Wiślica była jednym z najstarszych centrów plemiennych i kluczową siedzibą władców. To tutaj splatają się losy książąt Henryka Sandomierskiego i Kazimierza Sprawiedliwego, a także królów Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Wiślica gościła również przedstawicieli dynastii Jagiellonów i słynnego kronikarza Jana Długosza. Trudno o lepsze miejsce, by przenieść się w czasie i poczuć atmosferę dawnych epok. Właśnie tu, w ramach nagrody za na wycieczkę wybrali się uczniowie klas VI i VII.
Wycieczka do Muzeum Archeologicznego w Wiślicy to część nagrody. Przypomnijmy, Amadeusz Adamczak, uczeń klasy VII, został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Spotkanie ze sztuką” zorganizowanym przez Fundacja PGE. Zadaniem uczestników była artystyczna interpretacja wybranego dzieła Stanisława Wyspiańskiego, jednego z najwybitniejszych polskich artystów. Nowatorska wizja słynnej "Dziewczynki w niebieskim kapeluszu" przypadła do gustu konkursowemu jury, a w nagrodę cała klasa laureata uda się na wyprawę po wiedzę do wskazanego miejsca. Wybór padł na Wiślicę.
Dawniej nosząca dumny tytuł Gloriosa Wislicensium urbs – „wspaniałe miasto Wiślica”, dziś jest niewielką, lecz pełną historii miejscowością w południowej części województwa świętokrzyskiego, na obszarze dawnej ziemi krakowskiej. Dzięki bogactwu dziedzictwa historycznego i archeologicznego plasuje się wśród najważniejszych miejsc tego typu w Polsce, obok Krakowa, Poznania czy Gniezna.
Podziemna trasa turystyczna, ukazująca największe skarby Wiślicy, stała się dla młodych odkrywców niezwykłą przygodą. W nowoczesnym pawilonie archeologicznym uczniowie mieli okazję zobaczyć – według ekspertów – pozostałości średniowiecznego kościółka św. Mikołaja. Pod bazyliką mniejszą skrywają się zaś relikty dwóch romańskich świątyń. Pierwszą z nich, ufundowaną w XII wieku przez Henryka Sandomierskiego, zdobi niezwykła płyta orantów – jedno z najcenniejszych dzieł sztuki romańskiej na świecie.
Dzięki nowoczesnym technologiom historia ożywa na oczach zwiedzających. Cyfrowe rekonstrukcje 3D, hologramy laserowe, mapping oraz interaktywne lunety z aplikacją VR pozwalają lepiej zrozumieć przeszłość i zanurzyć się w świat sprzed wieków. To fascynujące połączenie tradycji i innowacji pokazuje, że nauka historii może być ekscytującą podróżą w czasie.
Jak powiedział Cyceron: "Nie znać historii – to być zawsze dzieckiem." Dzięki takim wycieczkom młodzież ma okazję nie tylko poznać historię, ale i wyciągnąć z niej cenne lekcje na przyszłość.