• DBAMY O CMENTARZE, PODTRZYMUJEMY OGIEŃ PAMIĘCI

          • Dzień Wszystkich Świętych, który już za kilka dni, to czas szczególnej zadumy i przygotowań - nie tylko duchowych. Na cmentarzach zazwyczaj panuje spory ruch. Wśród grobów i pomników, nie tylko w granicach nekropolii, są i takie, o których należy szczególnie pamiętać, gdyż uświęcone zostały przelaną krwią w imię miłości do ojczyzny, ale i takie, o których nie ma kto pamiętać. Uczniowie naszej szkoły, mając na uwadze szacunek do zmarłych i kultywowanie tradycji, uporządkowali miejsca pamięci. Po zakończeniu prac zapalili znicze i oddali się modlitwie. Mówi się, że człowiek żyje dopóty, dopóki trwa o nim pamięć. To ważna lekcja historii, a także odpowiedzialności i szacunku.

            Uczniowie "zerówki" oraz klas 1-5 wraz z wychowawcami: Renatą Kaletą, Karoliną Opel, Justyną Malec, Anną Dziewięcką, Dorotą Nosek i Łukaszem Wilczkowskim udali się na kielecki cmentarz partyzancki, aby oddać cześć tym, którzy przelali krew za wolność ojczyzny. Z kolei uczniowie klas 6-8 pod przewodnictwem wychowawców: Artura Smołucha, Andrzeja Dostała i Moniki Kuśmierczyk wybrali się na cmentarz komunalny w Cedzynie.

            Zadaniem dzieci i młodzieży jest dbanie o to, aby pamięć o tych, którzy już odeszli, nigdy nie zagasła. Porządek na cmentarzach, zapalone znicze, złożone kwiaty - to wymiar tego, że młodzi ludzie nie pozwalają, aby przeszłość poszła na marne. Tradycją jest, że w przeddzień nostalgicznych świąt listopadowych wychowankowie naszej placówki odwiedzają pobliskie cmentarze. Na nich z kolei szczególnie dbają o porządek na grobach rzadziej odwiedzanych.

          • BIBLIOTEKA BEZ TAJEMNIC

          • "Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów” – przekonywał przed wiekami Kartezjusz. Mija czas, a jego słowa wciąż są aktualne. Jednak z czytelnictwem (nie tylko) wśród dzieci nie jest od wielu lat najlepiej. Dlatego trzeba stać na straży rozwoju młodego pokolenia i promować "przyjaźń z książką". Wychodząc tym wymaganiom naprzeciw, 4. i 5. klasa wraz z wychowawcami Dorotą Nosek i Łukaszem Wilczkowskim udali się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. W programie była lekcja o jaskiniach w naszym regionie oraz zwiedzanie placówki połączona z zapoznaniem się z pracą bibliotekarza.

            Uczniowie mieli okazję uczyć się poprzez zabawę. Wzięli udział w zajęciach warsztatowych zatytułowanych "Z Raju do Piekła". Chodziło o jaskinie znajdujące się w województwie świętokrzyskim, które warto zwiedzić. Finałem było wirtualne zwiedzanie tych miejsc.

            Następnie pracownicy biblioteki zadbali o to, aby uczestnicy wycieczki poznali każdy zakątek placówki. Trasa wiodła przez korytarze z tradycyjnymi katalogami, czytelnię regionalną, bibliotekę z książkami w wolnym dostępie, mediatekę, na czytelni ogólnej skończywszy. Cisza, spokój i bogactwo książek. Do tego: gry planszowe, filmy, płyty z muzyką... Wszystko na wyciągnięcie ręki.

            Akcje promujące czytelnictwo mają ogromne znaczenie. Uczą one szacunku do książek, kształtują i rozwijają zainteresowania czytelnicze, pokazują alternatywę dla komputera, podpowiadają, jak wybrać wartościową pozycję książkową. Kontakt z tekstem pisanym poszerza wyobraźnię czytelnika, kształtuje nowe horyzonty myślowe i uszlachetnia świat uczuć i emocji.  To, najprościej mówiąc, bardzo przyjemna odskocznia od życia codziennego.

          • "BEZPIECZNE PRZEJŚCIE" Z KORONĄ KIELCE

          • Przechodzenie na zielonym świetle, rozglądanie się przez wejściem na jezdnię, noszenie elementów odblaskowych i niewybieganie na drogę. To tylko wybrane zasady, które powinien znać każdy z nas. Uczniowie 4. i 5. klasy naszej szkoły mogli je utrwalić w towarzystwie policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach oraz... Sasa Balicia i Miłosza Trojaka - piłkarzy Korony Kielce w ramach kampanii "Bezpieczne przejście". W nagrodę za wykazanie się wiedzą w tym zakresie każdy otrzymał autografy sportowców i życzenia bezpiecznej drogi. Film z udziałem naszych uczniów niebawem ma się ukazać w serwisie Złocisto-Krwistych. My zaś życzyliśmy kieleckim piłkarzom, aby wygrali najbliższy mecz ligowy z Piatem Gliwice. Będziemy za to trzymać kciuki.

          • W ŚWIECIE BARW I DŹWIĘKU

          • Już Pitagoras twierdził, że muzyka ma zapewniać spokój wewnętrzny, ponieważ jest odbiciem porządku świata. Dziecko od chwili narodzin znajduje się wśród dźwięków. Wszystko wokół gra. Z biegiem lat zamiłowanie do melodii nie słabnie. Warto wykorzystać tę ciekawość świata i dobrodziejstwo muzyki w celach edukacyjnych. Przedszkolaki przekonały się, że magia zaczyna się wtedy, gdy tworzymy melodię, a nie tylko biernie jej słuchamy. Stało się tak za sprawą wizyty Iwony Wolańskiej-Wieczorek - pedagoga specjalnego. Wspólnymi siłami powstała melodia do znanego maluchom wiersza. Wcześniej dzięki niej maluchy przeniosły się w świat barwnych motyli i postaci z bajek wymalowanych na ich buziach.

            A to niespodzianka - mogą każdorazowo powiedzieć nasze przedszkolaki, gdy do ich sali zawita pedagog specjalny Iwona Wolańska-Wieczorek. To z jej inicjatywy w "Przedszkolandii" zaroiło się od motyli, superbohaterów i piesków znanych z jednej kreskówki wymalowanych na uśmiechniętych buziach dzieci. Maluchy musiały przy tej okazji wykazać się nie lada cierpliwością, podczas gdy na ich twarzach pojawiały się wymarzone projekty. Efekt? Zachwyt w ich oczach po zobaczeniu własnego odbicia w lustrze nie pozostawiał złudzeń, że niespodzianka się udała.

            Kolejna wizyta połączona była z zajęciami muzykoterapii z wykorzystaniem gitary akustycznej. Dzieci dowiedziały się, jak nazywają się poszczególne jej części i jak powstaje w niej dźwięk. Następnie każdy śmiałek mógł spróbować swoich sił w graniu na tym instrumencie. Zwieńczeniem spotkania było stworzenie melodii do znanego maluchom wiersza. Od dziś będą ten wiersz recytować śpiewająco.

          • PRZYGODA NA WIELKIM EKRANIE

          • W obecnym świecie film jest dziedziną sztuki, która towarzyszy dzieciom niemal od początku. Współczesne pokolenia bardzo szybko wkraczają w świat kultury masowej. Młodzi ludzie żyją teraz online, a przez ich głowy każdego dnia przechodzą setki ruchomych obrazów. Dlatego szkoła ma zadanie, aby pokazać, że spośród milionów propozycji, warto wybrać te wartościowe i nad ich przesłaniem pomyśleć chociaż przez chwilę. Tak też się stało, gdy uczniowie "zerówki" i klas 1-3 obejrzeli w kinie "Helios" film "Lena i Śnieżek".

            "Lena i Śnieżek" to opowieść o nieśmiałej nastolatce i przygarniętym przez nią lwiątku. Czy wielka przyjaźń pomoże im stawić czoła zagrożeniom? Czy niepozorną dziewczynę stać na bohaterstwo? Film nie dość, że poruszał ważne kwestie, to jeszcze bawił i wzruszał. I o to chodziło.

          • MIĘDZY NAMI ZAWODOWCAMI

          • W minionym tygodniu na szkolnych korytarzach można było spotkać strażaka, lekarza, weterynarza, policjanta, malarza, muzyka, fryzjera, kosmetyczkę, a nawet sportowców. Powód? W związku z Ogólnopolskim Tygodniem Kariery uczniowie klas 0-3 zaprezentowali się w strojach typowych dla reprezentantów wybranych profesji. Niektórzy tak wczuli się w rolę, że nawet podczas przerw międzylekcyjnych oddawali się pracy, np. badając innych uczniów (i nauczycieli) stetoskopem, a nawet dając im zastrzyki. Jako zwieńczenie przeglądu rynku pracy powstawały prace plastyczne: "Kim chce zostać w przyszłości", "Moje supermoce" i "Moje zawodowe korzenie". Zaangażowanie, z jakim dzieci oddały się pracy, to dobry prognostyk na przyszłość.

            Kim będę w przyszłości? Czy mój wybór będzie odzwierciedlał moje zainteresowania, pasje i umiejętności? Czy mam szansę spełnić swoje marzenia na rynku pracy? Takie i inne pytania stawiali sobie uczniowie klas młodszych, prezentując wybrane profesje. Dzieci zwykle żywo interesują się tym, jaką pracę wykonują ich rodzice, dziadkowie i inni znani im dorośli. Czasem łatwo wyjaśnić, na czym ta praca polega, ale są też zawody, które są bardziej zagadkowe. Dzięki prezentacjom przygotowanym na tę okazję uczniowie nie tylko poszerzyli wiedzę o świecie, ale także mieli szansę znaleźć inspirację do tego, kim same chciałyby kiedyś zostać.

          • ABY NAUKA NIE POSZŁA W LAS

          • Aby nauka nie poszła w las, trzecioklasiści wraz z wychowawczynią Anną Dziewięcką udali się... do lasu na żywą lekcję przyrody. Przy okazji wyprawy obserwowali fascynujący świat roślin i zwierząt. Rozpoznawali gatunki drzew i krzewów. Dowiedzieli się, co występuje w poszczególnych warstwach lasu i które grzyby są jadalne. Młodzi badacze tajników natury mogli na żywo usłyszeć, poczuć i zobaczyć zjawiska przyrodnicze typowe dla jesiennej pory. Pogoda dopisała, a lekcję, z całą pewnością, uczniowie zapamiętają na długo.

            Otaczająca przyroda i barwne jesienne krajobrazy wzbudziły w uczniach zaciekawienie i zachwyt. Młodzi przyrodnicy zadowoleni i bogatsi w nową wiedzę wrócili do szkoły, aby wykorzystać ją w praktyce. W efekcie powstała wieża z pudełek, w której znalazły się skarby typowe dla poszczególnych leśnych warstw. Jak widać, to była naprawdę owocna lekcja.

             

          • JESIENNY SPACER SENSORYCZNY

          • Jesień to dla zmysłów czas prawdziwej uczty. Drzewa zmieniają szatę, a opadające liście malują ziemię paletą barw i szeleszczą pod ciężarem stóp. Powietrze, zwłaszcza w lesie, nabiera intensywnego, charakterystycznego zapachu szyszek, gałęzi czy żywicy, a na każdym kroku dostrzec możemy prawdziwe skarby natury. Warto wykorzystać jesienne okoliczności przyrody w rozwoju sensoryki. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły w ramach projektu "Gramy Zmysłami" odbyli "jesienny spacer sensoryczny".

            Jakie kształty i barwy mają rzeczy w zasięgu wzroku podczas jesiennego spaceru? Co słychać, gdy przemierzamy leśne lub parkowe dróżki? Jaki zapach roznosi się wówczas w powietrzu? Sensoryczny spacer to ciekawy, angażujący i mądry sposób na rozwoju dziecięcej sensoryki. To okazja do poszerzania wiedzy o otaczającej przyrodzie i kształtowania zmysłu obserwacji oraz umiejętności określania tego, co się czuje.

            W ramach projektu "Gramy Zmysłami" realizowane są comiesięczne zadania. W październiku uczniowie zaproszeni zostali na jesienny spacer sensoryczny. Specjalna ścieżka wykonana została z materiałów przyrodniczych: patyczków, liści czy kasztanów. Dzieci z klas 0-3 boso przechodziły po kolejnych jej elementach, doświadczając zmysłem dotyku różnorodnych faktur i kształtów, nasłuchując odgłosów i próbując wychwycić specyficzne wonie. Wszystkim uczestnikom przechadzki towarzyszyły uśmiechy i było wiele radości.

            Głównym celem projektu „Gramy Zmysłami” jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. Koordynatorem akcji w naszej szkole jest pedagog Ewelina Bińczak, której pomagają wychowawczynie klas 1. i 3. - Karolina Opel i Anna Dziewięcka.

          • SAMORZĄD UCZNIOWSKI MA GŁOS

          • Popularne powiedzenie mówi: „Dzieci i ryby głosu nie mają”. Czy aby na pewno? W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery świeżo wybrany Samorząd Uczniowski w składzie Roksana Knez i Seweryn Krężołek wziął udział w panelu dyskusyjnym "Polska XXI wieku" z udziałem świętokrzyskiego kuratora oświaty Kazimierza Mądzika, przedstawicieli władz samorządowych oraz ministerialnej Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej działającej przy Ministerstwie Edukacji i Nauki. Debata dotyczyła kwestii, w jaki sposób wzmocnić głos dzieci we współtworzeniu przyjaznych szkół na miarę XXI wieku.

            21 października 2022 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach miało miejsce niezwykłe spotkanie pełnych pasji młodych ludzi, którym obraz współczesnej szkoły nie jest obojętny. Debatowano nad rozwiązaniami problemów dotyczących hejtu, przemocy, oszustwa oraz zaburzeń relacji międzyludzkich, rozproszenia uwagi i braku koncentracji. Dużo miejsca poświęcono kwestii zdrowia psychicznego młodych ludzi, zwrócono uwagę na konieczność edukowania rodziców, a szczególnie ożywiona dyskusja dotyczyła tematu telefonów komórkowych w szkołach.

            Nasz Samorząd Uczniowski miał okazję przekonać się, jak wygląda praca samorządów, jak przebiega debata publiczna i - co najważniejsze - jak wiele od niego zależy. Wystarczy wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć działać.

            Nasi uczniowie zainteresowali się również działalnością Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej. Do zadań tego organu należy wyrażanie opinii dzieci i młodzieży w sprawach związanych z oświatą i wychowaniem. Szczególnie dotyczy to planowanych zmian i propozycji rozwiązań w tym zakresie.

            Nauka samorządności, jako jeden z filarów edukacji obywatelskiej, stanowi doskonałe pole dla kształcenia postawy zaangażowania w tworzenie oblicza otaczającej nas rzeczywistości i wyposażania dzieci i młodzieży w poczucie sprawczości. To fundament dla przyszłego podejmowania przez nie inicjatyw i bycia przedsiębiorczym. Jej podejmowanie jest niezwykle ważne, gdyż uczniowie często nie zdają sobie nawet sprawy, jak ważne jest ich zdanie i jaką ono może mieć moc sprawczą. Zatem uczniowie, działajmy!

          • CO POCZET SZTANDAROWY WIEDZIEĆ POWINIEN?

          • Jak przekazać sztandar i co robić, gdy rozbrzmiewa hymn narodowy? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące ceremoniału z udziałem pocztu sztandarowego otrzymali uczniowie i nauczyciele ze świętokrzyskich szkół, którzy wzięli udział w profesjonalnym szkoleniu, które zostało zorganizowane, aby uroczystości religijno-patriotyczne miały godną oprawę, a dzieci i młodzież umiały się odnaleźć w ceremoniale. Naszą szkołę reprezentowali Bartosz Kwiatkowski i Franciszek Bąk oraz Anna Czarnowska i Nikola Szyszka, a także opiekun pocztu - Monika Kuśmierczyk.

            Poczet sztandarowy jest bardzo ważnym elementem kształtującym w środowisku uczniowskim postawy patriotyczne i obywatelskie oraz uczącym szacunku do tradycji i symboli narodowych. Dlatego dbałość o właściwe jego przygotowanie do wystąpień publicznych jest kwestią niezwykle istotną. 21 października 2022 roku pod okiem instruktorów wojskowych odbył się trening szkolnych pocztów sztandarowych. Organizatorem akcji byli: Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, a miejscem spotkania VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

            Podczas szkolenia omówiono symbolikę i znaczenie pocztu sztandarowego oraz zasady prawidłowego noszenia i prezentowania sztandaru reprezentowanej placówki. Przedstawiciele Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich przeprowadzili również trening praktyczny, podczas którego uczniowie ćwiczyli podstawowe chwyty sztandaru, a także postawy, wystąpienie, marsz, zwroty, zatrzymanie i zmiany szyku pocztu sztandarowego podczas uroczystości państwowych, szkolnych i religijnych. Szczegółowo omówiono i przećwiczono zachowanie pocztu sztandarowego w kościele podczas uroczystej Mszy Świętej.

            Trening praktycznego doskonalenia zasad ceremoniału wojskowego pod kierunkiem doświadczonych szkoleniowców był z pewnością cennym i wartościowym doświadczeniem. Wiedza uzyskana podczas spotkania pomoże opiekunom w jeszcze lepszym przygotowaniu pocztu sztandarowego do udziału w uroczystościach wysokiej rangi.

          • KRAWIEC? STOLARZ? A MOŻE PROJEKTANT? NASI UCZNIOWIE U PROGU KARIERY...

          • "Złap za stery do swojej kariery" - to hasło przyświecające tegorocznej odsłonie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Wydarzenia w ramach OTK są skierowane przede wszystkim do osób młodych, które dopiero staną przed kluczowymi decyzjami dotyczącymi swojej przyszłości zawodowej. Dlatego uczniowie klas 4 i 5 pod wodzą wychowawców: Doroty Nosek i Łukasza Wilczkowskiego mieli okazję z bliska przyjrzeć się pracy w lokalnych zakładach krawieckim i stolarskim. Wizyty w ZPHU "ASAR" i ZPHU "MEGASTOL" w Mójczy upłynęły pod znakiem refleksji na temat: "Kim chciałbym być w przyszłości?".

            Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: "Kim będę za 5, 10 i 15 lat?" to początek planowania kariery zawodowej. Kluczem do skutecznego jej rozwijania są konkretne cele zawodowe, ambicja oraz pewność siebie oraz określenie swoich mocnych stron i predyspozycji. Uczniowie klas 4 i 5 mieli możliwość przekonać się, jakie umiejętności i cechy indywidualne trzeba posiadać, żeby móc realizować się jako krawiec, projektant, krojczy czy stolarz. Uczestnicy wyprawy zwrócili uwagę na rozwój technologii i nowoczesne urządzenia, do sterowania którymi wykorzystywane są profesjonalne komputery i aplikacje.

            Celem inicjatywy OTK jest rozwijanie zainteresowań młodych ludzi, wskazywanie możliwości wykorzystania pasji w planowaniu drogi zawodowej, opracowanie własnej ścieżki edukacji i kariery oraz rozpowszechnianie wiedzy z zakresu planowania przyszłości zawodowej.

            Serdecznie dziękujemy za gościnę i przekazaną wiedzę lokalnym przedsiębiorcom: Joannie Sarnot - właścicielce Zakładu Produkcyjno-Handlowo-Usługowego "Asar" oraz Pawłowi Różycowi - właścicielowi Zakładu Produkcyjno-Handlowo-Usługowego "MEGASTOL" w Mójczy. Być może wśród uczestników wycieczki znajdą się przyszli przedstawiciele branży krawieckiej i stolarskiej. Możliwe też, że niektórzy nasi uczniowie będą się realizować jako... weterynarze, gdyż z dużym zaangażowaniem opiekowali się czworonożnym towarzyszem wyprawy - psem Mikim, który na własną łapę dołączył do grupy.

          • JAK ZACHOWAĆ SIĘ W OBLICZU ZAGROŻENIA?

          • 18 października, tuż po 11 na szkolnych korytarzach rozległ się charakterystyczny dzwonek. Uczniowie, dyrekcja, grono pedagogiczne i pracownicy Szkoły Podstawowej w Mojczy wiedzieli, co on oznacza. To był alarm zapowiadający konieczność opuszczenia budynku. Celem próbnej ewakuacji było przypomnienie oraz utrwalenie właściwych zachowań w obliczu niebezpieczeństwa oraz praktyczne zastosowanie procedur dotyczących alarmu przeciwpożarowego.

            Po opuszczeniu szkoły wszyscy uczniowie pod opieką nauczycieli udali się w bezpieczne miejsce przed budynkiem szkoły. Trening  próbnej ewakuacji był przeprowadzony sprawnie. Ćwiczenia miały charakter prewencyjny polegający na kształtowaniu umiejętności odpowiedniego postępowania w razie niebezpieczeństwa.

            Wszyscy zaangażowani w akcję stosowali się do wytycznych. Należało przedostać się dostępnymi drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki. Na boisku nauczyciele złożyli meldunek o liczebności oddziałów. Po ćwiczeniach nastąpiło podsumowanie akcji, która, zdaniem Marty Puchały - dyrektor placówki, przebiegła prawidłowo. Wszyscy zgodnie twierdzili, że taka próba była potrzebna. Na wszelki wypadek.

          • MOC ŻYCZEŃ, POPISY WOKALNE I TANIEC W POWIETRZU NA DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • "Nauczyciele są dla społeczeństw trampoliną do lepszego jutra. Kiedy są pełni pasji i energii, dostrzegą talenty w uczniach, będą ich wspierać i ciągnąć w górę, a wtedy może narodzić się siła, która pchnie świat do przodu" - pisała Olga Tokarczuk, laureatka literackiej Nagroda Nobla. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele i pracownicy szkoły podczas uroczystej akademii wysłuchali płynących z serca życzeń - po stokroć zdrowia i niewyczerpanych sił oraz energii potrzebnej do kształcenia nowych pokoleń. Do bukietu słów dołączony był wspaniały prezent -  występ muzyczny i niespodzianka - powietrzny taniec w wykonaniu czwartoklasistki Mai Mojeckiej.

            Co to był za dzień. Najpierw ślubowali najmłodsi uczniowie. Potem pałeczkę przejął Samorząd Uczniowski, który w imieniu wszystkich uczniów przekazali nauczycielom najserdeczniejsze życzenia. "Wszystko, co wielkie, jest wielkie przez serce, dlatego dziś w sposób szczególny składamy słowa wdzięczności: za trud włożony w nasze wychowanie, za dar nauki, za cierpliwe, wspaniałe przewodnictwo na trudnej drodze zdobywania wiedzy" - mówili Roksana Knez i Seweryn Krężołek.

            Potem przyszedł czas na ucztę muzyczną. Okolicznościowe piosenki zaprezentowali uczniowie klas młodszych oraz uczennice szóstej klasy: Hanna Puchała, Alicja Szyszka i Emilia Trzpiot.

            A na deser wyjątkowy występ, który z pewnością zapadnie w pamięci wszystkich widzów na długo. W powietrznym tańcu akrobatycznym zaprezentowała się Maja Mojecka, która swój wielki talent szlifuje w szkole "Magifly". Burza oklasków nie pozostawiała złudzeń, że to było prawdziwe święto.

            Jak powszechnie wiadomo, 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, które nazywane jest pierwszym w Europie ministerstwem oświaty. Co ciekawe KEN o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powołał ją do życia Sejm Rozbiorowy.

          • PIERWSZAKI JUŻ PO ŚLUBOWANIU

          • Uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Buka w Mójczy uroczyście ślubowali, że będą godnie reprezentować swoją placówkę, wywiązując się z powierzanych im obowiązków. Tym samym można stwierdzić, że 13 października 2022 roku to jak do tej pory najważniejszy dzień w ich szkolnym kalendarium.

            Tradycją jest, że dzień ślubowania pierwszaków społeczność szkolna obchodzi uroczyście Byli z nimi: nauczyciele i rodzice na czele z przewodniczącą Rady Rodziców Magdaleną Mojecką, a także uczniowie naszej szkoły.

            Na czas uroczystości sala gimnastyczna zmieniła się w prawdziwą arenę, na której pierwszaki musiały wykazać się znajomością reguł obowiązujących w szkole oraz wiedzą na temat swojej ojczyzny. Piękny śpiew utwierdził wszystkich w przekonaniu, że dzieci stojące u progu nauki w "podstawówce", mogą być przyjęte w poczet społeczności uczniowskiej. Najmłodsi dali w ten sposób dowód na to, że są gotowi do bycia „pełnoprawnymi uczniami", dla których nauka nie jest przykrym obowiązkiem, lecz przywilejem.

            Po zakończonej części artystycznej Marta Puchała - dyrektor naszej szkoły poprzez położenie na ramieniu każdego z nich magicznego ołówka, dokonał symbolicznego "pasowania" na ucznia Szkoły Podstawowej w Mójczy. Wcześniej, w obecności pocztu sztandarowego placówki, wszyscy zgodnym chórem zapewniali wypełniać obowiązki ucznia, rozsławiać dobre imię szkoły, a odpowiednim zachowaniem i podejściem do obowiązków dawać powody do dumy zarówno rodzicom, jak i nauczycielom.

            Chwila była piękna i wzruszająca, ponieważ najmłodsi włożyli w przygotowania mnóstwo energii i wywiązali się z powierzonych zadań znakomicie. Podczas występu rodzice nagradzali swoje pociechy gromkimi brawami. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz prezenty na dobry start w nowej roli. Wszyscy życzyli pierwszakom sukcesów w nauce i nowych, wspaniałych przyjaźni. Na koniec niespodzianka - przygotowany przez rodziców poczęstunek.

          • TWORZYMY SZKOLNE "LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI"

          • Program "Laboratoria Przyszłości" pozwolił na doposażenie naszej szkoły w nowoczesny sprzęt i utworzenie ciekawego miejsca pracy dla żądnych wiedzy uczniów. W ramach poszukiwania pomysłów na wykorzystanie podczas lekcji druku 3D, wirtualnej rzeczywistości, robotyki, elektroniki i możliwości audio-wideo, kadra naszej szkoły wzięła udział w szkoleniu, dzięki któremu budowanie wśród wychowanków kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka) będzie bardziej owocne.

            W czasie szkolenia zaprezentowane zostało pozyskane wyposażenie wraz z praktycznymi możliwościami jego wykorzystania w czasie lekcji. Dzięki realizacji inicjatywy „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła zrobiła kolejny krok w stronę uatrakcyjnienia procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w obszarach umiejętności matematycznych, nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii. Pozyskany sprzęt pozwoli kształtować i rozwijać zdolności manualne i techniczne. To także szansa na kształtowanie samodzielnego i krytycznego myślenia, jak również pracy zespołowej.

          • PUCHAR JEST NASZ!

          • Najważniejsza jest drużyna. A tę mamy na medal. I to złoty! Nasi chłopcy wracają z Sukowa w doskonałych humorach. Nie dość, że wygrali powiatowe zawody w piłce nożnej, to jeszcze z kwitkiem odprawili wszystkich rywali. Dodatkowo najlepszym strzelcem zawodów został Alan Mrozik, który do siatki rywali trafiał dziewięciokrotnie, zaś na miano najbardziej wartościowego zawodnika turnieju zapracował Krzysztof Czarnowski. Ręce same składają się do oklasków.

            Uczniowie z Mójczy dali swoim rówieśnikom... lekcję gry w futbol i bezapelacyjnie wygrali Powiatowe Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Gminy Daleszyce. W finale pokonali reprezentację największej szkoły w gminie - SP Daleszyce. Decydujące o końcowym triumfie spotkanie zakończyło się wynikiem 2:1. Wcześniej nasi chłopcy na swoją korzyść rozstrzygnęli wszystkie spotkania. W grupie wygrali z rówieśnikami z Borkowa 1:0 i drużyną z Woli Jachowej 5:1, tym samym meldując się w najlepszej czwórce turnieju. Półfinałowy mecz to popis naszej drużyny. Chociaż mecz zaczął się niefortunnie od straty bramki z rzutu karnego, to kolejne... siedem trafień było dziełem uczniów z Mójczy. Wynik 7:1 mówi sam za siebie. Wspomniany finał był wisienką na torcie.

            Naszą szkołę reprezentowali: Alan Mrozik, Jakub Chłopek, Bartosz Matałowski, Jakub Mielecki, Bartosz Kwiatkowski, Dmytro Dontsov, Krzysztof Czarnowski, Seweryn Krężołek, Dawid Błaut i Dawid Różyc. Ekipę do zawodów przygotował nauczyciel wychowania fizycznego - Artur Smołuch.

            Chłopcy ze Szkoły Podstawowej w Mójczy jak zawsze rywalizowali z wielkim zacięciem, fantazją i zaangażowaniem, dzięki czemu wrócili z pucharem dla najlepszej drużyny. Chociaż wszystkim naszym zawodnikom zależało na końcowym triumfie, to nikt nie zapominał o zasadach fair play. Naszym młodym piłkarzom gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy drużynowe i indywidualne.

          • DZIEŃ Z PLANSZÓWKAMI

          • Gry planszowe towarzyszą człowiekowi od... tysiącleci. Uatrakcyjniają mu czas od momentu powołania do życia pierwszych starożytnych cywilizacji. W dobie faraonów grały w nie ważne osobistości. Dziś może robić to każdy. I my, jako społeczność szkolna, z racji Ogólnopolskiego Dnia Gier Planszowych przystąpiliśmy do rozgrywki. W zabawie wzięli udział uczniowie klas 1-8, a w zaciszu własnej sali frajdzie grania oddały się również przedszkolaki. Akcja miała na celu pokazanie, że w erze wszechobecnych ekranów, jest dla nich alternatywa. I to jaka.

            Przypominamy, 10 października świętują wszyscy pasjonaci planszówek. Pierwsza edycja Dnia Gier Planszowych miała miejsce trzy lata temu. Od tego czasu każdej odsłonie akcji przyświeca hasło "Cała Polska Gra w Planszówki". Dlaczego warto po nie sięgać?

            Gry planszowe to nie tylko sposób na zabicie nudy, ale i droga do tego, by być mądrzejszym, zdrowszym i szczęśliwszym. Taka forma spędzania wolnego czasu to doskonała okazja do treningu mózgu, gdyż aktywność przy planszy usprawnia naszą pamięć oraz rozwija zdolności poznawcze, a także doskonali umiejętność koncentracji uwagi. Poczynając od najprostszych gier, aż po bardziej rozbudowane, każda partia to nauka przewidywania, tworzenia ciągów przyczynowo-skutkowych, rozumienia konsekwencji poszczególnych ruchów i działań.

            Co więcej, granie w planszówki sprzyja integracji oraz zachęca do wyrażania, a czasem do kontrolowania emocji. Gry planszowe redukują także stres. Kiedy gramy, zwłaszcza w dużym gronie, pojawia się wiele okazji do śmiechu. A tego i dobrej zabawy tego dnia u nas nie brakowało.

          • LEKCJE FOTOGRAFII W PLENERZE

          • Jak robić dobre zdjęcia, które wzbudzą zachwyt odbiorców i będą doskonałą pamiątką na lata? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących pasjonatów fotografii. O sztuce uwieczniania niepowtarzalnych chwil z wykorzystaniem aparatu fotograficznego rozmawiali podczas lekcji plastyki uczniowie klasy VII. Potem przyszedł czas na praktykę. Pod czujnym okiem Doroty Nosek oraz z wykorzystaniem sprzętu pozyskanego w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" udało się ująć to, co nas otacza, w atrakcyjny sposób. Oto efekty ich pracy.

            Ogromna popularność fotografii cyfrowej sprawiła, że dzisiaj właściwie każdy posiada aparat fotograficzny. Dobre zdjęcie rzadko jest dziełem przypadku. Trzeba pamiętać o tym, że te naprawdę udane robi zdolny fotograf, a nie nawet najlepszy aparat. Nauka fotografii, podobnie jak każda inna aktywność, wymaga czasu oraz cierpliwości. Osoba początkująca często nie zdaje sobie nawet sprawy, jak wiele funkcji kryje aparat fotograficzny.

            Chociaż aparat fotograficzny to magiczne urządzenie, nie zrobi wszystkiego za nas. To my decydujemy o kadrze, perspektywie, naświetleniu,  i tym, jak pokażemy relacje między poszczególnymi elementami zdjęcia. Trening czyni mistrza. Pierwszą przygodę naszych uczniów z profesjonalnym sprzętem należy uznać za udaną.

          • JEDEN GŁOS ZAWAŻYŁ, UCZNIOWIE WYBRALI NOWY SAMORZĄD

          • 5 października 2022 roku nasi uczniowie ruszyli do urny. Powód? Wybór nowego przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2022/2023. Święto szkolnej demokracji miało formę prawdziwych wyborów: z komisją wyborczą, kartami do głosowania i urną. Uczniowie z należną powagą podeszli do spełnienia „szkolnej powinności”. Po podliczeniu głosów specjalnie powołana komisja w składzie Nikola Szyszka i Dmytro Dontsov, która pracowała pod czujnym okiem szkolnego koordynatora wyborów - Agnieszki Długosz-Rzepki, ogłosiła, że rywalizacja była niezwykle zacięta i o zwycięstwie... zadecydował jeden głos. Ostatecznie nową przewodniczącą została Roksana Knez (24 głosy), a jej zastępcą Seweryn Krężołek (23 głosy). W wyborach, co cieszy, wzięło 90 procent uprawnionych do głosowania.

            W pełni demokratyczne wybory to prawdziwa lekcja odpowiedzialności. Uczniowie naszej szkoły mogli poczuć klimat towarzyszący podejmowaniu ważnych decyzji. Była urna, karty do głosowania, a wcześniej: programy i plakaty wyborcze oraz debata, po wszystkim - oczekiwanie na wyniki. Jak możemy przeczytać w oficjalnym protokole, najwięcej głosów (24) otrzymała Roksana Knez z klasy VII i tym samym został Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Mójczy w roku szkolnym 2022/2023. Tuż za nią znalazł się Seweryn Krężołek, na którego oddano 23 ważne głosy. Dzięki temu przypadnie mu funkcja zastępcy przewodniczącego SU.

            W trakcie wyborów uczniowie przekonali się, że mają prawo do wyborów powszechnych, równych i tajnych. Uświadomili sobie, jak ważne mogą być ich decyzje. Wybory okazały się doskonałą lekcją demokracji i kształtowania postaw społecznych.

            Gratulujemy nowemu samorządowi i życzymy owocnej współpracy na rzecz całej społeczności szkolnej.

          • PRZEDWYBORCZA DEBATA: W KRZYŻOWYM OGNIU PYTAŃ

          • Początkowo o funkcję przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego walczyło czworo śmiałków. Wszyscy prześcigali się w pomysłach, co zrobić, aby nasza szkoła była miejscem na miarę oczekiwań uczniów. W dniu debaty na placu boju zostało już tylko dwoje kandydatów - Roksana Knez i Seweryn Krężołek. Oboje do tego dnia przygotowywali się rzetelnie. Stworzyli plakaty, przeprowadzili szereg rozmów, zachęcając do głosowania, słuchali pomysłów koleżanek i kolegów. Można było zauważyć, że formują się wokół nich sztaby poparcia. Po wielu dniach kampanii przyszedł czas, aby kandydaci stanęli ze sobą twarzą w twarz i - przede wszystkim - z wyborcami. Debatę poprowadzili 8-klasiści Nikola Szyszka i Dmytro Dontsov.

            Sala gimnastyczna, oficjalna sceneria, mikrofony, obecność wszystkich uczniów klas 4-8 - w takich okolicznościach Roksana Knez i Seweryn Krężołek mieli okazję przedstawić swój program wyborczy i odpowiadać na pytania słuchaczy. Uczestnicy spotkania przyznali, że wybór nie będzie łatwy, gdyż oboje przygotowali wiele interesujących propozycji. Kandydujący objaśnili również, w jaki sposób mają zamiar realizować zaplanowane przedsięwzięcia.

            Na koniec przedwyborczej debaty, podając sobie dłonie, życzyli wzajemnie sukcesu w nadchodzących wyborach.