Przełom października i listopada to czas wspominania tych, którzy odeszli. Zadaniem szkoły jest dbanie o miejsca zbiorowej pamięci oraz o to, aby pamięć o bohaterach nigdy nie zagasła. Porządek w miejscach uświęconych krwią, zapalone znicze, wspólna modlitwa - to wymiar tego, że młodzi ludzie nie pozwalają, aby bolesna lekcja historii o walczących o wolność poszła na marne. W ramach corocznej akcji #SzkolaPamieta nasi uczniowie odwiedzili lokalne nekropolie w Kielcach: Cmentarz Partyzancki, Cmentarz Stary, Cmentarz Nowy oraz Cmentarz Komunalny w Cedzynie. Symboliczne znicze zapłonęły również pod pomnikiem Homo Homini i pomnikami upamiętniającymi partyzantów Armii Krajowej. Meldujemy, że Szkoła Podstawowa w Mójczy pamięta.
Historia i dzieje narodu mają być źródłem nauki, aby to, co było złe, naprawić, a to, co było dobre, uszlachetnić. Dzisiaj mamy obowiązek pielęgnowania tego wszystkiego, co się zdarzyło, z czego wyrastamy, co było krwią, bliznami i cierpieniem, co było radością i triumfem. To niepisana tradycja, że w okolicach nostalgicznych świąt listopadowych wychowankowie naszej placówki odwiedzają miejsca pamięci narodowej i lokalne cmentarze. Na nich z kolei szczególnie dbają o porządek na grobach rzadziej odwiedzanych.
Wizyty w miejscach zbiorowej pamięci są ważnymi lekcjami historii i człowieczeństwa. Zawsze będziemy wspominać tych, którzy przelali krew, aby przyszłe pokolenia mogły żyć bez piętna dramatycznych przeżyć. Zawsze będziemy w przeszłości szukać wiedzy o świecie. Wymiarem człowieczeństwa jest również dbanie o cmentarze i porządek na nich. Nasi uczniowie pokazali, że o tej powinności nie trzeba im przypominać. To zadanie zdali na szóstkę.