"Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia" - przekonywał Cyceron. Dlatego dbamy o to, aby nasi wychowankowie mieli jak największa świadomość tego, co wydarzyło się przed laty i potrafili wyciągać z tego wnioski. 23 maja 2023 roku przypada 80. rocznica okrutnej zbrodni, jakiej dopuścili się Niemcy na żydowskich dzieciach w Kielcach. Niewinne ofiary upamiętnili uczniowie naszej szkoły z klas 4. i 5., którzy udali się na Cmentarz Żydowski na Pakoszu, aby pomóc przygotować miejsce pamięci na tę uroczystość. Była to także okazja, aby zgłębić wiedzę o rodzinie Ulmów, która zapłaciła cenę życia za niesienie pomocy Żydom podczas II wojny światowej. To był główny punkt programu spaceru edukacyjnego "Szlakiem zagłady kieleckich Żydów".
Uczestnicy edukacyjnego spaceru odwiedzili miejsca związane z historią Żydów. Byli przy Ławce Karskiego, który jako pierwszy zawiózł do Stanów Zjednoczonych wiadomość o Holokauście. Byli na Plantach. To właśnie tutaj miał miejsce Pogrom Kielecki. Później poznali historię pomników White Wash II oraz Menory, a także zwiedzili Instytut Kultury Spotkania i Dialogu im. Jana Karskiego w Kielcach, gdzie wysłuchali lekcji o bolesnej przeszłości, potrzebie szacunku i tolerancji oraz tradycji i kulturze żydowskiej.
Wybór daty nie był dziełem przypadku. Nekropolię żydowską zdecydowaliśmy się odwiedzić w szczególnym czasie, w przeddzień bestialskiego mordu dokonanego na 45 dzieciach. Wizyta w tym miejscu była dla naszych uczniów trudnym, ale niezwykle ważnym doświadczeniem, bo skłaniającym do pogłębionej refleksji, kierującej myśli nie tylko ku przemijaniu, ale i tolerancji, i szacunku. W takim nastroju nasi uczniowie pomogli przygotować cmentarz. Grabili igliwie, zamiatali alejki, myli pomniki, zbierali gałęzie... W myśl zasady: aby ocalić od zapomnienia żyjących niegdyś w naszym mieście synów narodu wybranego, pielęgnujemy pamięć o ich miejscu wiecznego spoczynku.
Ta niecodzienna lekcja była również okazją do zgłębienia wiedzy historycznej. Jeden z wątków przewodnich dotyczył rodziny Ulmów, która symbolizuje postawę tych Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców za niesienie w czasie okupacji pomocy Żydom. Dziś trudno oszacować, ilu naszych rodaków udzieliło schronienia prześladowanym. Warto jednak podkreślić, że od 1963 roku izraelski Instytut Yad Vashem przyznaje medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W gronie wyróżnionych tym tytułem najwięcej jest Polaków.
Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów i ich dzieci odbędzie się 10 września 2023 roku w Markowej na Podkarpaciu. W rocznicę tej zbrodni - 24 marca - jest obchodzone święto - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, uchwalony przez Sejm w 2017 roku. Wszystkie te daty warto pamiętać.