To była nietypowa wizyta w Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach. Nasi drugoklasiści i trzecioklasiści wcielili się w detektywów, na których czekał szereg zagadek z książką jako głównym bohaterem. Miejscem, do którego zmierzali, była mediateka. Po drodze musieli uporać się z zadaniami z programowania sympatycznych robotów Dash i Dot za pomocą dedykowanych im aplikacji. Było też rozwijające logiczne myślenie wyzwanie z kolorowymi kubeczkami oraz kodowanie na macie edukacyjnej. Efekt? Przekonanie, że biblioteka jest miejscem, do którego chce się wracać.
Nasi uczniowie brali udział w bibliotecznych podchodach zatytułowanych "Mój trop prowadzi do mediateki", podczas których stopniowo odkrywali kulisy pracy biblioteki. Podążając tropem rozmieszczonych na terenie obiektu wskazówek, mieli zadanie odszukiwać nieznane dotąd działy z książkami. W efekcie uczestnicy bibliotecznej przygody nauczyli się korzystać z katalogu bibliotecznego oraz zapoznali się z pracą bibliotekarza. Gra zakończyła się wizytą w mediatece, w której każdy młody czytelnik może znaleźć coś dla siebie. Książki, gry planszowe, płyty z muzyką i filmami oraz audiobooki - takie skarby czekają tam na tych, którzy dołączą do grona posiadaczy karty w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.
Nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z historią biblioteki, prześledzić „drogę” książki od zakupu do wypożyczenia, poznać najbardziej poczytne książki i te wyróżniające się oryginalnością spośród książkowych wydań oraz dowiedzieć się, jak założyć kartę biblioteczną i na jakich zasadach z niej korzystać.
Warto dbać o rozwój czytelnictwa. Obcowanie z książką to ważna sfera w życiu dziecka - rozwija wrażliwość estetyczną, wpływa na rozwój intelektualny, kształtuje wyobraźnię i postawę twórczą, rozwija życie emocjonalne. Wniosek? Im bliżej lektury, tym lepiej!