Posługa i nauka Jana Pawła II odcisnęły piętno na postawach i myśleniu wielu społeczności. Należy podkreślić, że wierni otrzymali od Papieża-Polaka również liczne dzieła artystyczne. Dlatego w podzięce za: szerzenie miłości, wychowanie przy Krzyżu, dawaną nadzieję, pojemne słowa powstał wiersz zatytułowany "Nie lękajcie się. Znam drogę", dzięki któremu nasz polonista Łukasz Wilczkowski wygrał wojewódzki konkurs poetycki "Piękno Stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II".
Zwycięski wiersz porusza ważne kwestie - mówi o wpływie słów Jana Pawła II na ludzi, którym przyszło ich słuchać, i o odpowiedzialności, którą ponosimy za to, co mówimy. To także historia zmagania się z własnymi słabościami, które uszlachetnia i zbliża do świętości oraz analiza przeszłości, w której współcześnie należy szukać drogowskazów moralnych.
Łukasz Wilczkowski liryki poświęcone Papieżowi-Polakowi publikował już kilkakrotnie, m.in. w trzech antologiach literackich: "Ty wskazałeś drogę do miłości" (wydanej z okazji 5. rocznicy śmierci Wielkiego Rodaka), "Santo Subito" (stworzonej z okazji kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II) i "Ogrody Boga" (tom poświęcony miłości do świata przyrody i dzieła stworzenia - tak bliskim Papieżowi). Trafiły one do największych bibliotek w Polsce, a pierwsza z nich z podpisami współautorów... na ręce Papieża Benedykta XVI.
Poetyckich osiągnięć Łukasza Wilczkowskiego w ostatnich latach było więcej. W maju 2020 roku zdobył 1. miejsce w X Międzynarodowym Konkursie Jednego Wiersza o Puchar Wydawnictwa Św. Macieja Apostoła w Tarnowskich Górach! Co ciekawe, nasz polonista w tym prestiżowy konkursie poetyckim najlepszy był również rok wcześniej, a w gronie laureatów był pięć razy z rzędu - wcześniej 3. lokata i wyróżnienie. W 2021 roku również w Tarnowskich Górach otrzymał prestiżowe wyróżnienie specjalne w niniejszych zmaganiach na słowa.
Na przestrzeni minionych miesięcy Łukasz Wilczkowski został również laureatem XII Konkursu Poetyckiego. im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Cena miłości ojczyzny” w Radomsku (grudzień 2019 r.) oraz otrzymał nagrodę specjalna w Dąbrowie Górniczej (kwiecień 2020 r.), gdyż jego wiersze zostały nagrodzone w trzech z rzędu ogólnopolskich konkursach pod hasłem "Siedem grzechów głównych". W 2018 roku liryki naszego polonisty przyniosły mu nawet pierwsze miejsce w poetyckich zmaganiach profesjonalnych pisarzy z całej Polski. Za każdym razem jego propozycje były publikowane w pokonkursowych wydawnictwach.
W międzyczasie były również 1. miejsca w lokalnych konkursach - „Wielkopostne Refleksje” (organizowany przez WDK Kielce) i „Sursum Corda” (organizowany przez Starostwo Powiatowe) oraz wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie poetyckim organizowanym przez MDK "Koszutka" w Katowicach.
NIE LĘKAJCIE SIĘ, ZNAM DROGĘ
Ostrożnie
kamienie
bywają śliskie
między nimi ciernie
Spokojnie
jestem przewodnikiem
wiem jak omijać
słodkie manowce
Śmiało
zaufajmy drodze
w zanadrzu tobołek myśli
nad głowami
aureola słońca
w rozpostartych ramionach
serdecznego
Świętego Krzyża
Dzień dobry jodły
Witajcie gór szczyty
Kłaniam się Wam pszeniczne kłosy
Dziękuję za wyszeptane do ucha
Pieśni o Korzeniach
Dobrze się trzymacie
wiekuiste dęby
w miejscu odpoczynku
jest zwyczaj
przemówić:
Najmilsi
...wcale nie tak dawno temu
gdy zgrzyt gardeł
potężniał w szept nocy
przejęci śmiercią
zatykali uszy
widzieli freski krwi
domniemali ich autorów
zza zasklepionych oczu
dostrzegali chudy strzęp sutanny
za winklem kory
w zaroślach
szańcach
za skalistymi plecami
rozbrzmiewał szorstki hymn
- Totus Tuus -
traktował
o wodzie ogniu bliznach oddechu
na przekór
niósł hostie powietrza
na języki liści
- Totus Tuus -
odpowiadało echo
tam na opuszczonej drodze
ktoś przesypał piasek
ktoś nie śmiał podejść
do rozprutego brzucha świątyni
- Totus Tuus -
gaworzył wiatr
tymczasem
Relikwie Krzyża zdobywały teren
odwaga przybierała na sile
nabierało impetu Słowo
nie przebierały w złotych środkach gesty
adoracje łamały decydenckie prawo
inne raje nie robiły wrażenia...
dziś - Towarzysze Drogi -
znając smak ocalenia
kosztuję ciszę
zanurzam się cały
w widma przeszłości
ludzkie zachody
pohańbioną ziemię...
w miejscu spoczynku
jest zwyczaj
milczeć:
Najmilsi
- - - -
- - - -
A gdy przyszedł wiadomy znak
ciężki strup atramentu
pocałunek złożony do stóp ziemi
zapadło wymowne milczenie
padły przemilczane słowa
potem
zostało patrzeć jak
za moim przewodnictwem
wzdłuż alei
podąża tłum
po dojrzewający owoc
to właściwa droga
Najmilsi
nie przestawajcie wierzyć
w modlitwę
o wątłe zdrowie
i kolejną kroplę oddechu