• ABY GODNIE UPAMIĘTNIĆ NASZEGO PATRONA...

     • Już w listopadzie, przy okazji Święta Szkoły Podstawowej w Mójczy, na placu do niej przyległym stanie popiersie generała Tadeusza Buka - patrona placówki. Każdy może wesprzeć tę inicjatywę. Zainteresowani mogą wpłacać datki na szkolne konto: 07 8485 0009 0000 3186 2000 0003, w tytule przelewu wpisując: "darowizna". Autorem projektu rzeźby jest znany w regionie artysta, Sławomir Micek.

      Pochodzący z Mójczy generał Tadeusz Buk przez wiele lat służył jako dowódca w polskej misji wojskowej w Iraku. W 2005 roku został odznaczony krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Potem został głównodowodzącym Wojsk Lądowych. Tę funkcję pełnił tylko 7 miesięcy... Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, miał niecałe 50 lat.

      Przypomnijmy, w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie. 96 osób, w tym prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych - Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Wśród ofiar katastrofy smoleńskiej byli też najważniejsi dowódcy wojskowi, m.in. dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Tadeusz Buk.

     • JESTEŚMY NA FACEBOOKU

     • Jesteśmy szkołą otwartą, przyjazną i nowoczesną. Stawiamy na bezpieczeństwo, współpracę z rodzicami, rozwój zainteresowań naszych uczniów, pomaganie im w poznawaniu otaczającego świata i rozwijanie pasji. Aby o tym pisać jeszcze skuteczniej, dołączamy do Facebooka. Zapraszamy do systematycznego odwiedzania (i polubienia) profilu Szkoły Podstawowej im. generała Tadeusza Buka w Mójczy oraz lektury informacji, relacji z imprez, wydarzeń i uroczystości szkolnych. W roli głównej - oczywiście - nasi uczniowie. 

      ZAPRASZAMY NA PROFIL FACEBOOKOWY SZKOŁY

      W dzisiejszych czasach posiadanie konta w serwisach społecznościowych jest niemal konieczne, aby ułatwić kontakt na linii szkoła-uczniowie-rodzice wychowanków. Mamy nadzieję na owocną współpracę. Bądźmy na bieżąco.

     • (NASI) PRYMUSI NAGRODZENI PRZEZ BURMISTRZA

     • Nauka jest kluczem do potęgi - mówi powszechnie znane porzekadło. Wiedzą o tym uczniowie Szkoły Podstawowej im. generała Tadeusza Buka w Mójczy, którzy 27 sierpnia 2021 roku gościli w siedzibie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Daleszycach, aby z rąk Burmistrza Dariusza Meresińskiego odebrać nagrody za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2020/2021. Nas cieszy, że wśród "najlepszych z najlepszych" znaleźli się nasi prymusi, których końcoworoczna średnia przekroczyła próg 5,7! Takim osiągnięciem mogą pochwalić się: Alan Mrozik, Hanna  Puchała oraz Bartosz Matałowski - aktualnie uczniowie klasy V. Na zaszczytne wyróżnienie zasłużył również Kacper Kojacz (aktualnie klasa VIII) za zdobycie tytułu laureata XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. Majora Marka Gajewskiego. Wszyscy wymienieni otrzymali bony pieniężne i... motywację do dalszej pracy. Zgodnie z podjętą uchwałą przez Radę Miejską w Daleszycach, ci, którzy brylują w lokalnych szkołach, będą w ten sposób doceniani corocznie.

      Aby znaleźć się w gronie stypendystów należało uzyskać na świadectwie średnią ocen 5,7 lub wyższą. Sztuka ta udała się trojgu naszym uczniom. Prymusów, którzy przekroczyli wymagany pułap, we wszystkich szkołach z terenu gminy Daleszyce było aż 35! Kolejne trzy nagrody powędrowały w ręce tych uczniów, których dziełem były sukcesy w konkursach przedmiotowych i tematycznych.

      - Jestem dumny, że tylu uczniów naszych szkół może się pochwalić tak wysoką średnią ocen i znakomitymi osiągnięciami w konkursach przedmiotowych. Mam nadzieję, że to jest dla Was, jak również Waszych koleżanek i kolegów sygnał, że warto się sumiennie uczyć przez cały rok – podkreślał burmistrz Dariusz Meresiński.

     • CZAS NA PIERWSZY DZWONEK...

     • Wakacje, wakacje i... początek roku szkolnego. Ponaddwumiesięczny odpoczynek dobiega końca. Czas na pierwszy dzwonek. Już 1 września 2021 roku (najbliższa środa) nowy rozdział nauki zainaugurujemy okolicznościową mszą świętą w parafialnym kościele w Mójczy. Początek nabożeństwa o godzinie 9. Godzinę później uczniowie spotkają się z wychowawcami poszczególnych oddziałów w zaciszu wyznaczonych sal lekcyjnych. W związku z obowiązującym reżimem sanitarnym na teren placówki wejść będą mogli tylko uczniowie. Wyjątek stanowią Rodzice przedszkolaków i wychowanków "zerówki", którzy będą mogli towarzyszyć swoim Pociechom podczas spotkania z wychowawcą.

       

      PRZYDZIAŁ SAL LEKCYJNYCH NA ROK SZKOLNY 2021/2022:

       

      klasa 1 - sala 3

      klasa 2 - sala 7

      klasa 3 - sala 27

      klasa 4 - świetlica

      klasa 5 - sala 23

      klasa 6 - sala 22

      klasa 7 - sala 28

      klasa 8 - sala 20

       

      Nowy rok szkolny to każdorazowo nowe obowiązki i zobowiązania, nieraz nowi nauczyciele czy przedmioty. To także kolejna partia materiału edukacyjnego do przyswojenia i umiejętności do opanowania. To też pokaźna dawka godnych zapamiętania na długie lata wspaniałych chwil.

      Wszystkim naszym uczniom życzymy, aby rozpoczynający się rok szkolny 2021/2022 był czasem owocnej nauki oraz odkrywania i rozwijania własnych talentów.

     • HISTORIA KOŁEM SIĘ TOCZY, KACPER KOJACZ Z KOLEJNYM SUKCESEM W KONKURSIE HISTORYCZNYM!

     • W przeszłości znajdują się źródła i korzenie tego wszystkiego, co nas dziś otacza. Z historią tak właśnie jest, że bardzo często płynie z niej nauka na przyszłość. Do tych założeń nie trzeba przekonywać Kacpra Kojacza, dla którego poszukiwanie nowych faktów sprzed lat, a nawet wieków to prawdziwa pasja. Dowód? Wystarczy wspomnieć o jego sukcesach. Do ubiegłorocznego tytułu laureata Przedmiotowego Konkursu Historycznego nasz uczeń dołożył kolejny. Tym razem błyszczał w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 – 1514. Od Cedyni do Orszy”, będąc bezbłędnym i bezkonkurencyjnym w etapie rejonowym i zajmując 2. miejsce na szczeblu wojewódzkim! I jak tu nie przyznać racji tym, którzy powtarzają, że "historia kołem się toczy"?

      Wychowanek Szkoły Podstawowej w Mójczy sięga po kolejne laury w konkursach wiedzy historycznej - czytamy w lokalnych mediach. Kacper Kojacz z drugim wynikiem w województwie świętokrzyskim awansował do finału ogólnopolskiego konkursu. Niestety, ze względu na pandemię, finał został odwołany.

      - Ponieważ Kacper nie może już jako zeszłoroczny laureat Przedmiotowego Konkursu Historycznego brać w nim udziału, uczestniczył z ogromnym powodzeniem w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 – 1514. Od Cedyni do Orszy” – podsumowuje Andrzej Dostał z SP w Mójczy. - Kacper zdobył tytuł Wojewódzkiego Laureata, uzyskując 96 % punktów możliwych do zdobycia, warto też dodać, że w etapie rejonowym Kacper uzyskał maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia, czyli 100 %. Jako Laureat Wojewódzki uzyskał także dodatkowe 7 punktów za tzw. szczególne osiągnięcie na świadectwie szkolnym. Kacper to urodzony pasjonat historii. W ciągu kilku miesięcy zdążył opanować materiał z klasy siódmej i ósmej oraz wiedzę i umiejętności wykraczające poza podstawę programową – podsumowuje nauczyciel.

      Kacprowi życzymy kolejnych sukcesów na wielu frontach zmagań na wiedzę o przeszłości oraz tego, aby przeszedł... do historii naszej szkoły.

     • JUŻ W PIĄTEK ŻEGNAMY ROK SZKOLNY 2020/2021...

     • Już w najbliższy piątek uczniowie w całej Polsce odbiorą świadectwa i dyplomy oraz udadzą się na długo wyczekiwany wakacyjny odpoczynek. Dzień 25 czerwca 2021 roku szczególnie zapadnie w pamięć tych, którzy po raz ostatni zagoszczą w murach swoich szkół. Nasi 8-klasiści rok szkolny 2020/2021 zakończą uroczyście w sali gimnastycznej. Początek o godzinie 11. Pozostali uczniowie z klas 1-7 świadectwa odbiorą w zaciszu swoich sal lekcyjnych z rąk wychowawców. Ich spotkania zaplanowano na godzinę 10. Zanim jednak wakacyjna beztroska, warto pomyśleć o tym, co było i o tym, co będzie. W intencji całej społeczności szkolnej w miejscowym kościele odbędzie się okolicznościowa Msza św. Podczas nabożeństwa, które rozpocznie się o godzinie 9., dziękować będziemy za ostatnie miesiące nauki i zebrane doświadczenie wynikające z nowej, niełatwej dla wszystkich sytuacji oraz prosić o bezpieczne wakacje.

     • ALAN MROZIK RZĄDZI NIEPODZIELNIE. KOLEJNY SUKCES, TYM RAZEM W DZIELENIU!

     • Alan Mrozik - nasz 4-klasista - dzieli i rządzi. I to dosłownie. Minęło zaledwie kilka tygodni od czasu, gdy w fantastycznym stylu pokonał wszystkich młodych matematyków z klas 1-6 szkół podstawowych z całej Polski i tym samym zasłużył na tytuł Mistrza Szybkiego Mnożenia, powtarzając sukces sprzed roku, a już może świętować kolejny triumf. Tym razem był najlepszy w swojej kategorii wiekowej... w szybkim dzieleniu, przy okazji zajmując w klasyfikacji generalnej świeżo upieczonej rywalizacji na liczby 3. miejsce. To pewne jak dwa razy dwa - mamy do czynienia z prawdziwym mistrzem. Dowód? Zaledwie w 300 sekund wykonał poprawnie 323 działania matematycznie w zakresie dzielenia do 100. Nic dodać, nic ująć...

      Alan Mrozik może pochwalić się już wieloma sukcesami spod znaku matematyki. Mistrzem Szybkiego Mnożenia został już jako 3-klasista. W roku szkolnym 2020/2021 konkurs zyskał na popularności, a do rywalizacji zaproszeni zostali także uczniowie z zagranicznych szkół. Mimo tego, że wielu stanęło w szranki, to i tak Alan wyszedł z tej arytmetycznej batalii obronną ręką i ponownie zasłużył na tytuł najlepszego z najlepszych w dziedzinie mnożenia.

      Organizatorzy owego konkursu postanowili pójść za ciosem. Tym razem najlepsi młodzi adepci nauk matematycznych wyłonieni w wewnątrzszkolnych eliminacjach rywalizowali o tytuł Mistrza Szybkiego Dzielenia. Każdy z nich, zamiast dzielić skórę na niedźwiedziu, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i przygotować się jak najlepiej do finałowej próby. Zasady są niezmienne - tylko pięć minut, mnóstwo działań i brak miejsca na błędy.

      Chociaż z natury wolimy mnożyć i dodawać, również i konkurs z dzieleniem w roli głównej cieszył się sporym zainteresowaniem. Uczniowie z dnia na dzień śrubowali rekord, udowadniając, że są doskonale przygotowani do rywalizacji. Również rezultat Alana należy to tych z gatunku niesamowitych. 323 poprawnie wykonane działania w 300 sekund! Co tu jeszcze można dodać?

     • ŚWIĘTUJĄ TATUSIOWIE, ŚWIĘTOWAŁY MAMY. DOSTAJĄ WSPÓLNY PREZENT PROSTO Z ZERÓWKI

     • Jest uosobieniem poczucia bezpieczeństwa, stabilności i spokoju. Tata, bo o nim mowa, jest jak superbohater – bez niego może się zawalić cały świat. Miłość ojcowska jest impulsem do pracy nad sobą, do tego, by dziecko rozwijało swoje umiejętności. Dlatego to właśnie dziś, 23 czerwca, gdy po raz kolejny świętujemy Dzień Ojca, dzieciaki i te małe, i te trochę większe, spieszą z życzeniami. Niespodziankę z tej okazji przygotowali uczniowie naszej "zerówki". Mimo że bohaterem dnia jest każdy Tata, to nie sposób zapomnieć o Mamach. Wszak ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem rodzinnych świąt, a kochający Rodzice to fundament szczęśliwego dzieciństwa. Dlatego maluchy dziękują Im za miłość, wychowanie, za to, że są i zawsze wspierają. Zapraszamy na film prosto z naszej zerówki.

     • WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO... OGRODU BOTANICZNEGO

     • Przyroda to niesłychanie zróżnicowany, skomplikowany i precyzyjny "mechanizm". Mamy ją na wyciągnięcie ręki, ale często nie dostrzegamy jej walorów i nie rozumiemy jej istoty. Jak to zmienić? Dobrym rozwiązaniem może stać się wycieczka, której punktem kulminacyjnym będzie wizyta w Ogrodzie Botanicznym na kieleckiej Podkarczówce? Taki cel wyprawy obrali sobie uczniowie "zerówki" oraz klas 1-7 naszej szkoły. Dodatkowo najmłodsi udali się do kina, aby przyjrzeć się najnowszej produkcji z Tomem i Jerrym w rolach głównych, a ci nieco starsi udali się na spacer po terenie rezerwatu Karczówka. Wcześniej łyk historii i nowoczesności, czyli wizyta na nowym dworcu PKS.

      Przyroda w blasku wiosennego słońca ma swój czar. Wszędobylskie aromaty, barwy kwiatów i liści mieszające się ze sobą i tworzące wspaniały kolaż. 15. czerwca 2021 roku pogoda dopisywała, więc uczniowie, którzy pod wodzą wychowawców, ruszyli na wyprawę, której celem był Ogród Botaniczny, nie mieli prawa narzekać. Przyroda, zgodnie z zapowiedzią, budziła zachwyt. Do tego zabawy na ścieżce sensorycznej i możliwość sprawdzenia własnych możliwości w skoku w dal. Wcześniej starsi uczniowie mieli możliwość zobaczenia nowej odsłony dworca PKS w pełnej krasie. Ważne - jak podkreślają organizatorzy - że młodzi ludzie, zamknięci w domach przed ekranami komputerów, stęsknieni kontaktów społecznych, mieli możliwość być razem, bez stresu, bez pośpiechu i bez ograniczeń. Pełnia szczęścia.

     • 2-KLASIŚCI Z BUKIETEM ŻYCZEŃ, W PREZENCIE FILM

     • 26 maja co roku jest wyjątkowym dniem dla wszystkich Mam, pod adresem których płyną prosto z serc pociech najserdeczniejsze życzenia. Podobnie rzecz się ma z ukochanymi Tatusiami, którzy na swój bukiet ciepłych słów muszą poczekać do 23 czerwca. Oba te święta poprzedza Dzień Rodziny, który corocznie przypada na 15 maja. To bez wątpienia czas, w którym dużo rozważamy o najbliższych. Myślimy, jak im podziękować za to, że mają dla nas czas, że są blisko i służą nam pomocą, gdy tego potrzebujemy. Nasi uczniowie stają zawsze na wysokości zadania i pamiętają o najbliższych dla siebie osobach. Tym razem z życzeniami w formie filmowej pospieszyli do swoich Rodziców 2-klasiści. Zapraszamy do obejrzenia efektu ich pracy.

      Z przyczyn pandemii koronawirusa nie mogła odbyć się tradycyjna akademia, podczas której rozbrzmiałyby piosenki i okolicznościowe wiersze, a po policzku zasiadających na widowni Rodziców spłynęłaby niejedna łza. Nic straconego. Żaden z uczniów nie zapomniał o tych rodzinnych świętach. A film? Może stać się wzruszającą pamiątką.

     • CZAS POD ZNAKIEM RODZINNYCH ŚWIĄT, 1-KLASIŚCI FILMOWO DZIĘKUJĄ RODZICOM

     • W rodzinach kiełkuje, kwitnie i owocuje życie ludzkie. Tu kształci i rozwija się dziecko. Domy rodzinne są pierwszą szkołą, a Rodzice najważniejszymi nauczycielami. Rodzina to ogród, którego opiekunami są Mama i Tata, a drzewkami pielęgnowanymi przez nich jest potomstwo. Nie mogło być inaczej. Uczniowie klasy 1. pod czujnym okiem wychowawczyni - Elżbiety Miszczyk postanowili uczcić rodzinne dni, które znajdują się w kalendarzu na przestrzeni maja i czerwca. W wyniku działań maluchów powstał film, który pokazuje, jak wielką miłością darzeni są Rodzice. Bo czy można by było zapomnieć o dniu Mamy i Dniu Taty?

      FILMOWY PREZENT OD 1-KLASISTÓW

      Mama i Tata to słowa, które są synonimem miłości, dobra, cierpliwości, zaufania i szczęścia. Rodzice to najważniejsze osoby w życiu każdego z nas. Należy więc o nich dbać, troszczyć się i pielęgnować tworzącą się więź. Schyłek maja to czas, w którym gorąco myślimy o wszystkich Mamach, ale też o rodzinie. Końcówka czerwca przynosi z kolei dzień, w których szczególne podziękowania adresujemy do Tatusiów.

      Uczniowie klasy 1. pokazali, że rodzice są ważni jak nikt na świecie. Co może zrobić dziecko, aby im podziękować? Najważniejsze są dobre słowo i sama pamięć, które są dowodem miłości i szacunku. Z ust dzieci, tych młodszych, ale i starszych, a nawet tych od dawna dorosłych, płyną pod adresem Rodziców serdeczne życzenia i podziękowania za gorące serce, opiekę oraz trud włożony w wychowanie. Nie inaczej było i tym razem.

     • DZIEŃ DZIECKA Z POMPĄ...

     • Wiedzą to nie tylko ci, którzy z racji wieku na ten dzień czekają z wypiekami na twarzy. 1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Czego można życzyć z tej okazji najmłodszym i nieco starszym pociechom? Pamiętajmy, najpiękniejsze słowa płyną prosto z serca. A prezent? Najlepszym jest zawsze wspólnie spędzony czas. Z tego założenia wyszła Szkoła Podstawowa w Mójczy, która zorganizowała dla swoich uczniów moc atrakcji. Pokaz strażacki połączony z prezentacją wozów i ich wyposażenia, granie w "planszówki", zabawy na świeżym powietrzu... A na deser słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Sołecką. Efekt? Uśmiechy od ucha do ucha nie pozostawiają wątpliwości.

      Dzięki uprzejmości Ochotniczej Straży Pożarnej w Mójczy na boisku szkolnym odbyła się prezentacja samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz pokaz działania sprzętu znajdującego się na wyposażeniu jednostek. Co więcej, dzielni strażacy przybyli do nas z misją, aby zaprosić uczniów, nawet tych najmłodszych, w swoje szeregi. Wszczepienie pasji od najmłodszych lat, systematyczny trening i zapoznanie się ze specyfiką wybranego przez dziecko zainteresowania „wciąga” go w świat pasji i powoduje, że młoda osoba chce dążyć do samorozwoju. I do tego często... odciąga go od ekranów komputerów - przekonywali wyjątkowi goście.

      Uczniowie chętnie korzystali z okazji, aby pobyć razem, aby wspólnie się pobawić, porywalizować na planszy. Spotkania z rówieśnikami, aktywność fizyczna, przebywanie na świeżym powietrzu  to jest to, czego wielu uczniom po prostu brakowało w pandemicznej rzeczywistości.

      Maluchy uwielbiają Dzień Dziecka i zabawy, ale atrakcje właśnie wtedy muszą być wyjątkowe. To dzień, kiedy każde dziecko powinno znajdować się w centrum zainteresowania. Możliwość wspólnej zabawy i poznawania otaczającego świata to połączenie, które zawsze się sprawdza. Pozostałe wspomnienia to coś, z czego się nie wyrasta.

      Dlatego wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, aby tegoroczny Dzień Dziecka był godny wspomnień, składamy serdeczne podziękowania. Wszak, "kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".

     • SPRZĄTANIE ŚWIATA ZACZĄĆ OD SWOJEGO "PODWÓRKA", DOŁĄCZYLIŚMY DO GMINNEJ AKCJI...

     • Czy wiesz, że statystyczny Polak produkuje ponad 300 kilogramów śmieci rocznie? Czy zdajesz sobie sprawę, jak wiele odpadów trafia tam, gdzie nigdy nie powinny się znaleźć? O tym, co możemy zrobić dla środowiska naturalnego, przypomniała akcja "Tydzień Sprzątania w Gminie Daleszyce" zainicjowana przez włodarza naszej Małej Ojczyzny - Dariusza Meresińskiego. 22 maja 2021 roku grupa uczniów naszej szkoły pod kierownictwem nauczycielki języka angielskiego i wychowawczyni klasy VI - Moniki Kuśmierczyk ruszyła, aby odmienić oblicze okolicznych lasów. W akcji wzięli również udział: radny Rady Miejskiej w Daleszycach i sołtys Mójczy - Dariusz Sarek oraz Antoni Banasik, Jacek Komorowski, Wiesław Stelmach i Sylwester Klimczak z Rady Sołeckiej, a także ochotnicy reprezentujący miejscową straż pożarną. Efekt? Kilogramy znalezionych śmieci i po brzegi napełnione nimi worki.

      To dowód na to, że porzekadło mówiące o tym, żeby „sprzątania świata” zacząć od swojego podwórka, wciąż jest aktualne.

      Czy tzw. "sprzątanie świata" w erze komputerów i smartfonów wciąż jest akcją potrzebną? Okazuje się, że coraz intensywniej musimy przypominać sobie nawzajem, że Ziemia to nasz wspólny dom i wszyscy – bez wyjątku – musimy o niego dbać. W ramach promowania pożądanych zachowań uczniowie naszej szkoły nie tylko ruszyli w teren, aby zebrać do worków to, co zatruwa środowisko, ale także uczestniczyli w wielu tematycznych warsztatach przeprowadzonych w ramach lekcji przyrody i godzin wychowawczych.

      Na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce - Dariusza Meresińskiego ochoczo odpowiedział cała społeczność lokalna. Łącznie w ramach gminnej inicjatywy uporządkowano 10 miejscowości. Pomysłodawcy akcji zapewnili worki, rękawiczki i odbiór zebranych odpadów. W efekcie napełniono pół tysiąca worków śmieci i uporządkowano kilometry terenów.

      Do Polski inicjatywa tzw. "sprzątania świata" zawitała oficjalnie w 1994 roku. Zadaniem akcji niezmiennie jest uświadomienie ludziom, jak ważne jest poszanowanie środowiska naturalnego. Każdorazowo promuje się nieśmiecenie, prowadzi lekcje z edukacji ekologicznej, a także działania, które realnie redukują nasz negatywny wpływ na najbliższe otoczenie. Niezwykle ważne jest to, że w „sprzątaniu świata” biorą udział uczniowie, uświadamiając sobie, jaka jest skala zanieczyszczeń i jakie konsekwencje mogą za tym iść. To ważna lekcja... życia.

     • VADEMECUM 8-KLASISTY, CZYLI CO KAŻDY UCZEŃ WIEDZIEĆ POWINIEN PRZED WEJŚCIEM NA SALĘ EGZAMINACYJNĄ

     • W końcu nadszedł ten czas. Już we wtorek, 25 maja, 8-klasiści zasiądą w szkolnych ławach, by rozpocząć zmagania z egzaminami podsumowującymi pracę w szkole podstawowej. Na pierwszy ogień pójdzie tradycyjnie język polski. W środę, 26 maja, pisać będą matematykę, a w czwartek, 27 maja, test z języka obcego. W związku z sytuacją epidemiczną egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki i Głównego Inspektora Sanitarnego. O czym muszą pamiętać uczniowie przed wejściem na salę egzaminacyjną? O co szkoła musi zadbać, aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy w czasie pandemii? Zachęcamy do lektury.

      WYTYCZNE DLA ZDAJĄCYCH EGZAMIN 8-KLASISTY

      PROCEDURY ZWIĄZANE Z PRZEBIEGIEM EGZAMINU 8-KLASISTY

       

      Do egzaminu ósmoklasisty ma obowiązek przystąpić każdy uczeń, aby ukończyć szkołę. Nie jest jednak określony minimalny wynik, jaki powinien uzyskać, dlatego nie można go nie zdać. Wynik jest jednak ważny w kontekście rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

      8-klasistom życzymy, aby osiągnięte wyniki stały się przepustką do realizacji dalszych planów edukacyjnych, a obrana droga życiowa prowadziła Was do realizcji marzeń. Trzymamy kciuki!

     • "PILECKI. ŻYCIE WYPEŁNIONE POLSKĄ" - ZAPRASZAMY NA SPEKTAKL O SUPERBOHATERZE CZASÓW HOLOCAUSTU

     • Nadarza się kolejna sposobność, aby przypomnieć bohatera niezłomnego, wielkiego patriotę, symbol odwagi w czasach Holocaustu. Chociaż po drugiej wojnie światowej Witold Pilecki, bo o nim mowa, został skazany na śmierć w komunistycznej Polsce i "wymazano" go z historii, po latach doczekał się rehabilitacji, a wieść o jego heroicznej postawie zatacza coraz szersze kręgi, przekraczając granice naszego kraju. 25 maja 2021 r. przeżywać będziemy 73. rocznicę jego śmierci. Nieco wcześniej, bo 13 maja 2021 r., minęło 120 lat od przyjścia na świat późniejszego rotmistrza. Z tychże okazji powstał spektakl zatytułowany „Pilecki. Życie wypełnione Polską”, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy.

       

      SPEKTAKL: "PILECKI. ŻYCIE WYPEŁNIONE POLSKĄ"

       

      Widowisko to muzyczna opowieść przeplatana wspomnieniami i fragmentami listów Pileckiego. W spektaklu wystąpili artyści Teatru Muzycznego „Od Czapy" pod kierunkiem Marcina i Lidii Pospieszalskich. Wydarzenie zorganizowało Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Polskim Radiem oraz Fundacją Sztafeta.

      Postawa rotmistrza Witolda Pileckiego stanowi niezwykłą lekcją patriotyzmu, gdyż pokazuje, że nawet w najczarniejszej godzinie ludzkości można zachować odwagę i godność.

      Czym zasłynął Witold Pilecki? Latem 1940 roku, niemal rok po niemieckiej inwazji na Polskę, jako agent podziemnego ruchu oporu przyjął misję zbadania losów tysięcy ludzi, którzy trafiali do Auschwitz - nowego obozu koncentracyjnego. Jego zadaniem było dostarczanie informacji o nazistowskich zbrodniach oraz zorganizowanie tajnej armii, która przeprowadziłaby powstanie.

      Pilecki był w obozie świadkiem, ale także ofiarą niewyobrażalnego sadyzmu nazistów. Mimo to, a może właśnie dlatego, zaczął organizować tajną siatkę wśród Polaków, którzy podzielając jego przekonania, dołączyli do konspiracyjnej walki. Pierwsze informacje o zbrodniach, dostarczone z narażeniem życia do polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie, nie doczekały się żadnej reakcji. Wystosowany do Brytyjczyków apel o zbombardowanie Auschwitz został skwitowany milczeniem.

      Z biegiem czasu Auschwitz stało się nie tylko obozem pracy, ale także miejscem masowej zagłady europejskich Żydów. Wówczas Pilecki zdał sobie sprawę, że musi podjąć próbę ucieczki, aby osobiście przekonywać możnych tego świata do interwencji. W akcji równie niewiarygodnej jak jego dobrowolne uwięzienie w obozie, Pilecki wydostał się z Auschwitz i dostarczył do Warszawy jedne z pierwszych dowodów na eksterminację Żydów. Po opuszczeniu obozu Pilecki kontynuował podziemną działalność przeciwko nazistom. Po wojnie zwrócił swój opór przeciw sowieckim „wyzwolicielom” Polski, ale został zdradzony i skazany na śmierć oraz wymazanie z kart historii.

      Dziś mamy obowiązek mówić o tym, którego indywidualny heroizm wpłynął na bieg najkrwawszej wojny w dziejach świata.

     • WYKORZYSTAŁ SWOJE 5 MINUT, ALAN MROZIK PONOWNIE "MISTRZEM SZYBKIEGO MNOŻENIA"!

     • Śmiałków było wielu... Wszyscy dwoili się i troili, aby w ciągu zaledwie 5 minut rozwiązać jak najwięcej działań matematycznych w zakresie mnożenia do 100. Startowali najlepsi z najlepszych wyłonieni podczas wewnętrznych eliminacji w szkołach w całym kraju. Ale Mistrz Szybkiego Mnożenia mógł być tylko jeden. Efekt? Ten zaszczytny tytuł powędrował do ucznia naszej szkoły Alana Mrozika, który był najlepszy nie tylko wśród 4-klasistów, ale także w całej stawce! Wynik brzmi nieprawdopodobnie. 366 poprawnie wykonanych działań w 300 sekund! Sukces jest tym większy, gdyż Alan w pojedynku na mnożenie nie miał sobie równych drugi rok z rzędu! Na wielkie brawa zasłużyli również inni reprezentanci naszej szkoły. Na liście najlepszych 4-klasistów możemy znaleźć jeszcze dwoje młodych matematyków. 8. miejsce wywalczył Bartosz Matałowski (i 16. w klasyfikacji generalnej), a 22. była Laura Szymonek.

      Ale po kolei... Konkurs z roku na rok zyskuje na popularności. W poprzedniej odsłonie w szranki stanęło łącznie blisko 500 finalistów. W tym, jak szacują organizatorzy, zainteresowanie było jeszcze większe. Zasady corocznie są niezmienne. Najpierw trzeba zabłysnąć na własnym podwórku. Następnie uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki w swoich szkołach, przystępują do decydującego starcia. Kilkuset śmiałków w ciągu kilku konkursowych dni zasiadali do komputerów, aby wykorzystać swoje pięć minut i w wyznaczonym czasie wykonać jak najwięcej działań dotyczących mnożenia w zakresie do 100.

      Tym razem w finale udział wzięło 808 uczniów z 106 szkół. Uczniowie rywalizowali w sześciu kategoriach: klasy I (39 uczniów), klasy II (212 uczniów), klasy III (391 uczniów), klasy IV (84 uczniów), klasy V (37 uczniów), klasy VI (45 uczniów). W tym roku po raz pierwszy do rywalizacji zaproszeni zostali uczniowie z zagranicy, jednak to uczestnicy z Polski wykazali się większymi zdolnościami matematycznymi. Tegoroczny finał obfitował w kolejne rekordy. Najlepszy wynik osiągnął Alan Mrozik, który wykonał 366 działań w 5 min. Wart uwagi jest fakt, że wielu uczestników nie tylko osiągnęło doskonałe wyniki, ale też wykazało duże postępy w umiejętnościach matematycznych wobec rezultatów sprzed roku. Mistrzostwa Mnożenia to wyjątkowy sposób rozwijania u dzieci kreatywności i zdolności arytmetycznych. Jest to dla dzieci ciekawa forma stymulacji pracy mózgu.

      Nasi reprezentanci do testu on-line przystąpili w poniedziałek, 26 kwietnia. Od razu wiadomo było, że świetnie wypadł Alan Mrozik, który uzyskał najlepszy wynik dnia. Pozostało już tylko czekać i obserwować poczynania nie tylko rówieśników, ale także całej stawki. Warto zaznaczyć, że w konkursie brali udział uczniowie z klas 1-6 szkół podstawowych. Mijały kolejne dni, a wynik Alana wciąż był nie do pobicia.

      9 maja wszystko stało się jasne. Przyszedł czas na oficjalne wyniki. W Międzynarodowych Mistrzostwach Szybkiego Mnożenia 2021 triumfował Alan Mrozik, dla którego ten tytuł jest powtórzeniem sukcesu sprzed roku. W obiegowej opinii mówi się, że łatwiej wywalczyć mistrzostwo, niż je obronić. Tym większe brawa należą się naszemu mistrzowi!

      Konkurs ma już swoją historię. Mistrzostwa Szybkiego Mnożenia przeprowadzane są od 2017 roku. Organizatorem Międzyszkolnych Mistrzostw Szybkiego Mnożenia jest Fundacja ELEMENTIS (wcześniej Terapia Plus). Dzięki bardzo przejrzystej i przyjemnej formie konkurs zyskał popularność w całym kraju, chociaż początkowo miał zasięg lokalny. Od roku 2021 jest to już rywalizacja międzynarodowa. Założeniem akcji jest promowanie matematyki jako nauki leżącej u podstaw innych dziedzin, kształtowanie pewności siebie oraz wspieranie uczniów w osiągnięciu sukcesów edukacyjnych.

     • 4-KLASIŚCI ZAPRASZAJĄ DO "TAJEMNICZYCH OGRODÓW"

     • Do czego można porównać człowieka, jego życie i marzenia? Dość często odzwierciedlenia ludzkiej duszy szuka się w świecie natury. Frances Hodgson Burnett i jej słynny "Tajemniczy ogród", który stał się lekturą w szkole podstawowej, daje nam odpowiedź, że to do każdego z nas należy decyzja, czy chcemy być jak zaniedbany, uschnięty krzew różany, czy może lepiej dołożyć wszelkich starań, aby rozkwitać niczym najpiękniejszy kwiat. Uczniowie IV klasy w ramach lekcji języka polskiego pokazali, że prawdziwe piękno człowieka tkwi w jego pracy, zaangażowaniu i pasji. W efekcie powstały makiety przedstawiające "tajemnicze ogrody" w pełnej krasie. To prawdziwa uczta dla oka.

      Jak ludzkość od wieków wyobraża sobie raj? Jako kwitnący ogród, oczywiście. To wizja stara jak świat i niezwykle uniwersalna. Kwiaty od wieków kojarzą się z pięknem - zapierającym dech w piersiach, ale też ulotnym. 4-klasiści, pracując z tekstem lektury i śledząc poczynania głownych bohaterów, zauważyli, że zawsze trzeba dązyć do przodu, podejmując pracę nad sobą i stosowne kroki w kierunku realizacji marzeń. W efekcie rozkwitamy jak piękne ogrodu, stajemy się dobrzy i dajemy radość innym. Czego chcieć więcej? 

      Uczniowie, aby podsumować wiedzę o kultowej brytyjskiej powieści, wykonali makiety - pełne barw, emocji i życia. Niech staną się one dowodem na to, że wyciągnięte przez uczniów wnioski mogą stać się drogowskazem życiowym. Wszak kto zatrzyma się na chwilę lub pomyśli, że wszystko już zostało zrobione, będzie być może musiał zaczynać wszystko od początku. O ogród trzeba dbać nieustannie, podobnie jak o swoją duszę.

     • UCZNIOWIE KLAS IV-VIII WRACAJĄ DO SZKOŁY, NA POCZĄTEK NAUKA HYBRYDOWA

     • Powrót do szkół rozpoczął się już po majówce. Najpierw do nauki stacjonarnej wróciły klasy 1-3 szkoły podstawowej. Teraz przyszła pora na starszych uczniów. Od 17 maja 2021 roku w formie hybrydowej pracować będą klasy IV-VIII. Oznacza to, że wspomniani uczniowie obowiązek szkolny będą realizować naprzemiennie - raz zdalnie, raz stacjonarnie. Kiedy i kto zagości w szkolnych ławach? Które dni i komu przyjdzie spędzić przed ekranem komputera? Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem, według którego zajęcia odbywać się będą do 28 maja 2021 roku. Przypominamy, że od 31 maja 2021 roku szkoła znów będzie jedynym miejscem nauki i wszystkie klasy jednocześnie uczyć się będą w jej murach.

      HARMONOGRAM NAUKI HYBRYDOWEJ DLA KLAS IV-VIII

      W DNIACH 17-28 MAJA 2021 ROKU

     • BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKOŁY - WYTYCZNE MEiN, MZ I GIS

     • Uczniowie klas IV-VIII od poniedziałku, 17 maja 2021 roku rozpoczną naukę w systemie hybrydowym. Dwa tygodnie później wrócą do nauki stacjonarnej. Resort edukacji poinformował na swojej stronie internetowej, że aby powrót do szkół był bezpieczny, Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne sanitarne. Bezpieczeństwo w czasach koronawirusa ma zapewnić przestrzeganie reżimu sanitarnego z noszeniem maseczki w przestrzeniach wspólnych, odpowiednim wietrzeniem sal, dystansem społecznym i dezynfekcją rąk na czele. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi założeniami.

      WYTYCZNE SANITARNE MEiN, MZ I GIS

      Zalecenia zostały podzielone na kilka części, w których omówiono następujące zagadnienia: organizację zajęć w szkole, higienę, czyszczenie i dezynfekcję pomieszczeń i powierzchni, gastronomię, czy postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

      W wytycznych napisano między innymi, że do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych.

      "Obowiązuje ogólna zasada - każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole ma ograniczoną do minimum możliwość kontaktowania się z pozostałymi klasami. Zaleca się, w zależności od warunków lokalowych szkoły, takie planowanie rozkładu zajęć, aby ograniczyć kontakt między klasami, zwłaszcza w przestrzeniach wspólnych" - napisano.