• "DO WIDZENIA PRZYJACIELE...", CZYLI TAK KOŃCZYLIŚMY ROK SZKOLNY 2021/2022

          • Świadectwa rozdane, najlepsi docenieni. Szkoła Podstawowa w Mójczy na finiszu roku szkolnego 2021/2022 roku ma powody do zadowolenia. 28 uczniów w klasach 4-8 wypracowało średnią gwarantującą świadectwo z biało-czerwonym paskiem i miano „prymusa”. 24 czerwca 2022 roku był ostatnim dniem w murach placówki dla 8-klasistów. Przy tej okazji nie mogło zabraknąć wspomnień i podsumowań oraz obietnic, że... nauka nie pójdzie w las.

            W uroczystości zakończenia roku szkolnego po pandemicznej przerwie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie oraz ich rodzice. Kluczową częścią uroczystości było bez wątpienia wręczenie wyróżnień i nagród dla najlepszych z najlepszych. Wielu wychowanków naszej szkoły zasłużyło na słowa uznania świadectwa z wyróżnieniem oraz pamiątkowe dyplomy i tradycyjne nagrody książkowe. Do grona 28 „prymusów” z klas 4-8 dołączyli też młodsi uczniowie. Z rąk dyrektor szkoły Marty Puchały nagrody odebrali: Korneliusz Nowaczek, Szymon Rak, Filip Kuliński i Lena Podsiadło (wszyscy klasa 2.) oraz Wojciech Dziedzic, Kamil Komorowski, Mikołaj Nosek, Krystian Biernat, Maja Mojecka, Lena Sarnat, Bartosz Chłopek i Zuzanna Zając (wszyscy klasa 3.). Natomiast wszyscy uczniowie z klasy 1. dostali w zaciszu klasowym pierwsze świadectwa i pamiątkowe książki.

            Pierwszy raz nagrodzono także "najlepszego absolwenta naszej szkoły". Do tego zaszczytnego miana nominowane były dwie osoby: Katarzyna Bera i Kacper Kojacz. Oboje mogą pochwalić się znakomitymi średnimi ocen uzyskanymi na zakończenie nauki w szkole podstawowej oraz działalnością na rzecz placówki i środowiska lokalnego. Komisja przyznająca tę nagrodę miała twardy orzech do zgryzienia. Tytuł "najlepszy absolwent" zobowiązuje do jednoznacznego wskazania zwycięzcy, ale wybór taki okazał się niemożliwy. Dlatego komisja postanowiła uhonorować zarówno Kacpra Kojacza - laureata Wojewódzkiego Konkursu Historii w roku szkolnym 2019/2020 oraz dwukrotnego laureata konkursu "Losy Żołnierza" (edycje: 2020/2021 i 2021/2022), a także laureata największego literackiego konkursu w Polsce "Popisz się talentem" ("Nowa Era"), jak i Katarzynę Berę - autorkę najlepszej średniej ocen i laureatkę ogólnopolskiego konkursu "Zimowy Mistrz Wypracowań".

            Wyróżniono nie tylko uczniów, którzy uzyskali najwyższe średnie, ale także tych, którzy reprezentowali naszą szkołę w poczcie sztandarowym. Z tego powodu pamiątkowe książki powędrowały do rąk: Fabiana Szcześniaka, Piotra Staszowksiego oraz Oliwii Sarek i Nikoli Młynarczyk.

            Podczas swojego wystąpienia dyrektor szkoły - Marta Puchała pogratulowała uczniom wspaniałych wyników edukacyjnych i sukcesów w konkursach międzyszkolnych, wojewódzkich,  a nawet ogólnopolskich, a następnie przypomniała wszystkim uczniom o zasadach bezpiecznego wypoczynku, ale przede wszystkim życzyła im udanych wakacji, pełnych niezapomnianych przygód oraz wrażeń. Zakończenie roku było również dobrą okazją dla uczniów, aby podziękować dyrekcji, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za ich trud, cierpliwość i poświęcenie włożone w pracę.

            Ważne punkty programu to także przekazanie sztandaru szkolnego nowo wybranemu pocztowi. Tego zaszczytu dostąpili 7-klasiści: Bartosz Kwiatkowski oraz Nikola Szyszka i Anna Czarnowska.

            Wiele wzruszeń dostarczyły podziękowania, które 8-klasiści adresowali do wszystkich nauczycieli oraz prezentacja na pożegnanie z murami szkoły, w której wykorzystano archiwalne zdjęcia naszych świeżo upieczonych absolwentów. Zwieńczeniem uroczystości były życzenia 7-klasistów. „Drodzy Ósmoklasiści! Wiele lat spędziliśmy w murach jednej szkoły. Dziś nastał dzień pożegnania. Przed wami nowe wyzwania, nieznane szlaki, ważne wybory. Wierzymy, że dokądkolwiek dojdziecie, będziecie szczęśliwi. Choć przyszedł czas pożegnania, my wam mówimy: „do zobaczenia”” - mówił w ich imieniu Mateusz Kulczykowski, który tego dnia wcielił się w rolę konferansjera. A na koniec prezenty i łzy wzruszenia i zasłużone brawa.

          • NASI PRYMUSI NAGRODZENI!

          • „Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”. Ten cytat zaczerpnięty z twórczości naszego krajana - Stefana Żeromskiego mógłby stać się hasłem przewodnim dla prymusów Szkoły Podstawowej w Mójczy. Na finiszu roku szkolnego 2021/2022 średnią ocen przynajmniej 4,75 udało się uzyskać 28 naszym wychowankom z klas 4-8! I choć filozof rzymski Seneka Młodszy twierdził: „Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia”, to dyrekcja naszej szkoły postanowiła nagrodzić najlepszych pamiątkowymi książkami ze... zreformowanej listy lektur szkolnych, a w ręce ósmoklasistów powędrowało kompendium wiedzy literackiej na poziomie liceum. Tak się łączy przyjemne z pożytecznym.

             

            PRYMUSI - ROK SZKOLNY 2021/2022:

             

            KLASA IV:

             

            Oliwia Czarnowska - 5,0

            Paulina Różyc - 5,0

            Jakub Mielecki - 4,91

            Karol Klimczak - 4,82

             

            KLASA V:

             

            Bartosz Matałowski - 5,92

            Aleksandra Matałowska - 5,83

            Alan Mrozik - 5,58

            Hanna Puchała - 5.42

            Laura Szymonek - 5,42

            Jakub Chłopek - 5,17

            Klaudia Polak - 5,08

            Dawid Kumor - 4,92

            Emilia Trzpiot - 4,92

             

            KLASA VI:

             

            Bartosz Kwiatkowski - 5,33

            Przemysław Klimczak - 5,0

            Seweryn Krężołek - 4,92

            Roksana Knez - 4,83

            Krzysztof Armański - 4,75

            Dawid Błaut - 4,75

             

            KLASA VII:

             

            Zuzanna Krężołek - 4,93

            Dmytro Dontsov - 4,79

             

            KLASA VIII:

             

            Katarzyna Bera - 5,33

            Kacper Kojacz - 5,17

            Maja Garecka - 5,0

            Julia Nowaczek - 5,0

            Oliwia Sarek - 5,0

            Piotr Staszowski - 4,83

            Fabian Szcześniak - 4,78

             

            Wszystkim gratulujemy wspaniałych wyników edukacyjnych oraz osiąganych sukcesów we wszelakich konkursach oraz godnego reprezentowania naszej placówki podczas uroczystości szkolnych i międzyszkolnych. Życzymy dalszych sukcesów.

          • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

          • Już w najbliższy piątek uczniowie w całej Polsce odbiorą świadectwa i dyplomy oraz udadzą się na długo wyczekiwany wakacyjny odpoczynek. Uroczyste zwieńczenie dziesięciomiesięcznej nauki rozpocznie się w naszej szkole o godzinie 10:30. Wcześniej, bo o godzinie 9:30, w kościele parafialnym w Mójczy odbędzie się okolicznościowa msza święta w intencji całej społeczności szkolnej.

            Dzień 24 czerwca 2022 roku szczególnie zapadnie w pamięć tych, którzy po raz ostatni zagoszczą w murach swoich szkół. Nasi 8-klasiści, podobnie jak pozostali uczniowie, spotkają się o godzinie 10:30 w sali gimnastycznej naszej szkoły. Tam odbiorą świadectwa i dyplomy. Przy okazji pożegnania najstarszych wychowanków, w uroczystej scenerii świadectwa odbiorą także uczniowie młodszych klas, którzy zapracowali na wyróżnienie. Na koniec w zaciszu sal lekcyjnych odbędą się spotkania z wychowawcami.

            Zanim jednak wakacyjna beztroska, warto pomyśleć o tym, co było i o tym, co będzie. W intencji całej społeczności szkolnej w miejscowym kościele odbędzie się okolicznościowa msza św. Podczas nabożeństwa, które rozpocznie się o godzinie 9:30, dziękować będziemy za ostatnie miesiące nauki, zdobytą wiedzę i zebrane doświadczenie wynikające z nowej, niełatwej dla wszystkich sytuacji oraz prosić o bezpieczne wakacje.

          • HISTORYCZNY HATTRICK KACPRA KOJACZA!

          • Mamy to! Hattrick Kacpra Kojacza z historii zakończony zdobyciem Warszawy! Uczeń Szkoły Podstawowej w Mójczy został Laureatem Finału Centralnego Ogólnopolskiego Konkursu  Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. To zwieńczenie jego historycznych dokonań. Warto przypomnieć te osiągnięcia, bo one wymagały nie lada wysiłku. Aby sięgnąć gwiazd, trzeba systematycznej, często benedyktyńskiej pracy, narzucenia dodatkowych obowiązków, przerobienia mnóstwa testów, przeczytania multum książek oraz specjalistycznych historycznych publikacji. Ale po kolei...

            W roku szkolnym 2019/2020 Kacper, jako uczeń klasy VI zdobył tytuł laureata Przedmiotowego Konkursu Historycznego, zapewniając sobie już wtedy wstęp do wybranej szkoły średniej. W następnym roku szkolnym 2020/2021, będąc w klasie VII, został wojewódzkim laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy”. To ulubiona epoka historyczna Kacpra, gdyż zawierała treści dotyczące Polski Piastów i Jagiellonów. Drugie miejsce w etapie wojewódzkim zapewniało awans do Finału Centralnego w Warszawie. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa ogólnopolskie starcie najlepszych z najlepszych zostało odwołane.

            Kacper był już świadomy, ile nauki, intelektualnego wysiłku i dodatkowych godzin trzeba poświęcić, aby osiągnąć sukces. W klasie VI wspólnie z nauczycielem historii odbywali wielogodzinne zajęcia dodatkowe przygotowujące do pierwszego, drugiego i trzeciego etapu „olimpiady”. Przerabiali materiał nie tylko klasy V, ale także indywidualnie kolejne partie przewidziane programem klas VI, VII i VIII. Należało świetnie opanować zagadnienia z historii starożytnej, średniowiecznej, nowożytnej, z historii Polski oraz historii powszechnej - Europy i świata, aż do współczesności. W ferie zimowe odbywały się codzienne kilkugodzinne konsultacje, gdyż należało opanować także treści spoza podstawy programowej. A po feriach, aż do połowy marca, ciąg dalszy spotkań i konsultacji.

            Jak wiadomo, trening czyni mistrza. Po pierwszym etapie Przedmiotowego Konkursu ze Starożytności i Średniowiecza Kacper znalazł się na drugim miejscu w województwie! Potem jak burza przeszedł  etap rejonowy, a na trzecim - wojewódzkim osiągnął ponad 80% z testu obejmującego wiadomości objęte programem klasy siódmej i ósmej oraz wykraczające poza podstawę. Wyprzedził wtedy kilkuset ósmoklasistów! Został laureatem jako szóstoklasista! Ewenement!

            Podobnie mozolną pracę należało wykonać w ubiegłym roku szkolnym, przygotowując się do drugiego konkursu historycznego ”Losy żołnierza”. W kolejnych etapach: szkolnym, rejonowym i wojewódzkim, należało przekroczyć 80-procentową granicę, aby zdobywać kolejne szczeble zmagań. Kacper odniósł kolejny sukces! Tym razem został laureatem drugiego niezwykle prestiżowego konkursu historycznego ”Losy żołnierza”!

            W bieżącym roku szkolnym 2021/2022, już jako uczeń klasy ósmej, powtórnie wszedł na historyczny „Olimp”. Niejeden na jego miejscu zapewne by zrezygnował. Powiedziałby: osiągnąłem już wszystko, co mogłem, nic nie muszę udowadniać, nie mam, o co walczyć. Epoka historyczna w tegorocznej odsłonie była bardzo wymagająca. To XVI i XVII wiek. A więc bitwy Rzeczpospolitej, pokoje, rozejmy, traktaty, straty i nabytki terytorialne. A przecież to nie wszystko!

            Kacper miał prawo czuć się zmęczony, znużony, może nawet zniechęcony. Kuratorium Oświaty w Kielcach podobnie jak wszystkie inne w Polsce nie mogły zorganizować z powodu pandemii żadnej uroczystości wręczenia dyplomów wojewódzkim laureatom. Dyplomy przesyłano więc pocztą do szkół, a laureaci zostali pozbawieni uroczystych podziękowań,  publicznych gal, finałowych podsumowań  i niejako obdarci z należnego im splendoru. Dodatkowo pandemiczna wyrwa czyniła także poważne spustoszenie w mentalności uczniów i nie podnosiła u nich poziomu motywacji.

            Może jednak do trzech razy sztuka? Może uda się zdobyć ten historyczny hattrick i przejść do historii szkoły jako trzykrotny laureat rok po roku? Kacper zaczął się bić z tego typu myślami i za namową Mamy oraz nauczyciela historii zgodził się znowu uczestniczyć w kolejnym konkursie, a tym samym podjąć nowe wyzwanie. Po raz trzeci należało się więc bardzo mocno zmobilizować, wykrzesać pokłady pozytywnej energii oraz intelektu i rzucić się w wir wytężonej nauki, kosztem swojego czasu wolnego.

            Pewnie długo będzie pamiętał kolejne „maratony” - wielogodzinne konsultacje zdalnie i na żywo oraz „maglowany” wzdłuż i w szerz XVI i XVII wiek z historii Rzeczpospolitej, szczególnie przed drugim, a potem przed trzecim etapem. I znowu okazało się, że było warto! Uzyskać na tak trudnym teście 92% to wielkie osiągnięcie. To nie było jednak dzieło przypadku, tylko efekt tytanicznej pracy. Kacper, zostając Laureatem Wojewódzkim z tak doskonałym wynikiem, otworzył sobie drogę wraz z trzema innymi najlepszymi młodymi historykami z naszego regionu do Finału Centralnego w Warszawie. Tam spotkała się elita - 70 pasjonatów minionych wieków z 16 województw z całej Polski! Swoista „Liga Mistrzów” historyków!

            W bieżącym roku odbywała się już XXVII edycja Konkursu, w którym wystartowało blisko 10 tysięcy uczniów z całej Polski, z ponad  700 szkół.   Organizatorami są  poszczególne Kuratoria Oświaty oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej. Etap centralny odbył się w dniach 9–11 czerwca 2022 r. Uczniowie pisali prace konkursowe przez dwa dni. Musieli wykazać się znajomością zagadnień z zakresu historii Polski w latach 1531- 1683 wykraczających poza podstawę programową szkoły podstawowej. Zagadnienia konkursowe dotyczyły historii powszechnej od XVI do końca XVII wieku oraz wiedzy dotyczącej oręża polskiego w tymże okresie, z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, architektury obronnej, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki, falerystyki, literatury, muzyki i pieśni oraz malarstwa historycznego.

            Podczas pierwszego dnia rywalizacji konkursowej uczestnicy musieli wykazać się znajomością poszczególnych zagadnień:

            • broń i barwa - znajomość polskich formacji wojskowych i uzbrojenia oraz wiedzą dotyczącą heraldyki,
            • historia oręża polskiego w sztuce - umiejętność analizy tekstów źródłowych oraz ikonografii,
            • geografia militarna - umiejętność analizy mapy historycznej i planu bitwy.

            Konkurencje drugiego dnia to:

            • zabytki i obiekty historyczne – uczestnicy musieli się wykazać znajomością zamków i innych umocnień obronnych, np. Jasna Góra, Kamieniec Podolski, Kudak, Smoleńsk, Zamość, Zamek Królewski w Warszawie, Zbaraż itd.
            • eksponat muzealny – wymagano znajomości elementów uzbrojenia pozostającego w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. 

            W trakcie etapu ogólnopolskiego uczestnicy nie tylko rywalizowali między sobą, ale  poszerzali także swoją wiedzę historyczną, zwiedzając warszawskie obiekty: Muzeum Wojska Polskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Salę Tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Mieli również zaszczyt złożyć biało-czerwone kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, czyli polskiej „Mogile Żołnierskich Mogił”. Jest to również bardzo silny akcent patriotyczny i wychowawczy dla wszystkich uczestników Finału Centralnego.

            Trzeciego dnia w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbyła się Gala Konkursu, podczas której zostały podane ostateczne wyniki. Wyłoniono pierwszą dziesiątkę - zwycięzców konkursu. Kacper, jak pozostali uczestnicy, został sklasyfikowany ex aequo na 11. miejscu i zdobył w ten sposób tytuł Laureata Finału Centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia”. W nagrodę otrzymał  dyplomy, książki historyczne oraz pamiątkowy medal ufundowany przez Kapitułę Orderu Virtuti Militari.                                                                                                  

            Czy było warto? Na pewno tak. Kacper poznał i skonfrontował się z rówieśnikami z całej Polski. Został wreszcie uhonorowany, tak jak wszyscy uczestnicy tej pięknej przygody historycznej. W konkursie o tematyce historycznej i wojskowej godnie reprezentował swoją szkołę, której Patronem jest przecież żołnierz najwyższej rangi-generał Tadeusz Buk.  Wyniesiona wiedza i nabyte umiejętności to wielka inwestycja na najbliższy czas - nauki w szkole średniej. Cenne doświadczenia będą procentować, a pozytywne  wspomnienia zostaną w pamięci na długi, długi czas,  pewnie nawet na całe życie. Wspaniały sukcesy Kacper zawdzięcza pracowitości, pasji uczenia się historii, sumienności, ambicji i poświęceniu.    

            Serdecznie gratulujemy Kacprowi - reprezentantowi Szkoły Podstawowej w Mójczy - dotychczasowych sukcesów i wejścia na historyczny „Olimp”, życząc  jednocześnie nowych wyzwań i spektakularnych osiągnięć w kolejnych latach edukacji.

          • KOCHAM CIĘ, TI AMO, JE T'AIME - PRZEDSZKOLAKI DLA RODZICÓW

          • Lew Tołstoj mawiał, że „szczęśliwe rodziny są do siebie podobne”. Jaki jest zatem przepis na szczęśliwą rodzinę? Prosty - miłość. To codzienny, bezinteresowny dar z siebie samego. Szczęśliwa rodzina to taka, w której wszyscy czują się dobrze, bezpiecznie, cieszą się sobą, potrafią spędzać ze sobą czas i w której wspólnie stawia się czoła przeciwnościom losu. W czerwcu - tuż po Dniu Matki i tuż przed Dniem Ojca, nadarzyła się dobra okazja, żeby podziękować za to, że ktoś po prostu jest. W roli głównej nasze niezawodne przedszkolaki. W roli widzów - wzruszeni rodzice.

            W maju i czerwcu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin oraz Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca. To czas, w którym dużo rozważamy o najbliższych. Myślimy, jak im podziękować za to, że mają dla nas czas, że są blisko i służą nam pomocą, gdy tego potrzebujemy.

            15 czerwca, w samo południe, w przedszkolne progi zawitali rodzice naszych kochanych przedszkolaków. Okazją do tego był występ dla mam i tatusiów, do którego dzieci przygotowywały się przez ostatnie tygodnie. Maluchy w piękny sposób przekazały zgromadzonym rodzicom pozytywne emocje, które widać było na ich uśmiechniętych buziach, a taniec, wiersze recytowane wspólne i solo oraz piosenki wykonane po polsku i po angielsku sprawiły, że w oczach dumnych rodziców widać było łezkę wzruszenia.

            Oto kilka ujęć z występu naszych zdolnych pociech. Kochane mamy i drodzy tatusiowie, możecie być dumni ze swoich dzieci.

          • POŻEGNANIE MILANKI I NAZARKA

          • Chociaż były z nami zaledwie kilka miesięcy, zdążyły się zżyć z całą społecznością szkolną, stając się jej częścią. Dziś niejedna łza zakręciła się w oku, gdyż nastał czas pożegnania. Milanka i Nazar - dzieci z naszej "zeróweczki" wracają na Ukrainę. Z tej okazji był pyszny tort, pamiątkowe dyplomy, „pluszowi przyjaciele” w prezencie oraz życzenia. "Szczęśliwej drogi" i jak najlepszych wspomnień związanych z pobytem w naszej szkole. My Was zawsze będziemy pamiętać.

            Jedną z najważniejszych rzeczy dla każdego człowieka jest posiadanie bezpiecznego domu. Niestety, nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy od blisko czterech miesięcy schronienia muszą szukać na obczyźnie. Los sprawił, że Milanka i Nazarek trafili pod nasze skrzydła.

            - Pokochaliśmy Was od pierwszego dnia. Cieszymy się, że chociaż w niewielkim stopniu mogliśmy sprawić, abyście czuły się wśród nas bezpiecznie, były uśmiechnięte, wesołe i spokojne. Mamy nadzieję, że w swoim kraju znajdziecie spokój, a słońce na Ukrainie znowu pięknie zaświeci i otoczy swoim ciepłem - przyznała Marta Puchała, dyrektor naszej szkoły. - Z niecierpliwością i nadzieją czekamy na wieści od Was. Z przyjemnością usłyszymy o Waszych sukcesach - dodała.

          • "EKOKULTURALNE PRZEDSZKOLE" W AKCJI

          • Wszyscy doskonale wiemy, że szkoła, nauczyciele i rodzice spełniają ogromną rolę w procesie budowania świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży.  Jako osoby mające bezpośredni wpływ na kształtowanie proekologicznych postaw u dzieci jesteśmy przez najmłodszych obserwowani i naśladowani. Obok przekazania wiedzy dotyczącej wpływu zanieczyszczeń powodowanych przez człowieka na środowisko najważniejsze wydaje się ukazanie sposobów i możliwości zaprzestania tej degradacji oraz kształtowanie świadomości, że każdy z nas jest współodpowiedzialny za środowisko naturalne i że nawet niewielkie zmiany mogą przynieść wiele dobrego i być inspiracją dla kolejnych osób. Właśnie taka idea przyświecała nam podczas realizacji projektu Ekokulturalne przedszkole w naszym punkcie przedszkolnym.

            W każdym miesiącu (od września do maja) realizowaliśmy jedno zadanie-wyzwanie związane z ekologią. Dzień, w którym było ono realizowane, nazywaliśmy „Zielonym Dniem w Przedszkolandii”. Oto jak realizowaliśmy kolejne akcje miesięczne:

            • ZIELONA SALA – We wrześniu stworzyliśmy przyjazne, zielone otoczenie w naszej sali. Przedszkolaki przyniosły po jednej roślinie doniczkowej. W sali od razu zrobi się zielono i bardzo miło. Do tej pory wspólnie dbamy o nasze roślinki.
            • KĄCIK MAKULATURY - W październiku przypadał Dzień Drzewa. Dlatego zwróciliśmy większą uwagę na ochronę drzew i oszczędzanie papieru. W naszej sali powstał kącik makulatury, do którego trafia różnego rodzaju papier: kartki, które zostały wykorzystane tylko częściowo, nieudane rysunki, ścinki po pracach plastycznych, kartki zadrukowane po jednej stronie. Każdy może w dowolnym momencie sięgnąć po papier z tego pojemnika i ponownie wykorzystać kartkę. Zgromadzony tam papier może przydać się również do różnorodnych prac plastycznych, które nie wymagają użycia czystej kartki w dużym formacie.
            • HOTEL DLA OWADÓW – W listopadzie zadbaliśmy o naszych małych przyjaciół – owady, a dokładniej owady zapylające, czyli, obok pszczół miodnych, to pszczoły samotnice, a także motyle, chrząszcze, muchówki, trzmiele czy osy. Jedna trzecia pokarmów, jakie spożywamy, to zasługa właśnie zapylaczy. Dzięki pszczołom istnieje 85% znanych nam gatunków roślin. Niestety, przez nieodpowiedzialne działania człowieka, zapylaczy jest coraz mniej. Warto o nie zadbać, tworząc im bezpieczną przestrzeń do zakładania gniazd i zimowania. Nasz hotel dla owadów powstał dzięki zaprzyjaźnionemu stolarzowi. Dzieci pięknie go „umeblowały”, aby wczesną wiosną mogły zamieszkać w nim całe rodziny owadów.
            • PTASI BAR - W grudniu zadbaliśmy o skrzydlatych mieszkańców naszej okolicy, którzy nie odlecieli do ciepłych krajów, tworząc dla nich karmnik.
            • POŻERACZ ZAKRĘTEK - Zbieranie plastikowych zakrętek jest akcją, która doskonale łączy ideę pomagania innym z działaniami na rzecz ochrony środowiska. W styczniowej odsłonie projektu, by zachęcić dzieci do zbierania zakrętek, przygotowaliśmy tekturowego stworka, który pomaga nam w ich gromadzeniu. Nasz pożeracz, choć jest już pełen zakrętek, to chętnie przyjmie kolejne ich porcje.  
            • DRUGIE ŻYCIE ZIMOWYCH UBRAŃ - Rozmawiając z dziećmi, zwróciliśmy uwagę na to, jak ważne dla środowiska i dla nas jest kupowanie tylko tego, co potrzebujemy, i tylko tyle, ile wykorzystamy. Aby rzeczy dłużej nam służyły, należy bowiem kupować te, które są dobrej jakości. Zachęcaliśmy do korzystania z rzeczy z drugiego obiegu oraz namawialiśmy do przekazywania swoich nieużywanych już rzeczy dalej. W lutym, w ramach tego zadania, stworzyliśmy ze starych skarpetek pacynki i zabawki.
            • OSZCZĘDZAMY WODĘ - Światowy Dzień Wody przypada 22 marca. Dlatego też przy okazji „Zielonego Dnia” sprawdziliśmy czy w naszym przedszkolu nie cieknie żaden kran i rozmawialiśmy o wodzie – jej znaczeniu dla naszej planety, a przede wszystkim o jej nadmiernym zużyciu i różnych możliwościach ograniczenia tego zużycia.
            • PRZYSTANEK WĘDRUJĄCEJ KSIĄŻKI – W kwietniu zachęcaliśmy do wypożyczania książek i wymieniania się nimi. Pokazaliśmy również sposoby na nadanie niechcianym i zapomnianym już książkom nowego życia. Zorganizowaliśmy w przedszkolu „Przystanek Wędrującej Książki, czyli miejsce, gdzie dzieci mogą przynosić niepotrzebne już lektury. Jednocześnie każdy może zabierać (do poczytania) inne interesujące pozycje, zgromadzone na „przystanku”.
            • MOBILNA MINIKUCHNIA BŁOTNA – To zabawa naszego dzieciństwa. W skrzyni lub w koszyku, który można łatwo przetransportować, zgromadziliśmy różne akcesoria kuchenne, przyniesione przez dzieci. Taki koszyk zabieramy ze sobą na plac zabaw, gdy tylko dzieci mają na to ochotę. Do zabawy służą nam piasek, ziemia, trawa a nawet (zgromadzona wcześniej) deszczówka.

            Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z realizacji naszego projektu Ekokulturalne Przedszkole.

          • UROKI NATURY, CZYLI PRZEDSZKOLAKI W KAPKAZACH

          • „Cudze chwalicie, swego nie znacie" - mawiał Stanisław Jachowicz. Czasami wystarczy przejechać tylko kilkadziesiąt kilometrów, by znaleźć się w pięknym otoczeniu, poznać ciekawe historie, podziwiać niezwykłą przyrodę, spotkać ludzi pełnych pasji. Kapkazy w gminie Bodzentyn, a konkretnie gospodarstwo agroturystyczne "Ekostokrotka", to miejsce kuszące urokiem, zaciszne i pełne niespodzianek. Dlatego to właśnie tam na wycieczkę udały się dzieci z naszej "Przedszkolandii".

            Właściciele gospodarstwa przygotowali dla dzieci wiele atrakcji. Gospodyni tego miejsca - pani Krysia, która notabene jest świetną kucharką i zna się dobrze na tradycyjnej kuchni, opowiedziała o dawnych zwyczajach związanych z wypiekiem chleba. Dzieci natomiast miały możliwość uformować dowolne kształty bułeczek z ciasta krucho-drożdżowego, które po upieczeniu zabrały do domu.

            To nie koniec niespodzianek. Na wszystkich czekał poczęstunek. Specjalnie na przybycie gości z Mójczy gospodyni upiekła chleb żytni i pszenny, przyrządziła smalec, ugotowała jajka na twardo i kompot. Wszyscy czuli się jak wnuki, którzy wpadli z odwiedzinami do swojej babci. Rzeczywiście, gdy w powietrzu rozniósł się zapach świeżo pieczonych bułeczek, które wcześniej maluchy same formowały, można było poczuć się jak w domu.

            Dodatkowo udało się zwiedzić gospodarstwo i zobaczyć, czym pani Krysia zajmuje się w czasie, gdy nie goszczą u niej młodsi lub nieco starsi "wnukowie". Otóż wolny czas poświęca na wyszywanie i haftowanie. Dzieci miały okazję podziwiać ogromną kolekcję własnoręcznie wykonanych chodników, serwetek, chust, obrusów i pięknych obrazów.

            Dodatkowo na podwórku gospodarzy i w okolicy ich domu udało się spotkać: owce, konie, króliki, papużki, gołębie, pawie, kotkę Madzię i żółwia Klemensa. Podczas spaceru po okolicy, u podnóża Bukowej Góry, czekała kolejna niespodzianka - ogromne naczynia gliniane - dzbany, w których biją źródła czystej i zdrowej wody.

            To nie koniec atrakcji. Gospodarz, Pan Józef zabrał wszystkich uczestników wycieczki na przejażdżkę wozem drabiniastym, takim, jakim dawniej zwożono do stodoły siano i słomę. Gdyby nie deszcz, który nieco pokrzyżował plany, to jazda po polach trwałaby zapewne znacznie dłużej.

            Uczestnicy wycieczki wiedzą już, do czego służy międlica, cierlica, kijanka czy cep. Ciekawym akcentem była możliwość przebrania się w tradycyjne ludowe stroje: lniane koszule, chusty czy świętokrzyskie zapaski.

            Dlaczego tego typu wycieczki są tak ważne? W obecnych czasach wszyscy ciągle się śpieszymy. Jesteśmy obarczeni nadmiarem obowiązków. Dorośli w pracy, dzieci w szkole i na zajęciach pozaszkolnych. Dodatkowo złodziejami czasu, wykradającymi nam każdą wolną chwilę są wszechobecne ekrany laptopów, smartfonów, telewizorów. Sami nie zdajemy sobie sprawy, ile minut przy nich spędzamy każdego dnia. W codziennej gonitwie zapominamy o tym, jak dużo daje człowiekowi bezpośredni kontakt z naturą. Jak ważne jest budowanie bliskich relacji z przyrodą poprzez jej doświadczanie i odczuwanie zmysłami. Zapominamy, jak istotne, szczególnie dla dzieci, jest kształtowanie wrażliwości, empatii do różnych form życia, wyobraźni i kreatywności poprzez obcowanie z przyrodą. Wizyta w Kapkazach była zatem niezwykle cenną lekcją cieszenia się z tego, co nas otacza.

          • PRZYGODA W BAŚNIOWYCH "MAGICZNYCH OGRODACH"

          • 10 czerwca 2022 roku na terenie Szkoły Podstawowej w Mójczy przeprowadzony został egzamin na Kartę Rowerową. Kto mógł w nim wziąć udział? Każdy uczeń, który ukończył 10 rok życia i wyraził zainteresowanie przystąpieniem do egzaminu sprawdzającego wiedzę i umiejętności praktyczne. Część teoretyczna obejmowała pytania z zakresu prawa o ruchu drogowym pieszych i rowerzystów oraz pomocy przedlekarskiej. W części drugiej sprawdzone zostały umiejętności poruszania się rowerem po miasteczku ruchu drogowego. W roli egzaminatorów wystąpili Joanna Żelezik i Mariusz Bednarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Możemy mieć zatem gwarancję, że wiadomości i umiejętności ubiegających się o ten dokument zostały skrupulatnie zweryfikowane.

            Dla wielu naszych uczniów był to pierwszy tak poważny egzamin w życiu. Chętnych jednak nie brakowało. Najpierw śmiałkowie mieli za zadanie zaliczyć test weryfikujący wiedzę z zakresu ruchu drogowego. Krok drugi - jazda po rowerowym torze przeszkód. Wszak trzeba było wcześniej sprawdzone wiadomości zastosować w praktyce.

            Warto podkreślić, że dla wielu z przystępujących do egzaminu zdobycie upragnionego dokumentu jazda rowerem w zgodzie z przepisami ruchu drogowego było przysłowiową bułką z masłem. Powód? Nasi uczniowie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i pomocy przedlekarskiej mają wielokrotnie przypominane i uzupełniane.

            Właśnie w ramach edukacji rowerzystów funkcjonariusze policji przeprowadzali egzamin na Kartę Rowerową. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością znaków drogowych, zasad przejazdu przez skrzyżowanie i obowiązkowego wyposażenia rowerów. Musieli również zaprezentować, że teorię potrafią zastosować podczas jazdy. Przypomnijmy, uczeń kierujący rowerem jest zobowiązany mieć przy sobie ten dokument i okazywać ją na żądanie uprawnionego organu.

            Wszystkim tym, którym udało się zdobyć "pierwsze prawo jazdy" gratulujemy i życzymy szerokiej (i bezpiecznej) drogi.

          • ZDAWALI NA "PIERWSZE PRAWO JAZDY"

          • 10 czerwca 2022 roku na terenie Szkoły Podstawowej w Mójczy przeprowadzony został egzamin na Kartę Rowerową. Kto mógł w nim wziąć udział? Każdy uczeń, który ukończył 10 rok życia i wyraził zainteresowanie przystąpieniem do egzaminu sprawdzającego wiedzę i umiejętności praktyczne. Część teoretyczna obejmowała pytania z zakresu prawa o ruchu drogowym pieszych i rowerzystów oraz pomocy przedlekarskiej. W części drugiej sprawdzone zostały umiejętności poruszania się rowerem po miasteczku ruchu drogowego. W roli egzaminatorów wystąpili Joanna Żelezik i Mariusz Bednarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Możemy mieć zatem gwarancję, że wiadomości i umiejętności ubiegających się o ten dokument zostały skrupulatnie zweryfikowane.

            Dla wielu naszych uczniów był to pierwszy tak poważny egzamin w życiu. Chętnych jednak nie brakowało. Najpierw śmiałkowie mieli za zadanie zaliczyć test weryfikujący wiedzę z zakresu ruchu drogowego. Krok drugi - jazda po rowerowym torze przeszkód. Wszak trzeba było wcześniej sprawdzone wiadomości zastosować w praktyce.

            Warto podkreślić, że dla wielu z przystępujących do egzaminu zdobycie upragnionego dokumentu jazda rowerem w zgodzie z przepisami ruchu drogowego było przysłowiową bułką z masłem. Powód? Nasi uczniowie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i pomocy przedlekarskiej mają wielokrotnie przypominane i uzupełniane.

            Właśnie w ramach edukacji rowerzystów funkcjonariusze policji przeprowadzali egzamin na Kartę Rowerową. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością znaków drogowych, zasad przejazdu przez skrzyżowanie i obowiązkowego wyposażenia rowerów. Musieli również zaprezentować, że teorię potrafią zastosować podczas jazdy. Przypomnijmy, uczeń kierujący rowerem jest zobowiązany mieć przy sobie ten dokument i okazywać ją na żądanie uprawnionego organu.

            Wszystkim tym, którym udało się zdobyć "pierwsze prawo jazdy" gratulujemy i życzymy szerokiej (i bezpiecznej) drogi.

          • PACHNĄCE WARSZTATY W PRZEDSZKOLU

          • Pachnące cynamonem, mandarynkami, kokosem, lawendą... W kształcie serca, babeczki, gwiazdki... Przy tym barwne jak tęcza. Wonne, kolorowe i bardzo efektowne były mydełka, które nasze dzieciaczki wykonały w ramach warsztatów mydlarskich w przedszkolu. Uchylamy rąbka tajemnicy - własnoręcznie przygotowane cudeńka trafią niebawem do rąk rodziców. W ramach prezentu.

            Pani Jola z fundacji „Dolina Lubrzanki” przybyła do nas z trzema pudełkami wypełnionymi niezwykłymi składnikami. Były tam kolorowe barwniki, foremki, gliceryna oraz cudnie pachnące aromaty. To właśnie z ich połączenia powstały własnoręcznie wykonane przez dzieci mydełka. Pachnące kosteczki zyskały piękne opakowania.

            Prezent wymarzony dla kochanych rodziców. Sposobność, aby je wręczyć już niebawem. Do adresatów trafią zapewne przy okazji zbliżającego się występu z okazji Dnia Mamy i Taty

          • MŁODZI PIŁKARZE STANĘLI NA WYSOKOŚCI ZADANIA, MAMY DRUŻYNĘ NA MEDAL!

          • Młodzi piłkarze z gminy Daleszyce znów wybiegli na boisko, by tradycyjnie powalczyć o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce. Wśród rywalizujących o końcowy triumf nie mogło zabraknąć reprezentacji Szkoły Podstawowej w Mójczy. Chłopcy stanęli na wysokości zadania i zajęli 2. miejsce, pola ustępując tylko gospodarzom zmagań. Dodatkowo cieszy fakt, że na miano "najlepszego bramkarza turnieju" zapracował strzegący naszej bramki Dawid Kumor.

            Daleszycki turniej corocznie cieszy się dużą popularnością. Tak też było tym razem. W szranki stanęły ekipy ze szkół z Daleszyc, Sukowa, Sierakowa, Niestachowa, Borkowa oraz - oczywiście - Mójczy. Naszym chłopcom udało się pokonać teamy z Niestachowa (3:1), Borkowa (3:0) i Sukowa (2:0). W międzyczasie przyszedł remis z Sierakowem (0:0) i porażka z Daleszycami (0:3). W końcowym rozrachunku przypadła nam bardzo dobra 2. lokata. Bohaterom dnia puchary, medale, nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczyli gospodarz Daleszyc Dariusz Meresiński oraz dyrektor lokalnego MGOK-u Norbert Wojciechowski.

            Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Bartosz Kwiatkowski, Dawid Kumor, Przemysław Klimczak, Alan Mrozik, Bartosz Matałowski, Seweryn Krężołek, Jakub Chłopek, Dawid Błaut, Dawid Różyc i Bartosz Chłopek. Chłopcy do zawodów przygotowywali się pod czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego Artura Smołucha. Wszystkim gratulujemy wyników, zaangażowania, walki i każdy centymetr boiska i postawy fair play. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

          • KOLEJNE LAURY... LAURY SZYMONEK!

          • Laura Szymonek nie spoczęła na laurach. Dopiero co odebrała dyplom i nagrody za zajęcie 2. miejsca w konkursie „Nie dla wojny” zorganizowanym przez Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, a już przyszedł kolejny sukces. Tym razem praca naszej uczennicy została doceniona w konkursie "Podaj rękę Ukrainie" zorganizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji we współpracy z Kuratorium Oświaty w Kielcach. Na adres organizatora przesłano 1125 (!) prac z 154 szkół, a Laurze Szymonek przypadło znakomite 3. miejsce. Gratulujemy i życzymy kolejnych spektakularnych sukcesów.

            Konkurs plastyczny "Podaj rękę Ukrainie" od początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Powód? Temat, który nie pozwala o sobie zapomnieć. Forma wyrazu dowolna. Multum pomysłów. W rezultacie lawina propozycji. Łącznie przeszło 1100 prac. Jury konkursowe miało twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie udało się wyłonić laureatów. W kategorii klas IV-VI na 3. miejscu znalazła się nasza uczennica - Laura Szymonek. Nagrodzone prace można było oglądać na wystawie plenerowej.

            Podsumowanie konkursu miało wyjątkowo uroczystą oprawę. Autorzy zwycięskich propozycji zostali nagrodzeni podczas imprezy integracyjnej „Wszyscy do Jednej Bramki”, która odbyła się 31 maja 2022 roku, z okazji Dnia Dziecka na Stadionie Miejskim w Kielcach – Suzuki Arena. Pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe wręczyli: Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz i Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. dr Agata Malasińska-Nagórny.

          • ŻEGNAJ PRZYGODO, NA DESER KŁODZKO I ZŁOTY STOK

          • Żegnaj przygodo! Ostatnia odsłona 3-dniowej eskapady już za nami. Na deser za cel wyprawy nasi uczniowie obrali Kłodzko i Złoty Stok. Chociaż tym razem było bardziej kameralnie niż we Wrocławiu i w Pradze, to i tak wizyty w dawnej kopalni złota, mennicy i - oczywiście - sklepiku z pamiątkami dostarczyły wielu pozytywnych emocji. A w drodze powrotnej zasłużony fast food w KFC. Czego wycieczkowiczom do szczęścia więcej potrzeba? Może tylko powtórki z rozrywki.

            Kotlina Kłodzka jest urokliwą krainą geograficzną w Sudetach we wschodniej części województwa dolnośląskiego, przy granicy z Czechami. W samym sercu regionu znajduje się Kłodzko ze słynną twierdzą i mostem gotyckim. Tam też rozpoczął się trzeci dzień zwiedzania.

            Po kłodzkiej starówce kolejnym punktem programu był Złoty Stok. Tam w podziemiach uczniowie zwiedzali sztolnię „Gertruda” z częścią muzealną. Potem na własnej skórze przekonali się, w czym tkwi sekret nazwy "Chodnik Śmierci”. Po jego pokonaniu ich oczom ukazał się jedyny w Polsce podziemny wodospad w Sztolni Czarnej.

            Przemierzając wąskie korytarze, napotkać można było Gnoma i Alchemika w jego pracowni. Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądała praca górników, jak wydobywano złoto oraz jakich środków i przyrządów używano do jego obróbki. Wizyta w mennicy pozwoliła na zdobycie kolejnej porcji wiedzy, np. przy pomocy jakich urządzeń wybijano złote monety oraz sztabki złota. A na koniec niespodzianka. Spod ziemi wszyscy wyjechali specjalnym, pomarańczowym pociągiem. Prosto do Muzeum Minerałów i Górnictwa.

            Pobyt nie tylko w dawnej kopalni złota potwierdził słuszność starego porzekadła mówiącego, że "wiedza jest cenniejsza od złota". Bezcenne są także wspomnienia. A tych nasi uczniowie przywieźli cały bagaż.

            Serdecznie dziękujemy tym, którzy zadbali o każdy szczegół wyprawy i sprawili, że był to niezwykle udany i owocny czas oraz zapewnili naszym uczniom kompleksową opiekę. Wyprawie do Wrocławia, Pragi i Kłodzka przewodniczyła wychowawczyni tegorocznych 8-klasistów Dorota Nosek oraz szkolna psycholog Agata Mochocka i nauczycielka wychowania wczesnoszkolnego Elżbieta Miszczyk, a także mama jednego z uczniów Magdalena Błaut.

          • SĄSIEDZKA WIZYTA, PRZYSTANEK DRUGI: PRAGA

          • "Vítejte v Praze" - takie słowa zapewne usłyszeli nasi uczniowie, którzy tym razem udali się do pełnej uroku czeskiej Pragi. Stolica naszych południowych sąsiadów na wszystkich zrobiła wrażenie do tego stopnia, że żal było wyjeżdżać. "Uvidíme se", czyli "do zobaczenia" - deklarowali zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy wycieczki. Jutro - Kłodzko i Złoty Stok, a tam zwiedzanie kopalni złota i mennicy. Będzie... na bogato.

            Pozycją obowiązkową podczas wędrówki po Pradze jest Stare Miasto ze słynnym Ratuszem Staromiejskim, którego ozdobą jest niemniej rozpoznawalny zegar astronomiczny (Orloj). Zabudowa praskiej starówki została wpisana na listę UNESCO. Jest to też dobry punkt startowy do dalszej eskapady - na zachodzie znajduje się słynny most Karola i barokowa Mała Strana - dzielnica bogatych kupców, na południu - Nowe Miasto z placem Wacława.

            Będąc w Pradze, należy też odwiedzić Hradczany z przepiękną gotycką katedrą i licznymi muzeami. Tutaj też mieści się dawny zamek. Jak wielu turystów także nasi uczniowie wspinali się po stromych, zamkowych schodach, aby zobaczyć słynną Złotą Uliczkę. Zarówno z hradczańskich umocnień jak i ze wzgórza Letna rozciąga się przepiękny widok na miasto.

            Jak mówi stare porzekadło: Co dobre, szybko się kończy. Przystanek drugi: Praga - zaliczony. Jutro ostatni dzień wycieczki, a późnym wieczorem powrót do domu. Wspomnienia z tych pięknych chwil zostaną już jednak na zawsze.

          • JAK SŁODKO BYĆ DZIECKIEM, CZYLI DZIEŃ DZIECKA W KLASACH MŁODSZYCH

          • Dzień Dziecka to stosunkowo młode święto. Liczy sobie "zaledwie" 70 lat, ale już od początku istnienia zyskało wielu zwolenników, nie tylko wśród najmłodszych. Z tej okazji dzieci otrzymują prezenty, słodycze i upominki, a na wiele obowiązków, które zobowiązane są wykonywać na co dzień, przymyka się oko. Dotyczy to między innymi lekcji. Zamiast sztywnej, klasowej nauki organizuje się dla nich szereg atrakcji. A jak Dzień Dziecka wyglądał w naszej szkole? Gofry, babeczki, gry planszowe, pamiątkowe zdjęcia, zabawy z balonami... Było słodko i wesoło. I o to chodziło.

            Warto pamiętać, że każde dziecko jest ważne i to nie tylko od święta. Powinniśmy zrobić wszystko, by nasze pociechy były szczęśliwe, gdyż to one będą kreowały świat, w jakim przyjdzie nam żyć w przyszłości. Uśmiech dziecka - bezcenny.

          • NASI UCZNIOWIE NA SZLAKU. PRZYSTANEK PIERWSZY: WROCŁAW

          • Na ten moment wielu uczniów czekało z zapartym tchem. Środa, 1 czerwca, wczesne godziny poranne: 3-dniową wycieczkę zacząć czas. Przystanek pierwszy: Wrocław - główne miasto Dolnego Śląska, które ze względu na liczne mosty, bywa nazywane "Wenecją Północy". Jutro ciąg dalszy przygody. Czeska Praga czeka.

            Jak wiadomo, podróże nie tylko dostarczają rozrywki i relaksu, ale również są kopalnią wiedzy i źródłem ciekawych doznań poznawczych. Od lat celem wielu eskapad jest właśnie Wrocław. Powód? Malownicze widoki, zabytki, atrakcje turystyczne i wyjątkowa atmosfera.

            O prawdziwości tych słów dziś przekonać się mogli nasi uczniowie, którzy wraz z przewodnikiem ruszyli szlakiem najcenniejszych zabytków "Wenecji Północy". Kroki swoje skierowali na słynny rynek z "tańczącymi" fontannami, zwiedzili kościół św. Wojciecha oraz bazylikę św. Elżbiety, przemierzyli Promenadę Staromiejską, odwiedzili Uniwersytet Wrocławski i Bibliotekę Uniwersytecką, a także przemierzyli Plac Solny. Punktem kulminacyjnym wyprawy było podziwianie słynnej Panoramy Racławickiej. To monumentalny obraz, który został wkomponowany w okrągły budynek. Zdaniem koneserów, jest to raj dla miłośników sztuki. W pamięci zapewne zostaną także tzw. Jatki Miejskie. To rzeźby kozy, świni, koguta, gęsi z jajkiem, królika i cielaka opatrzone wymownym napisem: "Ku czci Zwierząt Rzeźnych – Konsumenci". Z najbardziej "wypieszczonymi" zwierzętami we Wrocławiu chętnie się fotografują przybywający tam turyści. Nasi uczniowie nie byli wyjątkiem.

            Wieczorem obiadokolacja i zakwaterowanie w ośrodku. Jutro kolejny dzień pełen emocji. Stolica Czech - Praga.