• ŚWIĘTO SZKOLNEJ DEMOKRACJI, NOWY SAMORZĄD WYBRANY

          • Każdorazowo nowy rok szkolny rozpoczyna się wyborami do Samorządu Uczniowskiego. Tym razem kandydaci postarali się o... plakaty, hasła wyborcze, własny program oraz komitety poparcia. Wybory poprzedziła debata, podczas której śmiałkowie mogli przedstawić wizję inicjatyw podejmowanych przez szkołę, a następnie znaleźli się w krzyżowym ogniu pytań. Efekt? Podczas demokratycznych wyborów największe uznanie wśród uczniów uzyskał Jakub Mielecki z klasy VI, na którego oddano 49 głosów. Jego zastępcą został siódmoklasista Dawid Kumor, który uzyskał 30 głosów poparcia. Obu serdecznie gratulujemy i życzymy ciekawych pomysłów, niesłabnącego zaangażowania oraz owocnej współpracy na rzecz całej społeczności szkolnej. Do dzieła!

            Głosowanie odbyło się 27 września. W skład komisji nadzorującej jego przebieg weszli: Maja Mojecka (klasa V) oraz Bartosz Matałowski (klasa VII) i Bartosz Kwiatkowski (klasa VIII). Wybory przebiegły bez zastrzeżeń. Wszyscy stanęli na wysokości zadania i - jak podkreślali - oddali przemyślane głosy. Po ich podliczeniu okazało się, że największe uznanie w środowisku szkolnym uzyskał Jakub Mielecki - 49 wskazań. Na Dawida Kumora zagłosowało 30 uprawnionych. Łącznie oddano 79 ważnych głosów.

            Wybory były swoistą lekcją demokracji dla całej społeczności szkolnej, a uczniowie przekonali się, że w dorosłym życiu czeka ich wiele trudnych i odpowiedzialnych decyzji.

          • UCZNIOWIE I... UCZENNICE POD KRAWATEM

          • Krawat od pokoleń stanowi modny dodatek do ubioru. Jako nieodłączny element stroju każdego eleganckiego mężczyzny był dziś widoczny u prawie wszystkich chłopców, ale także u większości dziewcząt. Gra szła o wysoką stawkę, bo uczniów, którzy wzięli udział w tej akcji, zwolniono z odpowiedzi ustnych. W ten żartobliwy, ale i niezwykle wytworny sposób w przeddzień Dnia Chłopaka cała społeczność szkolna pokazała, że bez przedstawicieli płci męskiej byłoby w szkole nieco nudno.

            Dzień Krawata i Muszki spotkał się z dużym oddźwiękiem. We wszystkich klasach pojawili się uczniowie ubrani w muchę lub krawat. Prezentowali się wyjątkowo wytwornie. W zabawę zaangażowali także nauczyciele. Radość na twarzach wychowanków porównujących niecodzienne elementy garderoby może świadczyć o tym, że dzień był udany. Udany i ważny, bo podkreślający solidarność całej społeczności szkolnej, a także chęć do wspólnego świętowania i działania.

            Męskiej części naszej szkoły życzenia: samych sukcesów, dużo uśmiechu i wiele wspaniałych chwil w gronie przyjaciół złożyła dyrektor szkoły - Marta Puchała oraz - w imieniu Samorządu Uczniowskiego - opiekunka tej organizacji - Urszula Adamska.

          • ŚWIĘTO PRZEDSZKOLAKÓW NA MEDAL

          • Przedszkolak... Jak to dumnie brzmi! Dlatego 20 września każdy maluch uczęszczający do przedszkola ma swoje święto. Nie inaczej było w naszej "Przedszkolandii". Tego dnia na brak atrakcji nikt nie mógł narzekać. Były gry i ćwiczenia sprawnościowe, zabawy z chustą animacyjną, tory przeszkód, malowanie przedszkola na folii oraz nauka przechodzenia przez jezdnię, a także praca z okolicznościowymi kartami pracy. W sumie dzielne maluchy zrealizowały 10 zadań, a w nagrodę - w pełni zasłużenie - otrzymały "Medale Superprzedszkolaka".

            Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka obchodzony jest 20 września. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. To także okazja do wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem. A że taka była, nikt nie może wątpić. Wystarczy spojrzeć na uśmiechnięte buzie maluchów. To niezwykle ważne, bo jak przekonywał wielki przyjaciel dzieci - Janusz Korczak: "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".

          • SAMORZĄDY MAJĄ MOC

          • Samorządy uczniowskie mają moc. Pełnią one ważną funkcję w szkole, pod warunkiem, że są aktywne... - przekonywał Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty. Świętokrzyski Kongres Samorządów Uczniowskich, w którym wzięli udział nasi ósmoklasiści: Natalia Salwa i Bartosz Kwiatkowski, miał stać się bodźcem do działania i kopalnią pomysłów służących temu, aby szkoły mogły podążać z duchem czasu i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom uczniów.

            26 września nasza reprezentacja pod wodzą doradcy metodycznego Agnieszki Długosz-Rzepki wzięła udział w Świętokrzyskim Kongresie Samorządów Uczniowskich organizowanym w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. Współorganizatorami wydarzenia byli Świętokrzyski Kurator Oświaty oraz Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji i Nauki. Ważnych tematów nie brakowało. Dużo miejsca poświęcono na dyskusję o kondycji psychicznej uczniów i niskiej aktywności fizycznej młodych ludzi, a także przytłaczającej ilości prac domowych. Pojawił się nawet postulat, aby było ich mniej.

            Celem Kongresu było zwiększenie efektywności działań samorządów uczniowskich, zachęcenie młodych ludzi do większego zaangażowania w działania swoich społeczności szkolnych oraz lokalnych, doskonalenie umiejętności działania zespołowego, tworzenie silnej społeczności uczniowskiej, współpraca, a także budowanie świadomości obywatelskiej wśród rówieśników. Spotkanie było okazją do dyskusji oraz wymiany dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania samorządów uczniowskich.
             

          • NASZE SPOTKANIE NIE PRZESZŁO BEZ ECHA...

          • Nasze piątkowe spotkanie ze szczypiornistami Pawłem Paczkowskim i Elliotem Stenmalmem - członkami mistrzowskiej ekipy Industrii Kielce nie przeszło bez echa. Materiał o tym, jak owocne ono było i jak wiele frajdy dało jego uczestnikom, publikuje internetowe wydanie lokalnego dziennika "Echo Dnia". Dziękujemy!

            Materiał pod tytułem "Wyjątkowi goście w Szkole Podstawowej w Mójczy. Uczniów odwiedzili Paweł Paczkowski i Elliot Stenmalm z Industrii Kielce" można znaleźć, klikając w link: 

            https://echodnia.eu/swietokrzyskie/wyjatkowi-goscie-w-szkole-podstawowej-w-mojczy-uczniow-odwiedzili-pawel-paczkowski-i-elliot-stenmalm-z-industrii-kielce/ar/c2-17918459

          • TRENING Z MISTRZAMI!

          • Trening czyni mistrza - to znane powiedzenie najczęściej odnosi się do świata sportu. Faktycznie, bez niego trudno marzyć o sukcesach. A tych na koncie nasi wyjątkowi goście mają bez liku. 22 września w naszej szkole królowały żółto-biało-niebieskie barwy. Powód? Na spotkanie z uczniami przybyli reprezentanci 20-krotnego mistrza Polski w piłce ręcznej i finaliści ostatniej edycji Ligi Mistrzów - Paweł Paczkowski i Elliot Stenmalm z Industrii Kielce! Ku uciesze publiczności nie zabrakło również klubowej maskotki Kiełka.

            Już podczas powitania emocje sięgnęły zenitu. Szczypiorniści - jak sami później przyznali - mogli poczuć się jak w Hali Legionów przed najważniejszymi bataliami. Tradycyjnie rozbrzmiała ścieżka dźwiękowa znana z filmowego hitu "Piraci z Karaibów". Wyjątkową atmosferę dopełnili nasi uczniowie, którzy gromkimi brawami przywitali wchodzących do sali gimnastycznej mistrzów.

            Spotkanie zaczęło się od przedstawienia gości. Elliot Stenmalm to król strzelców młodzieżowych mistrzostw Europy U-19 z 2019 roku, jeden z największych talentów w piłce ręcznej swojej generacji. Z kolei Paweł Paczkowski z naszą drużyną związany jest od 2014 roku, ale sporo czasu spędził na wypożyczeniach we Francji (Dunkierka), na Ukrainie (Zaporoże), na Węgrzech (Veszprem) i na Białorusi (Brześć). W swoim CV ma zwycięstwo w elitarnej Lidze Mistrzów w sezonie 2015/2016 oraz cztery krajowe mistrzostwa - trzy w Polsce i jedno na Ukrainie. Spotkanie poprowadził Wojciech Głowacki - specjalista do spraw marketingu w kieleckim klubie.

            Po prezentacji nasi mistrzowie znaleźli się w krzyżowym ogniu pytań. Zawodnicy opowiadali o psychologii sportu, roli stresu przedmeczowego, sposobach jego redukowania, drodze do sukcesu, tajnikach treningu, przedmeczowych rytuałach oraz pasjach i marzeniach. Uczniowie mogli dowiedzieć się, w jaki sposób przygotowują się do spotkań, jakich poświęceń wymaga zawodowe uprawianie sportu, a także czy kibice na trybunach działają na nich mobilizująco.

            Nie lada gratką dla naszych uczniów był trening z mistrzami. Elliot Stenmalm i Paweł Paczkowski poprowadził rozgrzewkę z piłkami, a potem pokazali, jak skutecznie oddawać rzuty na bramkę. A w niej znalazł się ulubieniec publiczności... dzik Kiełek, który między słupkami radził sobie zaskakująco dobrze. Wisienką na torcie była możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia oraz zdobycia autografu, a te chętnie rozdawał nawet Kiełek.

            Spotkanie miało również charakter misyjny. Znakomici sportowcy zachęcali uczniów do podejmowania aktywności fizycznej i dbania o własną kondycję fizyczną. Uprawianie sportu doskonale pobudza ciało i umysł. Rozładowuje nagromadzone napięcie i stres, pomaga poukładać w głowie ważne sprawy oraz nabrać odpowiedniego dystansu do otaczającego nas świata. Już podczas treningu rozwijają się mechanizmy strategicznego myślenia, kreatywność i zaradność, które z pewnością zaowocują w dalszym życiu. Same korzyści. Zatem - do dzieła.

          • WIELKIE ŚWIĘTOWANIE W MÓJCZY, NASI UCZNIOWIE NA SCENIE

          • 16 września 2023 roku - ta data z pewnością przejdzie do historii Mójczy. Powodów do świętowania było wiele: otwarcie nowej świetlicy z garażami dla Ochotniczej Straży Pożarnej, jubileusz - 95-lecia lokalnej jednostki oraz 10-lecia jej reaktywacji, a także dożynki parafialne. Przy tej okazji swoje talenty na scenie zaprezentowali wychowankowie naszej szkoły.

            Inauguracja tych wydarzeń miała miejsce w lokalnym kościele parafialnym. Po okolicznościowej mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się do nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej, aby oficjalnie oddać go do użytku. Następnie przyszedł czas na zabawę dożynkową. Na placu szkolnym czekało na mieszkańców mnóstwo atrakcji. Jedną z nich były występy młodszych uczniów naszej szkoły. Podopiecznych z klas 0-3 na tę okoliczność przygotowały wychowawczynie: Renata Kaleta, Elżbieta Miszczyk, Karolina Opel i Justyna Malec.

            Scenariusz inscenizacji ukazywał trudy pracy strażaków i przekonywał, że nie każdy superbohater musi nosić pelerynę. Całość uzupełniły wesołe piosenki, wpisujące się w nastrój święta. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że zabawa była przednia, a wrażenia zostaną z nami na długo.

          • ZBIERAMY "TALENCIAKI"

          • Szkoła Podstawowa w Mójczy niejednokrotnie udowodniła, że jest "pełna talentów". Warto o nie dbać, rozwijać je i odkrywać kolejne. Dlatego przystąpiliśmy do drugiej edycji akcji "Szkoły Pełne Talentów". Jej podstawowym celem jest zmobilizowanie do działania na rzecz lokalnej społeczności i przekazanie uczniom polskich szkół sprzętu sportowego i elektronicznego najwyższej jakości. Jest o co walczyć.

             

            "Talenciaki" otrzymane za zakupy w sieci Lidl można przekazać naszej szkole na trzy sposoby:

            1. przypisując kupon internetowo na stronie szkoly.lidl.pl,

            2. skanując kod QR, który się znajduje na kuponie,

            3. przynosząc kupon do szkoły i przekazując go wychowawcy.

            Przypisane naszej szkole "Talenciaki" będziemy mogli wymienić na nagrody, które dadzą szansę na jeszcze bardziej owocną pracę z uczniami. A o talentach z naszej szkoły jeszcze będzie głośno. Tego możemy być pewni.

          • Z NADZIEJAMI W NOWY ROK SZKOLNY...

          • Po przeszło dwóch miesiącach wakacyjnego odpoczynku na szkolnych korytarzach znowu zapanował gwar rozmów, a w salach lekcyjnych ponownie zagościli żądni wiedzy uczniowie. 4 września o godzinie 11:00 w Szkole Podstawowej w Mójczy oficjalnie przywitaliśmy nowy rok szkolny 2023/2024. Dla uczniów to koniec lenistwa i jednocześnie początek wytężonej pracy. "Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony" - niech te sława zaczerpnięte z twórczości Stefana Żeromskiego staną się hasłem przewodnim na najbliższe 10 miesięcy.

            Tradycyjnie uroczysty dzień inaugurujący naukę po wakacyjnej pauzie uczniowie w Mójczy rozpoczęli mszą świętą w parafialnym kościele. Następnie wszyscy jej uczestnicy swoje kroki skierowali do budynku szkoły. W uroczystości udział wziął sołtys Mójczy i radny Daleszyc - Dariusz Sarek oraz proboszcz lokalnej parafii – ksiądz Marcin Kałuża, a także uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami, dyrekcja placówki i grono pedagogiczne. Cieszy fakt, iż podniosłe chwile w naszej placówce cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród rodziców, co świadczy o dobrej współpracy ze środowiskiem lokalnym.

            Nowy rok szkolny oficjalnie rozpoczęła dyrektor Szkoły Podstawowej – Marta Puchała. Witając swoich podopiecznych, przypomniał im o konieczności godnego reprezentowania placówki i walki o jak najlepsze wyniki edukacyjne. Potem przyszedł czas na życzenia: nauczycielom - owocnej pracy, uczniom - samych sukcesów, a 8-klasistom - wyników egzaminów końcowych, które otworzą drzwi do wymarzonego życia. Oby to był dobry rok.

          • PRYMUSI NAGRODZENI

          • Do talentu dołożyli pracę, ambicję, zaangażowanie i konsekwencję. Prymusi, bo o nich mowa, zostali uhonorowani przez burmistrza Daleszyc Dariusza Meresińskiego i z jego rąk odebrali bony pieniężne i pamiątkowe dyplomy. W doborowym gronie znalazło się czworo naszych uczniów: Maja Mojecka, Aleksandra Matałowska, Bartosz Matałowski oraz Bartosz Kwiatkowski. Troje pierwszych na wyróżnienie zapracowali, uzyskując w roku szkolnym 2022/2023 średnią ocen wyższą niż 5,70, z kolei w dorobku ostatniego z wymienionych znalazł się tytuł laureata XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. Majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”.
             

            - Jestem dumny i pełen uznania, że tylu uczniów z naszych szkół może się pochwalić tak wysoką średnią ocen i znakomitymi osiągnięciami w konkursach przedmiotowych. Przygotowując materiały do uchwały wspólnie z radnymi odnośnie nagród, zastanawialiśmy się, czy średnia 5,70 nie jest zbyt wysokim progiem. Jak widać, nie, co mnie niezmiernie cieszy. Mam nadzieję, że to jest dla Was, jak również Waszych koleżanek i kolegów sygnał, że warto się sumiennie uczyć przez cały rok. Gratuluje Wam, Waszym rodzicom oraz nauczycielom za trud pracy włożony w osiągnięcie tego sukcesu - podkreślał podczas uroczystego spotkania gospodarz gminy Daleszyce.
             

            Na koniec wybrzmiały życzenia, aby rozpoczynający się właśnie rok szkolny przyniósł równie dobre wyniki, a sukcesy naszych prymusów dawały innym mobilizację do wytężonej pracy. Wszak, jak przekonywał Benjamin Franklin: "Inwestowanie w wiedzę, zawsze przynosi największe zyski".