• PAMIĘTAMY O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

          • Dla nas - bohaterowie, którzy niezłomnie bronili ojczystej ziemi. Dla komunistów - wrogowie, wyklęci żołnierze, ponieważ nie godzili się na oddanie Polski w ręce ZSRR. 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypomina o bohaterach polskiego podziemia antykomunistycznego z lat 1944-63. W całej Polsce, w różnych miejscach, oddajemy im cześć. Nasz poczet sztandarowy w składzie: Bartosz Kwiatkowski, Franciszek Bąk, Anna Czarnowska i Nikola Szyszka pod opieką nauczycielek Moniki Kuśmierczyk i Anny Dziewięckiej wziął udział w wojewódzkich obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych oraz w akcji  "Zapal znicz pamięci".

            Nasza szkoła zawsze pamięta o tych, których przez lata marginalizowano, przedstawiając ich życie w jak najgorszym świetle. Wszakże każdy, kto Polskę nosi w sercu, powinien wiedzieć, kim byli Danuta Siedzikówna "Inka", Feliks Selmanowicz "Zagończyk", Major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko", Rotmistrz Witold Pilecki "Witold", czy Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój".

            Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się okolicznościową mszą świętą w Bazylice Katedralnej, skąd uczestnicy wydarzenia przenieśli się pod znajdujący się nieopodal pomnik Armii Krajowej. Kulminacyjnym punktem refleksyjnego spotkania były apel poległych oraz salwa honorowa. O Żołnierzach Wyklętych zgromadzonym opowiadali z kolei wojewoda świętokrzyski oraz naczelnik delegatury IPN w Kielcach.

            Niejeden może zadawać sobie pytanie - dlaczego "Żołnierze Wyklęci"? Otóż żołnierze walczący o wolną Polskę po wkroczeniu wojsk sowieckich byli tak traktowani przez związaną nierozerwalnie z Moskwą władzę w Polsce. Trzeba pamiętać, że bohaterowie ci rozpoczęli często walkę o Ojczyznę nie w 1945 r., razem z opanowywaniem naszego kraju przez sowieckiego okupanta, tylko już we wrześniu 1939 r. Wielu przystąpiło do struktur konspiracyjnych w czasie okupacji niemieckiej. Wtedy składali przysięgę na wierność Rzeczpospolitej, a wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna” były dla nich drogowskazem.

            Widząc, że Polska nie została wyzwolona przez Armię Czerwoną, kontynuowali walkę o rzeczywistą wolność. W wielu rejonach okupowanej przez Stalina Polski wojna trwała jeszcze długie lata po 1945 r. Polscy żołnierze przede wszystkim chronili rodzimą ludność przed sowieckim terrorem – mordami, grabieżami, przemocą.  

            Żaden z nich nie zasługuje na miano "wyklętego", choć przez lata, ci, którzy przeżyli, skazani byli na życie w hańbie i zapomnieniu. Według władz PRL-u byli "faszystami", "zaplutymi karłami reakcji" i pospolitymi "bandytami". Przez to zostali obdarci ze wszystkich praw. Po kolei byli tropieni, aresztowani, torturowani i mordowani. Dopiero z chwilą powołania w 1999 r. Instytutu Pamięci Narodowej prawda o wyklętych przez komunistów bohaterach zaczęła wracać na karty historii. Wiele upłynęło czasu, nim 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

            Dlaczego 1 marca? Data nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. 1 marca to ważne święto. Warto podkreślać, że dla Polaków tzw. „wyklęci” są przecież żołnierzami niezłomnymi.

          • O UROKACH INTERNETU I KONDYCJI PSYCHICZNEJ DZIECI: PEDAGOG SPECJALNY IWONA RÓWNICKA W AUDYCJI RADIA KIELCE

          • Obecnie Internet dla większości młodych ludzi stanowi naturalną przestrzeń, w której czują się jak ryba w wodzie. Jednak korzystanie z jego zasobów wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Co robić, żeby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli? Jak skutecznie reagować, gdy zauważymy coś niepokojącego? Jak nie zabłądzić w wirtualnym świecie? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała w audycji Radia Kielce "Na każdą pogodę" Iwona Równicka, która w naszej szkole pełni funkcję pedagoga specjalnego. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

            NAGRANIE ROZMOWY Z PEDAGOGIEM SPECJALNYM IWONĄ RÓWNICKĄ

            Internet ma swoje pozytywne i negatywne strony. Obecnie trudno zabronić dziecku korzystania z tego narzędzia, ponieważ jest ono powszechnie dostępne, a co więcej pomocne, np. w nauce. Należy znaleźć jednak czas, by rozmawiać z dzieckiem, z jakich stron warto korzystać, a jakich unikać. Edukować trzeba także rodziców, aby byli wyczuleni na potencjalne zagrożenia wirtualnego świata. Dlatego też nasza placówka przystąpiła do projektu "Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo" - podkreślała Iwona Równicka. 

            W zakładce "SOC" na stronie internetowej szkoły będą na bieżąco publikowane wartościowe materiały dedykowane nauczycielom, uczniom i ich rodzicom stworzone przez ekspertów w trosce o "młode głowy".

            Uzależnienie od Internetu to stosunkowo nowe zjawisko. Przybiera jednak na sile wraz z upowszechnianiem się dostępu do globalnej sieci oraz stałym wzrostem publikowanych tam treści. Bądźmy odpowiedzialnymi użytkownikami sieci.

          • ZDROWY I SMACZNY KLASYK W WYKONANIU PRZEDSZKOLAKÓW

          • Sałatka jarzynowa to klasyk na polskich stołach. To właśnie ten przysmak przygotowały dzieci z Punktu Przedszkolnego w ramach piątego już spotkania z projektem "Śniadaniówka pełna zdrowia", którego celem jest propagowanie pożądanych nawyków żywieniowych i mody na rodzinne przygotowywanie posiłków. Dlatego też wszystkim dobrze znana sałatka powstała w wersji fit. Jak wyszła? Recenzją niech będzie fakt, że niektóre dzieci prosiły o dokładkę.

            Już po raz piąty nasze przedszkolaki ruszyły do akcji i przygotowały coś smacznego i zdrowego zarazem. Tym razem była to sałatka jarzynowa. Dzieci same pokroiły ugotowane wcześniej jarzyny, dodały jogurt naturalny i odrobinę majonezu oraz nadające charakter potrawie przyprawy. Na koniec - degustacja, po której trzeba stwierdzić, że sałatka przypadła do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom.

          • WSPÓLNE "PĄCZKOWANIE" W SZCZYTNYM CELU

          • Jak pomóc, kupując pączka? To proste. W Republice Środkowoafrykańskiej, Gabonie i Czadzie pracuje dziewięciu polskich misjonarzy-kapucynów. Ich obecność tam często wykracza poza zadania związane z posługą kapłańską. Zakonnicy dokarmiają osierocone, niedożywione dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody, remontują szpitale oraz budują świetlice i szkoły, bo edukowanie najmłodszych jest jedyną szansą na zmiany w sercu Afryki. Aby plany te mogły dojść do skutku, kapucyni zorganizowali akcję "Wyślij pączka do Afryki", do której z chęcią dołączyliśmy. Aby pomóc biednym dzieciom z Czarnego Lądu, Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało w tłusty czwartek kiermasz, na którym roiło się od pączków. Całkowity dochód ze sprzedaży słodkości trafi na konto fundacji. Nasza cegiełka to 520 złotych, bo tyle znalazło się w okolicznościowych skarbonkach.

            Tłusty czwartek jest okazją do kosztowania wielu słodkości, wśród których niewątpliwie królują pączki. U nas, oprócz tradycyjnych smakołykach, królowała także chęć na pomaganie. Jak to możliwe?

            Sytuacja w centralnej Afryce jest bardzo trudna. Symboliczny zakup pączka przyczyni się do tego, że dzieci nie będą chorować tak często, bo będą pić czystą wodę ze studni głębinowych. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną także na ciepłe posiłki i stworzenie szansy na edukację. Dzięki wspólnemu „pączkowaniu” maluchy z Afryki pójdą do przedszkola i będą miały tam profesjonalną opiekę.

            Serdecznie dziękujemy tym, którzy przyczynili się do tego, że tego dnia w naszej szkole było wyjątkowo słodko, przekazując na kiermasz pączki: Piekarni "Złoty łan" w Kielcach, rodzicom naszych uczniów - Justynie Barańskiej oraz Martynie i Bartłomiejowi Jagodzińskim, a także Marcie Puchale - dyrektorowi placówki.

            Chylimy czoła także przed Szkolnym Kołem Wolontariatu. Dziękujemy jego opiekunce Dorocie Nosek i wszystkim jego członkom, a w szczególności: Nikoli Szyszce, Zuzannie Krężołek i Gabrieli Stachurskiej, które pączki sprzedawały.

          • WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO BIBLIOTEKI

          • To była nietypowa wizyta w Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach. Nasi drugoklasiści i trzecioklasiści wcielili się w detektywów, na których czekał szereg zagadek z książką jako głównym bohaterem. Miejscem, do którego zmierzali, była mediateka. Po drodze musieli uporać się z zadaniami z programowania sympatycznych robotów Dash i Dot za pomocą dedykowanych im aplikacji. Było też rozwijające logiczne myślenie wyzwanie z kolorowymi kubeczkami oraz kodowanie na macie edukacyjnej. Efekt? Przekonanie, że biblioteka jest miejscem, do którego chce się wracać.

            Nasi uczniowie brali udział w bibliotecznych podchodach zatytułowanych "Mój trop prowadzi do mediateki", podczas których stopniowo odkrywali kulisy pracy biblioteki. Podążając tropem rozmieszczonych na terenie obiektu wskazówek, mieli zadanie odszukiwać nieznane dotąd działy z książkami. W efekcie uczestnicy bibliotecznej przygody nauczyli się korzystać z katalogu bibliotecznego oraz zapoznali się z pracą bibliotekarza. Gra zakończyła się wizytą w mediatece, w której każdy młody czytelnik może znaleźć coś dla siebie. Książki, gry planszowe, płyty z muzyką i filmami oraz audiobooki - takie skarby czekają tam na tych, którzy dołączą do grona posiadaczy karty w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

            Nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z historią biblioteki, prześledzić „drogę” książki od zakupu do wypożyczenia, poznać najbardziej poczytne książki i te wyróżniające się oryginalnością spośród książkowych wydań oraz dowiedzieć się, jak założyć kartę biblioteczną i na jakich zasadach z niej korzystać.

            Warto dbać o rozwój czytelnictwa. Obcowanie z książką to ważna sfera w życiu dziecka - rozwija wrażliwość estetyczną, wpływa na rozwój intelektualny, kształtuje wyobraźnię i postawę twórczą, rozwija życie emocjonalne. Wniosek? Im bliżej lektury, tym lepiej!

          • TAK SIĘ BAWI NASZA SZKOŁA

          • Od rana korytarzami Szkoły Podstawowej w Mójczy przemykali niespodziewani goście: Batman, Spiderman, światowe klasy piłkarze, policjanci, strażacy, żołnierze, a nawet dzikie zwierzęta. Przelatywały motyle i biedronki... Widziano także wróżkę oraz - jak twierdzą świadkowie - najprawdziwsze księżniczki. Spokojnie, wszystko pod kontrolą, to tylko bal karnawałowy dla przedszkolaków i uczniów "zerówki" i klas 1-3, podczas którego nasza sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną fantastycznych postaci i radosnej zabawy. Dodatkowym akcentem imprezy były wszechobecne serca - symbol obchodzonych 14 lutego walentynek.

            Każdy marzył kiedyś o uczestniczeniu w wielkim balu. Tym razem w roli spełniającej dziecięce marzenia dobrej wróżki wystąpiła Szkoła Podstawowa w Mójczy. Wszyscy z niecierpliwością czekali na taką imprezę. Były pomysłowe kostiumy, żywiołowe tańce, wspaniałe przeboje, tematyczne zabawy i animacje. W roli wodzirejów wystąpiły wychowawczynie klas biorących udział w zabawie: Monika Banasik, Renata Kaleta, Karolina Opel, Justyna Malec i Anna Dziewięcka.

            Wesoła gromada bawiła się wspólnie przy znanych hitach karnawałowych. Nie zabrakło także najnowszych przebojów, w tym tych "na życzenie". Zabawie towarzyszyły wszechobecny śmiech, radość i nieustający taniec. Co godne podkreślenia, również panie wychowawczynie z werwą włączyły się do wspólnej zabawy. W sukurs przyszły im niektóre mamy pląsających na parkiecie dzieci. W przerwach między kolejnymi tańcami na milusińskich czekał przygotowany w klasach poczęstunek, co pozwoliło zregenerować nadwątlone siły. Gdy wybrzmiał ostatni takt muzyki, wszyscy zgodnie przyznali, że zabawa spełniła ich oczekiwania. Tak się z przytupem i tanecznym krokiem wraca po feriach do nauki.

          • Z POMOCĄ DLA OFIAR ŻYWIOŁU

          • To był dramatyczny poranek, pełen rozpaczy i łez. W poniedziałek, 6 lutego mieszkańców południowo-wschodniej Turcji i północnej Syrii ze snu wyrwał przeraźliwy huk. Potężne trzęsienie ziemi przyszło znienacka i w parę chwil zabrało ze sobą: domy, szkoły, szpitale i życie tysięcy ludzi. Inni pozostają bez dachu nad głową i bez środków do życia. Dlatego Szkolny Klub Wolontariatu i Szkolne Koło PCK organizuje pomoc ofiarom żywiołu. Nie bądźmy obojętni, przyłączmy się do zbiórki. Po raz kolejny okażmy serce potrzebującym.

            Jak wiadomo, kilka regionów w Turcji i Syrii nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, które spowodowało ogromne zniszczenia. Z godziny na godzinę rośnie bilans ofiar. Według najnowszych danych w Turcji zginęło ponad 30 tys. osób, a w Syrii śmierć poniosło 3,5 tys. osób. Są dziesiątki tysięcy rannych, wiele osób ma status zaginionych, a miliony osób pozostaje bez bezpiecznego schronienia.

            W obliczu takiej katastrofy każda pomoc jest na wagę złota. Co jest potrzebne? Odzież zimowa (dorośli i dzieci): płaszcze i kurtki, płaszcze przeciwdeszczowe, obuwie jesienno-zimowe, swetry, spodnie, rękawiczki, szaliki, czapki, skarpetki, bielizna, koce, śpiwory, termosy, latarki, artykuły spożywcze (konserwy), żywność dla dzieci, pampersy, środki czyszczące i artykuły higieniczne, w tym artykuły higieniczne dla kobiet.

            Wszyscy ludzie dobrego serca dary mogą przynosić do budynku naszej szkoły. Koordynatorkami akcji są: Dorota Nosek opiekująca się Szkolnym Klubem Wolontariatu i Justyna Malec czuwająca nad Szkolnym Kołem PCK.

          • FERIE Z "LABORATORIAMI PRZYSZŁOŚCI"

          • Program "Laboratoria Przyszłości" to inicjatywa, dzięki której w naszej szkole znalazł się nowoczesny sprzęt pozwalający na budowanie wśród uczniów tzw. kompetencji przyszłości. Z jego możliwości korzystamy na co dzień podczas lekcji, rozwijając u naszych podopiecznych kreatywne i logiczne myślenie. Nie inaczej było w ferie. W czwartek, 9 lutego chętni uczniowie spotkali się w murach naszej szkoły, aby zgłębiać tajniki technologii i kodowania, przy okazji dobrze się bawiąc. Tak się łączy przyjemne z pożytecznym.

            Festiwal z „Laboratoriami Przyszłości” odbył się z inicjatywy koordynatorów projektu - Wojciecha Berneckiego i Doroty Nosek, a nad jego przebiegiem czuwali dodatkowo Ewelina Bińczak i Iwona Równicka oraz Anna Dziewięcka.

            Jak powszechnie wiadomo, nauka przez zabawę jest najlepszą i najbardziej przyswajalną formą edukacji. Dlatego głównymi bohaterami feryjnego przedpołudnia były roboty Photon Education. Żądni wiedzy uczniowie programowali sprzęt z wykorzystaniem telefonów komórkowych i specjalnych aplikacji. Celem nadrzędnym zajęć było wprowadzenie dzieci w świat technologii, rozwijanie ich pomysłowości i zdolności planowania oraz nauczanie podstaw programowania.

            To jednak niejedyne atrakcje, które czekały na przybyłych na festiwal. W ruch poszły również klocki Lego oraz drukarka 3D, z którą uczniowie mieli niepowtarzalną okazję się zaprzyjaźnić i poznać tajniki jej funkcjonowania.

            Co ciekawe, Photona trzeba wszystkiego uczyć od podstaw – od poruszania się w określonych kierunkach, rozpoznawania różnych kolorów, aż po reagowanie na bodźce i interakcję z otaczającą go rzeczywistością. Drukowanie 3D jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną technologii. Zatem to nie koniec przygody z "Laboratoriami Przyszłości". Niebawem kolejne jej odsłony.

          • Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024

          • Drodzy rodzice, informujemy, że w dniach od 8.02.2023 r. do 22.02.2023 r. można składać w sekretariacie naszej szkoły wnioski o przyjęcie dziecka do Punktu Przedszkolnego, Oddziału Przedszkolnego oraz klasy pierwszej. Więcej informacji dotyczących postępowania rekrutacyjnego znajduje się w Zarządzeniu Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce. Niezbędne wnioski i niniejsze zarządzenie znajdują się w zakładce REKRUTACJA na internetowej stronie placówki.

          • ORKIESTRA NASZYCH SERC ZAGRAŁA DLA WOŚP

          • Taki dzień zdarza się raz w roku, w jedną ze styczniowych niedziel, jeszcze w klimacie świąt Bożego Narodzenia. 29 stycznia 2023 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już po raz trzydziesty pierwszy. W akcję tradycyjnie włączyła się społeczność Szkoły Podstawowej w Mójczy. Wolontariusze pod batutą opiekunek Doroty Nosek i Karoliny Opel spisali się na medal, i to złoty. W ich puszkach znalazło się blisko 3700 złotych. Wszystkim zaangażowanym i tym, którzy okazali serce, serdecznie dziękujemy.

            Tym razem celem zbiórki, której przyświecało hasło: "Żyj zdrowo w zdrowym świecie", jest zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do groźnej i dynamicznie rozwijającej się sepsy. Co godne podkreślenia, po raz pierwszy w historii WOŚP-u zakupione urządzenia posłużą wszystkim, którzy tego sprzętu będą potrzebować, bez względu na wiek.

            Nam udało się dołożyć do tej szlachetnej akcji niemałą cegiełkę. Łącznie w puszkach naszych wolontariuszy: Magdaleny Putyry, Zuzanny Krężołek, Roksany Knez, Przemysława Klimczaka, Karola Klimczaka i Jakuba Mieleckiego znalazło się 3679 złotych i 10 groszy. Wszystkim należą się wielkie brawa.

          • SŁODKO I KOLOROWO, NASZ KIERMASZ DLA WOŚP

          • Babeczki, rogaliki, ptysie z kremem, ciasta, lizaki z bezy... 27 stycznia, w ostatni piątek przed feriami zimowymi, z inicjatywy ósmoklasistów działających w ramach Szkolnego Klubu Wolontariatu odbył się w murach naszej placówki kiermasz smakołyków, z którego całkowity dochód został przekazany na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

            Amatorów słodkości nie brakowało. Już podczas pierwszej przerwy ustawiła się długa kolejka chętnych, aby spróbować apetycznie wyglądających ciast, ciasteczek, babeczek i kolorowych deserów. Na koniec dnia okazało się, że w ten sposób udało się "ugrać" dla Orkiestry 925 złotych.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, dzięki którym szkolny kiermasz zakończył się sukcesem: autorom wypieków i słodkich przekąsek - uczniom i ich rodzicom, koordynatorom akcji oraz wolontariuszkom: Nikoli Szyszce, Gabrieli Stachurskiej i Zuzannie Krężołek. Pamiętajmy, warto pomagać.

          • DROGA BABCIU, DZIADKU DROGI... CZYLI FILMOWE ŻYCZENIA OD NAJMŁODSZYCH UCZNIÓW

          • Każdy - od najmłodszego po już dawno dorosłego wnuka - wie, że Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia, a dzień później swoje święto mają dziadkowie. Święta te mają na celu pokazanie, jak ważną rolę w życiu każdego z nas odgrywają rodzice naszych rodziców. Dlatego w tym czasie wnuki składają życzenia, a w przedszkolach i szkołach wszyscy sposobią się do tego, aby babciom i dziadkom przygotować niespodziankę. Nasi najmłodsi uczniowie stanęli na wysokości zadania i z pełnym zaangażowaniem przystąpili do działania. W efekcie powstał okolicznościowy film, a do rąk bohaterów tych dni trafiły własnoręcznie wykonane drobne upominki.

            FILM Z ŻYCZENIAMI DO OBEJRZENIA NA NASZYM PROFILU FACEBOOKOWYM

            Na smutki mają słodkie rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie, znajdą czas, by wysłuchać -  mowa oczywiście o kochanych babciach i dziadkach. Najmłodsi wychowankowie naszej szkoły - przedszkolaki i uczniowie klas 0-3 - w specjalnym okolicznościowym filmiku pragną podziękować za cierpliwość, opiekę i czas, jaki im poświęcają oraz za morze bezinteresownej miłości. Wszyscy zgodnym chórem życzyli im dużo zdrowia oraz tego, aby wnuczęta zawsze dostarczały powodów do dumy i radosnego uśmiechu.

          • PRZEDSZKOLAKI W ROLI CUKIERNIKÓW...

          • "Śniadaniówka pełna zdrowia" w naszej "Przedszkolandii" zagościła już po raz czwarty. Tym razem bohaterem odcinka było ciasto marchewkowe z ananasami i orzechami. Dzieci zajadały się nim, aż im się uszy trzęsły, bo - jak podkreślały - było pyszne. Każdy może się o tym przekonać, gdyż reszta wypieku trafiła na szkolny kiermasz słodkości, z którego całkowity zysk przekażemy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

            "Śniadaniówka pełna zdrowia" to projekt, który zakłada połączenie przyjemnego z pożytecznym - naukę odpowiednich nawyków żywieniowych, kreatywności, samodzielności i współpracy. Nasze dzieci tradycyjnie z wielkim animuszem przystąpiły do działania. Starannie wykonywały powierzone im zadania, a gdy ciasto okazało się sukcesem, rozpierała je duma.

            Wspólne pieczenie to doskonały pomysł na wzmacnianie relacji z dzieckiem. Aktywność ta pozwala rozładować napięcie, poprawia koncentrację, uczy planować i doskonali zdolności manualne. Dla dzieci niezwykłym przeżyciem jest współuczestniczenie w kulinarnych przygotowaniach, atmosfera oczekiwania, a następnie próbowanie gotowego wypieku.

          • WYJĄTKOWY PREZENT DLA BABĆ I DZIADKÓW

          • Dzień Babci i Dzień Dziadka - święta te mają w Polsce już ponad 30-letnią tradycję. Jest to czas, kiedy wnukowie mogą podziękować swoim dziadkom za wszystko, co dla nich zrobili: za opiekę i troskę, za cierpliwość i wsparcie, za poświęcony czas i wspólnie spędzone chwile, za wyrozumiałość i otwarte serca, za wiarę w nasze możliwości i życiowe rady... Przy okazji tych dni jeszcze bardziej doceniamy pomoc, którą otrzymujemy od dziadków oraz magiczną więź łączącą ich z wnukami. Dlatego w ramach zajęć "Kreatywnej Przedszkolandii" zawitali rodzice, aby wspólnie ze swoimi pociechami wykonać dla nich wyjątkowy prezent.

            Trzecie warsztaty "Kreatywnej Przedszkolandii" już za nami. W czwartkowe południe w przedszkolne progi zawitały mamy, aby wspólnie z dziećmi przystąpić do dzieła. Zadanie tym razem było wyjątkowo ważne - stworzenie oryginalnego prezentu z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Efektem międzypokoleniowej współpracy były pięknie ozdobione ramki ze zdjęciami ukochanych wnuków. Takie podarunki z pewnością przypadną do gustu seniorom rodu.

            Świat pędzi do przodu, następują olbrzymie zmiany technologiczne, przemiany w świadomości ludzkiej, zmieniają się relacje międzyludzkie. Jednak nawet w okresie tak dynamicznych zmian musi być wartość stała - miłość. Dziadkowie i Babcie czuwają nad swoimi rodzinami, chronią je i opiekują się najmłodszym pokoleniem. Dlatego trzeba im dziękować za wysiłek włożony w cementowanie więzów łączących współczesne rodziny.

            Wszystkim Babciom i Dziadkom przy tej okazji życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swoich wnuków.

          • Z PRZYTUPEM W NOWY ROK

          • W nowy rok kalendarzowy wkroczyliśmy z przytupem. Wszystko za sprawą naszych uczniów, którzy postarali się o to, aby każdy z nas miał powody do radości. Już u progu stycznia troje szóstoklasistów zostało nagrodzonych w wojewódzkim konkursie plastycznym, a kilka dni później przyszła kolejna znakomita wiadomość - mamy finalistę prestiżowego konkursu historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej". Również grudzień zwieńczyliśmy spektakularnym sukcesem. Wówczas nasza drużyna triumfowała w gminnym turnieju halowej odmiany piłki nożnej. Autorom tych sukcesów serdeczne gratulacje złożyła podczas specjalnie zwołanego apelu dyrektor placówki - Marta Puchała i cała społeczność szkolna. - Abyśmy mieli jak najwięcej powodów do takich spotkań - podkreślała.

            Ręce same składały się do oklasków. Najpierw gorącymi brawami podziękowaliśmy naszej drużynie piłkarskiej w składzie: Krzysztof Czarnowski, Dmytro Dontsov, Bartosz Kwiatkowski, Dawid Błaut, Seweryn Krężołek, Jakub Chłopek, Alan Mrozik i Bartosz Chłopek, która nie miała sobie równych w gminnym turnieju piłki halowej w Niestachowie.

            Później wywołani zostali autorzy nagrodzonych w konkursie Klubu Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach kartek świątecznych: Aleksandra Matałowska, której przypadło w udziale 2. miejsce oraz zdobywcy wyróżnień - Alan Mrozik i Hanna Puchała.

            A na deser cieszyliśmy się razem z Bartoszem Kwiatkowskim. Powód? Chwilę wcześniej do szkoły dotarła wiadomość, że udało mu się awansować do wojewódzkiego finału konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej".

            Sukcesów zapewne by nie było, gdyby nie opiekunowie, którzy zachęcali do udziału w poszczególnych konkursach i wspólnie z uczniami szlifowali formę. Stąd też słowa uznania należą się także naszym nauczycielom: Dorocie Nosek, Arturowie Smołuchowi i Andrzejowi Dostałowi.

            Oby te sukcesy stały się dobrym prognostykiem na niedawno rozpoczęty rok. Jak mówi znane porzekadło: chcieć to móc.

          • POZOSTAJEMY W BOŻONARODZENIOWYM KLIMACIE: NASI UCZNIOWIE NAGRODZENI W KONKURSIE NA ŚWIĄTECZNĄ KARTKĘ

          • Piątek, 13 grudnia - wcale nie był pechowy dla uczniów naszej szkoły. To właśnie tego dnia w Klubie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych rozstrzygnięto tradycyjny konkurs plastyczny na "Najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową". Akcja corocznie cieszy się dużym zainteresowaniem, a na adres organizatorów wpływa ogrom prac z całego województwa świętokrzyskiego. Tym bardziej cieszy fakt, że w gronie nagrodzonych znalazło się aż troje naszych reprezentantów. 2. miejsce w swojej kategorii wiekowej zajęła Aleksandra Matałowska, zaś wyróżnienia powędrowały do Hanny Puchały i Alana Mrozika. Opiekunem artystycznym naszych uczniów była nauczycielka plastyki Dorota Nosek. Wszystkim serdecznie gratulujemy, życząc kolejnych sukcesów na polu artystycznym.

            Wysyłanie kartek świątecznych to wspaniała tradycja, którą trzeba pielęgnować. Te ręcznie robione to jeden z najlepszych sposobów na wyrażenie uczuć i złożenie życzeń z okazji świąt. W dobie komunikacji elektronicznej, wysyłanych metodą kopiuj-wklej wiadomości tekstowych oraz życzeń składanych za pomocą wpisu w mediach społecznościowych, ręcznie wykonana karta z autorskimi życzeniami może być miłą niespodzianką. Szczególnie, gdy jest pomysłowa i starannie wykonana. A takie właśnie były konkursowe propozycje Aleksandry Matałowskiej, Hanny Puchały i Alana Mrozika. Nic więc dziwnego, że konkursowe jury doceniło ich prace.

            Przypomnijmy, zadanie konkursowe polegało na stworzeniu bożonarodzeniowej kartki pocztowej. Realizując projekt, trzeba było wykazać się kreatywnością, znajomością tradycji i wyczuciem artystycznym. Przy tym można było odnieść się do symboli militarnych. Organizatorzy podkreślają, że oceniając prace, mieli twardy orzech do zgryzienia, gdyż uczestnicy stanęli na wysokości zadania, dzięki czemu konkurs stał na wysokim poziomie.

          • WIZYTA W WDK: INSPIRUJĄCA HISTORIA AMOSA

          • Ostatnia szansa wykorzystana. Nasi uczniowie z klas 4-8 mieli okazję obejrzeć musical „Amos – historia niemożliwego miasta”, który po raz ostatni wystawiony został na deskach Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Akcja przedstawienia toczy się w sercu województwa świętokrzyskiego. Czy to jest miejsce dla młodych ludzi?

            Szukajmy ludzi, którzy mogą rozpalić w nas lampy dobra i piękna. Takim człowiekiem był ks. profesor Józef Kudasiewicz - nasz krajan, wybitny biblista i wykładowca Pisma Świętego, którego posługa wpłynęła znacząco na wybór właściwej drogi przez wiele zbłąkanych owiec. To właśnie jego postać stała się inspiracją do stworzenia spektaklu.

            Dzięki temu każdy z widzów miał okazję poczynić refleksję nad własnym postępowaniem. Na scenie obserwowaliśmy głównie młodych ludzi. Różniło ich wiele. Był ksiądz stawiający pierwsze kroki w kapłaństwie, był chłopak, który chcąc poczynić inwestycję swojego życia, a wpadł w kłopoty finansowe, była para planująca ślub, ale przy tym oddalająca się od siebie, było małżeństwo, które z dnia na dzień przestało ze sobą rozmawiać i kobiety biznesu, dla których nie było czasu do stracenia. Wszystkich łączyło jedno: byli zagubieni, niepewni jutra, pozbawieni perspektyw i stabilizacji, nieufni, podatni na pokusy. Na życiowych ścieżkach spotkali jednak ks. prof. Józefa Kudasiewicza. Proste słowa, pytania wnikające wgłąb duszy, spokój oraz dystans do siebie i świata, a także poczucie humoru - to wszystko sprawiało, że duchownego chcieli słuchać nawet ci, którzy tracili pomału nadzieję. Do tego dochodzą konflikty pokoleniowe i konflikty interesów, na które również lekarstwem stały się ujęte w słowach księdza Amosa: miłość, szczerość i zaufanie.

            Przedstawienie było połączeniem wykładu na temat fundamentalnych i niepodważalnych wartości, a także ruchu scenicznego i - oczywiście - wpadających w ucho piosenek. Skomponowali je studenci Katedry Muzyki Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego pod kierunkiem dr Pawła Łukowca. Wydarzenie organizuje Centrum Duszpasterskie WESOŁA54 we współpracy z Katedrą Muzyki Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego i Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach. Na teatralnych deskach zaprezentowali się również tancerze Studia Tańca i Ruchu Scenicznego "Mimesis" - wicemistrzowie świata w tańcu scenicznym. Całość wyreżyserował Hubert Stachura. Prawdziwa kulturalna uczta i lekcja, do której z pewnością wiele razy będziemy wracać.

          • GRAMY KOLORAMI

          • Skomplikowany mechanizm zmysłu wzroku jest bardzo ważnym kanałem, dzięki któremu odbieramy świat. Prawidłowo działający ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie. Dzięki niemu możemy sprawnie poruszać się i orientować w przestrzeni, wykonywać codzienne czynności, uprawiać sporty czy zdobywać wiedzę. Stąd bohaterem kolejnej odsłony projektu "Gramy Zmysłami" był właśnie wzrok. Aby stymulować prawidłowe jego działanie nie trzeba jednak specjalistycznego sprzętu. Wystarczy to, co nas otacza i chęć na dobrą zabawę.

            Rozwijanie zmysłów to bardzo ważny krok w prawidłowym rozwoju mózgu dziecka oraz jego układu nerwowego. Dlatego właśnie powstała idea projektu "Gramy Zmysłami" opartego na zabawach sensorycznych, czyli takich, dzięki którym dziecko poznaje świat przez doświadczenie, uczy się, a jednocześnie czerpie z tego radość. Dzięki nim nasi uczniowie, zaczynają poznawać własne zmysły i świadomie korzystać ze swoich atutów. Tym razem wystarczyły: patyczki higieniczne, talerzyki, mleko, plastikowe butelki, jednorazowe kubeczki, źródło światła i kolorowe cukierki. Co z tego można wyczarować? Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z warsztatów.

          • TAK OCZEKIWALIŚMY NARODZIN JEZUSA, NASZE JASEŁKA W OKU KAMERY

          • Każdy z nas marzy o ciepłej, rodzinnej atmosferze podczas Bożego Narodzenia. A gdy jest już po świętach, chętnie wracamy myślami do czasów, kiedy nastrój tworzyły piękne, świąteczne dekoracje, rozbrzmiewały kolędy, z serc płynęły życzenia pełne nadziei i wiary na lepsze jutro, a wielu z nas znajdowało czas, aby poczynić refleksje o tym, co naprawdę ważne. Do takich przemyśleń skłaniał bez wątpienia przedświąteczny czas w naszej szkole. Dlatego zapraszamy do ponownego obejrzenia jasełek przygotowanych przez uczniów klas młodszych pod wodzą nauczycielki religii Urszuli Adamskiej.

            JASEŁKA 2022 - FILM


            „Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy. Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory” – to słowa powszechnie znanej piosenki Czerwonych Gitar. Najpiękniejszy czas, który zdarza się raz do roku to oczywiście magiczne, pełne radości i miłości Święta Bożego Narodzenia. To doskonała okazja, aby choć na chwilę zapomnieć o przytłaczających nas problemach, odpocząć od ciągłego pośpiechu i zabiegania i pomyśleć, co zrobić, by więcej czasu poświęcać tym, którzy są nam szczególnie bliscy.

            Tak też było w naszej szkolnej "rodzinie" przy okazji jasełek i wspólnego kolędowania. Tę niezwykłą atmosferę możemy poczuć raz jeszcze dzięki uprzejmości Magdaleny i Marcina Mojeckich, którzy uwiecznili to wydarzenie, a potem dokonali obróbki i montażu materiału. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i ogrom wykonanej pracy. Jej efekt niech sprawi, że radość z narodzonej Dzieciny będzie nam towarzyszył na co dzień.