Mamy to! Hattrick Kacpra Kojacza z historii zakończony zdobyciem Warszawy! Uczeń Szkoły Podstawowej w Mójczy został Laureatem Finału Centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. To zwieńczenie jego historycznych dokonań. Warto przypomnieć te osiągnięcia, bo one wymagały nie lada wysiłku. Aby sięgnąć gwiazd, trzeba systematycznej, często benedyktyńskiej pracy, narzucenia dodatkowych obowiązków, przerobienia mnóstwa testów, przeczytania multum książek oraz specjalistycznych historycznych publikacji. Ale po kolei...
W roku szkolnym 2019/2020 Kacper, jako uczeń klasy VI zdobył tytuł laureata Przedmiotowego Konkursu Historycznego, zapewniając sobie już wtedy wstęp do wybranej szkoły średniej. W następnym roku szkolnym 2020/2021, będąc w klasie VII, został wojewódzkim laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy”. To ulubiona epoka historyczna Kacpra, gdyż zawierała treści dotyczące Polski Piastów i Jagiellonów. Drugie miejsce w etapie wojewódzkim zapewniało awans do Finału Centralnego w Warszawie. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa ogólnopolskie starcie najlepszych z najlepszych zostało odwołane.
Kacper był już świadomy, ile nauki, intelektualnego wysiłku i dodatkowych godzin trzeba poświęcić, aby osiągnąć sukces. W klasie VI wspólnie z nauczycielem historii odbywali wielogodzinne zajęcia dodatkowe przygotowujące do pierwszego, drugiego i trzeciego etapu „olimpiady”. Przerabiali materiał nie tylko klasy V, ale także indywidualnie kolejne partie przewidziane programem klas VI, VII i VIII. Należało świetnie opanować zagadnienia z historii starożytnej, średniowiecznej, nowożytnej, z historii Polski oraz historii powszechnej - Europy i świata, aż do współczesności. W ferie zimowe odbywały się codzienne kilkugodzinne konsultacje, gdyż należało opanować także treści spoza podstawy programowej. A po feriach, aż do połowy marca, ciąg dalszy spotkań i konsultacji.
Jak wiadomo, trening czyni mistrza. Po pierwszym etapie Przedmiotowego Konkursu ze Starożytności i Średniowiecza Kacper znalazł się na drugim miejscu w województwie! Potem jak burza przeszedł etap rejonowy, a na trzecim - wojewódzkim osiągnął ponad 80% z testu obejmującego wiadomości objęte programem klasy siódmej i ósmej oraz wykraczające poza podstawę. Wyprzedził wtedy kilkuset ósmoklasistów! Został laureatem jako szóstoklasista! Ewenement!
Podobnie mozolną pracę należało wykonać w ubiegłym roku szkolnym, przygotowując się do drugiego konkursu historycznego ”Losy żołnierza”. W kolejnych etapach: szkolnym, rejonowym i wojewódzkim, należało przekroczyć 80-procentową granicę, aby zdobywać kolejne szczeble zmagań. Kacper odniósł kolejny sukces! Tym razem został laureatem drugiego niezwykle prestiżowego konkursu historycznego ”Losy żołnierza”!
W bieżącym roku szkolnym 2021/2022, już jako uczeń klasy ósmej, powtórnie wszedł na historyczny „Olimp”. Niejeden na jego miejscu zapewne by zrezygnował. Powiedziałby: osiągnąłem już wszystko, co mogłem, nic nie muszę udowadniać, nie mam, o co walczyć. Epoka historyczna w tegorocznej odsłonie była bardzo wymagająca. To XVI i XVII wiek. A więc bitwy Rzeczpospolitej, pokoje, rozejmy, traktaty, straty i nabytki terytorialne. A przecież to nie wszystko!
Kacper miał prawo czuć się zmęczony, znużony, może nawet zniechęcony. Kuratorium Oświaty w Kielcach podobnie jak wszystkie inne w Polsce nie mogły zorganizować z powodu pandemii żadnej uroczystości wręczenia dyplomów wojewódzkim laureatom. Dyplomy przesyłano więc pocztą do szkół, a laureaci zostali pozbawieni uroczystych podziękowań, publicznych gal, finałowych podsumowań i niejako obdarci z należnego im splendoru. Dodatkowo pandemiczna wyrwa czyniła także poważne spustoszenie w mentalności uczniów i nie podnosiła u nich poziomu motywacji.
Może jednak do trzech razy sztuka? Może uda się zdobyć ten historyczny hattrick i przejść do historii szkoły jako trzykrotny laureat rok po roku? Kacper zaczął się bić z tego typu myślami i za namową Mamy oraz nauczyciela historii zgodził się znowu uczestniczyć w kolejnym konkursie, a tym samym podjąć nowe wyzwanie. Po raz trzeci należało się więc bardzo mocno zmobilizować, wykrzesać pokłady pozytywnej energii oraz intelektu i rzucić się w wir wytężonej nauki, kosztem swojego czasu wolnego.
Pewnie długo będzie pamiętał kolejne „maratony” - wielogodzinne konsultacje zdalnie i na żywo oraz „maglowany” wzdłuż i w szerz XVI i XVII wiek z historii Rzeczpospolitej, szczególnie przed drugim, a potem przed trzecim etapem. I znowu okazało się, że było warto! Uzyskać na tak trudnym teście 92% to wielkie osiągnięcie. To nie było jednak dzieło przypadku, tylko efekt tytanicznej pracy. Kacper, zostając Laureatem Wojewódzkim z tak doskonałym wynikiem, otworzył sobie drogę wraz z trzema innymi najlepszymi młodymi historykami z naszego regionu do Finału Centralnego w Warszawie. Tam spotkała się elita - 70 pasjonatów minionych wieków z 16 województw z całej Polski! Swoista „Liga Mistrzów” historyków!
W bieżącym roku odbywała się już XXVII edycja Konkursu, w którym wystartowało blisko 10 tysięcy uczniów z całej Polski, z ponad 700 szkół. Organizatorami są poszczególne Kuratoria Oświaty oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej. Etap centralny odbył się w dniach 9–11 czerwca 2022 r. Uczniowie pisali prace konkursowe przez dwa dni. Musieli wykazać się znajomością zagadnień z zakresu historii Polski w latach 1531- 1683 wykraczających poza podstawę programową szkoły podstawowej. Zagadnienia konkursowe dotyczyły historii powszechnej od XVI do końca XVII wieku oraz wiedzy dotyczącej oręża polskiego w tymże okresie, z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, architektury obronnej, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki, falerystyki, literatury, muzyki i pieśni oraz malarstwa historycznego.
Podczas pierwszego dnia rywalizacji konkursowej uczestnicy musieli wykazać się znajomością poszczególnych zagadnień:
- broń i barwa - znajomość polskich formacji wojskowych i uzbrojenia oraz wiedzą dotyczącą heraldyki,
- historia oręża polskiego w sztuce - umiejętność analizy tekstów źródłowych oraz ikonografii,
- geografia militarna - umiejętność analizy mapy historycznej i planu bitwy.
Konkurencje drugiego dnia to:
- zabytki i obiekty historyczne – uczestnicy musieli się wykazać znajomością zamków i innych umocnień obronnych, np. Jasna Góra, Kamieniec Podolski, Kudak, Smoleńsk, Zamość, Zamek Królewski w Warszawie, Zbaraż itd.
- eksponat muzealny – wymagano znajomości elementów uzbrojenia pozostającego w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego.
W trakcie etapu ogólnopolskiego uczestnicy nie tylko rywalizowali między sobą, ale poszerzali także swoją wiedzę historyczną, zwiedzając warszawskie obiekty: Muzeum Wojska Polskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Salę Tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Mieli również zaszczyt złożyć biało-czerwone kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, czyli polskiej „Mogile Żołnierskich Mogił”. Jest to również bardzo silny akcent patriotyczny i wychowawczy dla wszystkich uczestników Finału Centralnego.
Trzeciego dnia w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbyła się Gala Konkursu, podczas której zostały podane ostateczne wyniki. Wyłoniono pierwszą dziesiątkę - zwycięzców konkursu. Kacper, jak pozostali uczestnicy, został sklasyfikowany ex aequo na 11. miejscu i zdobył w ten sposób tytuł Laureata Finału Centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia”. W nagrodę otrzymał dyplomy, książki historyczne oraz pamiątkowy medal ufundowany przez Kapitułę Orderu Virtuti Militari.
Czy było warto? Na pewno tak. Kacper poznał i skonfrontował się z rówieśnikami z całej Polski. Został wreszcie uhonorowany, tak jak wszyscy uczestnicy tej pięknej przygody historycznej. W konkursie o tematyce historycznej i wojskowej godnie reprezentował swoją szkołę, której Patronem jest przecież żołnierz najwyższej rangi-generał Tadeusz Buk. Wyniesiona wiedza i nabyte umiejętności to wielka inwestycja na najbliższy czas - nauki w szkole średniej. Cenne doświadczenia będą procentować, a pozytywne wspomnienia zostaną w pamięci na długi, długi czas, pewnie nawet na całe życie. Wspaniały sukcesy Kacper zawdzięcza pracowitości, pasji uczenia się historii, sumienności, ambicji i poświęceniu.
Serdecznie gratulujemy Kacprowi - reprezentantowi Szkoły Podstawowej w Mójczy - dotychczasowych sukcesów i wejścia na historyczny „Olimp”, życząc jednocześnie nowych wyzwań i spektakularnych osiągnięć w kolejnych latach edukacji.