Wiedza z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, gospodarstwie domowym i rolnym, umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, odpowiedzialna i zgodna z przepisami jazda rowerem, a nawet talent plastyczny... - w turnieju "Bezpieczeństwo na piątkę" wszystko się liczy! Mając na uwadze promocję wiedzy i umiejętności na wagę życia, nasi piątoklasiści stanęli w szranki, i choć nie udało im się awansować do finału wojewódzkiego imprezy, ich postawa i zaangażowanie zasługuje na słowa uznania.
Za nami kolejna odsłona turnieju "Bezpieczeństwo na piątkę!". 8 listopada 2024 roku, w budynku Targów Kielce, spotkały się drużyny ze szkół podstawowych z powiatu kieleckiego. W tym gronie znalazła się reprezentacja Szkoły Podstawowej w Mójczy w składzie: Julia Czarnowska, Szymon Rak i Franciszek Sarek.
"Olimpiada Bezpieczeństwa", bo tak ten turniej powszechnie jest nazywany, to przede wszystkim świetna okazja do uświadamiania dzieciom, jak wiele zagrożeń na nie czyha. Nasza ekipa 5-klasistów, licząc na dobry wynik, musiała pochwalić się wiedzą teoretyczną, umiejętnościami praktycznymi i zdolnościami plastycznymi oraz sprawnością fizyczną i opanowaniem.
Mimo starań i wielogodzinnych przygotowań do turnieju, nasza reprezentacja nie zdołała awansować do wojewódzkiego finału imprezy, tam trafiali tylko zwycięzcy z poszczególnych powiatów. W batalii na szczeblu powiatu kieleckiego udział wzięło 14 szkół podstawowych.
Zmagania turniejowe podzielono na część teoretyczną, w której uczestnicy musieli się zmierzyć z zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz gospodarstwach domowych (rolnych). Uczestnicy w wyznaczonym czasie musieli sprostać testowi jednokrotnego wyboru. W części praktycznej zawodnicy poszczególnych zespołów pokonywali rowerem zaimprowizowany tor przeszkód, który obok umiejętności poruszania się rowerem wymuszał na zawodnikach znajomość przepisów ruchu drogowego. Każda drużyna musiała wykonać także zadanie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Nasi uczniowie przedstawili również plakat, którego zadaniem było promowanie hasła: "Noś odblaski. Świeć przykładem!".
Dlaczego warto o tym przypominać? Noszenie odblasków to sprawa na wagę życia. Dzięki ich obecności, kierowcy mogą zobaczyć pieszego lub rowerzystę z odległości nawet 150 metrów. To daje mu czas na odpowiednią reakcję. Nasz plakat złożony jest z symboli. Czarne tło obrazuje mrok, z którego znienacka dla kierującego pojazdem może wyłonić się pieszy lub rowerzysta. Jeśli będzie nosił odblaski, kierowca dostrzeże go wcześniej, niż osobę, która tych odblasków nie nosi. Często zapominamy o tym, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero wtedy, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Z badań wynika, że po ciemku, bez elementów odblaskowych, z mroku wyłaniamy się dopiero, gdy jesteśmy zaledwie 20 – 30 metrów od nadjeżdżającego samochodu.
„Olimpiada bezpieczeństwa” jest akcją profilaktyczną organizowaną co roku przez Wydział Prewencji i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Wojewodę Świętokrzyskiego, WORD, KRUS, Automobilklub w Kielcach oraz Targi Kielce.