest fundamentem wszystkiego. I przyjaciół, z którymi można dzielić radość codzienności. Niech zawsze otacza Was miłość i troska najbliższych oraz powszechna życzliwość i szacunek. W ramach prezentu zapraszamy do obejrzenia okolicznościowego filmiku z naszymi uczniami w rolach głównych.

            FILM MOŻNA OBEJRZEĆ NA FACEBOOKOWYM PROFILU SZKOŁY

          • SIŁA JEST KOBIETĄ, CZYLI KOBIETY GODNE PODZIWU OCZAMI UCZNIÓW

          • Podziwiane za wewnętrzną siłę i konsekwencję w dążeniu do celu. Za osiągnięcia, niezależność, niezłomność i wiarę we własne możliwości oraz wpływ na współczesny obraz świata. To one swoją postawą udowodniły, że powielane stwierdzenie o "słabej płci" ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Maria Curie-Skłodowska, Danuta Siedzikówna, Malala, Wisława Szymborska, Virginia Woolf, święta Faustyna, Coco Chanel, Ukrainki walczące o wolność ojczyzny - to tylko niektóre z bohaterek, których sylwetki postanowili przybliżyć uczniowie naszej szkoły z racji przypadającego na 8. marca Dnia Kobiet.

            Wizerunki wybitnych, inspirujących, silnych, a nawet heroicznych kobiet to dzieło naszych uczniów, którzy dołożyli wszelkich starań, aby obraz korespondował z treścią, dając nadzieję, że każda z przedstawicielek płci pięknej jest w stanie osiągać wielkie rzeczy. Starannie wybrane bohaterki plakatów – to na nie patrzymy i zachwycamy się ich sukcesami, nie zapominając, że w nas też tkwi siła, która pozwala marzenia urzeczywistniać.

            Aby jednak codziennie iść do przodu, realizować swoje postanowienia, spełniać marzenia i pokonywać napotkane na drodze przeciwności losu, należy mieć nie tylko motywację do działania, ale także wiarę we własne możliwości. Owocne poszukiwania autorytetów w damskim świecie pokazują, że kobiety to nie tylko "płeć piękna", ale także płeć silna.

          • DZIEŃ KOBIET W KLASACH: UCZENNICE NIEPYTANE

          • Średnio wymawiają 16 tysięcy słów dziennie. Te statystyczne wyliczenia mówią oczywiście o kobietach, dla których 8. marca jest dniem wyjątkowym. Dlaczego? Właśnie wtedy corocznie świętują przedstawicielki płci pięknej na całym świecie. W tym wyjątkowym dniu panowie z naszej szkoły - i co młodsi, i ci mający nieco więcej wiosen na karku - nie zapominają o paniach, którym - wszystkim bez wyjątku - składają najserdeczniejsze życzenia. Z myślą o uczennicach męska część Samorządu Uczniowskiego przygotowała okolicznościowy prezent: całodniowe zwolnienie z odpowiedzi ustnych. Tym samym udowodnione naukowo zamiłowanie do mówienia będą musiały zrealizować w inny sposób. Wszystkiego najlepszego!

          • W POSZUKIWANIU DROGI ŻYCIOWEJ, WARSZTATY EDUKACYJNE DLA 8-KLASISTÓW

          • W życiu każdego młodego człowieka przychodzi moment, gdy musi zacząć podejmować w pełni dorosłe decyzje. Pierwszy raz ma to miejsce w chwili ukończenia szkoły podstawowej. Konieczne jest wówczas dokonanie wyboru dalszej formy kształcenia. Skąd mieć pewność, że obrana droga jest tą właściwą? Aby pokazać, jakie perspektywy daje wybór niektórych zawodów, 21 lutego 2022 roku uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Mójczy wzięli udział w zorganizowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego CK Technik w Kielcach warsztatach edukacyjnych promujących szkolnictwo zawodowe. Wyjazd odbył się w ramach współpracy naszej szkoły z placówkami z Sukowa i Niestachowa.

            CK Technik to jedno z najnowocześniejszych miejsc do praktycznej nauki zawodu w naszym regionie. W czasie warsztatów  uczniowie zostali zapoznani z ofertą szkolnictwa branżowego oraz mogli zwiedzić profesjonalnie wyposażone pracownie do praktycznego kształcenia zawodowego.

            Sądząc po reakcjach naszych uczniów, wizyta w centrum nie była czasem straconym. Może zdobyta przy tej okazji wiedza stanie się dla kogoś punktem zwrotnym na drodze do wymarzonej, szczęśliwej przyszłości.

          • WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "PLECACZEK"

          • Ile może się zmieścić do małego dziecięcego plecaczka? Teoretycznie niewiele. Jednak te, które będziemy kompletować w naszej szkole z myślą o najmłodszych, którym przyszło opuścić rodzinny dom na Ukrainie, będą znaczyły niezwykle dużo. Mają dać choć odrobinę radości i uśmiechu w przyjaznej Polsce. Wszystkich ludzi dobrego serca zapraszamy do udziału w akcji "Plecaczek".

            Prosimy o małe plecaczki dla dzieci. Nie muszą być nowe. Ważne, żeby były w dobrym stanie.

            Każdy z nich będzie zawierał:

            •  butelkę wody niegazowanej z tzw. "dzióbkiem",
            •  soczek w kartoniku ze słomką,
            •  mus w tubce,
            •  batonik,
            •  małe opakowanie kredek,
            •  kolorowankę,
            •  pluszowego misia,
            • paczkę chusteczek higienicznych,
            • opakowanie mokrych chusteczek.

             

            W miarę możliwości można zadbać o pełne wyposażenie plecaka. Można również dostarczyć pusty plecak lub poszczególne rzeczy, które docelowo w każdym z nich się znajdą.

            Żadne dziecko nie powinno zasypiać i budzić się w strachu o to, co będzie. Dajmy im nadzieję na lepsze jutro. Dajmy im uśmiech.

          • PIERWSZE DARY OD NAS DOTARŁY DO POTRZEBUJĄCYCH, ZBIÓRKA TRWA

          • Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wielu z nas nie potrafi myśleć o niczym innym, jak tylko o losie ludzi, którzy obudzili się w kraju ogarniętym wojną. Aby pomóc tym, którzy w Polsce znaleźli bezpieczną przystań, nasza społeczność szkolna zorganizowała zbiórkę darów. Pierwsza transport trafił już do centrum logistycznego w Daleszycach, skąd dary zostaną rozdysponowane. Docelowo trafią one do uchodźców przyjętych w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie oraz tych przebywających na granicy. Z pomocą pospieszyli także uczniowie klasy IV, którzy nie pozostali obojętni na los pięcioosobowej rodziny ukraińskiej, która zamieszkała w niedalekim sąsiedztwie szkoły. Również do niej trafiła paczka z artykułami pierwszej potrzeby - środkami higienicznymi, chemią gospodarczą i kosmetykami.

            Zbiórka na rzecz naszych wschodnich sąsiadów wciąż trwa. Każdy może dołożyć przysłowiową "cegiełkę" i przynieść do budynku szkoły dary. Wciąż potrzebne są: środki opatrunkowe i higieniczne, koce, śpiwory, ręczniki, odzież oraz żywność o długim terminie ważności. Jak wiadomo, wśród uchodźców są małe dzieci. Z myślą o nich można przynosić także zabawki.

            W tej dramatycznej sytuacji, która poruszyła serca nas wszystkich, każdy gest solidarności jest na wagę złota.

          • SOLIDARNI Z UKRAINĄ! TEŻ MOŻESZ POMÓC, WEŹ UDZIAŁ W ZBIÓRCE...

          • Od 24 lutego 2022 roku nasze oczy skierowane są na Ukrainę, gdzie dzieją się rzeczy, które nigdy nie powinny mieć miejsca. W obliczu okrutnej i nieuzasadnionej agresji wobec naszych sąsiadów, solidarnie łączymy się w smutku i nadziei na rychłe nastąpienie czasów pokoju. Wobec tych dramatycznych wydarzeń społeczność naszej szkoły nie może pozostać obojętna. W ramach solidarności z ludźmi pokrzywdzonymi przez wojnę oraz potrzebami napływających do Polski uchodźców z Ukrainy, pragniemy włączyć się w realną pomoc. Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do dołączenia do zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy.

            Już od poniedziałku (28 lutego 2022 roku) będzie można przynosić do szkoły środki opatrunkowe i higieniczne, koce, śpiwory, ręczniki, odzież oraz żywność o długim terminie ważności, a także zabawki dla najmłodszych. Prosimy o rzeczy nowe. Dary będzie można składać do specjalnie oznaczonego pudła.

            Zebrane dary będą przekazane dla uchodźców z Ukrainy przyjętych w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.

             

            Liczy się każdy, nawet najdrobniejszy gest. Nie bądźmy obojętni. Bądźmy solidarni z Ukrainą.

          • ALE CYRK W NASZEJ SZKOLE

          • Dobra zabawa, roześmiane miny, śmiałe próby dorównania zawodowcom - to zasługa objazdowej grupy cyrkowej „Szok”, która 28 lutego 2022 roku dała występ w sali gimnastycznej naszej szkoły. Jak się okazało, nazwa formacji odpowiadała rzeczywistości, gdyż cyrkowcy zachwyci niezwykle wymagającą, bo złożoną głównie z dzieci, publiczność. Niecodzienni goście, wykorzystując tajniki magicznych sztuczek oraz niespotykane umiejętności i poczucie humoru, wprawili wszystkich w dobry nastrój.

            W trwającym godzinę programie artystycznym były akrobacje, żonglerka, zabawne gagi, a także... szalony taniec niedźwiedzia polarnego i wizyta superbohatera wielkiego formatu. Największą frajdą dla dzieci była możliwość wzięcia czynnego udziału w przedstawieniu. Można było spróbować własnych sił w cyrkowej sztuce.

            Umiejętności cyrkowców wszystkim bardzo się podobały, o czym świadczyły burzliwe oklaski po każdym cyrkowym "numerze". Niektórzy szczęśliwcy, od przedszkolaków począwszy, mogli spróbować swoich sił w poszczególnych dyscyplinach. Nasi uczniowie pełni zapału, z bardzo dobrym skutkiem, próbowali dotrzymać kroku zawodowcom, co często wywoływało owację. Wizytę grupy "Szok" zaliczyć należy do udanych.

          • SŁODKIEGO, MIŁEGO... UCZENIA SIĘ, CZYLI TŁUSTY CZWARTEK W NASZEJ SZKOLE

          • Tłusty czwartek to jedna z najchętniej kultywowanych przez Polaków tradycji. Trudno jest znaleźć osobę, która tego dnia nie zjadłaby choćby jednego pączka. Również w naszej szkole przy tej okazji zrobiło się wyjątkowo słodko. Z inicjatywy dyrekcji każdy uczeń - począwszy od najmłodszych, na ósmoklasistach skończywszy - poczęstowany został okolicznościowymi słodkościami. Jak wiadomo, w dobrym towarzystwie smakuje lepiej.

            Najsłodsze święto w roku nie ma stałej daty. Obchodzi się je w ostatni czwartek przed Środą Popielcową, która stanowi z kolei początek Wielkiego Postu. W tłusty czwartek rozpoczyna się także ostatni tydzień karnawału. Dlatego tego dnia warto pozwolić sobie na chwilę przyjemności, np. lukrowanej i ze słodkim nadzieniem.