• KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY, MAMY LOGO SZKOŁY

          • Konkurs na logo Szkoły Podstawowej w Mójczy rozstrzygnięty. Spośród zgłoszonych propozycji największe uznanie komisji oceniającej prace uzyskała praca Kacpra Kojacza - ucznia klasy VIII. Grafika przedstawia podobiznę generała Tadeusza Buka w asyście wielce wymownych symboli - skrzydeł i orła. Takie zestawienie sugeruje, że dokonania patrona naszej szkoły powinny stać się drogowskazem dla dzieci i młodzieży, którym warto przypominać, że aby sięgnąć marzeń, należy najpierw "rozwinąć skrzydła".

            Tadeusz Buk pochodził z Mójczy. Tu chodził do szkoły podstawowej, w której rozwijał swoje talenty. Pasjonował się naukami humanistycznymi. Zgłębiał wiedzę historyczną. Przyjaźnił się z książką, zaczytywał się w Norwidzie. Znał biegle kilka języków obcych. Łacinę miał w małym palcu,  dzięki czemu mógł w oryginale czytać dzieła Juliusza Cezara. Stale się kształcił, doskonalił, nigdy nie spoczywał na laurach.

            Przeszedł wszystkie szczeble wojskowej kariery niezbędne do objęcia stanowiska dowódcy Wojsk Lądowych, będących największym komponentem polskich Sił Zbrojnych. 10 kwietnia 2010 roku znajdował się na pokładzie samolotu lecącego do Smoleńska z polską delegacją zmierzającą na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Doszło do katastrofy. Samolot rozbił się. Nikt nie przeżył. Wśród ofiar był generał Tadeusz Buk. Aby kultywować pamięć o nim, Szkoła Podstawowa w Mójczy od 11 lat nosi jego zaszczytne imię. Teraz podobizna patrona zdobi logo placówki, a towarzyszą mu symbole dające motywację do działania i przypominające o patriotyzmie, który tak ważny był dla generała Tadeusza Buka.

          • AKCJA "SZKOŁA DO HYMNU", ROZBRZMIAŁ "MAZUREK DĄBROWSKIEGO"

          • 10 listopada 2021 roku, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, o symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy i przyjaciele naszej szkoły zaśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”. To pokłosie kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”, w której już tradycyjnie wzięliśmy udział. Tym razem hymn narodowy rozbrzmiał szczególnie uroczyście, bo i wyjątkowe były okoliczności.

            Po okolicznościowej mszy świętej cała społeczność skupiona wokół naszej placówki wraz z zaproszonymi gośćmi zgromadzili się przed popiersiem generała Tadeusza Buka, którego uroczyste odsłonięcie było głównym punktem tegorocznego Święta Szkoły.

            Akcja MEN stanowi kontynuację inicjatywy zorganizowanej z okazji 100-lecia niepodległości Polski. W „Rekord dla Niepodległej”, w którą włączyło się ponad 5 mln uczniów i nauczycieli w Polsce oraz za granicą. 9 listopada 2018 r. o godz. 11:11 wspólnie zaśpiewali oni polski hymn narodowy. "Mazurek Dąbrowskiego" rozbrzmiał również w szkołach polonijnych.

            Udział w akcji "Szkoła do hymnu" to lekcja nie tylko historii i patriotyzmu, ale także bycia jednością. Zbiorowe śpiewanie czterech zwrotek hymnu państwowego było doskonałą okazją do poczucia się częścią wspólnoty. Każda placówka, która wzięła udział w akcji, ma otrzymać pamiątkowy dyplom.

            "Mazurek Dąbrowskiego", który nazywany jest również Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech, powstał w 1797 r. Autorem tekstu jest Józef Wybicki, pisarz i polityk, a twórca melodii opartej na motywach ludowego tańca mazurka do dzisiaj pozostaje nieznany. "Mazurek Dąbrowskiego" został oficjalnie uznany polskim hymnem narodowym w 1927 roku.

          • W PRZEDSZKOLU BIAŁO-CZERWONO...

          • W oczekiwaniu na 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nasze przedszkolaki wzięły udział w niecodziennym wydarzeniu. Jak wiadomo, miłość do Ojczyzny można manifestować na wiele sposobów. Patriotyczny pokaz mody? Oczywiście. Najmłodsi uczniowie w biało-czerwonych kreacjach paradowali po czerwonym dywanie. Punktem kulminacyjnym było jednak wspólne wykonanie "Mazurka Dąbrowskiego". Nie zabrakło także okolicznościowych piosenek i wierszy wyrażających dumę z faktu, że przyszło nam żyć w „Kraju nad Wisłą”.

            Przedszkolaki z naszego punktu przedszkolnego nie zapomniały o Narodowym Święcie Niepodległości. Z tej okazji dzieci uroczyście wykonały „Mazurka Dąbrowskiego” i inne patriotyczne pieśni oraz wyrecytowały piękne wiersze, które na długo pozostaną w ich pamięci. To właśnie w jednym z nich odnaleźliśmy odpowiedź na pytanie: "czym jest patriotyzm i gdzie się zaczyna?". Otóż zaczyna się on tam, „gdzie dom jest, mama z tatą, tam gdzie cała jest rodzina...”.

            W poniedziałek 8 listopada wśród najmłodszych wychowanków naszej placówki zapanowało wielkie poruszenie. Powód? Pokaz mody patriotycznej. Rodziców poproszono o przygotowanie strojów nawiązujących do historii, kultury i barw narodowych Polski. Zadanie zostało potraktowane bardzo poważnie. Wszystkie dzieciaki wyglądały tego dnia po prostu wspaniale. Wśród kostiumów przygotowanych na tę okazję dominowały naturalnie biało-czerwone barwy.

            Jak na prawdziwym pokazie mody grupa modelek i modeli demonstrowała swoje kostiumy na wybiegu wyścielonym czerwonym dywanem. Były brawa, uśmiechy, ukłony.

            103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się pretekstem do przypomnienia najmłodszym, czym jest patriotyzm i jakie wartości należy pielęgnować. Listopadowe święto to również znakomita okazja do tego, aby przekazać dzieciom wiedzę na temat symboli narodowych. Wychowawczyni przedszkolaków - Monika Banasik uczyła dzieci nie tylko tekstu hymnu, ale i tego, w jaki sposób powinny się zachowywać podczas jego wykonywania. Jesteśmy dumni z naszych małych patriotów.

          • SESJA Z POZYTYWNYM PRZEKAZEM

          • Ciekawy pomysł, wymowna mina, pasujące do niej gesty, kilka gadżetów oraz - obowiązkowo - dobry humor. To przepis na udane zdjęcia wpisujące się w wymowę kampanii „Świętokrzyskie nie hejtuje!”. Uczniowie klas 4-6 w ramach lekcji języka polskiego mieli za zadanie zrobić fotografie z pozytywnym przekazem umieszczonym na specjalnych tabliczkach przypominających komentarze na forach internetowych. Jaki morał płynie z tej historii? Nie hejtujemy, pozytywnie komentujemy! Zawsze...

            Pomysłów było wiele. Oscylowały one wokół kilku zagadnień. Co robić, gdy komuś coś pójdzie nie po jego myśli? Jak nauczyć się czerpać radość z codzienności? W jaki sposób budować relacje międzyludzkie? Gdzie szukać antidotum na nieprzychylne komentarze?

            Skuteczna walka z hejtem jest bardzo trudna, ale możliwa. Ważne jest, żeby uświadamiać czym jest to zjawisko, jak się przejawia i co można zrobić, jeżeli jest się ofiarą lub świadkiem mowy nienawiści. Hejter nie jest bezkarny.

            A my? Nie jesteśmy bezsilni, a już na pewno nie możemy być obojętni. Niech nam zawsze towarzyszy dobry humor i optymizm, dzięki któremu będziemy potrafili zarażać radością. Takie było założenie sesji z pozytywnym przekazem.

          • CO ROBIĄ UCZUCIA? NASI UCZNIOWIE W ROLI ILUSTRATORÓW

          • Podstawowym, najczęściej powtarzającym się pytaniem na lekcjach języka polskiego jest to dotyczące uczuć bohatera. Są one wszechobecne. I te pozytywne, i te negatywne. Cała sztuka w tym, żeby pozwolić grać pierwsze skrzypce tym, które na to zasługują, a te złe odsunąć jak najdalej od siebie. Uczniowie klas 4-6, zapoznawszy się z treścią książki "Co robią uczucia?" Tiny Oziewicz, wystąpili w roli ilustratorów. Ich zadanie polegało na próbie uchwycenia natury wybranego stanu emocjonalnego. W myśl zasady, im więcej wiemy o uczuciach, tym większą kontrolę nad nimi zyskujemy.

            Zaglądając do publikacji "Co robią uczucia?", otrzymamy z pozoru nieskomplikowane, stonowane w kolorach, a jednocześnie jakże głębokie i pełne emocji ilustracje opatrzone krótkim, ale poetyckim tekstem. Nasi uczniowie tworzyli swoje warianty ilustracji. Wchodzili w skórę poetów i grafików, myśląc nad głębokim tekstem, który współgrałby z własnoręcznie wykonaną ilustracją. Pomysłów było wiele. Wiele z nich mogłyby znaleźć się we wspomnianej lekturze, ale co ważniejsze - wszystkie dawały do myślenia. A to dowód na to, że nasi uczniowie znają się na uczuciach.

            To kolejna szkolna akcja wpisująca się w kampanię "Świętokrzyskie nie hejtuje". Uczucia, jako wyjątkowo delikatna materia, zasługują na odpowiedzialne traktowanie. Ich znajomość jest na wagę złota.

          • MAŁY KSIĄŻĘ NA... PLANECIE HEJTERA

          • Podróże kształcą. W celu poznania prawdy o sobie taką właśnie wyprawę odbył Mały Książę. Wędrował z planety na planetę. Poznawał osoby żądne władzy, uzależnione od liczb, egoistyczne, narcystyczne i zagubione. Każda tego typu postawa to przestroga, aby taką drogą nie podążać. 7-klasiści w obliczu omawianych treści stanęli przed nie lada wyzwaniem. A co by było, gdyby Mały Książę wyruszył w podróż raz jeszcze? Dzisiaj, przemierzając współczesny świat? Pewnie spotkałby hejtera! Jak wyglądałaby jego planeta? W ramach lekcji języka polskiego nasi uczniowie stworzyli makiety przedstawiające planetę hejtera.

            Ciemne barwy, góry niepotrzebnych rzeczy, wszechobecne komputery, smutne miny antybohaterów, symbole świadczące o ich złości, frustracji, zazdrości... 7-klasiści postarali się, aby planeta hejtera była najbardziej przerażającą z tych, które mógłby odwiedzić Mały Książę. Ku przestrodze.

          • CAŁA GMINA ZAGRAŁA W TENISA STOŁOWEGO

          • Rozwija inteligencję i dobrze wpływa na koordynację ruchową. Pomaga spalić kalorie, poprawia zwinność i kondycję, kształcąc przy okazji koncentrację uwagi i szybkość reakcji. Tym (nie)zwykłym panaceum jest... gra w tenisa stołowego. 23 października właśnie ta dyscyplina sportu królowała w Daleszycach, gdzie reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego pod patronatem honorowym Dariusza Meresińskiego - Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce w ramach grantu "Rekreacyjne animacje młodzieży". Efekt? Dziewczęta zajęły 3. miejsce, chłopcy 4.

            W miniona sobotę w Hali Sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Daleszycach chętnych do gry w tenisa stołowego nie brakowało. W gronie walczących o laury nie mogło również zabraknąć naszego teamu w składzie: Nikola Młynarczyk, Oliwia Sarek, Piotr Staszowski, Mateusz Szyszka, Dawid Błaut i Dawid Kumor.

            Po zakończeniu Turnieju uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody, medale i upominki. Organizatorem Turnieju było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej, Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Daleszycach.

          • HISTORYCZNA CHWILA: ŚLUBOWANIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          • 25 października 2021 roku - to data, która zapewne zapoczątkuje nową tradycję. Powód? To właśnie tego dnia odbyło się pierwsze w historii naszej szkoły ślubowanie nowo wybranego Samorządu Uczniowskiego. Było uroczyście. Rangę wydarzenia podkreśliło wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" oraz obecność Marty Puchały - dyrektor Szkoły Podstawowej w Mójczy. Wszystko poszło jak z płatka, a Samorząd Uczniowski, bezpośrednio po pasowaniu... ruszył do pracy. Uchylimy rąbka tajemnicy, uczniowie podczas specjalnie zwołanego posiedzenia pomysłami sypali jak z rękawa. To zapowiada owocny rok szkolny.

            „Ja, członek Samorządu Uczniowskiego, wybrany przez społeczność uczniowską naszej szkoły, ślubuję godnie reprezentować interesy koleżanek i kolegów wewnątrz i na zewnątrz szkoły, dbać o działanie zgodne ze Statutem Szkoły, być bezstronnym i sprawiedliwym w rozstrzyganiu spraw uczniowskich, być łącznikiem między społecznością uczniowską, a Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców” - ślubowały Maja Garecka - przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego oraz Nikola Szyszka i Zuzanna Krężołek, które będą jej pomagać, pełniąc funkcję wiceprzewodniczących. Potem uroczysta chwila pasowania symbolicznym ołówkiem, którego dokonała Marta Puchała - gospodarz naszej szkoły oraz - oczywiście życzenia zapału do pracy, ciekawych pomysłów oraz niesłabnącego optymizmu.

            W tej uroczystej chwili uczestniczyli także pozostali członkowie Samorządu Uczniowskiego, czyli ci uczniowie, którzy zostali wybrani na reprezentantów poszczególnych oddziałów w demokratycznych, klasowych wyborach.

            Można powiedzieć, że od tej chwili uczniowie wybrani do Samorządu Uczniowskiego są pełnoprawnymi reprezentantami społeczności uczniowskiej, których zadaniem jest prawidłowe dbanie o interesy uczniów. Obdarzonym przez kolegów i koleżanki zaufaniem członkom tej organizacji życzymy owocnej pracy!

          • ŚWIĘTOWALIŚMY Z... TABLICZKĄ MNOŻENIA

          • Z Polski, ale też z Rosji, Chorwacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Czech, a nawet z Brazylii, Indii, Stanów Zjednoczonych, Kataru czy Urugwaju. Między innymi szkoły z tych państw przystąpiły do akcji zorganizowanej w ramach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Również w Mójczy, na podstawie otrzymanej licencji, w murach naszej szkoły uczniowie zmagali się z królową nauk, której fundamentem jest znajomość tabliczki mnożenia. Zabawowa forma oraz angażowanie w nią wszystkich - uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły - uzmysłowiły niedowiarkom, że matematyka jest nie tylko wszechobecna, ale także nie jest taka straszna...

            1 października 2021 roku naszą szkołą niepodzielnie rządziła matematyka. Wszystko w ramach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Najmłodsi uczniowie w ramach lekcji matematyki otrzymali zadania związane z kolorowaniem odpowiedniej ilości sów lub labiryntem. Natomiast ci nieco starsi dzielnie rozwiązywali różne łamigłówki związane z tabliczką mnożenia.

            Znajomość tabliczki mnożenia została gruntownie sprawdzona. Na pierwszy ogień poszli - jak to w szkole bywa - uczniowie, ale potem przyszedł czas na nauczycieli i pracowników szkoły. Jak podkreśla Monika Brzozowska-Szcześniak szkolny koordynator akcji, a na co dzień nauczyciel matematyki, wszyscy znakomicie poradzili sobie z tym zadaniem i każdy otrzymał odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia.

            Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny. Wybór jego terminu też nie jest dziełem przypadku. Przełom września i października to dobry czas, aby odkurzyć nieco zapomnianą przez wakacje tabliczkę mnożenia i zachęcić do jej używania. Podczas lekcji matematyki pojawiły się plakaty podkreślające walory akcji. Uczniowie wszystkich klas zapoznali się z ciekawymi sposobami ułatwiającymi zapamiętanie niektórych przykładów mnożenia oraz rozwiązywali wiele zagadek matematycznych. To musi w przyszłości... zaprocentować.

          • DO STOLICY PO HISTORYCZNĄ WIEDZĘ

          • Kolejna odsłona akcji "Szkoła żywej pamięci". Przystanek: Warszawa. Główny punkt programu: Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie tego nowoczesnego, multimedialnego muzeum przybliżyło uczniom klas 6-8 z naszej szkoły oraz ich rówieśnikom z placówki w Daleszycach jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego, stanowiące do dziś przykład heroizmu, męstwa i walki o wolność. Potem uczestnicy wycieczki swoje kroki skierowali na Cmentarz Powązkowski. Finał w restauracji "Czarna Wołga" w klimacie PRL. Na szczęście menu znacznie bogatsze niż w tamtych czasach.

            To także krok poczyniony w ramach trzeciej już odsłony ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła pamięta". Ma ona na celu upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenie się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach. Wycieczka do Serca Polski był wyjątkową okazją do zgłębienia wiedzy na tematy związane z dramatyczną historią Ojczyzny, krwią przelaną za wolność naszą i waszą oraz poświęceniem każdego człowieka w imię wyższych idei. Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego i spacer tematyczny po Powązkach to prawdziwa lekcja o przeszłości, z której powinniśmy być dumni.

            Powstańcze walki,  sytuacja przed „godziną W”, akcja „Burza” a także  ciekawostki i fakty związane z Powstaniem Warszawskim poznali uczestnicy wycieczki, którzy 22 października 2021 roku zawitali do Muzeum Powstania Warszawskiego. Grupą uczniów z naszej szkoły opiekowali się nauczyciele: Dorota Nosek i Andrzej Dostał.

            Tematem przewodnim w trakcie zwiedzania ekspozycji były nie tylko fakty historyczne związane z tym wydarzeniem - jego wybuchem, trwaniem oraz kapitulacją żołnierzy. To była również lekcja o niezwykłym heroizmie zwykłych ludzi. Ich walka o każdą ulicę, kamienicę, a potem o każdy kamień uwieczniona na archiwalnych fotografiach zrobiła na zwiedzających wielkie wrażenie. Na trasie znalazła się też aranżacja kanału prowadzącego na piętro, gdzie znajduje się ekspozycja pokazującą upadek Powstania Warszawskiego i następujące po nim wydarzenia. Całość wieńczyły pokazy multimedialne.

            Następnie uczestnicy wyprawy udali się na Cmentarz Powązkowski, na którym odszukali mogiły Jana Bytnara "Rudego", Macieja Aleksa Dawidowskiego "Alka" i Tadeusza Zawadzkiego "Zośki". Było to niezwykłe doświadczenie szczególnie dla 8-klasistów, którzy w ramach lekcji języka polskiego właśnie poznają i analizują losy tych, którzy "kiedy trzeba na śmierć idą po kolei, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!". Przy tej okazji słowa o słynnej Akcji pod Arsenałem („Meksyk II”) zabrzmiały jeszcze wymowniej. Spacer po Powązkach był również okazją do zobaczenia grobów innych Powstańców – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Broniewskiego „Orszy” oraz Aleksandra Kamińskiego - autora wspomnień o Rudym, Alku i Zośce, a także miejsc pochówku zasłużonych aktorów, muzyków, polityków, sportowców, literatów, dziennikarzy...

            Zmęczeni wyprawą mogli zregenerować siły w... "Czarnej Wołdze". Kryjąca się pod tą nazwą restauracja to prawdziwa skarbnica wiedzy o PRL-u. W jej murach można zobaczyć sprzęt z tamtych czasów - pralki Frania, magnetofony Kasprzak, meblościanki Kowalski, a nawet bohaterów kultowych, PRL-owskich kreskówek i filmów. Kto nie widział jeszcze "Misia" Stanisława Barei, ten być może sięgnie po ten film, mając w pamięci gościa specjalnego "Czarnej Wołgi". Misia z odlepionym oczkiem.

          • MAŁY KSIĄŻĘ NIE HEJTUJE!

          • "Mały Książę" to kopalnia złotych myśli. Złotowłosy młodzian dzieli się z czytelnikami przemyśleniami o życiu, miłości, przyjaźni, odpowiedzialności i wrażliwości. Prostota i trafność jego spostrzeżeń zadziwia i wzrusza kolejne pokolenia. W ramach lekcji języka polskiego 7-klasiści udali się w podróż z Małym Księciem, aby rozsmakować się w jego mądrości. W efekcie ich pracy powstał imponujących rozmiarów plakat pełen pozytywnej treści. Plakat, który mógłby być odpowiedzią na wszechobecny "hejt". Pamiętajcie: "Dobrze się widzi tylko sercem".

            Mały Książę i jego przyjaciel lis uczą nas radości z małych rzeczy i pozwalają wrócić do świata dziecięcej wyobraźni. Zadaniem uczniów było wyszukanie w utworze cytatów - tych podtrzymujących na duchu, tych chwytających za serce i takich dających nadzieję. Mogli również komentować wybrane treści w bardziej współczesny sposób, pamiętając o tym, aby to był pozytywny przekaz. To dobra odpowiedź na hejtowanie.

          • PLAKATY PEŁNE ŻYCZLIWOŚCI

          • Znany pisarz Joseph Conrad Korzeniowski zwykł mawiać: „Dajcie mi właściwe słowo, a poruszę ziemię”. Każdy powinien zdawać sobie sprawę, jak wielka siła - budująca i niszcząca - drzemie w każdym wyrazie. Można dać komuś słowo honoru, można wspierać dobrym słowem, można wręczyć bukiet słów. I to bardzo dobrze. Ale wyrazy mogą mieć też inne oblicze. Używając ich w sposób nieprzemyślany, można ranić, zadawać ból, odbierać komuś radość codzienności. W odpowiedzi na hejtowanie w ramach lekcji języka polskiego uczniowie klas 4-6 stanęli na wysokości zadania i pokazali, ile w nas drzemie miłości i życzliwości. Myśli swe uwiecznili w formie plakatów. Zapraszamy do zapoznania się z ich treścią.

            Hejt nie ma w sobie żadnej wartości merytorycznej – ma po prostu sprawić, że osoba nim dotknięta poczuje się gorzej. Nasi uczniowie pomysłami, co trzeba powiedzieć bądź napisać, aby komuś sprawić przyjemność, sypali jak z rękawa. Efekty ich pracy niech dadzą do myślenia tym, którym się zdarza w słowach nie przebierać. Wszak "Świętokrzyskie nie hejtuje"!

          • PIERWSZOKLASIŚCI UROCZYŚCIE ŚLUBOWALI...

          • Uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. gen. Tadeusza Buka uroczyście ślubowali, że będą godnie reprezentować swoją szkołę, wywiązując się z powierzanych im obowiązków. Tym samym można stwierdzić, że 13 października 2021 roku to jak do tej pory najważniejszy dzień w ich szkolnym kalendarium.

            Tradycją jest, że dzień ślubowania "pierwszaków" społeczność szkolna obchodzi uroczyście. Dowodem na to jest obecność gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Byli z nami Dariusz Meresiński – Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce oraz Dariusz Sarek - radny Rady Miejskiej w Daleszycach i sołtys sołectwa Mójcza. Przy tej okazji nie mogło również zabraknąć gospodarza szkoły - Marty Puchały.

            Zanim jednak nastąpił długo wyczekiwany moment pasowania, bohaterowie dnia mieli za zadanie udowodnić, że w pierwszej klasie znaleźli się nie przez przypadek. Pierwszaki musiały wykazać się znajomością reguł obowiązujących w szkole, przepisów ruchu drogowego, a także zasad zdrowego odżywania. Piękny śpiew i bezbłędne odpowiedzi utwierdziły zgromadzonych w przekonaniu, że dzieci stojące u progu nauki w "podstawówce", mogą być przyjęte w poczet społeczności uczniowskiej. Najmłodsi dali w ten sposób dowód na to, że są gotowi do bycia „prawdziwymi" uczniami, dla których nauka nie jest przykrym obowiązkiem, lecz przywilejem.

            Po zakończonej części artystycznej Burmistrz Daleszyc – Dariusz Meresiński poprzez położenie na ramieniu każdego z nich magicznego ołówka, dokonał symbolicznego "pasowania" na ucznia Szkoły Podstawowej w Mójczy. Wcześniej, w obecności pocztu sztandarowego placówki, wszyscy zgodnym chórem zapewniali wypełniać obowiązki ucznia, rozsławiać dobre imię szkoły, a odpowiednim zachowaniem i podejściem do obowiązków szkolnych dawać powody do dumy zarówno rodzicom, jak i nauczycielom.

            Chwila była piękna i wzruszająca, ponieważ najmłodsi włożyli w przygotowania mnóstwo energii i wywiązali się z powierzonych zadań znakomicie. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz prezenty na dobry start w nowej roli. Zwieńczeniem podniosłej uroczystości było wykonanie pamiątkowych zdjęć oraz wspólne chwile spędzone przy degustacji okolicznościowego tortu.

            Nasi Goście życzyli pierwszakom sukcesów w nauce i nowych, wspaniałych przyjaźni. Aby czas spędzony w Szkole Podstawowej w Mójczy był godny wspomnień.

          • PRZEDSZKOLAK? TO BRZMI DUMNIE! MALI BOHATEROWIE JUŻ PO PASOWANIU

          • 6 października 2021 roku już od rana dało się wyczuć uroczystą atmosferę. Wszystko za sprawą tych, którzy rozpoczęli przygodę w naszej Przedszkolandii. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci najpierw udowodnili, że miejsce w przedszkolu należy im się bez cienia wątpliwości, a następnie oddali się w ręce Marty Puchały - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mójczy. Mali bohaterowie złożyli uroczyste ślubowanie i tym samym zostali oficjalnie przyjęci w poczet przedszkolaków. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Dowód? W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia.

            Choć wciąż zmagamy się z pandemią koronawirusa, a uroczystość ślubowania wiązała się z wieloma obostrzeniami w myśl przestrzegania reżimu sanitarnego, to w tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć programu artystycznego. Dzieci pięknie zaśpiewały piosenkę, zatańczyły przedszkolny taniec i wyrecytowały wiersz o swoim kochanym przedszkolu, w którym - jak zapewniały - czują się znakomicie. Zwieńczeniem uroczystości był akt złożenia przyrzeczenia.

            Zapewne dzień pasowania pozostanie na długo w pamięci każdego przedszkolaka. Wszystkim małym bohaterom życzymy powodzenia w odkrywaniu piękna otaczającego ich świata i samych miłych wspomnień z przedszkola, zapału do nauki, wiary we własne możliwości i wielu sukcesów.

          • "CUDZE CHWALICIE...", 7-KLASIŚCI NA TROPIE WIELKIEJ HISTORII

          • „Historia jest nauczycielką życia” – to twierdzenie Cycerona, które powtarzają nie tylko ci, którzy zajmują się badaniem przeszłości. Współczesne pokolenie samo nie było uczestnikiem historii, ani nie kształtuje się przez stały kontakt z jej świadkami. Młodzi ludzie muszą wykonać wysiłek, muszą chcieć poznawać przeszłość, muszą dążyć do jak najlepszego jej zrozumienia. Temu właśnie służyły zajęcia dla młodzieży ze szkół podstawowych z Gminy Daleszyce w ramach projektu "Szkoła Żywej Pamięci" w Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach. W 4-dniowej żywej lekcji historii regionu, zorganizowanej w atrakcyjnej formie "zielonej szkoły", wzięli udział także nasi 7-klasiści.

             

            Patriotyzm wyraża się w przywiązaniu do Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, do obyczajów i kultury narodowej, w szacunku dla ludzi, którzy ją tworzyli, w kultywowaniu pamięci o bohaterach. 29 września 2021 roku uczniowie klasy 7. mieli niepowtarzalną okazję, aby ruszyć szlakiem wielkiej, chociaż z akcentami lokalnymi historii. Towarzyszyli im wychowawczyni - Monika Kuśmierczyk i nauczyciel historii - Andrzej Dostał.

             

            Co udało się zobaczyć? Czego udało się dowiedzieć? Jakie tajemnica skrywa nasza "Mała Ojczyzna"? W myśl zasady: „cudze chwalicie, swego nie znacie...” uczniowie po zapoznaniu się z kompleksem i przywitaniu przez burmistrza Daleszyc - Dariusza Meresińskiego, ruszyli, aby poznać tajniki najbliższej okolicy. Punktem kulminacyjnym wyprawy była lekcja o powstaniu warszawskim. O bohaterach tamtych czasów z generałem Tadeuszem Komorowskim („Bór”) i generałem Antonim Chruścielem („Monter”) na czele opowiadał przewodnik PTTK.

             

            Kolejne dni to seria wyjazdów. Na pierwszy ogień poszedł rezerwat na kieleckiej Kadzielni. To atrakcja turystyczna dla miłośników geologii, muzyki i... mocnych wrażeń. Miejscem kolejnej prelekcji był Pomnik bojowników o wyzwolenie narodowe i społeczne. Poświęcony jest mieszkańcom Kielecczyzny walczącym w okresie zaborów i II wojny światowej. Uczestnicy wycieczki mieli okazję dowiedzieć się o powstaniu kościuszkowskim oraz o tym, że bohater bitwy pod Racławicami - Wojciech Bartosz Głowacki został pochowany w kieleckiej katedrze. Tam był kolejny przystanek, do którego wiódł szlak przez Aleję Legionów. Skąd taka nazwa? Uczniowie dowiedzieli się przy tej okazji, że 12 sierpnia 1914 roku do Kielc wkroczyła I Kompania Kadrowa Strzelców dowodzona przez Józefa Piłsudskiego. Warto pamiętać o tej historycznej chwili - wszak był to początek organizowania Legionów Polskich, w których skład weszła owa "kadrówka". Pomnik upamiętniający to wydarzenie, kolejny punkt programu, jest podobny do tego znajdującego się na Westerplatte. Przypadek? Należy wspomnieć, że 22 marca 1939 roku 68 żołnierzy 4 Pułku Piechoty Legionów szkolonych w jednostce wojskowej na Bukówce objęło służbę na Westerplatte. Od 1 września 1939 roku żołnierze podjęli tygodniową obronę placówki, co stało się jednym z najbardziej znanych symboli oporu przeciw niemieckiemu najeźdźcy.

            Kolejne spotkanie z historią miało miejsce na Wzgórzu Zamkowym. Od zaborów przez ponad 150 lat funkcjonowało tutaj więzienie. Niegdyś- miejsce cierpienia i śmierci bohaterów walczących o wolność Ojczyzny, dziś - Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.  Najpierw było to więzienie rosyjskie, do czego nawiązuje pierwsze pomieszczenie muzealne, ukazujące walkę kilku pokoleń Polaków o wolność i niepodległość. Do 1918 r. władze carskie więziły tu m.in. powstańców styczniowych, uczestników rewolucji 1905 r. i działaczy niepodległościowych. Po wybuchu II wojny światowej obiekt został przejęty przez hitlerowskie Gestapo. Do stycznia 1945 r. więziono tu głównie członków ruchu oporu, których liczbę szacuje się na około 16 tys. Wielu z nich zamordowano lub wywieziono do obozów koncentracyjnych. Od stycznia 1945 r. - 1956 r., kiedy obiekt przejęło NKWD, a następnie Urząd Bezpieczeństwa - trafiali tu żołnierze polskiego podziemia, z których wielu zginęło. W dniu 4 sierpnia 1945 r. grupa więzionych tu członków Armii Krajowej (około 350 osób) została uwolniona przez oddział AK po dowództwem Antoniego Hedy „Szarego” i Stefana Bembińskiego „Harnasia”.

            Po tak dużej dawce zatrważającej historii uczestnicy wyprawy udali się do Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia”, aby wysłuchać prelekcji o agresji hitlerowskiej i sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. oraz obejrzeć film dokumentalny pt. „Kampania wrześniowa żołnierzy Wojska Polskiego w 1939 r.”. 

            Na zakończenie pobytu w Kielcach - gra miejska. W ciągu godziny należało odszukać miejsca, ulice, pomniki lub tablice pamiątkowe związane m.in. z takimi postaciami jak: Stefan Żeromski, Gustaw Herling- Grudziński, Henryk Sienkiewicz, Tadeusz Kościuszko, Stanisław Staszic, Bartosz Głowacki, ksiądz Piotr Ściegienny.

            Wieczorną niespodzianką były zajęcia teoretyczne i praktyczne  z surwiwalu. Jest to rodzaj aktywności człowieka skierowany na gromadzenie wiedzy i umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych. Nauka objęła m.in. umiejętności wzniecenia ognia bez użycia zapałek. Gdy sztuka ta się udała nastał czas ogniska.

            Kolejny dzień stał pod znakiem wycieczki do Michniowa. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej uwiecznia przerażające fakty z przeszłości. 12 lipca 1943 roku Niemcy rozpoczęli dwudniową pacyfikację Michniowa. Powód? Mieszkańcy wsi sprzyjali partyzantom Armii Krajowej, zgrupowanym pod dowództwem porucznika Jana Piwnika "Ponurego" na pobliskim Wykusie. Zamordowano 204 osoby - 102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci. Wiadomo, iż liczba ofiar tej zbrodni może być większa, gdyż losy lokatorów, służby, osób czasowo przebywających we wsi nie są znane.

            Odwiedzenie miejsc pamięci związanych z bitwami, potyczkami i pochówkiem żołnierzy, a także warsztaty, gry miejskie czy lekcje w terenie z przewodnikiem, regionalistą lub historykiem to ogromny kapitał merytoryczny i emocjonalny pozwalający wierzyć, że uczestnicy "zielonej szkoły" z lokalną historią w tle będą zawsze pamiętali o bohaterach przeszłości.

          • UCZNIOWIE RUSZYLI DO URNY, SAMORZĄD WYBRANY

          • 11 października 2021 roku nasi uczniowie ruszyli do urny. Powód? Wybór nowego Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2021/2022. Święto szkolnej demokracji miało formę prawdziwych wyborów, z kartami wyborczymi i urną do głosowania. Uczniowie z dużym zaangażowaniem podeszli do spełnienia „szkolnej powinności”. Po podliczeniu głosów specjalnie na ten cel powołana komisja, która pracowała pod czujnym okiem szkolnego koordynatora wyborów - Agnieszki Długosz-Rzepki - ogłosiła, że najwięcej głosów powędrowało na konto Mai Gareckiej z klasy VIII i to jej przypadnie w udziale funkcja przewodniczącej szkoły.

            W pełni demokratyczne to prawdziwa lekcja odpowiedzialności. Uczniowie naszej szkoły mogli poczuć klimat towarzyszący podejmowaniu ważnych decyzji. Była urna, karty do głosowania, kandydaci czekający na wsparcie, a po wszystkim - oczekiwanie na wyniki. Jak możemy przeczytać w sporządzonym na tę okoliczność protokole, największą ilość głosów (22) otrzymała Maja Garecka z klasy VIII i tym samym został Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Mójczy w roku szkolnym 2021/2022. Drugie miejsce z 8 głosami zajął Oskar Molenda z klasy VII, zostając tym samym zastępcą Mai.

            W trakcie wyborów uczniowie przekonali się, że mają prawo do wyborów powszechnych, równych i tajnych. Uświadomili sobie, jak ważne mogą być ich decyzje. Wybory okazały się doskonałą lekcją demokracji i kształtowania postaw społecznych.

            Gratulujemy nowemu samorządowi i życzymy owocnej pracy na rzecz całej społeczności szkolnej.

          • UWAGA, KONKURS! LOGO PILNIE POSZUKIWANE!

          • Masz talent plastyczny i głowę pełną pomysłów? Twoją wizytówką jest poczucie stylu i estetyki? Chcesz przejść do historii naszej szkoły? Tak, to możliwe, nawet jeśli lata nauki... masz już dawno za sobą. Wystarczy wziąć udział w konkursie na najlepszy projekt logo Szkoły Podstawowej im. gen. Tadeusza Buka w Mójczy. W szranki może stanąć każdy: uczniowie, ich rodzice, a nawet nauczyciele. Wiek nie gra roli. Liczą się wena i oryginalność. Zatem do dzieła.

             

            REGULAMIN KONKURSU NA LOGO SZKOŁY

             

            Prace konkursowe, na które czekamy do 31 października 2021 roku, oceniane będą zgodnie z następującymi kryteriami: zgodność projektu z danymi naszej szkoły, oryginalność znaku, łatwość zapamiętywania, czytelność i funkcjonalność projektu, estetyka wykonania projektu. Autor zwycięskiego projektu, którego poznamy 10 listopada 2021 roku, zostanie nagrodzony, a wykreowane przez niego logo stanie się wizytówką naszej placówki. Warto spróbować.

          • ABY GODNIE UPAMIĘTNIĆ NASZEGO PATRONA...

          • Już w listopadzie, przy okazji Święta Szkoły Podstawowej w Mójczy, na placu do niej przyległym stanie popiersie generała Tadeusza Buka - patrona placówki. Każdy może wesprzeć tę inicjatywę. Zainteresowani mogą wpłacać datki na szkolne konto: 07 8485 0009 0000 3186 2000 0003, w tytule przelewu wpisując: "darowizna". Autorem projektu rzeźby jest znany w regionie artysta, Sławomir Micek.

            Pochodzący z Mójczy generał Tadeusz Buk przez wiele lat służył jako dowódca w polskej misji wojskowej w Iraku. W 2005 roku został odznaczony krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Potem został głównodowodzącym Wojsk Lądowych. Tę funkcję pełnił tylko 7 miesięcy... Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, miał niecałe 50 lat.

            Przypomnijmy, w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie. 96 osób, w tym prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych - Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Wśród ofiar katastrofy smoleńskiej byli też najważniejsi dowódcy wojskowi, m.in. dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Tadeusz Buk.

          • DZIEŃ CHOPAKA Z... DZIADKIEM I WNUKIEM W ROLACH GŁÓWNYCH

          • Ostatni dzień września w Polsce łączy się nierozerwalnie z obchodzonym powszechnie Dniem Chłopaka. W dzisiejszych czasach, wbrew temu co mówią słowniki, określenie "chłopak" nie ma limitu wiekowego. Świętują przedszkolaki, uczniowie, studenci, a także panowie, którzy już dawno pożegnali szkolne ławy. Nie inaczej było w Szkole Podstawowej w Mójczy. Właśnie z tej okazji uczniowie i ich koleżanki z klas 4-8 wybrali się do kieleckiego kina "Helios", aby obejrzeć film "Wojna z dziadkiem".

            Wybór produkcji okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Głównymi bohaterami filmu byli młody duchem dziadek i jego niesforny wnuk, a przesłanie płynące z historii ma wymiar uniwersalny - miłość się nie starzeje i potrafi zażegnać każdy spór. Do tego duża dawka dobrego humoru. Efekt? Z seansu zadowoleni wyszli nie tylko chłopcy...

          • MY TEŻ GRAMY FAIR PLAY

          • Nie chodziło o medale, puchary, czy bicie rekordów. 9 września 2021 roku w ramach zajęć wychowania fizycznego nasi uczniowie stanęli na starcie, stając się tym samym... zwycięzcami. Jak to możliwe? Szkoła Podstawowa w Mójczy przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Fair Play. "Nie zwycięstwo, ale udział, podobnie jak w życiu nie jest najważniejszy triumf, ale walka. Nie samo zwycięstwo jest istotne, lecz sprawiedliwa rywalizacja" – brzmi olimpijskie credo. Warto je promować i działać w zgodzie z jego przesłaniem.

            Corocznie, 7 września obchodzimy Światowy Dzień Fair Play ustanowiony przez Międzynarodowy Komitet Fair Play (CIFP). To inicjatywa mająca na celu promocję idei zdrowej i uczciwej rywalizacji i wartości etycznych w sporcie i w życiu codziennym. Również nasza szkoła przystąpiła do  akcji i w ramach zajęć wychowania fizycznego uczniowie wzięli udział w Biegu Fair Play PKOl. Akcję koordynował nauczyciel wychowania fizycznego - Artur Smołuch.

            Każdy uczestnik z pełnym zaangażowaniem przystąpił do biegu, dał z siebie wszystko i dlatego zasłużył na miano zwycięzcy. Wszystkim należą się brawa za podjęcie wyzwania, promowanie zdrowego trybu życia oraz aktywności fizycznej, a także przygotowanie plakatów promujących akcję. W podziękowaniu za organizację tego wydarzenia nasza szkoła otrzymała pamiątkowy dyplom.