Pieśni towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom naszej historii. Te patriotyczne krzewiły ducha polskości, wskrzeszały pamięć o bohaterach, w czasach klęsk przypominały o zwycięstwach, często zagrzewały do boju, bywały modlitwą. W dużym stopniu przyczyniły się do tego, że Polska z naszej zbiorowej pamięci nigdy nie została wymazana, nawet wtedy, gdy zaborcy zmietli ją z mapy Europy. Dlatego z dumą przy okazji świętowania kolejnej rocznicy odzyskanej wolności zaśpiewaliśmy Niepodległej. Przy tej okazji wspominaliśmy również generała Tadeusza Buka, którego zaszczytne imię przyjęła nasza szkoła już 14 lat temu.
Dziś wspólne śpiewanie w patriotycznym duchu zyskuje coraz większą popularność. Zatem i my 13 listopada 2024 roku, świętując 106. rocznicę powrócenia na mapy Europy, z miłością i dumą zaśpiewaliśmy Niepodległej. Nasz koncert zadedykowaliśmy wszystkim obrońcom Ojczyzny, którzy przelali krew, abyśmy mogli cieszyć się wolną i niezależną Polską.
Pieśni patriotyczne i historyczne wciąż odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu postaw dzieci i młodzieży. Rozwijają ich świadomość kulturową, uzupełniają ich wiedzę historyczną, pomagają w zachowaniu pamięci i szacunku dla walczących Polaków oraz wydarzeń z przeszłości. Zatem w Festiwalu Pieśni Patriotycznym wzięli udział wszyscy uczniowie. Wspólnie wykonaliśmy takie pieśni jak: "Rota", "Pierwsza Kadrowa", "Przybyli ułani", "O mój rozmarynie", "Szara piechota", czy "Pałacyk Michla" oraz współczesne piosenki o charakterze patriotycznym: "Ja jestem Polką, a ty Polakiem", "To moja Polska", "Ojczyzna moja" oraz "Polska to mój kraj". W roli konferansjerów prowadzących imprezę po raz kolejny sprawdzili się ósmoklasiści: Alan Mrozik i Emilia Trzpiot. Całość zwieńczył taniec z flagami w wykonaniu przedszkolaków. Tuż po akademii cała społeczność szkolna udała się, aby oddać cześć patronowi placówki. Pod tablicą upamiętniającą generała Tadeusza Buka dyrektor szkoły Marta Puchała wraz z delegacją uczniów złożyli symboliczną wiązankę kwiatów.
Nasze pieśni były zawsze manifestem wolności i impulsem do walki. Były inspiracją dla wielu pokoleń żołnierzy, były obecne podczas zbrojnych zrywów i na patriotycznych manifestacjach, rozbrzmiewały w podziemnych drukarniach i podczas mszy świętych za Ojczyznę. W pieśniach tych drzemie ogromna siła. Dzięki wspólnemu śpiewaniu mogliśmy ją poczuć. Część i chwała bohaterom!