Edukację warto rozpocząć od... dorosłych. A jest o czym rozmawiać. Jak każdy wie, Internet jest narzędziem komunikacji, rozrywki, ułatwia naukę... Uczniowie naszej szkoły są aktywnymi użytkownikami wirtualnej sieci. Większość z nich uczestniczy w życiu portali społecznościowych i regularnie wertuje zawartość globalnej sieci. Co tam mogą znaleźć? Dosłownie wszystko. Jak to kontrolować? Jak zbudować silną więź z dzieckiem? Jakich błędów wychowawczych unikać? O tym rodzice naszych uczniów i nauczyciele pracujący z nimi na co dzień rozmawiali ze specjalnym gościem Mirosławem Stanisławskim - terapeutą z Fundacji Centrum Terapeutycznego MAM.
Wizytówką Szkoły Podstawowej w Mójczy jest aktywny udział w wielu inicjatywach związanych z promowaniem bezpieczeństwa i pożądanych społecznie zachowań. Pamiętamy, że edukować należy wszystkich: nauczycieli, uczniów, ale i ich rodziców. Powód? Fundamentem zdrowej relacji jest zaufanie zbudowanie na empatii, czyli umiejętności wczucia się w sytuację drugiego człowieka.
Tymczasem młodzi ludzie ogrom czasu spędzają w świecie wirtualnym. Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Tylko niewielki odsetek dzieci nie cierpi na uzależnienie od smartfona. Niestety, główną przyczyną problemów są działania rodziców.
Należy pamiętać, że sieć – oprócz wielu korzyści - niesie ze sobą liczne niebezpieczeństwa. Doniesienia medialne i badania socjologiczne potwierdzają wzrastającą skalę zagrożeń wśród dzieci i młodzieży, m.in. rośnie ryzyko cyberprzemocy – przemocy z użyciem Internetu i telefonów komórkowych. Aby temu przeciwdziałać, Dyrekcja naszej szkoły zorganizowała szkolenie tematyczne z udziałem charyzmatycznego Mirosława Stanisławskiego.
Nasz gość zwrócił również uwagę na inne palące problemy: budowanie komunikatów, których dzieci nie rozumieją, niewychowawcze kary i zakazy, zbyt wygórowane oczekiwania, wywieranie presji na pociechach i przelewanie na nie własnych niespełnionych ambicji. Terapeuta przekonywał, że droga do poprawy relacji jest prosta. Należy ze sobą rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać...
Fundacja Centrum Terapeutycznego MAM dziękujemy za słowa, które dają do myślenia i wobec których nie sposób przejść obojętnie.