• ZDROWY I SMACZNY KLASYK W WYKONANIU PRZEDSZKOLAKÓW

          • Sałatka jarzynowa to klasyk na polskich stołach. To właśnie ten przysmak przygotowały dzieci z Punktu Przedszkolnego w ramach piątego już spotkania z projektem "Śniadaniówka pełna zdrowia", którego celem jest propagowanie pożądanych nawyków żywieniowych i mody na rodzinne przygotowywanie posiłków. Dlatego też wszystkim dobrze znana sałatka powstała w wersji fit. Jak wyszła? Recenzją niech będzie fakt, że niektóre dzieci prosiły o dokładkę.

            Już po raz piąty nasze przedszkolaki ruszyły do akcji i przygotowały coś smacznego i zdrowego zarazem. Tym razem była to sałatka jarzynowa. Dzieci same pokroiły ugotowane wcześniej jarzyny, dodały jogurt naturalny i odrobinę majonezu oraz nadające charakter potrawie przyprawy. Na koniec - degustacja, po której trzeba stwierdzić, że sałatka przypadła do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom.

          • WSPÓLNE "PĄCZKOWANIE" W SZCZYTNYM CELU

          • Jak pomóc, kupując pączka? To proste. W Republice Środkowoafrykańskiej, Gabonie i Czadzie pracuje dziewięciu polskich misjonarzy-kapucynów. Ich obecność tam często wykracza poza zadania związane z posługą kapłańską. Zakonnicy dokarmiają osierocone, niedożywione dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody, remontują szpitale oraz budują świetlice i szkoły, bo edukowanie najmłodszych jest jedyną szansą na zmiany w sercu Afryki. Aby plany te mogły dojść do skutku, kapucyni zorganizowali akcję "Wyślij pączka do Afryki", do której z chęcią dołączyliśmy. Aby pomóc biednym dzieciom z Czarnego Lądu, Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało w tłusty czwartek kiermasz, na którym roiło się od pączków. Całkowity dochód ze sprzedaży słodkości trafi na konto fundacji. Nasza cegiełka to 520 złotych, bo tyle znalazło się w okolicznościowych skarbonkach.

            Tłusty czwartek jest okazją do kosztowania wielu słodkości, wśród których niewątpliwie królują pączki. U nas, oprócz tradycyjnych smakołykach, królowała także chęć na pomaganie. Jak to możliwe?

            Sytuacja w centralnej Afryce jest bardzo trudna. Symboliczny zakup pączka przyczyni się do tego, że dzieci nie będą chorować tak często, bo będą pić czystą wodę ze studni głębinowych. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną także na ciepłe posiłki i stworzenie szansy na edukację. Dzięki wspólnemu „pączkowaniu” maluchy z Afryki pójdą do przedszkola i będą miały tam profesjonalną opiekę.

            Serdecznie dziękujemy tym, którzy przyczynili się do tego, że tego dnia w naszej szkole było wyjątkowo słodko, przekazując na kiermasz pączki: Piekarni "Złoty łan" w Kielcach, rodzicom naszych uczniów - Justynie Barańskiej oraz Martynie i Bartłomiejowi Jagodzińskim, a także Marcie Puchale - dyrektorowi placówki.

            Chylimy czoła także przed Szkolnym Kołem Wolontariatu. Dziękujemy jego opiekunce Dorocie Nosek i wszystkim jego członkom, a w szczególności: Nikoli Szyszce, Zuzannie Krężołek i Gabrieli Stachurskiej, które pączki sprzedawały.

          • WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO BIBLIOTEKI

          • To była nietypowa wizyta w Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach. Nasi drugoklasiści i trzecioklasiści wcielili się w detektywów, na których czekał szereg zagadek z książką jako głównym bohaterem. Miejscem, do którego zmierzali, była mediateka. Po drodze musieli uporać się z zadaniami z programowania sympatycznych robotów Dash i Dot za pomocą dedykowanych im aplikacji. Było też rozwijające logiczne myślenie wyzwanie z kolorowymi kubeczkami oraz kodowanie na macie edukacyjnej. Efekt? Przekonanie, że biblioteka jest miejscem, do którego chce się wracać.

            Nasi uczniowie brali udział w bibliotecznych podchodach zatytułowanych "Mój trop prowadzi do mediateki", podczas których stopniowo odkrywali kulisy pracy biblioteki. Podążając tropem rozmieszczonych na terenie obiektu wskazówek, mieli zadanie odszukiwać nieznane dotąd działy z książkami. W efekcie uczestnicy bibliotecznej przygody nauczyli się korzystać z katalogu bibliotecznego oraz zapoznali się z pracą bibliotekarza. Gra zakończyła się wizytą w mediatece, w której każdy młody czytelnik może znaleźć coś dla siebie. Książki, gry planszowe, płyty z muzyką i filmami oraz audiobooki - takie skarby czekają tam na tych, którzy dołączą do grona posiadaczy karty w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

            Nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z historią biblioteki, prześledzić „drogę” książki od zakupu do wypożyczenia, poznać najbardziej poczytne książki i te wyróżniające się oryginalnością spośród książkowych wydań oraz dowiedzieć się, jak założyć kartę biblioteczną i na jakich zasadach z niej korzystać.

            Warto dbać o rozwój czytelnictwa. Obcowanie z książką to ważna sfera w życiu dziecka - rozwija wrażliwość estetyczną, wpływa na rozwój intelektualny, kształtuje wyobraźnię i postawę twórczą, rozwija życie emocjonalne. Wniosek? Im bliżej lektury, tym lepiej!

          • TAK SIĘ BAWI NASZA SZKOŁA

          • Od rana korytarzami Szkoły Podstawowej w Mójczy przemykali niespodziewani goście: Batman, Spiderman, światowe klasy piłkarze, policjanci, strażacy, żołnierze, a nawet dzikie zwierzęta. Przelatywały motyle i biedronki... Widziano także wróżkę oraz - jak twierdzą świadkowie - najprawdziwsze księżniczki. Spokojnie, wszystko pod kontrolą, to tylko bal karnawałowy dla przedszkolaków i uczniów "zerówki" i klas 1-3, podczas którego nasza sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną fantastycznych postaci i radosnej zabawy. Dodatkowym akcentem imprezy były wszechobecne serca - symbol obchodzonych 14 lutego walentynek.

            Każdy marzył kiedyś o uczestniczeniu w wielkim balu. Tym razem w roli spełniającej dziecięce marzenia dobrej wróżki wystąpiła Szkoła Podstawowa w Mójczy. Wszyscy z niecierpliwością czekali na taką imprezę. Były pomysłowe kostiumy, żywiołowe tańce, wspaniałe przeboje, tematyczne zabawy i animacje. W roli wodzirejów wystąpiły wychowawczynie klas biorących udział w zabawie: Monika Banasik, Renata Kaleta, Karolina Opel, Justyna Malec i Anna Dziewięcka.

            Wesoła gromada bawiła się wspólnie przy znanych hitach karnawałowych. Nie zabrakło także najnowszych przebojów, w tym tych "na życzenie". Zabawie towarzyszyły wszechobecny śmiech, radość i nieustający taniec. Co godne podkreślenia, również panie wychowawczynie z werwą włączyły się do wspólnej zabawy. W sukurs przyszły im niektóre mamy pląsających na parkiecie dzieci. W przerwach między kolejnymi tańcami na milusińskich czekał przygotowany w klasach poczęstunek, co pozwoliło zregenerować nadwątlone siły. Gdy wybrzmiał ostatni takt muzyki, wszyscy zgodnie przyznali, że zabawa spełniła ich oczekiwania. Tak się z przytupem i tanecznym krokiem wraca po feriach do nauki.

          • Z POMOCĄ DLA OFIAR ŻYWIOŁU

          • To był dramatyczny poranek, pełen rozpaczy i łez. W poniedziałek, 6 lutego mieszkańców południowo-wschodniej Turcji i północnej Syrii ze snu wyrwał przeraźliwy huk. Potężne trzęsienie ziemi przyszło znienacka i w parę chwil zabrało ze sobą: domy, szkoły, szpitale i życie tysięcy ludzi. Inni pozostają bez dachu nad głową i bez środków do życia. Dlatego Szkolny Klub Wolontariatu i Szkolne Koło PCK organizuje pomoc ofiarom żywiołu. Nie bądźmy obojętni, przyłączmy się do zbiórki. Po raz kolejny okażmy serce potrzebującym.

            Jak wiadomo, kilka regionów w Turcji i Syrii nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, które spowodowało ogromne zniszczenia. Z godziny na godzinę rośnie bilans ofiar. Według najnowszych danych w Turcji zginęło ponad 30 tys. osób, a w Syrii śmierć poniosło 3,5 tys. osób. Są dziesiątki tysięcy rannych, wiele osób ma status zaginionych, a miliony osób pozostaje bez bezpiecznego schronienia.

            W obliczu takiej katastrofy każda pomoc jest na wagę złota. Co jest potrzebne? Odzież zimowa (dorośli i dzieci): płaszcze i kurtki, płaszcze przeciwdeszczowe, obuwie jesienno-zimowe, swetry, spodnie, rękawiczki, szaliki, czapki, skarpetki, bielizna, koce, śpiwory, termosy, latarki, artykuły spożywcze (konserwy), żywność dla dzieci, pampersy, środki czyszczące i artykuły higieniczne, w tym artykuły higieniczne dla kobiet.

            Wszyscy ludzie dobrego serca dary mogą przynosić do budynku naszej szkoły. Koordynatorkami akcji są: Dorota Nosek opiekująca się Szkolnym Klubem Wolontariatu i Justyna Malec czuwająca nad Szkolnym Kołem PCK.

          • FERIE Z "LABORATORIAMI PRZYSZŁOŚCI"

          • Program "Laboratoria Przyszłości" to inicjatywa, dzięki której w naszej szkole znalazł się nowoczesny sprzęt pozwalający na budowanie wśród uczniów tzw. kompetencji przyszłości. Z jego możliwości korzystamy na co dzień podczas lekcji, rozwijając u naszych podopiecznych kreatywne i logiczne myślenie. Nie inaczej było w ferie. W czwartek, 9 lutego chętni uczniowie spotkali się w murach naszej szkoły, aby zgłębiać tajniki technologii i kodowania, przy okazji dobrze się bawiąc. Tak się łączy przyjemne z pożytecznym.

            Festiwal z „Laboratoriami Przyszłości” odbył się z inicjatywy koordynatorów projektu - Wojciecha Berneckiego i Doroty Nosek, a nad jego przebiegiem czuwali dodatkowo Ewelina Bińczak i Iwona Równicka oraz Anna Dziewięcka.

            Jak powszechnie wiadomo, nauka przez zabawę jest najlepszą i najbardziej przyswajalną formą edukacji. Dlatego głównymi bohaterami feryjnego przedpołudnia były roboty Photon Education. Żądni wiedzy uczniowie programowali sprzęt z wykorzystaniem telefonów komórkowych i specjalnych aplikacji. Celem nadrzędnym zajęć było wprowadzenie dzieci w świat technologii, rozwijanie ich pomysłowości i zdolności planowania oraz nauczanie podstaw programowania.

            To jednak niejedyne atrakcje, które czekały na przybyłych na festiwal. W ruch poszły również klocki Lego oraz drukarka 3D, z którą uczniowie mieli niepowtarzalną okazję się zaprzyjaźnić i poznać tajniki jej funkcjonowania.

            Co ciekawe, Photona trzeba wszystkiego uczyć od podstaw – od poruszania się w określonych kierunkach, rozpoznawania różnych kolorów, aż po reagowanie na bodźce i interakcję z otaczającą go rzeczywistością. Drukowanie 3D jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną technologii. Zatem to nie koniec przygody z "Laboratoriami Przyszłości". Niebawem kolejne jej odsłony.

          • Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024

          • Drodzy rodzice, informujemy, że w dniach od 8.02.2023 r. do 22.02.2023 r. można składać w sekretariacie naszej szkoły wnioski o przyjęcie dziecka do Punktu Przedszkolnego, Oddziału Przedszkolnego oraz klasy pierwszej. Więcej informacji dotyczących postępowania rekrutacyjnego znajduje się w Zarządzeniu Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce. Niezbędne wnioski i niniejsze zarządzenie znajdują się w zakładce REKRUTACJA na internetowej stronie placówki.