• WYŚLIJ E-PĄCZKA NA DRUGI KRANIEC ŚWIATA

     • Pączek nierozłącznie łączy się z Tłustym Czwartkiem. Ten słodki przysmak z ciasta drożdżowego pokryty lukrem może teraz budzić inne skojarzenia. Wszystko za sprawą Braci Kapucynów, którzy już po raz dziewiąty organizują akcję „Wyślij pączka do Afryki”. Polega ona na przesłaniu na konto „Fundacji Kapucyni  i Misje” równowartości kwoty, którą wydamy na słodycze w Tłusty Czwartek. W akcję ochoczo włączyli się uczniowie naszej szkoły, którzy znani są z tego, że mają wielkie serca.

      SZCZEGÓŁY AKCJI "WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI 2021"

     • Komunikat

     • Informujemy, że w dniach 6.03 - 7.03.2021r. w Szkole Podstawowej im. gen. Tadeusza Buka w Mójczy będzie odbywać się szkolenie wojskowe.

     • 1-KLASIŚCI W KARNAWAŁOWYCH NASTROJACH

     • Nowa galeria karnawał 1-klasistów została dodana do albumu fotograficznego

      5 lutego naszą szkołę opanowali niespodziewani goście. Kto spostrzegł strażaka, policjanta, komandosa, czarnego kota, księżniczkę czy... Zeusa prosto z Olimpu, mógł przecierać oczy ze zdumienia. Spokojnie, to tylko bal karnawałowy zorganizowany dla 1-klasistów, podczas którego przestrzeń szkolna przistoczyła się w zaczarowaną krainę pełną fantastycznych postaci i radosnej zabawy. Były tańce, śpiew oraz rywalizacja o laur pierwszeństwa. Zadania z balonikami niejednego ucznia rozbawiły do łez. Na koniec na strudzonych uczestników balu czekał słodki poczęstunek.

      Bal karnawałowy to dla młodych uczniów wielkie wydarzenie, na które czekają miesiącami. Tym razem w roli spełniającej dziecięce marzenia dobrej wróżki wystąpiła Szkoła Podstawowa w Mójczy. Były świetne pomysły na kostiumy, wspólna zabawa, żywiołowe tańce, wspaniałe przeboje, konkursy z dużą dawką dobrego humoru. Zabawie towarzyszyły wszechobecny śmiech i entuzjazm. Gdy wybrzmiał ostatni takt muzyki, wszyscy zgodnie stwierdzili: to był udany bal, który warto powtórzyć.

     • Ogłoszenie

     • W związku z awarią telefonu stacjonarnego w razie potrzeby prosimy kontaktować się ze szkołą pod numerem telefonu: 512082494

     • NABÓR NA TRENINGI PIŁKI RĘCZNEJ

     • Kielce żyją piłką ręczną. Powód? Od lat możemy pochwalić się najlepszą drużyną w Polsce, w której występują gwiazdy światowego formatu. Do tego dochodzą sukcesy na arenie międzynarodowej. Chcesz być częścią tej społeczności? Chcesz kształtować nie tylko sprawność fizyczną, siłę mięśni, spryt, dynamikę i odwagę, ale także koncentrację, umiejętność planowania i wiarę w siebie? Klub Sportowy VIVE Kielce zaprasza na treningi popularnego szczypiorniaka. 

       

      INFORMACJE O NABORZE NA TRENINGI PIŁKI RĘCZNEJ

     • WIERSZ? KOMIKS? PLAKAT? PROSZĘ BARDZO! 4-KLASIŚCI NA LITERACKIM SZLAKU...

     • "Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie" - pisał już w XVI wieku angielski filozof Francis Bacon. Mijają wieki, ale jego słowa wciąż są aktualne. Jednak z czytelnictwem (nie tylko) wśród dzieci i młodzieży nie jest od lat najlepiej. Dlatego trzeba stać na straży rozwoju młodego pokolenia i promować "przyjaźń z książką". Możliwości jest wiele, a część z nich wynika z konieczności prowadzenia zdalnych zajęć. Dowód? Podczas lekcji języka polskiego uczniowie klasy IV przygotowali okolicznościowe plakaty przedstawiające ulubione książki i literackich bohaterów, pokusili się o stworzenie haseł promujących czytelnictwo, a nawet nawiązali wierszowany dialog, odpowiadając na tematycznie związany z edukacją on-line liryk. A na deser powstały komiksy z kultowymi postaciami wykreowanymi przez Janusza Christę w tle. Tak oto brzmi sprawdzony przepis na zainteresowaniem światem książek. Czytać, tworzyć, działać! W odpowiedzi - pozostając w tematyce kulinarnej - wyszły prace... palce lizać!

      Z badania czytelnictwa przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową (we współpracy z TNS Polska) wynika, że przeszło 60 proc. Polaków w ogóle nie czyta książek. Wskaźnik ten pozwala bić na alarm. Ten i wiele innych tego typu raportów sprowokowały gorące dyskusje dotyczące ratowania czytelnictwa. Wniosek z burzliwych debat można wysnuć jeden - aby coś poradzić na ten stan rzeczy, trzeba zacząć od tzw. "swojego podwórka". Im wcześniej, tym lepiej.

      Z badań wynika, że dzieci i młodzież obecnie mało czytają, a samo obcowanie z lekturą stało się niemodne, ktoś powie - mało trendy. Dlatego, wychodząc naprzeciw temu problemowi, klasa IV odbyła fascynującą podróż w świat literatury. Przystanków było wiele: odwiedziny najbardziej nietypowych bibliotek świata, wirtualne spacery po tego typu miejscach, przeglądanie katalogów dostępnych on-line, zdalne kursy korzystania ze słowników z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i dostępnych w sieci baz danych, tematyczne filmy i quizy. Najważniejszym punktem programu było jednak pokazanie uczniom, że z podejmowania własnych prób literackich też można czerpać satysfakcję. W rezultacie powstała cała galeria prac. Młodzi artyści sięgnęli po pomoce plastyczne i stworzyli piękne plakaty z książką w roli głównej, a także poszły w ruch pióra, a spod nich wyszły niebanalne hasła, a nawet wiersze... Mało? Komiks to też sztuka, której istotą jest umiejętne operowanie dialogami. Właśnie te powstały na wzór kultowego cyklu o przygodach Kajko i Kokosza.

      Lekcje tego typu są na wagę złota. Uczą szacunku do książek, kształtują i rozwijają zainteresowania czytelnicze, wzbogacają słownictwo u młodego człowieka, pokazują, chociaż za pośrednictwem ekranu, alternatywę dla komputera, podpowiadają, jak wybrać wartościową książkę. Kontakt z tekstem pisanym poszerza wyobraźnię czytelnika, kształtuje nowe horyzonty myślowe i uszlachetnia świat uczuć i emocji.  To - najprościej mówiąc - bardzo przyjemna odskocznia od życia codziennego.

      Czytanie to podróż w nieznane i niezwykle piękne zakątki wyobraźni. A pisanie? To próba nadania naszym myślom formy, określenie samego siebie. Możliwości są niezliczone. Każdy może poczuć się artystą.

     • "STOPY OGRZANE MIŁOŚCIĄ", NASI UCZNIOWIE OKAZALI SERCE POTRZEBUJĄCYM

     • Wokół nas jest wielu potrzebujących. Często nie mają śmiałości prosić o pomoc, wręcz starają się nie rzucać w oczy. Nasi uczniowie wiedzą, że czasem tak niewiele trzeba, żeby komuś nieść pomoc i sprawić mu radość. Dowód? Z inicjatywy Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w klimacie świąt Bożego Narodzenia odbyła się akcja ukrywająca się pod wymownym hasłem: "Stopy ogrzane miłością". Aby wziąć w niej udział, wystarczyło zakupić skarpetki i przekazać je do siedziby organizatora.  Odzew z naszej strony był imponujący.  Pierwsza partia już z okazji mikołajek trafiła do schroniska dla bezdomnych przy ulicy Żeromskiego w Kielcach, kolejna znajdowała się w świątecznych paczkach dla ubogich. Wszyscy ci, którzy wzięli udział w akcji, udowodnili, że mają gorące serca, których tak potrzeba, aby nikomu nie było zimno. Szczególnie w trudnych czasach.

       

      „Człowiek jest dobry nie przez to kim jest,

      lecz przez to czym dzieli się z innymi...”

      Jan Paweł II

       

       

      Za wrażliwość, otwierającą serce na tych, którzy potrzebują pomocy.

      Za bezinteresowną chęć do czynienia dobra.

      Za pomoc i życzliwość.

      DZIĘKUJEMY !

       

      Składamy serdeczne podziękowania za zaangażowanie i wsparcie akcji charytatywnej „Stopy ogrzane miłością” – zbiórka nowych par skarpet dla osób bezdomnym z okazji świąt Bożego Narodzenia z Diecezjalnego Centrum Wolontariatu.

      Bardzo serdecznie dziękujemy Wam - kochani uczniowie - za to, że z takim poświęceniem wparliście naszą akcję. Podziękowania kierujemy do:

      Piotra Staszowskiego, Katarzyny Bery, Hanny Puchały, Oliwii Puchały, Jakuba Chłopka, Bartosza Chłopka, Bartosza Matałowskiego, Aleksandry Matałowskiej, Marcela Pasisza, Julii Pasisz,  Kacpra Kojacza, Alana Mrozika, Klaudii Polak, Oliwii Sarek, Franciszka Sarka, Nadii Sarek, Zosi Załęskiej, Piotra Załęskiego, Zuzanny Zając, Karola Mojeckiego, Alana Mojeckiego, Leny Sarnat, Mai Sarnat, Patryka Kosmali, Emilii Trzpiot, Mikołaja Noska, Leona Trzpiota, Natana Mrozika i Filipa Sławskiego.

      Podczas czterech tygodni trwania akcji zebrano około 5 tysięcy par skarpet dla mężczyzn i kobiet. Każda została złożona i opatrzona czerwoną wstążką z etykietką, na której widniał napis: „Stopy ogrzane miłością”, tak aby każdy wiedział, skąd pochodzą. Odzew był tak duży, że obdarowaliśmy osoby bezdomne także innych miastach, m.in. w Miechowie i Krakowie. Nasi wolontariusze codziennie zwijali i pakowali skarpety, aby zdążyć przed wigilią dla bezdomnych - czytamy na stronie Caritasu.

      Łącznie z bezdomnymi solidaryzowało się 27 szkolnych kół Caritasu z terenu Kielc i województwa świętokrzyskiego i 29 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mójczy. Akcja była próbą popularyzowania konieczności niesienia pomocy i poczucia solidarności z osobami wykluczonymi społecznie w sytuacji zbliżającej się zimy i zagrożenia pandemią.

     • KOLĘDA JEST DOBRA NA WSZYSTKO. ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO GŁOSZENIA DOBREJ NOWINY

     • W okresie przedświątecznym kolędy słyszymy niemal wszędzie. Możemy się na nie natknąć w telewizji, radiu, wirtualnej sieci, autobusie, sklepie, na ulicy... To tradycja okresu Bożego Narodzenia. Nie mogło ich zatem zabraknąć podczas naszego, szkolnego przeżywania tych jednych z najbardziej rodzinnych dni w roku. Uczniowie stanęli na wysokości zadania, przygotowując niezwykły koncert kolęd. W czasie pandemii ich dźwięki nie mogły zagościć w murach szkoły, nie mogliśmy wspólnie przeżywać występu młodych artystów, nie mogliśmy być razem, nie mogliśmy podzielić się opłatkiem, życząc sobie, aby blask betlejemskiej gwiazdy zawsze wskazywał nam drogę. Niemniej, korzystając z nowoczesnych technologii, możemy być blisko również na odległość. Zapraszamy do wspólnego celebrowania narodzin Jezusa.

       

      KONCERT KOLĘD - MÓJCZA 2020

       

      Kolędy są opisem wydarzeń z Pisma Świętego. Były tworzone już w starożytnym Rzymie. Ich pisaniem zajmowali się wielcy kompozytorzy. Słowa polskich kolęd wychodziły spod piór znanych poetów. Służba Bogu poprzez śpiew to ważna funkcja. Wszakże święty Augustyn powiedział: „Kto dobrze śpiewa, dwa razy się modli”.

      Śpiew jest uniwersalnym językiem, którym człowiek potrafi wyrazić swoje uczucia i emocje. Niech zatem zasłuchanie się w takty kolęd i pastorałek wykonywanych przez uczniów zerówki i klasy IV będą pretekstem do głębszego przeżywania świątecznego czasu, w którym wspominamy Jezusa z ubogiej stajenki, narodzonego, aby nas zbawić.

     • WSZYSCY - WSZYSTKIM ŚLĄ ŻYCZENIA... FILMOWE ŻYCZENIA OD PANI DYREKTOR!

     • Pasterze pierwsi pośpieszyli na wezwanie głosów anielskich. Mędrcy ze Wschodu przybieżeli do Betlejem, a gdy "zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją, upadli na twarz i oddali Mu pokłon". Każdy, kto usłyszał o cudzie nocy Bożego Narodzenia, nie mógł pozostać obojętny. Również i my, współcześnie żyjący spieszymy z dobrym słowem. Życzenia wszelkiej pomyślności są piękną tradycją. Przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia zaglądamy wgłąb siebie, analizujemy to, co już było, wybiegamy w przyszłość, mając nadzieję na lepsze jutro. Dzisiejsza rzeczywistość to nauczanie zdalne, wszechobecna technologia komputerowa, komunikowanie się na odległość. Korzystając z tych możliwości, z ciepłym słowem do wszystkich uczniów, nauczycieli i przyjaciół Szkoły Podstawowej w Mójczy zwróciła się Dyrektor placówki - Marta Puchała. Zapraszamy do wysłuchania tych wyjątkowych życzeń.

     • OD UCZNIÓW DLA NAUCZYCIELI, ŻYCZENIA PŁYNĄCE Z GŁĘBI SERCA

     • Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym składamy życzenia wielu osobom, które są obecne w naszym codziennym życiu. W przypadku dzieci i młodzieży ważną rolę odgrywają nauczyciele. Czego zatem można życzyć pedagogom na święta? O odpowiedź na to pytanie pokusili się uczniowie naszej szkoły, którzy przygotowali dla wszystkich uczących oryginalny prezent. Jaki? Filmowe życzenia! Posłuchajcie sami...

     • ZAPALMY OGIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH STANU WOJENNEGO!

     • 13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego - oficjalnie z powodu coraz gorszej sytuacji gospodarczej Polski i groźby interwencji Związku Radzieckiego. W rzeczywistości komuniści obawiali się utraty władzy i przybierających na sile protestów. Od tego wydarzenia w niedzielę minie 39 lat. To bolesna rocznica, o której nikomu nie wolno zapomnieć. Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w akcji zainicjowanej przez Instytut Pamięci Narodowej pod hasłem: "Zapal Światło Wolności". 13 grudnia o godz. 19:30 w milionach okien zapłonie wymowny płomień. W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. Tlący się co roku ogień nawiązuje do gestu solidarności z Wigilii Bożego Narodzenia w 1981 r. Wówczas papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan wezwali do postawienia w oknach świec będących symbolem sprzeciwu wobec brutalnej polityki komunistycznej machiny.

      O czym uczniowie naszej szkoły powinni pamiętać? Po pierwsze: 13 grudnia 1981 roku decyzją Rady Państwa powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, władzę w kraju przejęło wojsko, wprowadzono cenzurę korespondencji i godzinę milicyjną. Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i „Solidarności”. W ciągu kilku dni internowano około 5 tys. osób.

      Po drugie: w ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów i 1900 wozów bojowych.

      Po trzecie: 31 grudnia 1982 roku stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 roku odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych. Osiem lat po stanie wojennym władza postanowiła usiąść do rozmów z opozycją. W tym samym roku w Polsce odbyły się pierwsze częściowo demokratyczne wybory parlamentarne. PRL przestał istnieć.

      Instytut Pamięci Narodowej apeluje, aby w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego o godzinie 19.30 na znak pamięci i ku czci ofiarom poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitych czy internowanych zapalić świece w oknach. 39 lata temu w ten sposób swoją jedność z narodem polskim wyrazili Jan Paweł II i Ronald Reagan. Prezydent Stanów Zjednoczonych podczas orędzia z okazji Bożego Narodzenia powiedział: "Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (...) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

      Niech płomień milionów świec w polskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zagasić, że potrafimy być razem, nawet na odległość...

     • NASI UCZNIOWIE NA LIŚCIE GRZECZNYCH DZIECI

     • W kalendarzu jest dzień, który niesie wiele radości, zabawy i sprawia, że na twarzach dzieci pojawia się uśmiech zadowolenia. To 6 grudnia, czyli wszystkim znane mikołajki. I tym razem do Szkoły Podstawowej w Mójczy zawitał święty Mikołaj, przynosząc najmłodszym wychowankom prezenty oraz ciepłe słowo. Pozytywnych emocji nie brakowało. Cała "zerówka" w podzięce przygotowała prezent dla przybysza z odległej Laponii. Okolicznościowe wiersze i piosenki sprawiły, że zrobiło się cieplej, radośniej, bardziej rodzinnie... A to dzisiaj takie cenne, cenniejsze od wszelkich podarków.

      6 grudnia obchodzimy mikołajki. Święto to kojarzy się nierozerwalnie z prezentami zostawionymi przez świętego Mikołaja w specjalnym bucie lub pod poduszką. Uczniowie naszej "zerówki" mieli to szczęście, że mogli go spotkać osobiście. 

      Tegoroczne mikołajki wypadły w niedzielę. Z tej też przyczyny sędziwy jegomość swoje kroki do naszej szkoły skierował w poniedziałek, 7 grudnia. Najmłodsi wychowankowie już od rana czekali na strudzonego drogą przybysza. Warto było, bo każde dziecko dostało długo wyczekiwaną paczkę. Na koniec wszyscy stanęli do wspólnego zdjęcia. W taki sposób całą szkołę, choć opustoszałą ze względu na tryb zdalny nauczania, ogarnął świąteczny klimat wspólnego celebrowania chwili.

     • MIKOŁAJE SĄ WŚRÓD NAS, ŚWIĄTECZNA SCENERIA WOKÓŁ SZKOŁY

     • Za nami mikołajki. Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie. Najmłodszym ten czas kojarzy się przede wszystkim ze Świętym Mikołajem, który wędruje przez świat, taszcząc wór podarków. Jego postać pokochały szczególnie dzieci. Co roku czekają na niego z niecierpliwością. I tym razem do niektórych przyszedł osobiście. Jednak część maluchów nie zdążyła go zobaczyć, bo rodzice zbyt późno je zawołali. Innym w oczekiwaniu na wizytę skleiło się oko, a o jego obecności świadczyły okruszki z pozostawionych na tę okoliczność ciasteczek. Również Szkoła Podstawowa w Mójczy przygotowała dla wszystkich miłośników świątecznego klimatu - i tych małych, i tych nieco większych - niezwykły prezent. Jaki? Na terenie placówki zaroiło się od pomocników Świętego Mikołaja. W charakterystyczne stroje przebrały się... choinki!

      Bożonarodzeniowe scenografie na dobre wpisały się w polski pejzaż, a barwne iluminacje na ulicach miast zwykły przyciągać tłumy mieszkańców. Iskrzące się światełka to nie wszystko. Są jeszcze renifery, anioły, bałwanki... W tym towarzystwie nie sposób nie wspomnieć o kimś jeszcze.

      To Święty Mikołaj – sympatyczny staruszek z białą brodą i w czerwonym stroju, któremu, pomimo pękatego brzucha, udaje się przecisnąć przez każdy komin i wejść do naszych domów, aby zostawić maluchom powody do radości.

      To właśnie strój tego jegomościa i jego długa, śnieżnobiała broda stały się motywami przewodnimi niespodzianki przygotowanej przez naszą szkołę. Trzeba przyznać, że dekoracja robi wrażenie. Z daleka czuć magię świąt Bożego Narodzenia.

     • NIETYPOWY PREZENT, ŚWIĘTY MIKOŁAJ... POPROWADZIŁ LEKCJĘ JĘZYKA POLSKIEGO

     • Mikołajki to magiczny dzień, na który dzieci na całym świecie czekają ze szczególnym utęsknieniem. Nikt nie wie, jakie miejsce Święty Mikołaj odwiedził w tym roku jako pierwsze. Nikt nie wie, dokąd jeszcze zmierza i do czyich drzwi zapuka. Z naszej perspektywy najważniejsze jest,  że podczas wędrówki z workiem prezentów znalazł czas, aby sprawić radość dzieciom uczęszczającym do Szkoły Podstawowej w Mójczy. Szczególną niespodziankę mieli uczniowie klasy IV. Powód? Otóż w poniedziałek, 7 grudnia, to Święty Mikołaj we własnej osobie poprowadził lekcję... języka polskiego. Mimo że mieszka w dalekiej Laponii i na co dzień komunikuje się w inny sposób, poradził sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Przynajmniej taką recenzję wystawili mu sami uczestnicy zajęć, którzy już teraz podkreślają, że zapraszają go na kolejne spotkanie, najlepiej na żywo, bez pośrednictwa komputera. Może za rok się uda...

      Uczyć i bawić jednocześnie - to wyzwanie dla każdego nauczyciela. Któż nie kocha Świętego Mikołaja? Kto na niego nie czekał, a może nawet wciąż czeka? Ile listów do brodacza z Laponii napisaliście? 6 grudnia to święto obdarowanych, jak i obdarowujących oraz wszystkich tych, którzy chcą sprawić komuś przyjemność. Powinien to być szczególny dzień nie tylko w domu. Przecież każdy z nas może zostać Świętym Mikołajem. Dosłownie.

      Czy lekcja języka polskiego może być prezentem? Ależ oczywiście. Szczególnie wtedy, gdy w roli nauczyciela występuje Święty Mikołaj. Niezwykły przybysz przedstawił dzieciom historię swojego życia, opowiedział o tradycji rozdawania prezentów i uwrażliwił na potrzeby innych. Potem uczniowie w prezencie dla gościa przygotowali jego podobizny, wykorzystując do tego specjalnie przygotowane plansze i kostki do gry, a na deser napisali listy, w których zawarli swoje prośby i marzenia, ale także... podziękowali przybyszowi za fatygę i poświęcony czas. To dowód, że lekcja empatii i wrażliwości odniosła pożądany skutek.

     • ZDALNE LEKCJE Z MIKOŁAJKOWYMI AKCENTAMI

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mikołajki on-line.

      Mimo że grudzień z natury jest mroźnym miesiącem, a na dworze szybko robi się ciemno, ten czas ma swój niepowtarzalny urok i klimat. Dzieje się tak między innymi za sprawą prezentów i radosnych niespodzianek, a pierwszą okazją do obdarowywania bliskich są oczywiście mikołajki. Nieodłącznym elementem, bez którego trudno sobie wyobrazić ten dzień, to ubrania i dodatki związane z dobrotliwym staruszkiem z Laponii i jego pomocnikami. Czerwone czapeczki, rogi renifera, świecące nosy, sweterki z bałwanami czy choinkami... Takich akcentów nie mogło zabraknąć nawet podczas zdalnych lekcji. Uczniowie naszej szkoły tym samym odpowiedzieli na apel samorządu, który wyszedł z inicjatywą: masz okolicznościowy gadżet, nie jesteś pytany!

      Maluchy na całym świecie wyczekują upominków, które przywiezie im starszy pan z brodą albo jeden z jego baśniowych pomocników. W tym roku mikołajki przyszło celebrować nam w domach. Uczniowie jednak o nich nie zapomnieli. Na lekcjach on-line zaroiło się od pomocników Świętego Mikołaja. To znak, że nawet na odległość jesteśmy razem. To piękny prezent. Dla wszystkich.

     • PRZEDSMAK ŚWIĄT, OZDOBY JAK Z BAJKI, NASI UCZNIOWIE NAGRODZENI!

     • Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z ciepłą, rodzinną atmosferą, zapachem pierniczków, pięknie wyglądającą choinką, kolędami oraz z wyjątkowymi ozdobami. Te ostatnie stały się tematem konkursu zorganizowanego przez Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Zainteresowanie akcją przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Na konkurs wpłynęło 119 prac. Szkoła Podstawowa w Mójczy ma powody do radości. Powód? W gronie laureatów i wyróżnionych znalazło się aż troje naszych reprezentantów. Piotr Dzióbek z klasy VI zajął 3. miejsce, natomiast za inwencję twórczą wyróżnione zostały uczennice: Hanna Puchała z klasy IV i Zuzanna Krężołek z klasy VI. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Boże Narodzenie to czas spotkań rodzinnych, duchowego przystanku i dzielenia się. Nie tylko opłatkiem, ale także miłością i życzliwością. Nasze domy także stają się inne, odświętne, mieniące się światłami i epatujące ciepłym blaskiem. Co sprawia, że w domu tworzy się świąteczna atmosfera niczym z bajki? Jednym z nieodzownych elementów odświętnej aury są ozdoby, nierzadko własnoręcznie wykonane. Girlanda, stroik, choinka, czy może świeca lub kartka pocztowa z życzeniami. Możliwości jest wiele. Udowodnili to nasi uczniowie, którzy pokazali się z bardzo dobrej strony w konkursie pod hasłem "Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa". Cokolwiek się robi ważne, aby wkładać w to serce. Nie tylko od święta...

     • DO ŚWIĄT ON-LINE, PO ŚWIĘTACH... FERIE!

     • Uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej w szkołach najwcześniej w poniedziałek... 18 stycznia 2021 roku. Jak to możliwe? Nauka zdalna potrwa do Bożego Narodzenia, potem jest przerwa świąteczna. A potem? Na początku nowego roku, od 4 stycznia uczniowie wszystkich województwa jednoczenie będą mieli ferie zimowe. 

      Ferie zimowe, zwykle rozłożone były na różne województwa, a ich uczniowie udawali się na zasłużony odpoczynek w różnym czasie, by ruch turystyczny w gospodarce był większy. w 2021 roku ministerstwo edukacji narodowej musiało przyjąć inną strategię. Międzysemestralna przerwa musi być skumulowana w jednym czasie, aby ten ruch był jak najmniejszy, a okres narodowej izolacji był jak najdłuższy. Dzieci i młodzież mają pozostać w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

      O tym, czy i kiedy uczniowie będą mogli wrócić do szkół, dowiemy się prawdopodobnie jeszcze przed świętami. Wtedy mają zapaść kolejne decyzje w tej sprawie.

      Przypominamy, rząd stopniowo zamykał szkoły, zaczynając od najstarszych uczniów:

      - od 19 października część uczniów szkół średnich uczy się zdalnie,
      - od 26 października wszyscy uczniowie szkół ponadpodstawowych, jak również uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych mają zdalną szkołę,
      - 4 listopada zapadły decyzje o całkowitym zamknięciu szkół, czyli uczniowie klas od I-III szkół podstawowych też uczą się w domach.
      21 listopada premier przedłużył zamknięcie szkół do 24.12.2020.


      Kiedy zatem uczniowie wrócą do szkół? W tym roku kalendarzowym już nie. Do 24 grudnia została przedłużona nauka zdalna, a potem będzie przerwa świąteczno-noworoczna. Po niej zaś wszyscy uczniowie w Polsce będą mieli ferie zimowe: od 4 do 17 stycznia 2021 roku.

     • EGZAMIN 8-KLASISTY PO NOWEMU, CZAS NA KONSULTACJE

     • Na egzaminach z języka polskiego, matematyki i języka obcego 8-klasiści będą mieli mniej zadań do rozwiązania, a zakres wiedzy potrzebny do ich zdania będzie ograniczony - ogłosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej. To pokłosie pandemii koronawirusa, z którą zmagamy się od marca bieżącego roku i wyjście naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli, uczniów i ich rodziców, w których narastają obawy, czy proces zdalnego nauczania... zda egzamin i pozwoli w pełni przygotować się do kluczowych w wyborze dalszej edukacyjnej drogi testów. Co istotne, zmiana ta będzie dotyczyła egzaminów wyłącznie w bieżącym roku szkolnym.

      W 2021 roku egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Mamy opracowaną propozycję wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, którą chcemy teraz poddać publicznej dyskusji. Zmianie powinny ulec również arkusze egzaminacyjne, chcemy pokazać na czym te zmiany będą polegały. Do końca grudnia będą gotowe przepisy, a także aneksy do informatorów, dzięki którym można spokojnie przygotować się do egzaminów - czytamy w komunikacie resortu edukacji.

      Minister Edukacji i Nauki, po analizie wyników ubiegłorocznych egzaminów i biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną, uznał, że w 2021 r. egzaminy powinny być przeprowadzone na podstawie zawężonego zakresu wymagań podstawy programowej. Podjął również decyzję o powołaniu zespołów eksperckich, których zadaniem było opracowanie propozycji wymagań egzaminacyjnych. Członkami tych zespołów zostali eksperci w zakresie każdego przedmiotu: nauczyciele - praktycy, nauczyciele akademiccy, przedstawiciele CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych.

      Na czym miałyby polegać proponowane zmiany?

      W przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego:

      1. Zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczona będzie liczba lektur obowiązkowych, formy wypowiedzi ograniczone zostaną do dwóch: rozprawka albo opowiadanie.

      2. Zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego (czytanie ze zrozumieniem), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (120 minut).

      3. Możliwości odwołania się przez ucznia w wypracowaniu do wybranej lektury obowiązkowej, spełniającej warunki zadania (nie będzie wskazana lektura obowiązkowa, do której uczeń musiałby się odwołać ).

      W przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki:

      1. Zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczono wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, elementów statystyki opisowej,

      2. Zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (100 minut),

      3. Zmniejszenia liczby zadań otwartych do rozwiązania (w porównaniu do arkuszy z lat 2019–2020).

      W przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego:

      1. Zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. obniżony zostanie ogólny oczekiwany poziom biegłości językowej (poziom A2),

      2. Zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (90 minut),

      3. Ograniczenia/dostosowania zakresu struktur gramatycznych (opublikowanych w Informatorach o egzaminie z poszczególnych języków)

       

      Od 20 listopada br. rozpoczynamy prekonsultacje propozycji wymagań egzaminacyjnych. Na uwagi i opinie merytoryczne czekamy do 27 listopada pod adresem: prekonsultacje@men.gov.pl. Wszystkie przesłane opinie zostaną przekazane zespołom, które w kolejnym etapie prac dokonają analizy propozycji i zmodyfikują projekt. Wymagania egzaminacyjne zostaną ogłoszone w grudniu br. w formie rozporządzenia.

      Po zakończeniu tychże prac zostaną opracowane arkusze próbnego egzaminu 8-klasisty. Do nich uczniowie kończący naukę w szkole podstawowej zasiądą w marcu 2021 roku. Egzamin 8-klasisty odbędzie się natomiast w ostatni tygodniu maja 2021 roku.

     • UCHWYCIĆ ULOTNE CHWILE, 4-KLASIŚCI NICZYM IMPRESJONIŚCI

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 4-KLASIŚCI JAK IMPRESJONIŚCI.

      Barwy podstawowe to: czerwony, żółty i niebieski. Z kolei pochodne otrzymuje się przez zmieszanie ze sobą dwóch z nich. W efekcie powstają trzy kolejne: zielona, pomarańczowa i fioletowa. Co z nich można wyczarować? Naprawdę wiele. Udowodnili to uczniowie klasy IV naszej szkoły, którzy pod batutą Doroty Nosek - nauczyciela plastyki stworzyli niezwykłą galerię, w której pierwsze skrzypce odgrywa zachód słońca.

      Zachód słońca to wyjątkowe zjawisko, które skłania do refleksji. Może symbolizować spokój, przemijanie, tęsknotę albo miłość. Podjęcie tego tematu w sztuce to także próba wyrażenia zachwytu nad pięknem otaczającego nas świata. Oglądając pracę naszych młodych artystów, niejeden sięgnie wspomnieniami do pięknych, ale ulotnych chwil beztroskiego wypoczynku.

      Klimatyczne obrazy z zachodem słońca zachwycają intensywną kolorystyką. Królują soczyste żółcie i ogniste czerwienie. Z nich wyłaniają się kolejne kolory. W ten sposób tworzy się niepowtarzalny klimat przypominający długie, letnie wieczory na plaży lub nad jeziorem.

      Co łączy obrazy 4-klasistów? Znajdujące się w samym centrum słońce w intensywnych barwach dodaje optymizmu i pewności, że jutro nastanie kolejny dzień, w którym wszystko będzie możliwe.