• DZIEŃ ZIEMI: "SPRZĄTAMY DLA POLSKI"

          • Chcesz zmienić oblicze świata? Zacznij od swojego "podwórka". W myśl tych słów uczniowie Szkoły Podstawowej w Mójczy, począwszy od pierwszoklasistów, na ósmoklasistach skończywszy, ochoczo przyłączyli się do akcji "Sprzątamy dla Polski" zorganizowanej z okazji Dnia Ziemi pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Szczególną troską objęli bezpośrednie otoczenie placówki oraz szkolne boisko i jego okolice, a także drogi do niego prowadzące. Brawo dla wszystkich zaangażowanych.

            Każda okazja jest dobra, aby dbać o środowisko naturalne, ale ten dzień jest szczególny. Na 22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi.

            W ramach trzeciej odsłony ogólnopolskiej akcji "Sprzatamy dla Polski" nasi wychowankowie pod czujnym okiem nauczycieli posprzątali wiele zakątków w sąsiedztwie budynku, w którym na co dzień się uczą. Pieczołowicie sprawdzone zostały okolice placu zabaw, przyszkolnego parkingu i boiska. Wszyscy starali się niczego nie przeoczyć i swoją postawą dawali przykład, że lekcje z zakresu edukacji proekologicznej nie poszły w las. Akcje angażujące i promujące właściwe postawy, a także zwiększające świadomość ludzi na temat zagrożeń środowiska lokalnego są niezwykle cennym kapitałem na przyszłość.

            Inicjatywa znana pod hasłem "sprzątanie świata" z roku na rok zyskuje na popularności. Została zainicjowana pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, ale do dziś konsekwentnie uświadamia nam, jak palącą kwestię stanowi segregacja odpadów i niezanieczyszczanie środowiska naturalnego. Jest więc niezwykle ważne, by tej cennej lekcji udzielano już w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wspólne sprzątanie to inicjatywa znana od lat i przywoływana pod różnymi hasłami i przy różnych okazjach. To część międzynarodowej kampanii "Clean up the World", która została zapoczątkowana w 1989 r. w Australii. W naszym kraju jest organizowana od 1994 roku. Worki wypełnione po brzegi śmieciami są dowodem, że jest ciągle potrzebna.

          • NOWOŚCI NA PÓŁKACH NASZEJ BIBLIOTEKI

          • Czytanie stymuluje mózg do pracy, podnosi poziom inteligencji, rozwija wachlarz uczuć, pobudza wyobraźnię i relaksuje. Sprawne czytanie jest kluczem do sukcesów w nauce. Wreszcie to po prostu świetna zabawa. Dróg prowadzących na spotkanie z książką jest wiele i różne są sposoby zachęcania do wejścia na tę ścieżkę. Jednym z nich jest bogata oferta szkolnej biblioteki. W odpowiedzi na zmiany, jakie zaszły na liście lektur obowiązkowych i uzupełniających w szkole podstawowej na półkach naszej książkowej skarbnicy pojawiły się nowości. Wszystkie zostały zakupione z myślą o uczniach, aby mieli swobodny dostęp do lektur i mogli czerpać przyjemność z ich czytania.

            Od zarania dziejów sukces każdej jednostki, tak jak i całych społeczeństw, zależał od ich wiedzy. Dziś wiele osób, choć umie czytać, nie korzysta zbyt często z tego dobrodziejstwa. Sytuację ma odczarować odświeżona lista lektur, na której znalazło się sporo nowości. Dlatego do naszej biblioteki trafiły m.in.: "Oskar i pani Róża" Erica-Emmanuela Schmitta, "Lolek. Opowieści o dzieciństwie Karola Wojtyły" Piotra Kordyasza, "Jesienna miłość" Nicholasa Sparksa, "Topsy i Lupus" Zofii Kossak, "Mania. Dziewczyna inna niż wszystkie" Julity Grodek, "Pajączek na rowerze" Ewy Nowak czy "Słoń Birara" Antoniego Ossendowskiego.

            Miłej lektury!

          • "MISTRZOWIE" SĄ WŚRÓD NAS. NASI UCZNIOWIE WŚRÓD NAJLEPSZYCH W POLSCE!

          • Prawa matematyki obowiązują wszystkich. Dlatego rola królowej nauk w procesie edukacji jest nie do przecenienia. Taka myśl przyświeca organizatorom corocznego konkursu "Mistrz Szybkiego Mnożenia". Na czym on polega? Każdy z finalistów ma tylko 5 minut na wykonanie jak największej liczby działań mnożenia w zakresie do 100. I tym razem reprezentanci naszej szkoły spisali się znakomicie. Wśród 5-klasistów z całej Polski Alan Mrozik zajął 2. miejsce, a 3. lokatę wywalczył Bartosz Matałowski. Wyniki obu młodych matematyków są imponujące. Alan w 300 sekund udzielił 354 poprawnych odpowiedzi, a Bartek 353!

            Można śmiało stwierdzić, że rywalizacja o tytuł "Mistrza Szybkiego Mnożenia" jest specjalnością Alana Mrozika. Już jako 3-klasista nie miał sobie równych nie tylko w swojej kategorii wiekowej, ale także w gronie wszystkich śmiałków. Rok później Alan pokazał, że wywalczenie tytułu mistrza nie było dziełem przypadku. W 2021 roku ponownie był nie do pokonania, dzięki czemu triumfował drugi rok z rzędu. Już wówczas do grona najlepszych pukał Bartek Matałowski, który ubiegłoroczną odsłonę ukończył na 8. miejscu wśród czwartoklasistów z całej Polski.

            Również tym razem Alan Mrozik pokazał klasę. 354 poprawnie wykonane działania w 300 sekund musi robić wrażenie. Bartosz Matałowski ten wynik niemal zdublował, gdyż wykonał w tym czasie zaledwie o jedno matematyczne obliczenie mniej - 353. W klasyfikacji generalnej (bez podziału na kategorie wiekowe) nasi reprezentanci zajęli odpowiednio 4. i 5. miejsce w całej Polsce. Ich dokonania niech będą inspiracją dla kolejnych młodych matematyków.

            Z tą myślą odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Marta Puchała - dyrektor naszej szkoły obu naszym "mistrzom" w obecności wszystkich uczniów wręczyła pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, życząc im dalszych sukcesów. Gratulacje należą się też nauczycielce matematyki - Monice Brzozowskiej-Szcześniak, pod której batutą uczniowie przygotowywali się do batalii.

            Rywalizacja o tytuł najlepszego z najlepszych w mnożeniu z rok na rok cieszy się coraz większą popularnością. Do grona uczniów z polskich szkół już w poprzedniej odsłonie dołączyli śmiałkowie z placówek zagranicznych. Zasady corocznie są niezmienne. Najpierw trzeba zabłysnąć na własnym podwórku. Następnie uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki w swoich szkołach, przystępują do decydującego starcia. Na błędy nie ma miejsca. Trzeba wykazać się wiedzą, refleksem, odpornością psychiczną i umiejętnością działania pod presją czasu. W przypadku Alana Mrozika i Bartosza Matałowskiego trzeba przyznać, że obaj w stu procentach wykorzystali swoje pięć minut.

          • KACPER KOJACZ W FINALE OGÓLNOPOLSKIM "OLIMPIADY" HISTORYCZNEJ!

          • Historia jest nauczycielką życia. O tym, co wydarzyło się przed wiekami, doskonale wie Kacper Kojacz, który zakwalifikował się do etapu centralnego XXVII edycji ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia". Tym samym nasz reprezentant powtórzył sukces sprzed roku i znalazł się w gronie najlepszych młodych znawców historii w Polsce! Wielki finał imprezy z udziałem Kacpra odbędzie się w dniach 9-11 czerwca w Warszawie. Trzymamy kciuki.

            Znajomość historii jest na wagę złota. Sprawne poruszanie się wśród wydarzeń z przeszłości ułatwia dziecku rozumienie ważnych wartości. Poznając losy bohaterów sprzed dziesięcioleci i stuleci, młody człowiek ma okazję zadać sobie ważne pytania:  Dla jakich idei ludzie poświęcali zdrowie lub nawet życie? Jak warto w życiu postępować? Czy dawniej i dziś ludzie tak samo mocno kochają – ojczyznę, wolność, drugiego człowieka?

            Kacper Kojacz jest prawdziwym pasjonatem historii. Do tytułu laureata Przedmiotowego Konkursu Historycznego, który zdobył już jako 6-klasista, skrupulatnie dokłada kolejne. W ubiegłym roku szkolnym błyszczał w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 – 1514. Od Cedyni do Orszy”, będąc bezbłędnym i bezkonkurencyjnym w etapie rejonowym i zajmując 2. miejsce na szczeblu wojewódzkim! Niestety, ze względu na pandemię, finał został odwołany.

            Tym razem ogólnopolska odsłona zmagań wydaje się być niezagrożona. Wcześniej Kacper znakomicie zaprezentował się w etapie szkolnym, potem potwierdził swoją klasę w etapie rejonowym, a następnie uzyskał 3. wynik w całym województwie świętokrzyskim, uzyskując 92-procentowy wynik! Kacpra do konkursu przygotowywał nauczyciel historii Andrzej Dostał.

            Tym samym nasz 8-klasista znalazł się w doborowym towarzystwie najlepiej rokujących młodych historyków w Polsce. Każde z województw będzie reprezentować czworo uczniów wyłonionych w dwustopniowych eliminacjach.

            Kacprowi życzymy kolejnych sukcesów i gratulujemy tego, że już teraz przeszedł... do historii naszej szkoły.

          • POPISAŁA SIĘ TALENTEM. KATARZYNA BERA W GRONIE NAJEPSZYCH W POLSCE!

          • Czy lubisz i potrafisz pisać wypracowania? Na to pytanie twierdząco odpowiedziało 312 śmiałków z całej Polski. W tym gronie znaleźli się nie tylko uczniowie szkół podstawowych, ale także licealiści, a nawet osoby dorosłe, w tym nauczyciele. Wszyscy rywalizowali o tytuł "Zimowego Mistrza Wypracowań". W szranki stanęła także nasza uczennica - Katarzyna Bera. Efekt? Blisko 120 napisanych i pozytywnie zweryfikowanych przez ekspertów wypracowań, 1130 punktów zdobytych i znakomite 4. miejsce na koniec zmagań!

            Zadanie polegało na tym, aby przez przeszło dwa miesiące - od Świąt Bożego Narodzenia do końca lutego - napisać jak najwięcej wartościowych tekstów. Najpierw należało zarezerwować temat z listy, a potem przystąpić do pracy. Przesłane w wyznaczonym terminie wypracowanie zawierające określoną z góry liczbę znaków było oceniane przez ekspertów. Tylko te najlepsze opublikowane zostały w serwisie Dyktanda.pl, a ich autorzy nagrodzeni punktami. Dla przykładu - za tekst, np. analizę wiersza, charakterystykę postaci, czy rozprawkę, mający liczyć przynajmniej 4 tysiące znaków można było otrzymać maksymalnie 12 punktów.

            Wachlarz tematyczny prac był bardzo szeroki. Na warsztat szły utwory poetyckie: Jana Twardowskiego, Tadeusza Różewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Mirona Białoszewskiego, Williama Szekspira czy Petrarki oraz epickie powieści historyczne Henryka Sienkiewicza, lektury znane z klas 6-8, literatura popularna, a nawet dziecięca. Analizie poddane zostały także związki frazeologiczne, ich geneza i zastosowanie oraz błędy językowe, a nawet pojęcia z zakresu językoznawstwa i teorii literatury.

            Ogólnopolski sukces Katarzyny Bery to efekt systematycznej pracy. Polegała ona również na poznawaniu nowych utworów, szczególnie tych wykraczających poza program szkoły podstawowej i opracowywaniu motywów literackich z uwzględnieniem epok literackich oraz analizowanie i interpretowaniu utworów poetyckich. Katarzynę Berę do sukcesu poprowadził nauczyciel języka polskiego - Łukasz Wilczkowski, który czuwał nad poprawnością merytoryczną i stylistyczną wypracowań. Codzienna, wielogodzinna praca w tym tandemie zaowocowała blisko 120 wypracowaniami, które zostały bardzo wysoko ocenione przez ekspertów.

          • WESOŁEGO ALLELUJA

          • „Dlaczego krzyż, uśmiech, rana głęboka? Widzisz, to takie proste, kiedy się kocha”. Pogody ducha, zdrowia i radości oraz wszelkiego dobra z okazji Świąt Wielkanocnych. Niech czas zmartwychwstania Chrystusa utrzyma nasze marzenia w mocy, aby nie zabrakło nam wzajemnej życzliwości, byśmy przez życie kroczyli, kochając innych ludzi. Niech symbol boskiego odrodzenia będzie dla nas nadzieją na lepsze jutro. Dużo zdrowia, optymizmu i ...cierpliwości.

          • ANTYWOJENNY PLAKAT LAURY NAGRODZONY

          • „Nie dla wojny” - takie hasło przyświecało konkursowi plastycznemu na plakat antywojenny. Jury powołane przez organizatora - Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach wyłoniło najciekawsze i najmocniej przemawiające do wyobraźni propozycje. Nas niezmiernie cieszy, że w młodszej kategorii wiekowej (7-11 lat) uczennica naszej szkoły - Laura Szymonek zajęła 2. miejsce.

            Dzieciństwo to zwykle najpiękniejszy okres w życiu człowieka, pełen beztroskiej zabawy, miłości i nadziei. Wówczas odkrywa się piękno i różnorodność otaczającego świata, a także uczy się altruizmu i okazywania uczuć. Wybuch wojny na ukraińskiej ziemi sprawił, że świat ten przestał istnieć – zastąpiły go groza, agresja, codzienne świadectwo śmierci. Wojna to zawsze okrucieństwo, które szczególnie przeraża, gdy dotyka najmłodszych.

            Na tym właśnie aspekcie skupiła się Laura Szymonek, której serdecznie gratulujemy kreatywności, dojrzałości i talentu plastycznego, jednocześnie życząc dalszych sukcesów.

          • DZIELIMY SIĘ RADOŚCIĄ. PREZENTY DLA UCZNIÓW Z UKRAINY

          • Zbliżająca się Wielkanoc, w polskiej tradycji jeden z najważniejszych dni w roku, niosący nadzieję i radość ze zmartwychwstania Jezusa, któremu zawierzamy swoje losy. Dla naszych bliźnich z Ukrainy będzie to czas niezwykle trudny. Historia wystawiła ich na kolejną próbę, ponownie doświadczają wojny, zagrożenia życia swojego i bliskich, niepewności jutra, często utraty wszystkiego, co z trudem zdobyli. My, jako społeczność szkolna, czując przedświąteczny klimat zapragnęliśmy podzielić się radością i nadzieją, że lepsze czasy rychło nastąpią. Dlatego też każdy uczeń z Ukrainy, który uczęszcza do naszej placówki, dostał z rąk dyrektor szkoły Marty Puchały oraz przedstawicielek Samorządu Uczniowskiego: Nikoli Szyszki i Zuzanny Krężołek symboliczny prezent - kosz pełen łakoci.

          • DOŁOŻYLIŚMY "CEGIEŁKĘ" DO AKCJI #PISANKA

          • Od kilku tygodni cały świat żyje tym, co dzieje się na terenie Ukrainy. Ze szczególnym smutkiem patrzymy na los niewinnych i bezbronnych. Z dnia na dzień ukraińskie dzieci utraciły cały swój świat. Już na starcie mają bagaż bardzo ciężkich doświadczeń. "Lecz ludzi dobrej woli jest więcej...". Dowód? W ramach akcji #PISANKA udało się zorganizować 220 świątecznych paczek ze słodyczami dla dzieci przebywających w ukraińskich schronach. Do tego dzieła pomocy swoją przysłowiową cegiełkę dołożyła nasza szkoła. Wszystkim ludziom dobrego serca, którym ludzka krzywda nie jest obojętna, składamy serdeczne podziękowania za udział w zbiórce słodyczy.

          • JESTEŚMY "RE@LNIE ODPOWIEDZIALNI", SZUKAMY ALTERNATYWY DLA KOMPUTERÓW

          • Eksperci biją na alarm. Aż 70% dzieci w wieku przedszkolnym systematycznie korzysta z tabletów lub smartfonów, a blisko połowa 6-latków posiada własne urządzenie mobilne! Co więcej, 60% rodziców przyznaje się, że udostępnia dzieciom tablet lub smartfon, żeby zająć się swoimi sprawami. To tylko niektóre spośród wielu niepokojących sygnałów prosto z cyfrowego świata. Aby zapobiec epidemii telefonów, smartfonów i tabletów Szkoła Podstawowa w Mójczy bierze udział w ogólnopolskiej akcji "Re@lnie Odpowiedzialni”.

            "Re@lnie Odpowiedzialni” to profilaktyczny program edukacyjny przygotowany przez ekspertów ze Stowarzyszenia Strefa Wsparcia przeznaczony dla przedszkoli i szkół. Jest on częścią Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Odłącz się - Połącz się”.

            Z badań jasno wynika, że nadużywanie urządzeń ekranowych przez małe dzieci jest bezpośrednim zagrożeniem dla ich rozwoju – w sferze emocjonalnej, społecznej, fizycznej, poznawczej i intelektualnej. Dlatego celem Kampanii „Odłącz się – Połącz się” jest zapewnienie jak największej liczbie rodziców, nauczycieli i opiekunów dzieci dostępu do rzetelnej wiedzy oraz niezbędnych narzędzi do pracy z dziećmi. W ramach projektu uczniowie wezmą udział w tematycznych lekcjach wychowawczych z wykorzystaniem opracowanych przez ekspertów materiałów. Cel działań wymownie wyraża kilka kampanijnych haseł:

            Uśpij ekrany...

            ...Obudź świadomość!

            ...Obudź relację!

            ...Obudź wyobraźnię!

            ...Obudź aktywność!

          • "ŻOŁNIERSKA KARTKA ŚWIĄTECZNA" - NASZE PROPOZYCJE

          • W przeddzień Wielkanocy wszyscy wszystkim ślą życzenia. W tej atmosferze chętni uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w konkursie na najpiękniejszą i najbardziej oryginalną "Żołnierską kartkę wielkanocną". Chociaż na rozstrzygnięcie przyjdzie jeszcze poczekać, już teraz możemy stwierdzić, że uczniowska kreatywność nie ma granic i życzyć wszystkim tym, którzy strzegą bezpieczeństwa w kraju - WESOŁYCH ŚWIĄT.

            Jak połączyć motywy militarne z wielkanocną tradycją? Zadanie wydawać by się mogło karkołomne. Ale nie dla naszych małych artystów. Oto efekty ich pracy.

          • CZEŚĆ ICH PAMIĘCI. PAMIĘTAMY O KATYNIU I SMOLEŃSKU

          • Stoimy na straży pamięci. 11 kwietnia 2022 roku cała społeczność Szkoły Podstawowej w Mójczy spotkała się, aby uczcić pamięć tych, którzy oddali swoje życie w Katyniu i pod Smoleńskiem. W uroczystej chwili towarzyszyli nam Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński oraz jej radny Dariusz Sarek. Pod popiersiem patrona placówki generała Tadeusza Buka i tablicą pamiątkową wewnątrz budynku zaproszeni goście wraz z dyrektorem szkoły Marta Puchałą złożyli wiązanki kwiatów. Z tej okazji uczniowie przygotowali apel będący żywą lekcją historii.

            10 kwietnia 2010 roku cała Polska zamarła. Pod Smoleńskiem doszło do katastrofy lotniczej. Generał broni Tadeusz Buk był jedną z 96 ofiar, które tego tragicznego dnia pragnęły swoją obecnością upamiętnić 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Nie wrócił. Zginął w miejscu, które dla każdego Polaka ma wyjątkowe znaczenie.

            W naszych sercach pozostanie na zawsze. Dlatego przy okazji kolejnej rocznicy katastrofy prezydenckiego samolotu cała społeczność naszej szkoły spotkała się przy popiersiu patrona - generała Tadeusza Buka i tablicy pamiątkowej poświęconej Jego pamięci, aby oddać hołd poległym i w Katyniu, i pod Smoleńskiem. Był też czas na refleksję, gdyż uczniowie przygotowali apel poświęcony obu wydarzeniom. W niejednym oku zakręciła się łza.

            W apelu przygotowanym pod batutą nauczycieli: Moniki Kuśmierczyk i Łukasza Wilczkowskiego udział wzięli: Oliwia Sarek, Maja Garecka, Kacper Kojacz, Laura Szymonek, Alicja Szyszka, Zuzanna Czerwiec, Roksana Knez, Aleksandra Matałowska, Bartosz Matałowski, Jakub Chłopek, Seweryn Krężołek, Bartosz Kwiatkowski, Przemysław Klimczak, Dawid Błaut, Hanna Puchała i Emilia Trzpiot.

            Przy okazji kolejnej rocznicy katastrofy smoleńskiej każdorazowo wspominamy generała Tadeusza Buka. Powód? 11 lat temu nasza szkoła otrzymała Jego zaszczytne imię. Pod symboliczną tablicą upamiętniającą naszego patrona wiązankę kwiatów złożyli: dyrektor placówki - Marta Puchała, gospodarz gminy Daleszyce - Dariusz Meresiński oraz jej radny - Dariusz Sarek. Wizyta została spuentowana umieszczeniem przez gości podpisów w szkolnej kronice.

            Generał Tadeusz Buk był jedną z ofiar katastrofy smoleńskiej. Zginął 10 kwietnia 2010 roku. Była godzina 8:41. Ważący blisko 80 ton Tu-154 w biało-czerwonych barwach próbował w gęstej mgle poderwać się znad drzew rosnących przed lotniskiem w Smoleńsku. Nie dał rady. Zahaczył skrzydłem o brzozę, obrócił się na plecy, uderzył o ziemię. Zginęli wszyscy - 96 osób, w tym prezydent Polski Lech Kaczyński. Lecieli na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Na pokładzie byli wybitni przedstawiciele Wojska Polskiego. Wśród nich pochodzący z Mójczy generał Tadeusz Buk.

            Postawa patrona naszej szkoły, bliskiego całej społeczności lokalnej, mocno przemawia do wyobraźni młodych ludzi. Pasjonował się naukami humanistycznymi, zgłębiał wiedzę historyczną, przyjaźnił się z książką, zaczytywał się w Norwidzie, znał biegle kilka języków obcych, łacinę miał w małym palcu, dzięki czemu mógł w oryginale czytać o dokonaniach Juliusza Cezara. Stale się kształcił, doskonalił... Dziś nas inspiruje do działania i jest dowodem na to, że dzięki ciężkiej pracy można spełniać marzenia.

            Przy okazji spotkania 8-klasistka Katarzyna Bera odebrała z rąk burmistrza i dyrektor szkoły stypendium za osiągnięcia naukowe ufundowane przez rodzinę patrona szkoły.

            Generale, meldujemy: pamiętamy!

          • PRZEDSMAK ŚWIĄT - PISANKI I PALMY NASZYCH UCZNIÓW

          • Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Wokół nas, mimo kapryśnej aury, coraz wyraźniej czuć ich wyjątkowy klimat. W kwestiach wiary nie sposób wszystkiego wyrazić za pomocą słów. Dlatego posiłkujemy się symbolami. Pisanka odzwierciedla wiosnę, przebudzenie do życia, zwycięstwo miłości i ogarniającą wszystkich radość. Ich dekorowanie jest ulubionym przedświątecznym zajęciem nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Palma z kolei jest nie tylko znakiem triumfu, ale i męczeństwa. Dlatego zapowiada to, co dla nas najważniejsze: dobro zawsze zwycięży. W atmosferze zbliżającej się Wielkanocy na tropie tradycji byli ci uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w zorganizowanym przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach konkursie "Tradycyjna Palma i Pisanka Wielkanocna". Oto efekty ich pracy.

          • W POSZUKIWANIU SWOJEJ DROGI ŻYCIOWEJ, 8-KLASIŚCI NA TARGACH EDUKACYJNYCH

          • Jaką szkołę ponadpodstawową wybrać i jak zrobić to mądrze? Kim chcę zostać w przyszłości? Bez wątpienia, bardzo ważne jest to, aby wnikliwie przemyśleć, na którą z opcji edukacyjnych postawić. Aby ułatwić podjęcie decyzji nasi 8-klaisiści wzięli udział w dwóch odsłonach Targów Edukacyjnych. 9 marca poznali ofertę szkół branżowych i techników, zaś 1 kwietnia wysłuchali tego, co przygotowały dla nich lokalne licea.

            Wybór ścieżki edukacyjnej i zawodowej to bardzo poważna decyzja w życiu młodego człowieka. Obecnie oferta szkół ogólnokształcących i zawodowych jest bardzo bogata. Ogólnie dostępna w Internecie baza danych nie zastąpi nigdy kontaktu bezpośredniego - z nauczycielami i uczniami reprezentującymi daną placówkę. „Giełda Szkół” pozwoliła poznać 8-klasistom profile edukacyjne poszczególnych szkół i ich programy nauczania. Mamy nadzieję, że zdobyte informacje i uzyskane porady pomogą uczestnikom wydarzenia wybrać dobrą szkołę ponadpodstawową, dostać się do niej, a następnie skutecznie przygotować się do matury.

          • NASZA SZKOŁA (STALE) ZMIENIA OBLICZE

          • W trosce o komfort pracy naszych uczniów systematycznie zmieniamy oblicze szkoły. Tym razem wymienione zostało linoleum w sali numer 7, w której na co dzień wiedzę zdobywają 2-klasiści. Jak widać, nasza placówka systematycznie odświeża swój wizerunek, aby uczniowie i nauczyciele mogli cieszyć się z warunków lokalowych na miarę XXI wieku.

          • ZDOBYWALI WIEDZĘ Z ZAKRESU POŻARNICTWA

          • 15 marca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Daleszycach odbyły się gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież Zapobiega Pożarom". Szkołę Podstawową w Mójczy reprezentowali 5-klasiści: Emilia Trzpiot, Jakub Chłopek i Alan Mrozik. Chociaż tym razem naszym uczniom nie udało się przejść do kolejnego etapu, to jednak wiedza zdobyta podczas przygotowań do tych zmagań, jest na wagę złota. Wszystkim uczestnikom konkursu osobiście podziękowali Dariusz Meresiński - Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce oraz Anna Kosmala - Radna Rady Powiatu Kieleckiego, wręczając pamiątkowe puchary, dyplomy oraz drobne upominki.

            Pierwsza połowa marca to czas, w którym corocznie rozpoczyna się tradycyjny Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej przebiegający pod hasłem: "Młodzież Zapobiega Pożarom". Konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Akcja ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Do zmagań z ogólnopolskim testem przystąpili także uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Daleszyce.

            Wszyscy uczestnicy konkursu sprawdzili swoją wiedzę dotyczącą przepisów przeciwpożarowych, rozwiązując test złożony z kilkudziesięciu pytań. Jego celem było wyłonienie reprezentantów na powiatowy turniej wiedzy pożarniczej. Najlepsi w swoich kategoriach w poszczególnych gminach będą startować w etapie powiatowym, zaś jego zwycięzcy wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich, które wyłonią najlepszych w każdej kategorii wiekowej, które zostaną zaproszone na eliminacje centralne.