O leczniczym oddziaływaniu muzyki pisali już Pitagoras i Arystoteles. Dziś muzykoterapię stosuje się na całym świecie. Kojące dźwięki rozlegają się na salach operacyjnych, podczas zajęć rehabilitacyjnych oraz w placówkach oświatowych. Również nasi pierwszoklasiści mają okazję przekonać się, jak wiele korzyści może płynąć z obcowania ze sztuką: muzyką klasyczną, tańcem, dziełami plastycznymi i literaturą dziecięcą. Comiesięczne zajęcia relaksacyjne prowadzi wychowawczyni oddziału Karolina Opel.
Miękki dywan, wygodne poduszki, ulubione przytulanki, zamknięte oczy, głębokie oddechy, pełne odprężenie to realia zajęć innowacyjnych polegających na wprowadzaniu dzieci w świat sztuki. Podstawowym elementem oddziaływania jest praca nad emocjami. Punkt wyjścia stanowi słuchanie muzyki klasycznej w wykonaniu takich wirtuozów jak: Fryderyk Chopin, Jan Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart czy Antonio Vivaldi, a zwieńczenie - poznawanie bajek terapeutycznych i trening mindfulness, czyli coraz popularniejszy trening uważności. Wszelkie ćwiczenia umysłu mają na celu poznawanie samych siebie i własnych emocji, kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi i radzenia ze stresem, a także rozwijanie wyobraźni i abstrakcyjnego myślenia.
Wrześniowe spotkanie było niczym przekroczenie bramy wyobraźni. Dzieci, leżąc na dywanie, słuchały kojących dźwięków muzyki klasycznej i wyobrażały sobie opisywany przez nauczyciela "zamek", w którym właśnie się znalazły. Następnie każdy z uczestników wcielał się w wymyśloną przez siebie postać, która mogłaby znaleźć się w jego murach. A na deser bajka terapeutyczna Agnieszki Antosiewicz "Bari - pies, który nie szczekał". Historia mówi o wytrwałości i nadziei, która nie opuściła głównych bohaterów do samego końca. Wniosek? O marzenia zawsze trzeba walczyć.
Październikowa odsłona pokazała dzieciom, jak ważna jest ekspresja własnych emocji. Stąd podczas słuchania muzyki klasycznej każdy mógł uwolnić to, co w nim drzemie i wyrazić to podczas tańca z balonami. Podsumowaniem spotkania były rozważania zainspirowane bajką Agnieszki Antosiewicz "Baba Jaga na poddaszu". Morał z niej płynący z pewnością zapadł w pamięci, bo okazało się, że prawdziwa odwaga polega na... pokonywaniu własnego strachu.
Tuż przed Bożym Narodzeniem podczas zajęć innowacyjnych królowało pojęcie abstrakcji. Uczniowie oglądali niecodzienne i nieodzwierciedlające rzeczywistości obrazy. Następnie sami oddali się niczym nieskrępowanemu tworzeniu. W efekcie powstały bardzo intrygujące dzieła, które znalazły wiele interpretacji. Próbom malarskim towarzyszyła - rzecz jasna -muzyka poważna. Zwieńczeniem dzieła było wysłuchanie bajki Agnieszki Antosiewicz "Atlas gwiazd". Przesłanie tekstu mobilizuje do poszukiwania w sobie dobrych, ale jeszcze często nieodkrytych cech.
Zajęcia terapeutyczne mają na celu pobudzić wyobraźnię dzieci, dać im wytchnienie od codziennych, rutynowych lekcji. Mają bawić, wzruszać, a także być zaproszeniem do ciekawych rozmów i przemyśleń, z których każdy może wynieść coś dla siebie. Pierwszoklasiści debatowali o tym, co jest najważniejsze w życiu, czyli jak ważne są takie wartości jak: miłość, przyjaźń, rodzina, życzliwość, dobro, chęć niesienia pomocy i troska o innych oraz wrażliwość. Trening emocji pomaga zrozumieć dzieciom trudne zagadnienia, skomplikowane uczucia, nieoczywiste wybory.