Nasi przodkowie przechodzili wiele lekcji radzenia sobie w ekstremalnie trudnych okolicznościach. Wystarczy wymienić rozbiory, zrywy niepodległościowe, wojny światowe... Szczególną rolę odgrywał zawsze patriotyzm. Budowały go zagrzewające do działania pieśni, dzieła literackie, wspomnienia bohaterstwa w boju, opowieści o cierpieniu i śmierci za Ojczyznę. Dziś, 11 listopada 2024 roku, w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wspominamy wszystkich tych, którzy przyczynili się do tego, że dziś cieszymy się Niepodległą. Z tej okazji poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Mójczy wziął udział w gminnych obchodach tej wiekopomnej daty.
Dość łatwo jest stwierdzić, kto był patriotą w czasie wojny czy podczas okupacji. Ale kogo nazwiemy tym mianem w okresie pokoju, w wolnym kraju? Co trzeba robić, aby czynami pokazać miłość do Ojczyzny? Dobrym jej przykładem jest zachowanie pamięci o naszych przodkach, czczenie rodzimych bohaterów, kultywowanie ważnych rocznic, szanowanie tego, co polskie, ojczyste.
Dlatego też Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Generała Tadeusza Buka w Mójczy w składzie: Franciszek Bąk, Zuzanna Czerwiec, Aleksandra Matałowska, Alicja Szyszka, Emilia Trzpiot i Jakub Chłopek pod opieką nauczycieli Moniki Kuśmierczyk i Artura Smołucha wziął udział w uroczystościach rocznicowych odzyskanej niepodległości w Daleszycach. Wspólne świętowanie rozpoczęło się na rynku od wciągnięcia flagi państwowej na maszt i odegrania "Mazurka Dąbrowskiego" przez orkiestrę dętą z Daleszyc. Następnie przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone wiązanki kwiatów. Centralnym punktem obchodów była msza święta w intencji Ojczyzny w lokalnym kościele parafialnym. Po nabożeństwie wszyscy jego uczestnicy przeszli prowadzeni przez orkiestrę oraz poczty sztandarowe na cmentarz parafialny w Daleszycach, gdzie przez pomnikiem poświęconym uczestnikom walk o niepodległość Polski złożyli kwiaty.
Święto Niepodległości to nie tylko okazja do radości i świętowania, ale również moment refleksji nad znaczeniem wolności i niepodległości w życiu każdego narodu. Wspomnienie bohaterów, którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny, przypomina nam, jak ważna jest jedność i odpowiedzialność za przyszłość kraju.