To było prawdziwe święto żywego słowa. Na naszej szkolnej scenie tym razem stanęli... dorośli, którzy pod batutą Szczepana Adamca przygotowali inscenizację fragmentu znanej już przed wojną "Kolędziarki". Jej tekst przypomina o tym, jak ważną rolę w życiu odgrywają tradycje, które łączą przeszłość z teraźniejszością. Kolędowanie niesie w sobie świąteczną aurę, która wciąż potrafi jednoczyć ludzi i rozgrzewać serca w zimowe wieczory. Staliśmy się tego przykładem.
Zanim jednak tłumnie zgromadzeni widzowie zobaczyli „Kolędziarkę” na scenie zaprezentowali się młodsi uczniowie naszej szkoły. Ich pełen radości śpiew i taniec sprawiły, że wszyscy mogli się przenieść w wyjątkowy świat pełen ciepła i miłości.
Scena zachwycała pięknymi dekoracjami, które oddawały klimat tamtych czasów, a aktorzy w starannie dobranych strojach doskonale podkreślali nastrój opowieści. Brawurowa gra, pełna emocji i zaangażowania, sprawiła, że spektakl, który powstał z inicjatywy i pod czujnym okiem Szczepana Adamca, na długo zapadnie w pamięć zgromadzonych gości, tworząc niezapomniane świąteczne przeżycie. W przedstawieniu wystąpili: Dariusz Sarek jako Herod, Mariusz Skrzyniarz i Grzegorz Biskupski jako marszałkowie, Kacper Adamiec jako Ułan, Piotr Adamiec w roli Turka oraz Kamil Gil - Żyd, Wiesław Ogrodnik - Diabeł, Tomasz Krężołek - Śmierć oraz najmłodsza w stawce Maria Mania w roli anioła.
Dlaczego warto sięgać po zabytki kultury polskiej? Tekst "Kolędziarki" to perełka polskiej kultury. Jest jednym z najciekawszych świadectw przedwojennej tradycji bożonarodzeniowej. Jest on szczególnie interesujący ze względu na swój barwny i symboliczny charakter, który łączy elementy folkloru, religii i ludowych wierzeń.
Tytułowa postać to kobieta, która przemierza wieś, niosąc wieści o narodzinach Chrystusa. Jest ona narratorką i przewodniczką opowieści, a jej obecność symbolizuje tradycję przekazywania Dobrej Nowiny. Barwność i humor snutej opowieści przyciągały zarówno dzieci, jak i dorosłych, a moralne przesłanie przypominało o ponadczasowych wartościach – zwycięstwie dobra nad złem, znaczeniu wspólnoty i radości z narodzin Zbawiciela.
Kolędowanie to jedna z najstarszych i najbardziej radosnych tradycji związanych z okresem Bożego Narodzenia. Przez wieki przybierało różne formy – od prostego śpiewania kolęd po bogate widowiska obrzędowe, łączące muzykę, teatr i zabawę. Choć współczesny świat znacząco się zmienił, kolędowanie - jak widać - wciąż cieszy się popularnością, ponieważ oferuje coś więcej niż tylko rozrywkę – jest okazją do budowania więzi, pielęgnowania historii i dzielenia się radością.
To właśnie uniwersalne wartości sprawiają, że kolędowanie nie traci na popularności i nadal jednoczy ludzi w okresie Bożego Narodzenia. Niech zjednoczy i nas w radosnym oczekiwaniu i radości z narodzenia Pana. Spotkanie tradycyjnie zakończyło się składaniem świątecznych życzeń. Do wszystkich zebranych gorące słowa skierowała dyrektor placówki - Marta Puchała, która doceniła także trud włożony w przygotowanie inscenizacji. To świadectwo tego, jak ten dzień jest ważny dla nas wszystkich - podkreśliła.