• ORKIESTRA NASZYCH SERC ZAGRAŁA DLA WOŚP

     • Taki dzień zdarza się raz w roku, w jedną ze styczniowych niedziel, jeszcze w klimacie świąt Bożego Narodzenia. 29 stycznia 2023 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już po raz trzydziesty pierwszy. W akcję tradycyjnie włączyła się społeczność Szkoły Podstawowej w Mójczy. Wolontariusze pod batutą opiekunek Doroty Nosek i Karoliny Opel spisali się na medal, i to złoty. W ich puszkach znalazło się blisko 3700 złotych. Wszystkim zaangażowanym i tym, którzy okazali serce, serdecznie dziękujemy.

      Tym razem celem zbiórki, której przyświecało hasło: "Żyj zdrowo w zdrowym świecie", jest zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do groźnej i dynamicznie rozwijającej się sepsy. Co godne podkreślenia, po raz pierwszy w historii WOŚP-u zakupione urządzenia posłużą wszystkim, którzy tego sprzętu będą potrzebować, bez względu na wiek.

      Nam udało się dołożyć do tej szlachetnej akcji niemałą cegiełkę. Łącznie w puszkach naszych wolontariuszy: Magdaleny Putyry, Zuzanny Krężołek, Roksany Knez, Przemysława Klimczaka, Karola Klimczaka i Jakuba Mieleckiego znalazło się 3679 złotych i 10 groszy. Wszystkim należą się wielkie brawa.

     • SŁODKO I KOLOROWO, NASZ KIERMASZ DLA WOŚP

     • Babeczki, rogaliki, ptysie z kremem, ciasta, lizaki z bezy... 27 stycznia, w ostatni piątek przed feriami zimowymi, z inicjatywy ósmoklasistów działających w ramach Szkolnego Klubu Wolontariatu odbył się w murach naszej placówki kiermasz smakołyków, z którego całkowity dochód został przekazany na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

      Amatorów słodkości nie brakowało. Już podczas pierwszej przerwy ustawiła się długa kolejka chętnych, aby spróbować apetycznie wyglądających ciast, ciasteczek, babeczek i kolorowych deserów. Na koniec dnia okazało się, że w ten sposób udało się "ugrać" dla Orkiestry 925 złotych.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, dzięki którym szkolny kiermasz zakończył się sukcesem: autorom wypieków i słodkich przekąsek - uczniom i ich rodzicom, koordynatorom akcji oraz wolontariuszkom: Nikoli Szyszce, Gabrieli Stachurskiej i Zuzannie Krężołek. Pamiętajmy, warto pomagać.

     • DROGA BABCIU, DZIADKU DROGI... CZYLI FILMOWE ŻYCZENIA OD NAJMŁODSZYCH UCZNIÓW

     • Każdy - od najmłodszego po już dawno dorosłego wnuka - wie, że Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia, a dzień później swoje święto mają dziadkowie. Święta te mają na celu pokazanie, jak ważną rolę w życiu każdego z nas odgrywają rodzice naszych rodziców. Dlatego w tym czasie wnuki składają życzenia, a w przedszkolach i szkołach wszyscy sposobią się do tego, aby babciom i dziadkom przygotować niespodziankę. Nasi najmłodsi uczniowie stanęli na wysokości zadania i z pełnym zaangażowaniem przystąpili do działania. W efekcie powstał okolicznościowy film, a do rąk bohaterów tych dni trafiły własnoręcznie wykonane drobne upominki.

      FILM Z ŻYCZENIAMI DO OBEJRZENIA NA NASZYM PROFILU FACEBOOKOWYM

      Na smutki mają słodkie rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie, znajdą czas, by wysłuchać -  mowa oczywiście o kochanych babciach i dziadkach. Najmłodsi wychowankowie naszej szkoły - przedszkolaki i uczniowie klas 0-3 - w specjalnym okolicznościowym filmiku pragną podziękować za cierpliwość, opiekę i czas, jaki im poświęcają oraz za morze bezinteresownej miłości. Wszyscy zgodnym chórem życzyli im dużo zdrowia oraz tego, aby wnuczęta zawsze dostarczały powodów do dumy i radosnego uśmiechu.

     • PRZEDSZKOLAKI W ROLI CUKIERNIKÓW...

     • "Śniadaniówka pełna zdrowia" w naszej "Przedszkolandii" zagościła już po raz czwarty. Tym razem bohaterem odcinka było ciasto marchewkowe z ananasami i orzechami. Dzieci zajadały się nim, aż im się uszy trzęsły, bo - jak podkreślały - było pyszne. Każdy może się o tym przekonać, gdyż reszta wypieku trafiła na szkolny kiermasz słodkości, z którego całkowity zysk przekażemy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

      "Śniadaniówka pełna zdrowia" to projekt, który zakłada połączenie przyjemnego z pożytecznym - naukę odpowiednich nawyków żywieniowych, kreatywności, samodzielności i współpracy. Nasze dzieci tradycyjnie z wielkim animuszem przystąpiły do działania. Starannie wykonywały powierzone im zadania, a gdy ciasto okazało się sukcesem, rozpierała je duma.

      Wspólne pieczenie to doskonały pomysł na wzmacnianie relacji z dzieckiem. Aktywność ta pozwala rozładować napięcie, poprawia koncentrację, uczy planować i doskonali zdolności manualne. Dla dzieci niezwykłym przeżyciem jest współuczestniczenie w kulinarnych przygotowaniach, atmosfera oczekiwania, a następnie próbowanie gotowego wypieku.

     • WYJĄTKOWY PREZENT DLA BABĆ I DZIADKÓW

     • Dzień Babci i Dzień Dziadka - święta te mają w Polsce już ponad 30-letnią tradycję. Jest to czas, kiedy wnukowie mogą podziękować swoim dziadkom za wszystko, co dla nich zrobili: za opiekę i troskę, za cierpliwość i wsparcie, za poświęcony czas i wspólnie spędzone chwile, za wyrozumiałość i otwarte serca, za wiarę w nasze możliwości i życiowe rady... Przy okazji tych dni jeszcze bardziej doceniamy pomoc, którą otrzymujemy od dziadków oraz magiczną więź łączącą ich z wnukami. Dlatego w ramach zajęć "Kreatywnej Przedszkolandii" zawitali rodzice, aby wspólnie ze swoimi pociechami wykonać dla nich wyjątkowy prezent.

      Trzecie warsztaty "Kreatywnej Przedszkolandii" już za nami. W czwartkowe południe w przedszkolne progi zawitały mamy, aby wspólnie z dziećmi przystąpić do dzieła. Zadanie tym razem było wyjątkowo ważne - stworzenie oryginalnego prezentu z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Efektem międzypokoleniowej współpracy były pięknie ozdobione ramki ze zdjęciami ukochanych wnuków. Takie podarunki z pewnością przypadną do gustu seniorom rodu.

      Świat pędzi do przodu, następują olbrzymie zmiany technologiczne, przemiany w świadomości ludzkiej, zmieniają się relacje międzyludzkie. Jednak nawet w okresie tak dynamicznych zmian musi być wartość stała - miłość. Dziadkowie i Babcie czuwają nad swoimi rodzinami, chronią je i opiekują się najmłodszym pokoleniem. Dlatego trzeba im dziękować za wysiłek włożony w cementowanie więzów łączących współczesne rodziny.

      Wszystkim Babciom i Dziadkom przy tej okazji życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swoich wnuków.

     • Z PRZYTUPEM W NOWY ROK

     • W nowy rok kalendarzowy wkroczyliśmy z przytupem. Wszystko za sprawą naszych uczniów, którzy postarali się o to, aby każdy z nas miał powody do radości. Już u progu stycznia troje szóstoklasistów zostało nagrodzonych w wojewódzkim konkursie plastycznym, a kilka dni później przyszła kolejna znakomita wiadomość - mamy finalistę prestiżowego konkursu historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej". Również grudzień zwieńczyliśmy spektakularnym sukcesem. Wówczas nasza drużyna triumfowała w gminnym turnieju halowej odmiany piłki nożnej. Autorom tych sukcesów serdeczne gratulacje złożyła podczas specjalnie zwołanego apelu dyrektor placówki - Marta Puchała i cała społeczność szkolna. - Abyśmy mieli jak najwięcej powodów do takich spotkań - podkreślała.

      Ręce same składały się do oklasków. Najpierw gorącymi brawami podziękowaliśmy naszej drużynie piłkarskiej w składzie: Krzysztof Czarnowski, Dmytro Dontsov, Bartosz Kwiatkowski, Dawid Błaut, Seweryn Krężołek, Jakub Chłopek, Alan Mrozik i Bartosz Chłopek, która nie miała sobie równych w gminnym turnieju piłki halowej w Niestachowie.

      Później wywołani zostali autorzy nagrodzonych w konkursie Klubu Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach kartek świątecznych: Aleksandra Matałowska, której przypadło w udziale 2. miejsce oraz zdobywcy wyróżnień - Alan Mrozik i Hanna Puchała.

      A na deser cieszyliśmy się razem z Bartoszem Kwiatkowskim. Powód? Chwilę wcześniej do szkoły dotarła wiadomość, że udało mu się awansować do wojewódzkiego finału konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej".

      Sukcesów zapewne by nie było, gdyby nie opiekunowie, którzy zachęcali do udziału w poszczególnych konkursach i wspólnie z uczniami szlifowali formę. Stąd też słowa uznania należą się także naszym nauczycielom: Dorocie Nosek, Arturowie Smołuchowi i Andrzejowi Dostałowi.

      Oby te sukcesy stały się dobrym prognostykiem na niedawno rozpoczęty rok. Jak mówi znane porzekadło: chcieć to móc.

     • POZOSTAJEMY W BOŻONARODZENIOWYM KLIMACIE: NASI UCZNIOWIE NAGRODZENI W KONKURSIE NA ŚWIĄTECZNĄ KARTKĘ

     • Piątek, 13 grudnia - wcale nie był pechowy dla uczniów naszej szkoły. To właśnie tego dnia w Klubie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych rozstrzygnięto tradycyjny konkurs plastyczny na "Najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową". Akcja corocznie cieszy się dużym zainteresowaniem, a na adres organizatorów wpływa ogrom prac z całego województwa świętokrzyskiego. Tym bardziej cieszy fakt, że w gronie nagrodzonych znalazło się aż troje naszych reprezentantów. 2. miejsce w swojej kategorii wiekowej zajęła Aleksandra Matałowska, zaś wyróżnienia powędrowały do Hanny Puchały i Alana Mrozika. Opiekunem artystycznym naszych uczniów była nauczycielka plastyki Dorota Nosek. Wszystkim serdecznie gratulujemy, życząc kolejnych sukcesów na polu artystycznym.

      Wysyłanie kartek świątecznych to wspaniała tradycja, którą trzeba pielęgnować. Te ręcznie robione to jeden z najlepszych sposobów na wyrażenie uczuć i złożenie życzeń z okazji świąt. W dobie komunikacji elektronicznej, wysyłanych metodą kopiuj-wklej wiadomości tekstowych oraz życzeń składanych za pomocą wpisu w mediach społecznościowych, ręcznie wykonana karta z autorskimi życzeniami może być miłą niespodzianką. Szczególnie, gdy jest pomysłowa i starannie wykonana. A takie właśnie były konkursowe propozycje Aleksandry Matałowskiej, Hanny Puchały i Alana Mrozika. Nic więc dziwnego, że konkursowe jury doceniło ich prace.

      Przypomnijmy, zadanie konkursowe polegało na stworzeniu bożonarodzeniowej kartki pocztowej. Realizując projekt, trzeba było wykazać się kreatywnością, znajomością tradycji i wyczuciem artystycznym. Przy tym można było odnieść się do symboli militarnych. Organizatorzy podkreślają, że oceniając prace, mieli twardy orzech do zgryzienia, gdyż uczestnicy stanęli na wysokości zadania, dzięki czemu konkurs stał na wysokim poziomie.

     • WIZYTA W WDK: INSPIRUJĄCA HISTORIA AMOSA

     • Ostatnia szansa wykorzystana. Nasi uczniowie z klas 4-8 mieli okazję obejrzeć musical „Amos – historia niemożliwego miasta”, który po raz ostatni wystawiony został na deskach Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Akcja przedstawienia toczy się w sercu województwa świętokrzyskiego. Czy to jest miejsce dla młodych ludzi?

      Szukajmy ludzi, którzy mogą rozpalić w nas lampy dobra i piękna. Takim człowiekiem był ks. profesor Józef Kudasiewicz - nasz krajan, wybitny biblista i wykładowca Pisma Świętego, którego posługa wpłynęła znacząco na wybór właściwej drogi przez wiele zbłąkanych owiec. To właśnie jego postać stała się inspiracją do stworzenia spektaklu.

      Dzięki temu każdy z widzów miał okazję poczynić refleksję nad własnym postępowaniem. Na scenie obserwowaliśmy głównie młodych ludzi. Różniło ich wiele. Był ksiądz stawiający pierwsze kroki w kapłaństwie, był chłopak, który chcąc poczynić inwestycję swojego życia, a wpadł w kłopoty finansowe, była para planująca ślub, ale przy tym oddalająca się od siebie, było małżeństwo, które z dnia na dzień przestało ze sobą rozmawiać i kobiety biznesu, dla których nie było czasu do stracenia. Wszystkich łączyło jedno: byli zagubieni, niepewni jutra, pozbawieni perspektyw i stabilizacji, nieufni, podatni na pokusy. Na życiowych ścieżkach spotkali jednak ks. prof. Józefa Kudasiewicza. Proste słowa, pytania wnikające wgłąb duszy, spokój oraz dystans do siebie i świata, a także poczucie humoru - to wszystko sprawiało, że duchownego chcieli słuchać nawet ci, którzy tracili pomału nadzieję. Do tego dochodzą konflikty pokoleniowe i konflikty interesów, na które również lekarstwem stały się ujęte w słowach księdza Amosa: miłość, szczerość i zaufanie.

      Przedstawienie było połączeniem wykładu na temat fundamentalnych i niepodważalnych wartości, a także ruchu scenicznego i - oczywiście - wpadających w ucho piosenek. Skomponowali je studenci Katedry Muzyki Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego pod kierunkiem dr Pawła Łukowca. Wydarzenie organizuje Centrum Duszpasterskie WESOŁA54 we współpracy z Katedrą Muzyki Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego i Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach. Na teatralnych deskach zaprezentowali się również tancerze Studia Tańca i Ruchu Scenicznego "Mimesis" - wicemistrzowie świata w tańcu scenicznym. Całość wyreżyserował Hubert Stachura. Prawdziwa kulturalna uczta i lekcja, do której z pewnością wiele razy będziemy wracać.

     • GRAMY KOLORAMI

     • Skomplikowany mechanizm zmysłu wzroku jest bardzo ważnym kanałem, dzięki któremu odbieramy świat. Prawidłowo działający ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie. Dzięki niemu możemy sprawnie poruszać się i orientować w przestrzeni, wykonywać codzienne czynności, uprawiać sporty czy zdobywać wiedzę. Stąd bohaterem kolejnej odsłony projektu "Gramy Zmysłami" był właśnie wzrok. Aby stymulować prawidłowe jego działanie nie trzeba jednak specjalistycznego sprzętu. Wystarczy to, co nas otacza i chęć na dobrą zabawę.

      Rozwijanie zmysłów to bardzo ważny krok w prawidłowym rozwoju mózgu dziecka oraz jego układu nerwowego. Dlatego właśnie powstała idea projektu "Gramy Zmysłami" opartego na zabawach sensorycznych, czyli takich, dzięki którym dziecko poznaje świat przez doświadczenie, uczy się, a jednocześnie czerpie z tego radość. Dzięki nim nasi uczniowie, zaczynają poznawać własne zmysły i świadomie korzystać ze swoich atutów. Tym razem wystarczyły: patyczki higieniczne, talerzyki, mleko, plastikowe butelki, jednorazowe kubeczki, źródło światła i kolorowe cukierki. Co z tego można wyczarować? Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z warsztatów.

     • TAK OCZEKIWALIŚMY NARODZIN JEZUSA, NASZE JASEŁKA W OKU KAMERY

     • Każdy z nas marzy o ciepłej, rodzinnej atmosferze podczas Bożego Narodzenia. A gdy jest już po świętach, chętnie wracamy myślami do czasów, kiedy nastrój tworzyły piękne, świąteczne dekoracje, rozbrzmiewały kolędy, z serc płynęły życzenia pełne nadziei i wiary na lepsze jutro, a wielu z nas znajdowało czas, aby poczynić refleksje o tym, co naprawdę ważne. Do takich przemyśleń skłaniał bez wątpienia przedświąteczny czas w naszej szkole. Dlatego zapraszamy do ponownego obejrzenia jasełek przygotowanych przez uczniów klas młodszych pod wodzą nauczycielki religii Urszuli Adamskiej.

      JASEŁKA 2022 - FILM


      „Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy. Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory” – to słowa powszechnie znanej piosenki Czerwonych Gitar. Najpiękniejszy czas, który zdarza się raz do roku to oczywiście magiczne, pełne radości i miłości Święta Bożego Narodzenia. To doskonała okazja, aby choć na chwilę zapomnieć o przytłaczających nas problemach, odpocząć od ciągłego pośpiechu i zabiegania i pomyśleć, co zrobić, by więcej czasu poświęcać tym, którzy są nam szczególnie bliscy.

      Tak też było w naszej szkolnej "rodzinie" przy okazji jasełek i wspólnego kolędowania. Tę niezwykłą atmosferę możemy poczuć raz jeszcze dzięki uprzejmości Magdaleny i Marcina Mojeckich, którzy uwiecznili to wydarzenie, a potem dokonali obróbki i montażu materiału. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i ogrom wykonanej pracy. Jej efekt niech sprawi, że radość z narodzonej Dzieciny będzie nam towarzyszył na co dzień.

     • RELAKS JAK Z NUT

     • O leczniczym oddziaływaniu muzyki pisali już Pitagoras i Arystoteles. Dziś muzykoterapię stosuje się na całym świecie. Kojące dźwięki rozlegają się na salach operacyjnych, podczas zajęć rehabilitacyjnych oraz w placówkach oświatowych. Również nasi pierwszoklasiści mają okazję przekonać się, jak wiele korzyści może płynąć z obcowania ze sztuką: muzyką klasyczną, tańcem, dziełami plastycznymi i literaturą dziecięcą. Comiesięczne zajęcia relaksacyjne prowadzi wychowawczyni oddziału Karolina Opel.

      Miękki dywan, wygodne poduszki, ulubione przytulanki, zamknięte oczy, głębokie oddechy, pełne odprężenie to realia zajęć innowacyjnych polegających na wprowadzaniu dzieci w świat sztuki. Podstawowym elementem oddziaływania jest praca nad emocjami. Punkt wyjścia stanowi słuchanie muzyki klasycznej w wykonaniu takich wirtuozów jak: Fryderyk Chopin, Jan Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart czy Antonio Vivaldi, a zwieńczenie - poznawanie bajek terapeutycznych i trening mindfulness, czyli coraz popularniejszy trening uważności. Wszelkie ćwiczenia umysłu mają na celu poznawanie samych siebie i własnych emocji, kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi i radzenia ze stresem, a także rozwijanie wyobraźni i abstrakcyjnego myślenia.

      Wrześniowe spotkanie było niczym przekroczenie bramy wyobraźni. Dzieci, leżąc na dywanie, słuchały kojących dźwięków muzyki klasycznej i wyobrażały sobie opisywany przez nauczyciela "zamek", w którym właśnie się znalazły. Następnie każdy z uczestników wcielał się w wymyśloną przez siebie postać, która mogłaby znaleźć się w jego murach. A na deser bajka terapeutyczna Agnieszki Antosiewicz "Bari - pies, który nie szczekał". Historia mówi o wytrwałości i nadziei, która nie opuściła głównych bohaterów do samego końca. Wniosek? O marzenia zawsze trzeba walczyć.

      Październikowa odsłona pokazała dzieciom, jak ważna jest ekspresja własnych emocji. Stąd podczas słuchania muzyki klasycznej każdy mógł uwolnić to, co w nim drzemie i wyrazić to podczas tańca z balonami. Podsumowaniem spotkania były rozważania zainspirowane bajką Agnieszki Antosiewicz "Baba Jaga na poddaszu". Morał z niej płynący z pewnością zapadł w pamięci, bo okazało się, że prawdziwa odwaga polega na... pokonywaniu własnego strachu.

      Tuż przed Bożym Narodzeniem podczas zajęć innowacyjnych królowało pojęcie abstrakcji. Uczniowie oglądali niecodzienne i nieodzwierciedlające rzeczywistości obrazy. Następnie sami oddali się niczym nieskrępowanemu tworzeniu. W efekcie powstały bardzo intrygujące dzieła, które znalazły wiele interpretacji. Próbom malarskim towarzyszyła - rzecz jasna -muzyka poważna. Zwieńczeniem dzieła było wysłuchanie bajki Agnieszki Antosiewicz "Atlas gwiazd". Przesłanie tekstu mobilizuje do poszukiwania w sobie dobrych, ale jeszcze często nieodkrytych cech.

      Zajęcia terapeutyczne mają na celu pobudzić wyobraźnię dzieci, dać im wytchnienie od codziennych, rutynowych lekcji. Mają bawić, wzruszać, a także być zaproszeniem do ciekawych rozmów i przemyśleń, z których każdy może wynieść coś dla siebie. Pierwszoklasiści debatowali o tym, co jest najważniejsze w życiu, czyli jak ważne są takie wartości jak: miłość, przyjaźń, rodzina, życzliwość, dobro, chęć niesienia pomocy i troska o innych oraz wrażliwość. Trening emocji pomaga zrozumieć dzieciom trudne zagadnienia, skomplikowane uczucia, nieoczywiste wybory.

     • WESOŁYCH ŚWIĄT!

     • Odrobiny ciepła dzięki ludzkiej życzliwości, odrobiny światła w mroku dzięki szczeremu uśmiechowi, radości w smutku dzięki ludzkiej miłości i nadziei na lepsze jutro w chwilach niepokoju... Niech moc wigilijnego wieczoru ukoi wszelkie smutki oraz umocni w nas wiarę, nadzieję i miłość, byśmy mogli dzielić się dobrocią otwartych serc w każdym dniu kończącego się i nadchodzącego roku.

     • WSZYSCY WSZYSTKIM ŚLĄ ŻYCZENIA, PRZY WSPÓLNYM WIGILIJNYM STOLE

     • To jest nasza pierwsza wigilia po pandemicznej przerwie. Tradycyjna, polska, z białym opłatkiem, czytaniem Ewangelii o narodzinach Pana Jezusa, życzeniami i kolędami. Na stole barszcz czerwony, pierogi, piernik... - namiastka tego, co znajdzie się 24 grudnia w domowych zaciszach podczas wieczerzy z najbliższymi. Ostatniego dnia zajęć przed przerwą świąteczno-noworoczną wszyscy obecni uczniowie oraz Marta Puchała - dyrektor szkoły i nauczyciele zasiedli do wspólnego stołu, aby podkreślić fakt, że jesteśmy wspólnotą, dobrze sobie życzymy i cieszymy się z Dziecięcia, które narodzi się w betlejemskim żłóbku.

      Bogato zastawiony stół, a na nim m.in. pierogi z grzybami, paszteciki i niezapomniany, czerwony barszcz. Biały obrus, w tle szopka i rozświetlone lampkami choinki. I jeszcze to, co najważniejsze - dzielenie się opłatkiem i moc życzeń. Tak upłynęła nam szkolna wigilia, na którą zaproszeni byli wszyscy - od przedszkolaków po ósmoklasistów. Przy wspólnym stole zasiedliśmy, aby poczuć się jak w domu i delektować się chwilami wśród ludzi, którzy dobrze nam życzą.

      Boże Narodzenie to święta, na które czekamy cały rok. To czas, kiedy możemy zobaczyć, co za nami, ale mieć cały czas nadzieję, że to, co najpiękniejsze dopiero przed nami. Boże Narodzenie to czas, kiedy czekamy na innych. To czas, kiedy naprawdę można docenić prosty fakt, że jesteśmy razem i nabrać wiary, że trzeba być dobrym nie tylko od święta. Biały opłatek nam o tym przypomina.

     • JASEŁKA WIECZOROWĄ PORĄ

     • Tuż po zmroku rozbrzmiała kolęda i rozległy się kroki strudzonych wędrowców, a potem narodziło się Dziecię, które zwiastowała światu pokój. 20 grudnia 2022 w Szkole Podstawowej w Mójczy był dniem szczególnym. A wszystko to za sprawą jasełek, które tym razem odbyły się popołudniową porą. Udział w nich wzięli: dyrekcja, nauczyciele i pracownicy placówki oraz uczniowie i ich rodzice, a także włodarz gminy Daleszyce - Dariusz Meresiński. Wydarzeniu towarzyszył świąteczny, pełen radości i nadziei na lepsze jutro nastrój, chwytające za serce aranżacje kolęd oraz chwile wyciszenia i zadumy.  Wszystko po to, aby lepiej zrozumieć sens Bożego Narodzenia, najbardziej rodzinnych świąt w kalendarzu.

      Oddające realia tamtych czasów stroje bohaterów przedstawienia jasełkowego, ważne słowa padające z ich ust oraz to, że symboliczne sceny można było odnieść do własnych doświadczeń - to niepodważalne atuty montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez nauczycielkę religii Urszulę Adamską. Jasełka – zgodnie z założeniem - wprowadziły wszystkich w magiczny czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Oprawa muzyczna, doskonała gra aktorska, analiza wydarzeń biblijnych - wszystko to sprawiło, że tegoroczne jasełka nie tylko wzruszały, ale także dawały do myślenia. Jaki jest sens mojego życia? Czy żyję w zgodzie z sobą i z Jezusem? Co dla mnie jest najważniejsze? Czy potrafię pójść za głosem serca? Czy staram się znaleźć czas na to, co kluczowe? Czy potrafię okazywać miłość drugiemu człowiekowi? Czy obrałem właściwą drogę i - co za tym idzie - czy zmierzam do Betlejem?

      Młodzi artyści - uczniowie klas 0-4 - po raz kolejny wystąpili w roli nauczycieli, ponieważ "głosili", co jest kluczem do tego, aby Bóg zechciał narodzić się w naszych sercach, aby miał wstęp do "naszego Betlejem". Dopełnieniem magicznego klimatu wędrówki ku stajence były utwory muzyczne, m.in. kolęda w wykonaniu TGD i Katarzyny Cerekwickiej pt. „Noel”, w której zawarta została kwintesencja naszej wiary. Świetnie spisały się również nasze wokalistki – Alicja Szyszka, Hanna Puchała i Emilia Trzpiot, a także Maja Mojecka - jasełkowa matka Jezusa, która a capella śpiewała nowo narodzonemu Zbawicielowi "Lulajże Jezuniu". Klimat podkreślała wyjątkowa sceneria, która powstała według pomysłu nauczycielki plastyki Doroty Nosek.

      Spotkanie tradycyjnie zakończyło się składaniem świątecznych życzeń. Do wszystkich zebranych gorące słowa skierowali włodarz gminy Dariusz Meresiński i dyrektor placówki - Marta Puchała, którzy docenili także trud włożony w przygotowanie inscenizacji. To świadectwo tego, jak ten dzień jest ważny dla nas wszystkich - podkreślali.

     • HEJ KOLĘDA, KOLĘDA... WSPÓLNE ŚPIEWANIE W OCZEKIWANIU NA NARODZINY JEZUSA

     • Hej kolęda, kolęda! Przy okazji bożonarodzeniowych jasełek nie mogło zabraknąć muzyki, która od wieków towarzyszy radości z narodzin Chrystusa. Podczas wieczornego koncertu wspólnie udaliśmy się w podróż do świata najbardziej urokliwych kolęd, a wszystko to przy akompaniamencie klimatycznej muzyki. Magiczny wystrój, gorąca herbata i rodzinna, przytulna atmosfera naszej szkoły pozwoliły wszystkim jeszcze mocniej odczuć magię tego najpiękniejszego ze wszystkich świąt.

      Kolęda jest pieśnią, która przywołuje na myśl piękny grudniowy okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia i sam czas celebrowania narodzin Jezusa. Tuż po wystawieniu jasełek rozpoczął się koncert kolęd. Muzyczne spotkanie poprowadził nauczyciel muzyki Robert Puchała, który na tę okoliczność przygotował własne aranżacje najpiękniejszych polskich kolęd i piosenki "Dzień jeden w roku" z repertuaru Czerwonych Gitar. Do śpiewania włączyli się wszyscy: dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice oraz zaproszeni goście.

      Święta Bożego Narodzenia są czasem typowo rodzinnym, które szczególnie w duszy dziecka pozostawia niezatarte wspomnienia. Kolędowanie zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości. Niepowtarzalny klimat i tradycja są tym pięknem, które nas łączy. Zatem niech rodzinna atmosfera i piękne dźwięki, które rozbrzmiały w murach naszej szkoły, uświetnią w naszych sercach przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia.

     • ŚWIĄTECZNY KIERMASZ OZDÓB I ŁAKOCI

     • Pod koniec jednego z najzimniejszych miesięcy w roku przychodzą takie dni, które rozgrzewają serca do czerwoności. Zwieńczeniem adwentowego oczekiwania jest Boże Narodzenie, którego magia unosi się w powietrzu już na wiele dni przed Wigilią. Ręcznie robione świąteczne stroiki rozchodziły się jak świeże bułeczki. Ci, którzy przybyli na okolicznościowy kiermasz, który miał miejsce przy okazji szkolnych jasełek i wspólnego kolędowania, chętnie kupowali także słodkości - tradycyjne aromatyczne i zdobione pierniczki przygotowane przez naszych uczniów. Dochód ze sprzedaży rękodzieła i łakoci przeznaczony zostanie na pomoce dydaktyczne.

      Już od wielu dni uczniowie i ich rodzice żyli przygotowaniami do kiermaszu.  Efekt tych działań był imponujący. Stoły aż się uginały od przeróżnych ozdób, a zapach pierników od progu kusił przybywających na jasełka. Było świątecznie, kolorowo i niezwykle kreatywnie, a chętnych na zakup rękodzieła i łakoci nie brakowało.

      Okres Świąt Bożego Narodzenia, to dobry moment, by pokazać, że wszyscy jesteśmy sobie potrzebni i potrafimy dzielić się z innymi tym, co mamy. Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację kiermaszu serdecznie dziękujemy.

     • KAŻDE SŁÓWKO SIĘ LICZY, CZYLI NAJMŁODSI UCZNIOWIE W "KUBUSIU"

     • Obcowanie z teatrem ma w procesie rozwoju dziecka bardzo ważne miejsce. Kontakt ze sztuka daje najmłodszym możliwość rozwinięcia logicznego myślenia i wyobraźni a także pozwala na wspólne przeżywanie tego, co staje się udziałem scenicznych bohaterów. Dlatego 22 grudnia 2022 roku uczniowie klas 0-3 wraz z wychowawczyniami wybrali się na spektakl "Chodź na słówko" do kieleckiego Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". Potem na naszych widzów czekała niespodzianka - warsztaty logopedyczne poprowadzone przez samych aktorów. Wszak każde słowo, każda sylaba, każdy dźwięk ma znaczenie. A kto wie, może wśród młodych widzów są przyszli aktorzy?

      Wybierając się z dzieckiem na przedstawienie teatralne, oferujemy mu coś więcej niż tylko rozrywkę i dobrą zabawę. Nasza pociecha z pewnością poczuje się ważna i wartościowa, kiedy wytłumaczymy jej, na czym właściwie polega przedstawienie teatralne. Kiedy dowie się, że aktorzy wychodzą na scenę i na żywo odgrywają swoje kwestie, że niczego nie można cofnąć lub wykasować, że każde słowo ma ogromne znaczenie.

      "Wybrakowane, niepotrzebne, nieszczęśliwe! Tak właśnie czują się słowa: Kula i Toperz. Wolałyby być Kurą i Nietoperzem". Każde z nich marzy o innym, lepszym „ja”. Każde chciałoby znaczyć „więcej”. Tylko kto lub co może im w tym pomóc? Odpowiedź na to pytanie poznali nasi uczniowie, którzy z uwagą śledzili losy bohaterów historii zatytułowanej "Chodź na słówko". To z pewnością była bardzo ważna lekcja, ale i przy okazji dobra zabawa.

     • OWOCOWE BATONIKI ZE "ŚNIADANIÓWKI PEŁNEJ ZDROWIA"

     • Grudniowa odsłona akcji "Śniadaniówka pełna zdrowia" przypadła na przedświąteczny tydzień, w którym wszyscy myślą już o wypiekach i smakołykach, które zagoszczą na bożonarodzeniowych stołach. Ale zanim wypatrzymy pierwszą gwiazdkę na wigilijnym niebie, przyda się w śniadaniówce coś pożywnego i zdrowego jednocześnie. Co powiecie na naturalnie słodkie batoniki? Naszym przedszkolakom ta propozycja bardzo przypadła do gustu, tym bardziej, że łakocie mogły stworzyć niemal samodzielnie.

      Przygotowane w zaciszu "Przedszkolandii" owocowe batoniki są świetnym źródłem wapnia - podstawowego składnika budulcowego kości i zębów. Zawierają go bowiem i migdały, i żurawina. Kompozycję uzupełniają daktyle - źródło cukrów prostych, błonnika i potasu. Maluchy pod czujnym okiem wychowawczyni Moniki Banasik ważyły składniki, łączyły je w określonych proporcjach, przygotowywały masę, a potem ją wałkowały i formowały z niej batoniki. A że ich przygotowanie nie wymaga pieczenia, już po chwili mogły skosztować owocowych batoników własnej produkcji. Wszyscy zgodnie przyznały, że smakowały nie gorzej niż te sklepowe. Trzeba jednak pamiętać, że są znacznie zdrowsze.

     • NAGRODY ZA TALENCIAKI JUŻ NAM SŁUŻĄ

     • Szkoła Podstawowa w Mójczy jest bez wątpienia pełna talentów. Nie brakuje także osób, które darzą ją życzliwością i dążą do jej rozwoju. Wraz ze startem nowego roku szkolnego nadarzyła się ku temu niecodzienna okazja, gdyż ruszyła akcja "Szkoły Pełne Talentów", w ramach której za zakupy w sklepach LIDL można było otrzymać TALENCIAKI i przekazywać je na konto wybranej placówki. Nam, dzięki zaangażowaniu wielu osób, udało się zrealizować kilka marzeń. Tablet pomoże prowadzić zajęcia z programowania, głośnik z mikrofonem pomoże szlifować talenty wokalne i recytatorskie, a sportowcy będą mieli do dyspozycji profesjonalny kompresor do piłek.

      Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zebrania TALENCIAKÓW dla naszej szkoły w ramach akcji "Szkoły Pełne Talentów" sieci sklepów LIDL. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli i wszystkich przyjaciół Szkoły Podstawowej w Mójczy udało się zapisać na naszym koncie pokaźną sumę punktów, bo aż 3670. W ramach nagród wybraliśmy: tablet, kompresor do piłek i głośnik z mikrofonem. Otrzymaliśmy także list gratulacyjny i podziękowania za udział w projekcie. Wierzymy, że sprzęt, który już do nas dotarł, pomoże odkryć kolejne talenty i rozwinąć te, które już zakiełkowały.

      To dla naszej szkoły kolejny sukces, którego nie byłoby bez zaangażowania całej społeczności. Jeszcze raz serdecznie wszystkim dziękujemy i liczymy na wsparcie przy realizacji kolejnych projektów, bo razem możemy więcej.