Szkoła Podstawowa w Mójczy czuje się odpowiedzialna za bezpieczeństwo swoich uczniów nie tylko w murach placówki, ale także w przestrzeni internetowej. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Cyfrowego Obywatelstwa, realizując projekt Higiena Cyfrowa. W inicjatywę zaangażowani są wszyscy nauczyciele i wychowawcy klas, a nad jej przebiegiem czuwają specjaliści – pedagog specjalna Iwona Równicka oraz pedagog Ewelina Bińczak. Dziś, Drodzy Rodzice, zwracamy się do Was z apelem, abyście zapoznali się ważnymi informacjami na temat działalności młodych ludzi w sieci. Zapraszamy do lektury raportu "Internet dzieci".
Współczesny świat cyfrowy stał się nieodłącznym elementem życia dzieci i młodzieży. Internet daje nieskończone możliwości edukacyjne, ułatwia komunikację i rozwój pasji, ale niestety stanowi również poważne zagrożenie dla najmłodszych. W tym kontekście rola dorosłych – rodziców, nauczycieli i instytucji państwowych – jest kluczowa. To w ich rękach leży odpowiedzialność za monitorowanie i edukowanie dzieci na temat bezpieczeństwa w sieci. Temat staje się szczególnie gorący w świetle wyników raportu „Internet dzieci”.
Niedawna premiera raportu „Internet dzieci” w Sejmie RP dostarczyła szokujących danych na temat aktywności dzieci i młodzieży w sieci. Badanie przeprowadzone przez Fundację „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa”, Państwową Komisję ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 oraz firmy Gemius i Polskie Badania Internetu, ujawniło, że:
Ponad 50% dzieci w wieku 7-12 lat korzysta z platform przeznaczonych dla osób od 13. roku życia.
W pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych stron przez dzieci w wieku 7-14 lat znalazł się serwis pornograficzny – w grudniu odwiedziło go co trzecie dziecko.
TikTok jest najpopularniejszą platformą społecznościową wśród dzieci 7-12 lat, a najmłodsi użytkownicy spędzają na nim najwięcej czasu.
Dzieci w wieku 7-14 lat spędzają w mediach społecznościowych ponad 2 godziny dziennie.
51% dzieci w wieku 7-14 lat miało styczność z treściami erotycznymi w Internecie, najczęściej za pomocą urządzeń mobilnych.
Co dalej? Wyniki raportu pokazują, że potrzebne są pilne działania. Konieczna jest współpraca rodziców, nauczycieli, organizacji społecznych i rządu, by zapewnić dzieciom bezpieczne środowisko online.
Zaproponowane rozwiązania obejmują:
Zwiększenie świadomości rodziców i opiekunów poprzez kampanie edukacyjne.
Wzmocnienie regulacji dotyczących weryfikacji wieku na platformach internetowych.
Promowanie zdrowych nawyków cyfrowych w szkołach i domach.
Bez świadomej interwencji dorosłych dzieci pozostaną bezbronne wobec cyfrowych zagrożeń. Warto zapoznać się z pełnym raportem „Internet dzieci” dostępnym na stronie www.internetdzieci.pl i podzielić się tą wiedza z innymi. Bezpieczeństwo najmłodszych w sieci to odpowiedzialność nas wszystkich.
Koordynator Projekktu
Iwona Równicka
Pedagog Specjalny