• ABY WYBÓR BYŁ WŁAŚCIWY, ÓSMOKLASIŚCI NA TARGACH EDUKACYJNYCH

          • To może być kluczowa decyzja w życiu każdego młodego człowieka. Z pewnością jest jedną z najtrudniejszych na dotychczasowej ścieżce edukacyjnej. Wybór szkoły ponadpodstawowej! Liceum a może technikum? Jaki profil - humanistyczny czy matematyczny? A może specjalizacja dziennikarska lub hotelarska? Co na to szkoły ponadpodstawowe? Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom 8-klasistów, licea, technika i szkoły branżowe zaprezentowały swoją ofertę podczas targów edukacyjnych, w których wzięli udział również nasi wychowankowie, którzy niebawem opuszczą mury szkoły w Mójczy. Chętni mieli również możliwość wzięcia udziału w warsztatach przygotowujących do różnych zawodów, np. spawacza, fryzjera czy mechanika samochodowego.

            Umysł i osobowość młodzieży kończącej szkołę podstawową wciąż ewaluuje. Często na tym etapie ciężko jest jasno określić predyspozycje zawodowe. Zbliża się czas egzaminów dla uczniów kończących 8 klasę, i decyzji związanych z wyborem kolejnej placówki edukacyjnej. Konkretny zawód i szkoła zawodowa lub technikum czy też liceum ogólnokształcące? Jeśli szkoła zawodowa to jaka? Jakie są zawody przyszłości? Jeśli technikum czy liceum to o jakim profilu? Często już teraz trzeba podjąć decyzję, która wyznaczy kierunek całego życia. Owszem, zdarza się, że są osoby od dłuższego czasu już ukierunkowane, takie, które dobrze wiedzą, do jakiej szkoły chcą pójść po podstawówce, jednak dla większości to prawdziwe wyzwanie.

            Targi edukacyjne to szansa, aby naocznie przekonać się, co oferują różne placówki edukacyjne. To prawdziwe kompendium wiedzy na temat naszych liceów, techników i popularnych branżówek, a wiedza zdobyta podczas warsztatów, może być na wagę złota. Wszystkim uczestnikom życzymy owocnych wyborów.

          • SENSORYCZNE KODOWANIE

          • Kolejne zajęcia w ramach projektu "Gramy zmysłami" już za nami. Tematyką marcowego spotkania było kodowanie sensoryczne. Każdy mógł spróbować swoich sił i stać się odkrywcą zaszyfrowanych obrazów i nawigatorem robotów. Zabawy w kodowanie w przystępny sposób wprowadzają dzieci w świat, który uczy logicznego myślenia, obserwacji, analizy i wyciągania wniosków oraz współpracy i odpowiedniego formułowania komunikatów.

            Kodowanie w początkowych etapach nauczania można zaczynać od prostych zabaw bez używania komputera. W ten sposób dzieci uczą się nowych kompetencji, poznając przy okazji nowe pojęcia i zwroty. Taka forma nauki poprzez zabawę doskonale przygotowuje dzieci do stawiania pierwszych kroków w programowaniu, a tu już w roli głównej wystąpiły znane i lubiane roboty Photon i specjalna aplikacja oraz mata do kodowania. Korzyści płynące z takich aktywności są oczywiste. Umiejętności logicznego myślenia, kreatywnego działania, formułowania poleceń są niezwykle przydatne na co dzień, podczas nauki, a w przyszłości w każdym wybranym zawodzie.

          • CZEKAJĄC NA WIOSNĘ...

          • Astronomiczna wiosna rozpoczęła się już na dobre. Pogoda jednak zaskakuje. Aktualnie króluje deszczowa aura.której często towarzyszy szybki wiatr. Trawy, wśród których spodziewaliśmy się raczej wielokolorowych kwiatów, pokryły się nawet białym puchem. My nie mamy sobie nic do zarzucenia, gdyż nasi młodsi uczniowie zrobili wszystko, aby o tym, że wiosna nastała, informowała nie tylko kartka w kalendarzu. Tradycji stało się zadość. Był korowód i symboliczne spalenie marzanny. Na efekty tych działań wciąż jednak czekamy.

            Dzień, w którym rozpoczyna się kalendarzowa wiosna, jest datą niezmienną, przypadającą zawsze w tym samym terminie. Jest to 21 marca. Fakt ten wiąże się z momentem równonocy wiosennej, kiedy to dzień i noc mają jednakowy czas trwania - 12 godzin.

            Skąd zwyczaj topienia lub palenia kukły? Gdy po jesieni obumierała natura, wierzono, że to przez Marzannę - słowiańską boginię – stąd utożsamianie jej z zimą. Odejście, czy może raczej odpłynięcie lub spłonięcie jej podobizny, zgodnie z ludowymi wierzeniami oznaczała budzenie się przyrody do życia, a więc początek długo wyczekiwanej wiosny. Od tego momentu swoje rządy rozpoczynała Jaryła, inne słowiańskie bóstwo, które symbolizowało zieloną porę roku.

            Kalendarzowa wiosna tym razem przywitała nas deszczem. Mało tego, potem zrobiło się chłodno i nawet prószył śnieg. Aby temu zapobiec, 22 marca młodsze dzieci ruszyły w korowodzie, aby spalić marzannę i symbolicznie pożegnać zimę. Misja zakończyła się połowicznym sukcesem. Chociaż wciąż wyglądamy upragnionej aury, dzięki energii i kreatywności dzieci udało się odnaleźć... wiosenny klimat. Niektórzy twierdzą, że widzieli się z wiosną i ta obiecała przyjść niebawem. Trzymamy ich za słowo.