Przez stulecia ludność wiejska posługiwała się gwarą, czyli specyficzną odmianą języka ojczystego, którą kształtowały w dużym stopniu: lokalna kultura, obyczaje czy historia. To właśnie, aby ocalić od zapomnienia to, co było językową wizytówką przeszłych pokoleń, Miejsko Gminno Ośrodek Kultury w Daleszycach organizuje Konkurs Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Tym razem recytatorskie zmagania na tym polu cieszyły się rekordowym zainteresowaniem. Tym bardziej cieszy fakt, że Roksana Knez - uczennica klasy 8. - po raz kolejny potwierdziła swój talent, zajmując znakomite 2. miejsce. Naszą szkołę reprezentowały jeszcze piątoklasistki - Maja Mojecka i Lena Sarnat, którym również należą się słowa uznania, gdyż pokazały na scenie kunszt obcowania ze słowem mówionym. I to w nieco zapomnianym już wydaniu.
Mazurzenie, szadzenie, denazalizacja – o tych cechach gwary świętokrzyskiej należało pamiętać, ucząc się na pamięć wierszy na konkurs. Wyzwanie to nie lada, gdyż faktem jest, że coraz mniej osób potrafi posługiwać się gwarą świętokrzyską, coraz mniej ją rozumie. Dlatego należy zrobić co tylko się da, aby gwara nie odeszła w niepamięć. 28 listopada 2023 roku najlepsi recytatorzy w gminie Daleszyce spotkali się już po raz 33, aby przeżyć artystyczną przygodę z gwarą w poezji lokalnej. Tym razem w szranki stanęło blisko 50 śmiałków.
Wszystkie nasze reprezentantki: Roksana Knez, Maja Mojecka i Lena Sarnat dołożyły wszelkich starań, aby wypaść na scenie jak najlepiej. Najpierw trzeba było wybrane teksty w pełni zrozumieć, odczytać emocje w nich zawarte, odpowiednio je interpretować i nauczyć się gwarowych form i archaicznego słownictwa. Chociaż wszystkie stanęły na wysokości zadania oraz pokazały wielkie serce i nieprzeciętne umiejętności recytatorskie, to jednak zasady konkursu były jasne - trzeba było wytypować najciekawsze prezentacje. Zdaniem jury Roksana Knez w kategorii klas starszych zasłużyła na 2. lokatę. Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych.
Celem corocznego konkursu jest popularyzacja regionalnej literatury ludowej oraz kultywowanie tradycji poprzez poszukiwanie artystycznej wypowiedzi w języku naszych przodków. Oceniający - jak sami podkreślali - mieli twardy orzech do zgryzienia, ponieważ rywalizacja przebiegała na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy i upominki, a wyróżnieni dodatkowo nagrody książkowe. Na zakończenie konkursu Norbert Wojciechowski - dyrektor MGOK-u w Daleszycach wyraził zadowolenie z faktu, że młodzi ludzie wciąż żywo interesują się tradycją i chętnie biorą udział w tego typu przedsięwzięciach. Do zobaczenia za rok.