Dokument ten zmieniał ustrój państwa na monarchię konstytucyjną, zrywał z dominacją rosyjską, ograniczał znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (często przekupnej gołocie), wprowadzał polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz dawał chłopom ochronę państwa. Formalnie znosił też liberum veto. O jaką ustawę chodzi? Oczywiście o Konstytucję 3 Maja. Rocznicę jej uchwalenia uczcili uczniowie naszej szkoły, przygotowując na tę okazję okolicznościową akademię.
W coroczny kalendarz uroczystości Szkoły Podstawowej w Mójczy wpisana jest akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzień ten jest znakomitą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak: Patriotyzm i Ojczyzna. 29 kwietnia, w przeddzień tzw. "majówki", społeczność szkolna spotkała się, aby w skupieniu pomyśleć o tym, co wydarzyło się 231 lat temu.
W roli "nauczycieli historii" wystąpili: Roksana Knez, Zuzanna Krężołek, Laura Szymonek, Nikola Szyszka, Dawid Kumor, Bartosz Kwiatkowski, Jakub Chłopek, Klaudia Polak, Aleksandra Matałowska, Seweryn Krężołek, Alan Mrozik, Franciszek Bąk, Kamila Anioł, Hanna Puchała i Emilia Trzpiot. Na scenie pojawiła się również... nauczycielka historii Małgorzata Rugała, która całość poprzedziła recytacją okolicznościowego wiersza. Spektakl przygotował nauczyciel języka polskiego Łukasz Wilczkowski.
Uczniowie z dbałością o szczegóły przybliżyli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku, kładąc nacisk na próbę wyjaśnienia, dlaczego jest to niezmiennie tak ważny dzień dla Polski.
Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu wychowanków naszej placówki był hołdem złożonym twórcom konstytucji oraz przypomnieniem faktów historycznych z tym związanych. Dzisiaj wyrazem postawy patriotycznej jest pamięć okazywana ludziom tamtych czasów – podkreślali uczniowie biorący udział w przedsięwzięciu. Świat gna do przodu: komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego narodu to skarb ponadczasowy, ważny zawsze i wszędzie, który każdy Polak powinien nosić w sercu. Konstytucja majowa, choć obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, bo na dłużej nie pozwoliła Rosja, dokonując rozbioru Polski, miała olbrzymie znaczenie. Zyskała zarówno w kraju, jak i na świecie wiele przychylnych opinii. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy i ludzie nauki. To po prostu był płomień patriotyzmu, wiary i nadziei, który również i dziś jest nam tak potrzebny.
Wiele przychylnych komentarzy dotyczyło także piątkowego występu. Uroczystość niosła przesłanie również dla nas - współczesnych, że patriotyzm winniśmy pielęgnować w każdym dniu i jako naród tak żyć, żeby nasza Ojczyzna nigdy nie utraciła tego, co najcenniejsze - wolności.