• LEKCJE FOTOGRAFII W PLENERZE

          • Jak robić dobre zdjęcia, które wzbudzą zachwyt odbiorców i będą doskonałą pamiątką na lata? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących pasjonatów fotografii. O sztuce uwieczniania niepowtarzalnych chwil z wykorzystaniem aparatu fotograficznego rozmawiali podczas lekcji plastyki uczniowie klasy VII. Potem przyszedł czas na praktykę. Pod czujnym okiem Doroty Nosek oraz z wykorzystaniem sprzętu pozyskanego w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" udało się ująć to, co nas otacza, w atrakcyjny sposób. Oto efekty ich pracy.

            Ogromna popularność fotografii cyfrowej sprawiła, że dzisiaj właściwie każdy posiada aparat fotograficzny. Dobre zdjęcie rzadko jest dziełem przypadku. Trzeba pamiętać o tym, że te naprawdę udane robi zdolny fotograf, a nie nawet najlepszy aparat. Nauka fotografii, podobnie jak każda inna aktywność, wymaga czasu oraz cierpliwości. Osoba początkująca często nie zdaje sobie nawet sprawy, jak wiele funkcji kryje aparat fotograficzny.

            Chociaż aparat fotograficzny to magiczne urządzenie, nie zrobi wszystkiego za nas. To my decydujemy o kadrze, perspektywie, naświetleniu,  i tym, jak pokażemy relacje między poszczególnymi elementami zdjęcia. Trening czyni mistrza. Pierwszą przygodę naszych uczniów z profesjonalnym sprzętem należy uznać za udaną.

          • JEDEN GŁOS ZAWAŻYŁ, UCZNIOWIE WYBRALI NOWY SAMORZĄD

          • 5 października 2022 roku nasi uczniowie ruszyli do urny. Powód? Wybór nowego przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2022/2023. Święto szkolnej demokracji miało formę prawdziwych wyborów: z komisją wyborczą, kartami do głosowania i urną. Uczniowie z należną powagą podeszli do spełnienia „szkolnej powinności”. Po podliczeniu głosów specjalnie powołana komisja w składzie Nikola Szyszka i Dmytro Dontsov, która pracowała pod czujnym okiem szkolnego koordynatora wyborów - Agnieszki Długosz-Rzepki, ogłosiła, że rywalizacja była niezwykle zacięta i o zwycięstwie... zadecydował jeden głos. Ostatecznie nową przewodniczącą została Roksana Knez (24 głosy), a jej zastępcą Seweryn Krężołek (23 głosy). W wyborach, co cieszy, wzięło 90 procent uprawnionych do głosowania.

            W pełni demokratyczne wybory to prawdziwa lekcja odpowiedzialności. Uczniowie naszej szkoły mogli poczuć klimat towarzyszący podejmowaniu ważnych decyzji. Była urna, karty do głosowania, a wcześniej: programy i plakaty wyborcze oraz debata, po wszystkim - oczekiwanie na wyniki. Jak możemy przeczytać w oficjalnym protokole, najwięcej głosów (24) otrzymała Roksana Knez z klasy VII i tym samym został Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Mójczy w roku szkolnym 2022/2023. Tuż za nią znalazł się Seweryn Krężołek, na którego oddano 23 ważne głosy. Dzięki temu przypadnie mu funkcja zastępcy przewodniczącego SU.

            W trakcie wyborów uczniowie przekonali się, że mają prawo do wyborów powszechnych, równych i tajnych. Uświadomili sobie, jak ważne mogą być ich decyzje. Wybory okazały się doskonałą lekcją demokracji i kształtowania postaw społecznych.

            Gratulujemy nowemu samorządowi i życzymy owocnej współpracy na rzecz całej społeczności szkolnej.

          • PRZEDWYBORCZA DEBATA: W KRZYŻOWYM OGNIU PYTAŃ

          • Początkowo o funkcję przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego walczyło czworo śmiałków. Wszyscy prześcigali się w pomysłach, co zrobić, aby nasza szkoła była miejscem na miarę oczekiwań uczniów. W dniu debaty na placu boju zostało już tylko dwoje kandydatów - Roksana Knez i Seweryn Krężołek. Oboje do tego dnia przygotowywali się rzetelnie. Stworzyli plakaty, przeprowadzili szereg rozmów, zachęcając do głosowania, słuchali pomysłów koleżanek i kolegów. Można było zauważyć, że formują się wokół nich sztaby poparcia. Po wielu dniach kampanii przyszedł czas, aby kandydaci stanęli ze sobą twarzą w twarz i - przede wszystkim - z wyborcami. Debatę poprowadzili 8-klasiści Nikola Szyszka i Dmytro Dontsov.

            Sala gimnastyczna, oficjalna sceneria, mikrofony, obecność wszystkich uczniów klas 4-8 - w takich okolicznościach Roksana Knez i Seweryn Krężołek mieli okazję przedstawić swój program wyborczy i odpowiadać na pytania słuchaczy. Uczestnicy spotkania przyznali, że wybór nie będzie łatwy, gdyż oboje przygotowali wiele interesujących propozycji. Kandydujący objaśnili również, w jaki sposób mają zamiar realizować zaplanowane przedsięwzięcia.

            Na koniec przedwyborczej debaty, podając sobie dłonie, życzyli wzajemnie sukcesu w nadchodzących wyborach.

          • WŁĄCZ SIĘ DO GRY!

          • Już w najbliższy poniedziałek, 10 października, swoje święto będą mieli miłośnicy gier planszowych. I my z tej okazji dołączamy się do zabawy i wspólnie jako społeczność szkolna oddamy się frajdzie grania bez prądu, pokazując jednocześnie, że to doskonała alternatywa dla wszechobecnych ekranów. Na 3. i 4. godzinie lekcyjnej każdy uczeń klas 1-8 będzie miał okazję zagrać z przyjaciółmi w ulubioną planszówkę. W związku z tym wszystkich chętnych prosimy o przyniesienie do szkoły gier planszowych i zachęcamy do dzielenia się z innymi tą pasją.

            Gry analogowe przeżywają w ostatnich latach prawdziwy renesans. Dobroczynny wpływ planszówek widoczny jest już u najmłodszych graczy. Zdaniem naukowców, dzieci wybierające tę formę rozrywki mają lepiej rozwinięte funkcje poznawcze mózgu oraz większą zdolność logicznego, analitycznego myślenia. Jednak znana od lat aktywność przy planszy to przede wszystkim dobra zabawa. I na to liczymy.

          • MISIEK ZDZISIEK ZBIERA NAKRĘTKI

          • Aby pomóc czasem wystarczy tak niewiele. Dowód? Fundacja Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei” prowadzi akcję zbierania plastikowych nakrętek pod hasłem "Misiek Zdzisiek zbiera nakrętki". Zachęcamy do przyłączenia się do tej inicjatywy. Każdy uczeń może przynieść je do szkoły i tym samym partycypować w zbieraniu środków finansowych pozwalających na bieżące funkcjonowanie i dalsze niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym z terenu województwa świętokrzyskiego. To także działanie proekologiczne, mające wpływ na czystość naszej planety.

          • NAUKA PRZEZ ZABAWĘ W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

          • Nauka nie musi być nudna, szczególnie gdy można zdobywać wiedzę poprzez eksperymentowanie i zabawę. Przekonali się o tym na własnej skórze uczniowie naszej szkoły, którzy odwiedzili Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i należące do kompleksu Planetarium. Dzięki temu przyjrzeli się nocnemu niebu, na którym dało się wyśledzić nawet planety. Potem obejrzeli film "Polaris", który wyjaśniał tajniki biegunów i lotów w kosmos. A na koniec - prawdziwa gratka dla fanów doświadczeń. To, co zobaczyli, z pewnością jest doskonałym edukacyjnym kapitałem na przyszłość.

            Jednych bardziej interesowały prawa fizyki, innych wszechświat, geografia, chemia, tajniki ludzkiego ciała lub robotyka. Każdy mógł zgłębić tajemnice świata na własną rękę. A okazja do tego była wymarzona. W CNK znajduje się około 340 stanowisk w sześciu galeriach tematycznych. Każde z nich stwarza warunki do samodzielnego poszerzania wiedzy i lepszego rozumienia wielu zjawisk. Dzieci eksperymentowały, angażując wszystkie swoje zmysły.

            Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, a także w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni. Mogli przyjrzeć się, jak powstaje tornado i co dzieje się podczas trzęsień ziemi. A to był dopiero początek przygody z nauką. Można było jeszcze zobaczyć model ludzkiego szkieletu kostnego na rowerze, posłuchać odgłosów cywilizacji np.: paryskiego metra czy rynku w Kalkucie, a nawet poczuć się jak wąż, patrząc na świat jego oczami. Na terenie galerii warto też zobaczyć robota wzorowanego na postaci Elektrybałta wymyślonej przez Stanisława Lema i wizję samochodu przyszłości. Na śmiałków czekało naszpikowane kolcami łoże fakira i podróż latającym dywanem.

            Każdy mógł także przetestować swoje ciało i dowiedzieć się, jak wysoko skacze, jak bardzo jestem gibki, jak mocny mam uścisk i ile siły mam w rękach. Wcześniej, żeby mieć na to wszystko energię, wszyscy uczestnicy wycieczki zjedli dwudaniowy obiad. Opiekę nad dziećmi sprawowali nauczyciele-wychowawcy: Dorota Nosek, Anna Dziewięcka, Artur Smołuch i Łukasz Wilczkowski.

            Wszyscy zgodnie przyznali, że wycieczka była udana, a do domu wracali z pełnymi głowami nowo zdobytych informacji i - miejmy nadzieję - kiełkujących pomysłów.

          • "WARSZAWA DA SIĘ LUBIĆ", CZYLI SPACER PO STOLICY

          • Któż nie słyszał słów znanej piosenki "Warszawa da się lubić"? Uczniowie naszej szkoły, którzy przy okazji świętowania Dnia Chłopaka udali się w podróż do stolicy, przekonali się, że nie są one tylko pustym sloganem. Chociaż punktem kulminacyjnym wyprawy była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, to doskonałym jej uzupełnieniem był spacer po Łazienkach Królewskich. W pamięci uczniów zostaną z pewnością widok kompleksu pałacowego przypominającego wielu z nim waszyngtoński Biały Dom i... wiewiórki, które dały się karmić jak zwierzątka domowe.

            Powstanie Łazienek Królewskich przenosi nas myślami do XVII wieku. Założycielem kompleksu w owych czasach był Stanisław Lubomirski. Jednak to król Stanisław August Poniatowski w XVIII wieku nadał temu miejscu obecny kształt, czyniąc z niego swoją letnią rezydencję. Dziś to jedno z ulubionych miejsc warszawian na spacery. Powszechnie nazywane jest "najszczęśliwszym miejscem w Warszawie". Można tutaj odpocząć i odetchnąć od zgiełku miasta, a harmonia z naturą daje wytchnienie i chwile relaksu. Mówi się, że szczególnie pięknie jest tu jesienią. Powód? Oprócz zabytkowych  budowli i rzeźb czekają tu cudowne zwierzaki: wiewiórki-łakomczuchy i dostojne pawie.

            Przy okazji wizyty w Centrum Nauki Kopernik nasi uczniowie zwiedzili też jego najbliższą okolicę. Byli nad Wisłą, widzieli słynną syrenkę i śmiało mogą powtórzyć za klasykiem: "Warszawa da się lubić" .

          • WAKACYJNE WSPOMNIENIA W SŁOIKU

          • Jeszcze niedawno cieszyliśmy się słońcem i wypoczynkiem. Po wielomiesięcznej nauce wszystkim należał się wypoczynek. Po powrocie do szkolnych ław chętnie rozmawiamy o wakacyjnych przygodach, pokazujemy zdjęcia i pamiątki. A czy w słoiku da się ukryć wspomnienia z wakacji? Trzecioklasiści pod wodzą wychowawczyni Anny Dziewięckiej udowodnili, że tak. Oto efekty ich pracy.

          • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W NASZEJ SZKOLE

          • Nigdy nie jest za wcześnie, ani za późno, aby rozpocząć przygodę z książką. Z misją zachęcenia do obcowania ze słowem pisanym na co dzień zawitali do najmłodszych uczniów ich koledzy i koleżanki z 5. i 6. klasy oraz Łukasz Wilczkowski - nauczyciel języka polskiego. Przy okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania wspólnie oddali się lekturze, po czym porozmawiali o tym, jak należy dbać o książki. Na pamiątkę spotkania wszyscy jego uczestnicy wykonali zakładki, które - jak zakładamy - przydadzą się niejednokrotnie oraz otrzymali symboliczne serca - symbol miłości - do książek, oczywiście.

            „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” - przekonywała polska poetka Wisława Szymborska. Zabawa jeszcze lepiej smakuje, gdy można jej się oddać z kimś bliskim. Dlatego w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki został ogłoszony Dzień Głośnego Czytania. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r.

            29 września, w czwartek, w kolejną rocznicę urodzin pisarki, wspólnie z najmłodszymi wybraliśmy się w podróż w świat literatury. Czytaliśmy teksty m.in. Renaty Piątkowskiej, Joanny Wachowiak czy Joanny Krzyżanek. I trzeba przyznać, że polska noblistka miała rację, gdyż zabawa była przednia. A przy okazji niezwykle pożyteczna.

            Od dawna wiadomo, że czytanie na głos niesie ogromne korzyści. Wpływa ono na rozwój intelektualny i emocjonalny pociech, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, rozwija poczucie humoru oraz wspomaga pamięć. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Zachęcamy zatem, aby głośne czytanie na co dzień zagościło w każdym domu malucha.

          • SZKOLNY WOLONTARIAT Z MYŚLĄ O BEZDOMNYCH

          • Osoby bezdomne, korzystające z pomocy ludzi dobrego serca, często pytają o plecaki. Są one dla nich najwygodniejszym sposobem przechowywania i transportowania osobistych rzeczy. Mówi się, że często w nim noszą "cały dom". Dlatego w ramach działalności szkolnego wolontariatu przystępujemy do akcji "Plecak dla bezdomnego".

            Jeśli masz plecak w dobrym stanie, który nadaje się dla osoby dorosłej, możesz go przynieść do szkoły. Organizatorzy zbiórki czekają również na kubki termiczne, plastry, bandaże, skarpety, czapki, rękawiczki, bieliznę damską i męską, latarki, baterie. Do darów można dołączyć nawet coś słodkiego. Zainteresowani pomocą mogą przynosić wyposażone plecaki, jak i pojedyncze artykuły.

            Akcja nadzorowana przez Diecezjalne Centrum Wolontariatu potrwa do 20 listopada 2022 roku. Każda pomoc się liczy. Nie bądź obojętny.

          • O UROKACH UKRAINY...

          • Ukraina to nie tylko malowniczy kraj o bogatej historii i unikalnej architekturze oraz kulturze. To również kraj wspaniałych artystów i przepysznej kuchni. W niezwykłą podróż po zakątkach swojej ojczyzny zabrała uczniów klas 4. i 5. Marina Dontsov. Tak obchodziliśmy przypadający na ostatnią niedzielę września Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

            Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy zwraca uwagę na tych, którzy musieli zostawić swój dom, aby szukać bezpiecznego azylu na obczyźnie. Marina Dontsov skupiła się jednak na tym, co charakteryzuje Ukrainę i sprawia, że jest piękna. Mówiła o tamtejszym systemie edukacji, kulturze, sztuce, kulinariach, tradycjach i obrzędach.

            Wysłuchanie prelekcji o Ukrainie będzie z pewnością przydatną lekcją dla polskich dzieci, które w większym stopniu będą mogły zobaczyć z jednej strony - wyjątkowość naszych wschodnich sąsiadów, a z drugiej - podobieństwa pomiędzy Polską a Ukrainą.

          • BĄBELKOWA PRZYGODA W "PRZEDSZKOALNDII"

          • Każde dziecko ma w sobie ogromne pokłady kreatywności. Zadaniem dorosłych jest pielęgnowanie tej cechy. A to wbrew pozorom nie jest takie trudne. Często wystarczy tylko to, co mamy pod ręką. Przekonały się o tym nasze przedszkolaki, które pod czujnym okiem pedagoga specjalnego - Iwony Wolańskiej-Wieczorek przystąpiły do akcji, biorąc na warsztat... pianę. To właśnie z niej powstawały fantazyjne kształty, które pozwoliły maluchom przenieść się w świat wyobraźni i przy okazji znakomicie się bawić.

            Dzień Piany w "Przedszkolandii" zaliczyć trzeba do bardzo udanych. Maluchy miały wielką frajdę z zabawy pianą. Gość maluchów - Iwona Wolańska-Wieczorek pokazała, jak w nieszablonowy sposób wykorzystać to, co każdy ma pod ręką. Wystarczyło tylko wziąć plastikową butelkę czy skarpetę i przygotować prostą, pieniącą się mieszankę. Z tego połączenia wyszedł przepis na świetną zabawę. Dzieci, dmuchając przez otwór w butelce, tworzyły z bąbelkowej masy zwierzęta i budowle. Tak "Przedszkolandię" odwiedziły lwy, tygrysy i żyrafy. Tak wyrastały drapacze chmur i tunele.

            Aktywność z pianą w roli głównej to także doskonała okazja do pobudzania zmysłów. Dzieci zdmuchiwały ją z rączek, ugniatały, wkładały do kubeczków. Mogły się nią chlapać, oddając się spontanicznym harcom, a przy okazji doświadczać i nazywać, jak miękka i delikatna jest w dotyku.

            Kreatywne zabawy dla dzieci to idealny sposób na nudę, a także na to, by wyzwolić w maluchach ich pomysłowość, spryt i nieszablonowe myślenie.

          • TAK ŚWIĘTUJĄ PRZEDSZKOLAKI

          • Tak samo jak górnicy, strażacy, czy policjanci też mogą oficjalnie świętować. Mowa o przedszkolakach. To właśnie z myślą o nich w 2013 roku ustanowiono specjalne święto. 20 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Również i w naszej "Przedszkolandii" czuć było wyjątkową atmosferę. Przypominając słowa Janusz Korczaka: "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat", życzymy wszystkim dzieciom, aby uśmiechy gościły na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta.

            Naszym przedszkolakom ich święto upłynęło pod znakiem świetnej zabawy. Mimo że niektórzy jeszcze adaptują się do nowej sytuacji, to wczorajszy dzień po brzegi wypełniony był okrzykami radości i śmiechem. Wszyscy zainteresowani byli tworzeniem okolicznościowego transparentu, który zwieńczyły kolorowe stempelki z ziemniaków. Dzieci z dużym zaangażowaniem wyklejały z figur swoje wymarzone przedszkole, grały w klasy. A na deser - owocowa galaretka i medale w dowód uznania "dla dzielnego przedszkolaka".

          • KROPKA NA POCZĄTEK WYSTARCZY...

          • To święto kreatywności, wyobraźni, odwagi, wiary we własne możliwości i odkrywania talentów. 15 września w naszej szkole uczniowie klas młodszych przystąpili do dzieła. W pełnej spontaniczności zabawie próbowali wyrazić siebie i zaprezentować światu, co każdemu w duszy gra. W efekcie powstało dzieło sztuki, które niejednemu mogłoby dać do myślenia. A wszystko zaczęło się od małej kropki...

            15 września nauczyciele i uczniowie na całym świecie świętują Dzień Kropki. Do grona miłośników niepozornej kroki należą także nasi uczniowie. Skąd pomysł na takie święto i dlaczego ono zyskuje na popularności?

            W 2003 roku Peter H. Reynolds wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”, czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości i odkryła w sobie coś, o czym wcześniej nie miała pojęcia. Opowiadanie szybko zyskało popularność nie tylko wśród najmłodszych czytelników, inspirując do działania i odkrywania ukrytych talentów. „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie” - czytamy. I rzeczywiście. Wystarczy mały punkcik i uruchomienie wyobraźni.

          • ŁAZIENKI PO WAKACYJNEJ METAMORFOZIE

          • Łazienki po całkowitej metamorfozie czekały na naszych uczniów po wakacjach. Zyskały one atrakcyjny wygląd, stały się bardziej funkcjonalne i bezpieczne. Dzieci z zadowoleniem przyjęły te zmiany. Pozostało już tylko dbać o wspólne dobro.

            Po dwumiesięcznym odpoczynku uczniowie naszej szkoły zastali nowe łazienki. O skali tego przedsięwzięcia mówi zakres prac. Wymienione drzwi, nowoczesne kafelki, odmalowane ściany i sufity, funkcjonalne ubikacje i umywalki oraz nowoczesne detale.

            Wszystkie trudy prac wynagrodziły uśmiechy dzieci, które po powrocie z wakacji z ochotą zaczęły korzystać z łazienek. Do tego dziewczyny mają to, o czym marzyły. Lustra na ścianach.

          • DO METY ZGODNIE Z ZASADAMI FAIR PLAY

          • Nie chodziło o bicie rekordów, miejsce na podium, burzę oklasków i medale. 8 września już po raz drugi nasi uczniowie stanęli na starcie, aby wziąć udział w Biegu Fair Play PKOl. Tym samym przyłączyli do ogólnopolskiej akcji mającej na celu promocję idei zdrowego współzawodnictwa oraz wartości etycznych w sporcie.

            Dlatego ten dzień jest taki ważny? - Staramy się uprawiać sport zgodnie z duchem fair play, a przez to kształtować moralność naszych uczniów - przyznaje Artur Smołuch - nauczyciel wychowania fizycznego i koordynator akcji. Bieg zwieńczyła pogadanka na temat czystej rywalizacji w sporcie i życiu codziennym. Projekt był realizowany w ramach ogólnoświatowej akcji obchodów Światowego Dnia Fair Play.

            "Najważniejsze w igrzyskach olimpijskich jest nie zwycięstwo, ale udział, podobnie jak w życiu nie jest najważniejszy triumf, ale walka. Nie samo zwycięstwo jest istotne, lecz sprawiedliwa rywalizacja" - przekonywał Pierre de Coubertin - twórca nowożytnego Ruchu Olimpijskiego. Szacunek dla przeciwnika, umiejętność świętowania własnych sukcesów, ale też honorowe znoszenie porażek to sportowa lekcja życia, o której warto pamiętać nie tylko od święta.

          • UROCZYŚCIE W NOWY ROK SZKOLNY

          • Galowe stroje, uśmiechy na twarzach i sala gimnastyczna pełna uczniów i ich rodziców. Tak wyglądało rozpoczęcie roku szkolnego w murach Szkoły Podstawowej w Mójczy. Spokojnego roku szkolnego, w którym każdemu przyjdzie świętować sukcesy - życzyła wszystkim Marta Puchała, dyrektor naszej placówki. Oby słowa te znalazły odbicie w rzeczywistości.

            1 września to data, która polskim uczniom kojarzy się dwojako. Po pierwsze - po wakacyjnej labie rozpoczyna się czas wytężonej nauki. Po drugie - każdorazowo wspominamy wybuch II wojny światowej i bohaterów, dzięki którym możemy cieszyć się wolną ojczyzną. Obu akcentów nie mogło zabraknąć i dzisiaj. Po przywitaniu zebranych Marta Puchała poprosiła wszystkich o powstanie i uczczenie symboliczną minutą ciszy pamięci tych, którzy przelali krew za suwerenność i bezpieczeństwo Polski.

            Jak się okazało, to nie był jedyny tego dnia patriotyczny akcent. Obecna podczas uroczystej inauguracji nauki w roku szkolnym 2022/2023 przedstawicielka Wojska Polskiego przekazała radosną wiadomość. Otóż nasza szkoła zakwalifikowała się do projektu "Kalendarz z mundurem".

            Jego celem jest popularyzowanie wiedzy o historii Polski oraz Wojska Polskiego zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. W „ Kalendarzu z mundurem” zaznaczone są najważniejsze dni, w których przypadają święta jednostek wojskowych oraz daty mające kluczowe znaczenie historyczne dla każdego obywatela polskiego. Do tych najważniejszych dat zostały opracowane materiały edukacyjne. Nasi uczniowie wezmą również udział w warsztatach prowadzonych przez mundurowych.

            Przy tej okazji Marta Puchała podkreślała, jak ważne jest, by młodzi ludzie znali swoją historię, czerpali z niej dumę, lekcję patriotyzmu, ale przede wszystkim wyciągali wnioski służące budowaniu przyszłości.

            Wszystkim naszym uczniom życzymy owocnego czasu nauki i sukcesów, z których moglibyśmy być wspólnie dumni.

          • CZAS PRZYWITAĆ NOWY ROK SZKOLNY

          • Po przeszło dwóch miesiącach wakacyjnego odpoczynku na szkolnych korytarzach znowu zapanuje gwar rozmów, a w salach lekcyjnych ponownie zagoszczą żądni wiedzy uczniowie. Już w najbliższy czwartek, 1 września o godzinie 10:30 w sali gimnastycznej  Szkoły Podstawowej w Mójczy oficjalnie przywitamy rok szkolny 2022/2023. Wcześniej, bo o 9:30 w lokalnym kościele parafialnym w intencji całej społeczności szkolnej odprawiona zostanie okolicznościowa msza święta.

            Tradycyjnie uroczysty dzień inaugurujący naukę po wakacyjnej pauzie uczniowie w Mójczy rozpoczną mszą świętą w miejscowym kościele. Początek - godzina 9:30. Następnie wszyscy uczniowie swoje kroki skierują do budynku szkoły. Tu nowy rok szkolny oficjalnie przywitamy wraz z dyrektor placówki – Martą Puchałą. Następnie uczniowie poszczególnych oddziałów spotkają się jeszcze z wychowawcami w swoich salach lekcyjnych.

            1 września - dla uczniów to koniec lenistwa i jednocześnie początek wytężonej pracy. "Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony" - niech te słowa zaczerpnięte z twórczości Stefana Żeromskiego staną się hasłem przewodnim na najbliższe 10 miesięcy.

          • WAKACYJNY REMONT ŁAZIENEK

          • Wakacje trwają, uczniowie cieszą się zasłużonym odpoczynkiem, ale w naszej szkole praca wre. Na pierwszy ogień poszły szkolne łazienki przeznaczone dla uczniów i nauczycieli, które już niebawem zyskają nowy wygląd. Będą nie tylko schludne, ale także nowoczesne i funkcjonalne, a te znajdujące się na parterze będą dodatkowo dostosowane do potrzeb najmłodszych uczniów. Uczennice może szczególnie zainteresować fakt, że na ścianach znajdą się... lustra. Efekty prac już niebawem.

            Jak widać, nasza szkoła systematycznie zmienia się na lepsze, a uczniowie i nauczyciele mogą cieszyć się z warunków na miarę XXI wieku.

          • "DO WIDZENIA PRZYJACIELE...", CZYLI TAK KOŃCZYLIŚMY ROK SZKOLNY 2021/2022

          • Świadectwa rozdane, najlepsi docenieni. Szkoła Podstawowa w Mójczy na finiszu roku szkolnego 2021/2022 roku ma powody do zadowolenia. 28 uczniów w klasach 4-8 wypracowało średnią gwarantującą świadectwo z biało-czerwonym paskiem i miano „prymusa”. 24 czerwca 2022 roku był ostatnim dniem w murach placówki dla 8-klasistów. Przy tej okazji nie mogło zabraknąć wspomnień i podsumowań oraz obietnic, że... nauka nie pójdzie w las.

            W uroczystości zakończenia roku szkolnego po pandemicznej przerwie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie oraz ich rodzice. Kluczową częścią uroczystości było bez wątpienia wręczenie wyróżnień i nagród dla najlepszych z najlepszych. Wielu wychowanków naszej szkoły zasłużyło na słowa uznania świadectwa z wyróżnieniem oraz pamiątkowe dyplomy i tradycyjne nagrody książkowe. Do grona 28 „prymusów” z klas 4-8 dołączyli też młodsi uczniowie. Z rąk dyrektor szkoły Marty Puchały nagrody odebrali: Korneliusz Nowaczek, Szymon Rak, Filip Kuliński i Lena Podsiadło (wszyscy klasa 2.) oraz Wojciech Dziedzic, Kamil Komorowski, Mikołaj Nosek, Krystian Biernat, Maja Mojecka, Lena Sarnat, Bartosz Chłopek i Zuzanna Zając (wszyscy klasa 3.). Natomiast wszyscy uczniowie z klasy 1. dostali w zaciszu klasowym pierwsze świadectwa i pamiątkowe książki.

            Pierwszy raz nagrodzono także "najlepszego absolwenta naszej szkoły". Do tego zaszczytnego miana nominowane były dwie osoby: Katarzyna Bera i Kacper Kojacz. Oboje mogą pochwalić się znakomitymi średnimi ocen uzyskanymi na zakończenie nauki w szkole podstawowej oraz działalnością na rzecz placówki i środowiska lokalnego. Komisja przyznająca tę nagrodę miała twardy orzech do zgryzienia. Tytuł "najlepszy absolwent" zobowiązuje do jednoznacznego wskazania zwycięzcy, ale wybór taki okazał się niemożliwy. Dlatego komisja postanowiła uhonorować zarówno Kacpra Kojacza - laureata Wojewódzkiego Konkursu Historii w roku szkolnym 2019/2020 oraz dwukrotnego laureata konkursu "Losy Żołnierza" (edycje: 2020/2021 i 2021/2022), a także laureata największego literackiego konkursu w Polsce "Popisz się talentem" ("Nowa Era"), jak i Katarzynę Berę - autorkę najlepszej średniej ocen i laureatkę ogólnopolskiego konkursu "Zimowy Mistrz Wypracowań".

            Wyróżniono nie tylko uczniów, którzy uzyskali najwyższe średnie, ale także tych, którzy reprezentowali naszą szkołę w poczcie sztandarowym. Z tego powodu pamiątkowe książki powędrowały do rąk: Fabiana Szcześniaka, Piotra Staszowksiego oraz Oliwii Sarek i Nikoli Młynarczyk.

            Podczas swojego wystąpienia dyrektor szkoły - Marta Puchała pogratulowała uczniom wspaniałych wyników edukacyjnych i sukcesów w konkursach międzyszkolnych, wojewódzkich,  a nawet ogólnopolskich, a następnie przypomniała wszystkim uczniom o zasadach bezpiecznego wypoczynku, ale przede wszystkim życzyła im udanych wakacji, pełnych niezapomnianych przygód oraz wrażeń. Zakończenie roku było również dobrą okazją dla uczniów, aby podziękować dyrekcji, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za ich trud, cierpliwość i poświęcenie włożone w pracę.

            Ważne punkty programu to także przekazanie sztandaru szkolnego nowo wybranemu pocztowi. Tego zaszczytu dostąpili 7-klasiści: Bartosz Kwiatkowski oraz Nikola Szyszka i Anna Czarnowska.

            Wiele wzruszeń dostarczyły podziękowania, które 8-klasiści adresowali do wszystkich nauczycieli oraz prezentacja na pożegnanie z murami szkoły, w której wykorzystano archiwalne zdjęcia naszych świeżo upieczonych absolwentów. Zwieńczeniem uroczystości były życzenia 7-klasistów. „Drodzy Ósmoklasiści! Wiele lat spędziliśmy w murach jednej szkoły. Dziś nastał dzień pożegnania. Przed wami nowe wyzwania, nieznane szlaki, ważne wybory. Wierzymy, że dokądkolwiek dojdziecie, będziecie szczęśliwi. Choć przyszedł czas pożegnania, my wam mówimy: „do zobaczenia”” - mówił w ich imieniu Mateusz Kulczykowski, który tego dnia wcielił się w rolę konferansjera. A na koniec prezenty i łzy wzruszenia i zasłużone brawa.