• UWAGA, TALENT! KACPER KOJACZ LAUREATEM NAJWIĘKSZEGO OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO DLA UCZNIÓW!

          • Ręce same składają się do oklasków. Powód? Kacper Kojacz został laureatem największego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych "Popisz się talentem"! W nagrodę już jesienią zadebiutuje w książce, która trafi na półki księgarni i bibliotek w całej Polsce, a przychód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na cel charytatywny. Dodatkowo placówkom, z których pochodzą laureaci, organizatorzy konkursu przyznają certyfikat „Szkoła wspierająca talenty”.

            Są takie chwile, których nie da się kupić za żadne skarby świata. Widok własnego opowiadania w prawdziwej, profesjonalnie zredagowanej i zilustrowanej książce bez wątpienia do nich należy. A właśnie taką nagrodę otrzyma Kacper Kojacz, którego opowiadanie znalazło się w gronie najlepszych w tegorocznej odsłonie prestiżowego konkursu "Popisz się talentem".  Dodatkowo w ręce każdego z nagrodzonych trafi "Honorowy Dyplom Młodego Autora".

            "Tematem tegorocznej edycji konkursu była dziecięca ciekawość, a formą organizującą proces twórczy – opowiadanie detektywistyczne. To forma trudna – wymagająca pisarskiej dyscypliny, analitycznego myślenia, umiejętności konstruowania trzymającej w napięciu fabuły i suspensu. Zadaniem uczestników było zdefiniowanie zagadki, tajemnicy, sekretu, który spędza im sen z powiek, a następnie przeprowadzenie i opisanie śledztwa mającego na celu rozwiązanie owej zagadki" - czytamy na stronie Wydawnictwa "Nowa Era", organizatora konkursu.

            Opowiadanie Kacpra spełniało wszystkie wymogi konkursu. Było pomysłowe, trzymające w napięciu, napisane barwnym językiem i zaskakujące. Do tego zawierało puentę. Jaką? Już jesienią zapraszamy do szkolnej biblioteki po zbiór nagrodzonych opowiadań oraz do ich lektury. Dlaczego? W ramach nagrody do szkół, z których pochodzą laureaci, trafi kilka pokonkursowych tomików.

            Prace młodych adeptów słowa pisanego z całej Polski oraz ukraińskich uczniów, którzy trafili do naszych szkół, oceniało jury w składzie: Małgorzata Jankowska ("Nowa Era"), Monika Hałucha (PS IBBY), Małgorzata Węgrzecka ("Świerszczyk"), Wojciech Widłak (pisarz), Rafał Witek (pisarz). Blisko z 2 tysięcy propozycji jurorzy wybrali 33 najlepsze.

            Serdecznie gratulujemy sukcesu Kacprowi Kojaczowi oraz nauczycielowi języka polskiego Łukaszowi Wilczkowskiemu, który dostrzegł w nim literacki talent i zachęciła go do wzięcia udziału w konkursie, udzielając mu cennych rad przy tworzeniu tekstu.

            W konkursie naszą szkołę reprezentowali także: Aleksandra Matałowska i Bartosz Matałowski (klasa V) oraz Katarzyna Bera (klasa VIII). Im również należą się wielkie słowa uznania za stworzenie pasjonujących, mądrych i dojrzałych opowiadań.

          • NASZ POLONISTA WYRÓŻNIONY W PRESTIŻOWYM KONKURSIE POETYCKIM

          • Na co dzień uczy, jak odczytywać metafory i w jaki sposób skutecznie je tropić. W wolnych chwilach sam próbuje sił w sztuce poetyckiej. Z niemałymi sukcesami. Łukasz Wilczkowski – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Mójczy właśnie został laureatem Międzynarodowego Konkursu Jednego Wiersza o Puchar Wydawnictwa św. Macieja Apostoła w Tarnowskich Górach. W gronie najlepszych w tej imprezie znalazł się... szósty raz z rzędu. Tym razem na wyróżnienie zapracował wierszem "Na imię mi Jezus".

            Poezja KONKURSIEto niezwykłe spotkanie ze słowem. To świat, który się stwarza z własnych przemyśleń i skojarzeń. To sposób na wyrażenie siebie. Dlatego tak ważne jest, aby do przygody z tworzeniem literackich przestrzeni zachęcać uczniów. Najlepiej własnym przykładem.

            Można śmiało powiedzieć, że Międzynarodowy Konkurs Jednego Wiersza o Puchar Wydawnictwa Św. Macieja Apostoła w Tarnowskich Górach to specjalność Łukasza Wilczkowskiego. Wysyła na niego prace od 6 lat. W 2017 roku, zgodnie z ówczesnym regulaminem, przyznano jedynie 1. miejsce, jednocześnie publikując listę artystów walczących do końca o triumf w tej imprezie. W finałowej "siódemce" był nasz polonista. Rok później, zgodnie z nowymi zasadami, wybrano 3 najlepsze prace i przyznano ich autorom miejsca na podium. Wówczas skończyło się na 3. lokacie. Jak mówi stare porzekadło: "do trzech razy sztuka". Słowa te znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości, ponieważ w 2019 roku łupem Łukasza Wilczkowskiego padła główna nagroda w tym konkursie. Kluczem do sukcesu okazał się wiersz pt. "Powiedz, że tak". Rok później przyszedł kolejny triumf. W zmaganiach na słowa najlepszy okazał się utwór "O czym milczy kamień". Kolejne dwie odsłony - w 2021 i 2022 roku - to laury w postaci wyróżnień. Każdorazowo prace publikowane były w pokonkursowych antologiach.

             

            NAGRODZONY WIERSZ

             

            "NA IMIĘ MI JEZUS"

             

            na imię mi Jezus

            mam trzydzieści trzy lata

            i całe życie

            wieczne

            przed sobą

             

            poznaję cię

            będziesz jednym z dwunastu

            zaliczysz mnie do złoczyńców

            wydasz na pastwę tłumu

            z sakiewką pełną srebrników

            ucałujesz mnie na powitanie

             

            codziennie przestępowaliśmy próg

            tej samej świątyni

            wówczas nie podniosłeś

            na mnie ręki

            nie złożyłeś jej w pięść

            nie rzuciłeś kamiennego spojrzenia

            nie podniosłeś larum

            nie przerwałeś mi wpół słowa

            lecz to wasza będzie godzina

            i wasze panowanie

             

            skoro dzień nastanie

            stanąwszy na czele kohorty

            schwytasz mnie jak łotra

            zaprowadzisz gwałtem do domu Annasza

            najwyższego waszego kapłana

            przedstawisz mnie jemu

            będziesz naigrywał się ze mnie

            szydził

            drwił

            zasłonisz mi oczy

            wymierzysz policzek

            drugi

            i trzeci

             

            - nie jestem - odrzekniesz

            kryjąc w dłoniach blask ognia

            przecież wiem - nie zapłoniesz ze wstydu

            gdy dobędziesz miecza

            i obetniesz mu ucho

             

            a gdy żołnierze uplotą

            koronę z cierni

            i obleką mnie w purpurę

            zechcesz zwrócić mi wolność

            - ecce homo

            oto wasz Król - obwieścisz

            przyjacielu cezara

             

            podszyty trwogą

            zajmiesz miejsce zwane Lithostrotos

            tam zakrztusisz się powietrzem

            tam ściśnięte gardło

            nie wyzionie choćby

            słowa

             

            nie znajdziesz we mnie winy

            umyjesz ręce

            wydasz mnie tłumowi

            każesz ubiczować

            nasączysz octem gąbkę

            nabijesz ją na hizop

             

            nie zaprotestujesz gdy krzykną:

            precz

            precz

            tylko

            pościelesz mi

            Miejsce Czaszki

             

            na imię mi Jezus

            mam trzydzieści trzy lata

            ocalejesz

            bo prowadzisz mnie

            na rzeź

          • MUZYCZNY PREZENT NA DZIEŃ MAMY

          • Chociaż czasy się zmieniają, to na szczęście są rzeczy, które pozostają niezmienne. Mama jest osobą, która zawsze potrafi pocieszyć i przytulić, powodując, że choć na chwilę znikają wszelkie troski, a kłopoty i smutki wydają się błahostkami. To Ona jest pierwszym i najważniejszym nauczycielem w życiu. Dlatego zasługuje na słowa pełne miłości. 26 maja, w kalendarzowe święto wszystkich Mam, nadarza się świetna okazja, aby wyrazić wdzięczność. Tak też uczynili nasi uczniowie, którzy dla swoich Mam przygotowali filmowy prezent.

            Dzień Mamy to czas refleksji i przemyśleń oraz doskonała okazja, by podziękować za trud wychowania, za wiarę, za cierpliwość i za zawsze otwarte serce. Kiedy chcemy powiedzieć: „dziękuję”, wybierając prezent dla Mamy, szukamy czegoś wyjątkowego. Może będzie to piosenka?

          • NIECODZIENNI GOŚCIE NA SZKOLNYM PODWÓRKU

          • Już od lat eksperci zgodnie przyznają, że obcowanie dzieci ze zwierzętami niesie ze sobą wiele pozytywnych konsekwencji. Każde zwierzę – bez względu na to czy to pies, kot, chomik, czy złota rybka – daje człowiekowi coś bezcennego: wzbogaca jego wrażliwość i czyni go zdrowszym. Terapeutyczne właściwości ma również kontakt z... alpakami. Nasi najmłodsi uczniowie, którym w piątkowe przedpołudnie niecodzienną wizytę złożyły Benia i Nastka, mogli przekonać się o prawdziwości tego stwierdzenia.

            Alpaki to wyjątkowo łagodne zwierzęta. Świetnie czują się we własnym gronie, ale równie dobrze "dogadują się" z innymi przedstawicielami fauny, a nawet ludźmi. Ich wygląd i zachowania często wywołują uśmiech. Dzieciom z naszego przedszkola oraz uczniom z młodszych klas szkoły podstawowej roześmiane miny towarzyszyły od pierwszej chwili tej wyjątkowej „lekcji przyrody”. Benia i Nastka, bo to one odwiedziły nas na szkolnym podwórku, to podopieczne gospodarstwa "W krainie alpaki" w Tychowie Starym. Początkowo nieśmiałe, nieco nieufne, z czasem dały się dzieciom głaskać, a nawet przytulać.

            Jak mogliśmy się naocznie przekonać, alpaki są łagodne i przyjazne, od razu wzbudzają zaufanie. Spotkanie z nimi sprawiło wszystkim jego uczestnikom wiele radości.

          • W ZDROWYM CIELE..., CZYLI WARSZTATY ZDROWEGO ŻYWIENIA

          • Odżywianie to zaspokajanie naturalnej potrzeby człowieka, ale zdrowe odżywianie to już prawdziwa sztuka. Jeść trzeba mądrze i świadomie, a przy okazji można to robić pysznie i kolorowo. Jak to możliwe? Tego dowiedzieli się uczniowie klas 1-5 naszej szkoły, którzy wzięli udział w warsztatach dotyczących zdrowego żywienia.

            Styl życia i zachowania prozdrowotne, w tym żywieniowe, kształtowane są już w okresie dzieciństwa i młodości. Odpowiedni dobór komponentów poszczególnych posiłków oraz ich regularność bez wątpienia wpływa na stan zdrowia, wygląd, samopoczucie, zdolność efektywnego uczenia się i aktywność ruchową. Wiedzą to już uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez dietetyczkę Ewę Bąk-Walczak.

            Podczas spotkania omówione zostały zasady prawidłowego żywienia oraz zaprezentowane przykłady zdrowych posiłków z wykorzystaniem produktów z różnych grup spożywczych. Dzieci miały okazję same przystąpić do działania i skomponować takie przekąski, aby cieszyły i oczy, i kubki smakowe. Dzięki temu każdy mógł poeksperymentować i przekonać się do fit-jedzenia.

          • KACPER KOJACZ Z PRESTIŻOWYM TYTUŁEM LAUREATA, TERAZ CZAS NA WARSZAWĘ

          • Najlepsi młodzi historycy nagrodzeni. W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbyło się uroczyste podsumowanie etapu wojewódzkiego XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia”. W gronie laureatów znalazł się uczeń Szkoły Podstawowej w Mójczy - Kacper Kojacz, który na ten zaszczytny tytuł zapracował już drugi rok z rzędu. To jednak nie koniec pięknej historii z Kacprem w roli głównej. W dniach 9-11 czerwca w Warszawie odbędzie się ogólnopolski finał imprezy. Trzymamy kciuki!

            Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” corocznie cieszy się dużym zainteresowaniem. O randze tego konkursu świadczy fakt, że nagrody i zaświadczenia najlepszym z najlepszych wręczyli Zbigniew Koniusz - Wojewoda Świętokrzyski, Kazimierz Mądzik - Świętokrzyski Kurator Oświaty, Katarzyna Nowacka - Świętokrzyski Wicekurator Oświaty, oraz Dorota Koczwańska-Kalita - Naczelnik Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

            Laureatami Konkursu zostali: Kacper Kojacz (Szkoła Podstawowa im. gen. Tadeusza Buka w Mójczy) oraz Kacper Piotrowski (Szkoła Podstawowa nr 18 im. Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka” w Kielcach), Igor Szwajcer (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie), Paweł Zatorski (Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku), Jakub Wasik (Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie), Cyprian Szwajcer (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lubieni), natomiast tytuł Finalisty wywalczył: Przemysław Bejm (Szkoła Podstawowa w Lechowie).

            Aby znaleźć się w tym gronie nasz ósmoklasista musiał najpierw udowodnić swoją wiedzę w etapie szkolnym konkursu, a potem potwierdzić klasę na szczeblu rejonowym. Znakomite wyniki dały mu przepustkę do etapu wojewódzkiego, w którym uzyskał 3. miejsce. Kacpra do konkursu przygotowywał nauczyciel historii Andrzej Dostał, który również był obecny na gali podsumowującej dotychczasowe zmagania.

          • LAPBOOK OLI NAGRODZONY

          • Jak połączyć naukę języka obcego z talentem plastycznym? Dobrym pomysłem jest stworzenie lapbooka. Mistrzynią w tej dziedzinie okazała się nasza uczennica - Aleksandra Matałowska, która w zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Sukowie międzygminnym konkursie zajęła znakomite 2. miejsce. Jej praca dotycząca tradycyjnych brytyjskich świąt zyskała uznanie nauczycieli języków obcych i plastyki. Każdy z nas też może docenić pracę Oli. Jak to zrobić? Zapraszamy na facebookowy profil organizatora. Tam głosowanie na najciekawszą konkursową propozycję wciąż trwa.

            GŁOSOWANIE NA PROFILU SP SUKÓW

            Niekonwencjonalność, oryginalność, pomysłowość i jednocześnie skuteczność - to krótka recenzja lapbooka Oli. Sukces naszej piątoklasistki jest tym większy, że najpierw musiała przebrnąć wewnątrzszkolne eliminacje, na które wpłynęło kilka bardzo ciekawych propozycji, a o końcowe zwycięstwo rywalizowało ponad 30 prac uczniów z klas 4-8 z gminy Daleszyce i gminy Pierzchnica.

            "Po wielu godzinach obrad wybrano 2 prace, które w kategorii "My first lapbook" zajęły ex aequo 1. miejsce. Są to: lapbook Piotra Pierzchalskiego z klasy 8. Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Niestachowie poświęcony brytyjskim poetom oraz  lapbook Justyny Pierzchalskiej, uczennicy klasy 6. tej samej szkoły dedykowany najsłynniejszym miejscom w Londynie. 2. miejsce w kategorii lapbooka anglojęzycznego zajęła praca Aleksandry Matałowskiej, uczennicy klasy 5. Szkoły Podstawowej im. gen. T. Buka w Mójczy wprowadzająca czytelników w świat brytyjskich świąt. 3 miejsce zajęła praca Zuzanny Woźnickiej z klasy 6. Szkoły Podstawowej w Niestachowie, która poświęcona była słynnym brytyjczykom ex aequo z pracą Michała Pirasa z klasy 5. Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Pierzchnicy" - czytamy na stronie organizatora.

            Lapbook, ale co to takiego? - zapyta wielu. To nic innego jak teczka tematyczna", nazywana też książką rozkładaną czy ekspercką, która ma pełnić aktywizującą funkcję. Zawiera bowiem zakładki, w których ukryte są kluczowe informacje, do których zawsze można wracać. Klasyczny lapbook to mini-kompendium wiedzy do odkrycia.

            Wszystkie te funkcje łączy w sobie praca Oli, której serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych.

          • SŁODKIE WARSZTATY PRZEDSZKOLAKÓW

          • Oryginalna czekolada, praca twórcza, rozwijanie zdolności manualnych, trening sensoryczny, przelewanie czekolady do form, ozdabianie jadalnymi dodatkami... - tak wyglądały zajęcia w "Magii Karmelu" w Kielcach, w których ochoczo wzięły udział dzieci z naszego punktu przedszkolnego. Efekt? Słodkie uśmiechy i równie słodkie tabliczki samodzielnie wykonanej czekolady.

            Warsztaty "Od ziarna do tabliczki" były wspaniałym połączeniem edukacji i zabawy. Każdy uczestnik zajęć dowiedział się, skąd pochodzi i jak smakuje prawdziwe ziarno kakaowca. Dzieci zaprojektowały i wykonały własną tabliczkę czekolady ze zdrowymi i słodkimi dodatkami.

            Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, jak i z czego powstaje czekolada i jakie tajemnice skrywa. Najmłodsi przeżyli słodką przygodę, podczas której mieli okazję poznać praktyczne zastosowanie czekoladowych technik, jak również samodzielnie stworzyć słodkości dla siebie i najbliższych.

            Niespodzianką dla nich był pyszny poczęstunek - czekolada do picia. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał dyplom „młodego czekoladnika” i zabrał ze sobą nie tylko miłe wspomnienia, ale również własnoręcznie wykonaną czekoladę.

          • CZYTELNIK, TO BRZMI DUMNIE!

          • "Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli" - przekonywał Cyceron - znany pisarz, mówca i filozof. Mijają wieki, ale jego słowa wciąż są aktualne. Jednak z czytelnictwem (nie tylko) wśród dzieci i młodzieży nie jest ostatnio najlepiej. Dlatego trzeba stać na straży rozwoju młodego pokolenia i promować "przyjaźń z książką". Każda inicjatywa ze słowem pisanym w roli głównej jest na wagę złota. Tym razem Szkoła Podstawowa w Mójczy może pochwalić się faktem, że do grona czytelników oficjalnie zostali przyjęci nowi członkowie - uczniowie klasy 1. Tej doniosłej chwili przewodniczyła Dorota Nosek - strażniczka szkolnej biblioteki w towarzystwie wychowawczyni pierwszoklasistów - Justyny Malec.

             

            „My uczniowie pierwszej klasy,

            uroczyście przyrzekamy,

            że szanować Cię będziemy,

            krzywdy zrobić Ci nie damy.”

             

            9 maja 2022 roku to właśnie te słowa towarzyszyły każdemu pierwszoklasiście. Tego dnia stali się oni "przyjaciółmi biblioteki szkolnej". Wszyscy wychowankowie zostali zapoznani z regulaminem korzystania z biblioteki. Spotkanie wzbogacone zostało o występ starszych koleżanek i kolegów z 4. klasy, którzy wprowadzili świeżo upieczonych czytelników w świat książek.

            Pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając. Po takim wprowadzeniu pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować słowo pisane. Symbolicznego pasowania książką dokonała opiekunka naszej szkolnej biblioteki - Dorota Nosek.

            Z badań wynika, że obecnie bardzo mało się czyta, a samo obcowanie z lekturą stało się niemodne, ktoś powie - mało trendy. Dlatego, wychodząc naprzeciw temu problemowi, zorganizowana została uroczystość pasowania na czytelnika. Mamy nadzieję, że przy współpracy nauczycieli i rodziców miłość do książek oraz pasja czytania będą towarzyszyć uczniom nie tylko od święta. W książce odnajdźmy prawdziwego przyjaciela.

          • PODRÓŻ W CZASIE - OKOLICZNOŚCIOWA AKADEMIA NA 3 MAJA

          • Dokument ten zmieniał ustrój państwa na monarchię konstytucyjną, zrywał z dominacją rosyjską, ograniczał znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (często przekupnej gołocie), wprowadzał polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz dawał chłopom ochronę państwa. Formalnie znosił też liberum veto. O jaką ustawę chodzi? Oczywiście o Konstytucję 3 Maja. Rocznicę jej uchwalenia uczcili uczniowie naszej szkoły, przygotowując na tę okazję okolicznościową akademię.

            W coroczny kalendarz uroczystości Szkoły Podstawowej w Mójczy wpisana jest akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzień ten jest znakomitą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak: Patriotyzm i Ojczyzna. 29 kwietnia, w przeddzień tzw. "majówki", społeczność szkolna spotkała się, aby w skupieniu pomyśleć o tym, co wydarzyło się 231 lat temu.

            W roli "nauczycieli historii" wystąpili: Roksana Knez, Zuzanna Krężołek, Laura Szymonek, Nikola Szyszka, Dawid Kumor, Bartosz Kwiatkowski, Jakub Chłopek, Klaudia Polak, Aleksandra Matałowska, Seweryn Krężołek, Alan Mrozik, Franciszek Bąk, Kamila Anioł, Hanna Puchała i Emilia Trzpiot. Na scenie pojawiła się również... nauczycielka historii Małgorzata Rugała, która całość poprzedziła recytacją okolicznościowego wiersza. Spektakl przygotował nauczyciel języka polskiego Łukasz Wilczkowski.

            Uczniowie z dbałością o szczegóły przybliżyli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku, kładąc nacisk na próbę wyjaśnienia, dlaczego jest to niezmiennie tak ważny dzień dla Polski.

            Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu wychowanków naszej placówki był hołdem złożonym twórcom konstytucji oraz przypomnieniem faktów historycznych z tym związanych. Dzisiaj wyrazem postawy patriotycznej jest pamięć okazywana ludziom tamtych czasów – podkreślali uczniowie biorący udział w przedsięwzięciu. Świat gna do przodu: komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego narodu to skarb ponadczasowy, ważny zawsze i wszędzie, który każdy Polak powinien nosić w sercu. Konstytucja majowa, choć obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, bo na dłużej nie pozwoliła Rosja, dokonując rozbioru Polski, miała olbrzymie znaczenie. Zyskała zarówno w kraju, jak i na świecie wiele przychylnych opinii. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy i ludzie nauki. To po prostu był płomień patriotyzmu, wiary i nadziei, który również i dziś jest nam tak potrzebny.

            Wiele przychylnych komentarzy dotyczyło także piątkowego występu. Uroczystość niosła przesłanie również dla nas - współczesnych, że patriotyzm winniśmy pielęgnować w każdym dniu i jako naród tak żyć, żeby nasza Ojczyzna nigdy nie utraciła tego, co najcenniejsze - wolności.

          • DZIEŃ ZIEMI W "PRZEDSZKOLANDII"

          • Przedszkolaki z naszego punktu przedszkolnego również obchodziły Dzień Ziemi. Przy tej okazji dowiedziały się, jak trzeba postępować, by nasza planeta była czysta i żeby żyło nam się na niej lepiej. Okolicznościowe zajęcia miały za zadanie uzmysłowić najmłodszym naszym uczniom, że troska o przyrodę jest dbałością o nas samych i nasze spokojne życie. Dzięki takim działaniom przyszłe pokolenia mają szansę żyć w świecie, jaki chcielibyśmy im zostawić.

            W dobie gwałtownych zmian i szybkiego rozwoju cywilizacyjnego coraz większego znaczenia nabierają pojęcia „ekologia” i "ochrona środowiska". Właściwych postaw trzeba uczyć od najmłodszych lat, gdyż dzieci mogą być pełnoprawnymi partnerami dorosłych w walce o ochronę środowiska. Przykładem dobrych uczynków dla przyrody może być udział przedszkolaków w obchodach Dnia Ziemi. Tak też było w naszej "Przedszkolandii".

            Każdy przedszkolak już wie, do jakiego pojemnika ma wrzucić papier, plastik, szkło lub skórkę banana. Dzieci przypomniały sobie, jak oszczędzać wodę i energię elektryczną oraz co oznaczają słowa: "recykling" i "ekolistek". Podczas zajęć nikt nie miał wątpliwości, jakie zachowania kształtują pozytywny wizerunek naszej planety, a jakie jej szkodzą. Spotkanie z ekologią podsumowała nauka wierszyka z ekologicznym przesłaniem. W nagrodę każdy mały znawca ekologii otrzymał dyplom "PRZYJACIELA ZIEMI".