• SPRZĄTANIE ŚWIATA ZACZĄĆ OD SWOJEGO "PODWÓRKA", DOŁĄCZYLIŚMY DO GMINNEJ AKCJI...

     • Czy wiesz, że statystyczny Polak produkuje ponad 300 kilogramów śmieci rocznie? Czy zdajesz sobie sprawę, jak wiele odpadów trafia tam, gdzie nigdy nie powinny się znaleźć? O tym, co możemy zrobić dla środowiska naturalnego, przypomniała akcja "Tydzień Sprzątania w Gminie Daleszyce" zainicjowana przez włodarza naszej Małej Ojczyzny - Dariusza Meresińskiego. 22 maja 2021 roku grupa uczniów naszej szkoły pod kierownictwem nauczycielki języka angielskiego i wychowawczyni klasy VI - Moniki Kuśmierczyk ruszyła, aby odmienić oblicze okolicznych lasów. W akcji wzięli również udział: radny Rady Miejskiej w Daleszycach i sołtys Mójczy - Dariusz Sarek oraz Antoni Banasik, Jacek Komorowski, Wiesław Stelmach i Sylwester Klimczak z Rady Sołeckiej, a także ochotnicy reprezentujący miejscową straż pożarną. Efekt? Kilogramy znalezionych śmieci i po brzegi napełnione nimi worki.

      To dowód na to, że porzekadło mówiące o tym, żeby „sprzątania świata” zacząć od swojego podwórka, wciąż jest aktualne.

      Czy tzw. "sprzątanie świata" w erze komputerów i smartfonów wciąż jest akcją potrzebną? Okazuje się, że coraz intensywniej musimy przypominać sobie nawzajem, że Ziemia to nasz wspólny dom i wszyscy – bez wyjątku – musimy o niego dbać. W ramach promowania pożądanych zachowań uczniowie naszej szkoły nie tylko ruszyli w teren, aby zebrać do worków to, co zatruwa środowisko, ale także uczestniczyli w wielu tematycznych warsztatach przeprowadzonych w ramach lekcji przyrody i godzin wychowawczych.

      Na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce - Dariusza Meresińskiego ochoczo odpowiedział cała społeczność lokalna. Łącznie w ramach gminnej inicjatywy uporządkowano 10 miejscowości. Pomysłodawcy akcji zapewnili worki, rękawiczki i odbiór zebranych odpadów. W efekcie napełniono pół tysiąca worków śmieci i uporządkowano kilometry terenów.

      Do Polski inicjatywa tzw. "sprzątania świata" zawitała oficjalnie w 1994 roku. Zadaniem akcji niezmiennie jest uświadomienie ludziom, jak ważne jest poszanowanie środowiska naturalnego. Każdorazowo promuje się nieśmiecenie, prowadzi lekcje z edukacji ekologicznej, a także działania, które realnie redukują nasz negatywny wpływ na najbliższe otoczenie. Niezwykle ważne jest to, że w „sprzątaniu świata” biorą udział uczniowie, uświadamiając sobie, jaka jest skala zanieczyszczeń i jakie konsekwencje mogą za tym iść. To ważna lekcja... życia.

     • VADEMECUM 8-KLASISTY, CZYLI CO KAŻDY UCZEŃ WIEDZIEĆ POWINIEN PRZED WEJŚCIEM NA SALĘ EGZAMINACYJNĄ

     • W końcu nadszedł ten czas. Już we wtorek, 25 maja, 8-klasiści zasiądą w szkolnych ławach, by rozpocząć zmagania z egzaminami podsumowującymi pracę w szkole podstawowej. Na pierwszy ogień pójdzie tradycyjnie język polski. W środę, 26 maja, pisać będą matematykę, a w czwartek, 27 maja, test z języka obcego. W związku z sytuacją epidemiczną egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki i Głównego Inspektora Sanitarnego. O czym muszą pamiętać uczniowie przed wejściem na salę egzaminacyjną? O co szkoła musi zadbać, aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy w czasie pandemii? Zachęcamy do lektury.

      WYTYCZNE DLA ZDAJĄCYCH EGZAMIN 8-KLASISTY

      PROCEDURY ZWIĄZANE Z PRZEBIEGIEM EGZAMINU 8-KLASISTY

       

      Do egzaminu ósmoklasisty ma obowiązek przystąpić każdy uczeń, aby ukończyć szkołę. Nie jest jednak określony minimalny wynik, jaki powinien uzyskać, dlatego nie można go nie zdać. Wynik jest jednak ważny w kontekście rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

      8-klasistom życzymy, aby osiągnięte wyniki stały się przepustką do realizacji dalszych planów edukacyjnych, a obrana droga życiowa prowadziła Was do realizcji marzeń. Trzymamy kciuki!

     • "PILECKI. ŻYCIE WYPEŁNIONE POLSKĄ" - ZAPRASZAMY NA SPEKTAKL O SUPERBOHATERZE CZASÓW HOLOCAUSTU

     • Nadarza się kolejna sposobność, aby przypomnieć bohatera niezłomnego, wielkiego patriotę, symbol odwagi w czasach Holocaustu. Chociaż po drugiej wojnie światowej Witold Pilecki, bo o nim mowa, został skazany na śmierć w komunistycznej Polsce i "wymazano" go z historii, po latach doczekał się rehabilitacji, a wieść o jego heroicznej postawie zatacza coraz szersze kręgi, przekraczając granice naszego kraju. 25 maja 2021 r. przeżywać będziemy 73. rocznicę jego śmierci. Nieco wcześniej, bo 13 maja 2021 r., minęło 120 lat od przyjścia na świat późniejszego rotmistrza. Z tychże okazji powstał spektakl zatytułowany „Pilecki. Życie wypełnione Polską”, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy.

       

      SPEKTAKL: "PILECKI. ŻYCIE WYPEŁNIONE POLSKĄ"

       

      Widowisko to muzyczna opowieść przeplatana wspomnieniami i fragmentami listów Pileckiego. W spektaklu wystąpili artyści Teatru Muzycznego „Od Czapy" pod kierunkiem Marcina i Lidii Pospieszalskich. Wydarzenie zorganizowało Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Polskim Radiem oraz Fundacją Sztafeta.

      Postawa rotmistrza Witolda Pileckiego stanowi niezwykłą lekcją patriotyzmu, gdyż pokazuje, że nawet w najczarniejszej godzinie ludzkości można zachować odwagę i godność.

      Czym zasłynął Witold Pilecki? Latem 1940 roku, niemal rok po niemieckiej inwazji na Polskę, jako agent podziemnego ruchu oporu przyjął misję zbadania losów tysięcy ludzi, którzy trafiali do Auschwitz - nowego obozu koncentracyjnego. Jego zadaniem było dostarczanie informacji o nazistowskich zbrodniach oraz zorganizowanie tajnej armii, która przeprowadziłaby powstanie.

      Pilecki był w obozie świadkiem, ale także ofiarą niewyobrażalnego sadyzmu nazistów. Mimo to, a może właśnie dlatego, zaczął organizować tajną siatkę wśród Polaków, którzy podzielając jego przekonania, dołączyli do konspiracyjnej walki. Pierwsze informacje o zbrodniach, dostarczone z narażeniem życia do polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie, nie doczekały się żadnej reakcji. Wystosowany do Brytyjczyków apel o zbombardowanie Auschwitz został skwitowany milczeniem.

      Z biegiem czasu Auschwitz stało się nie tylko obozem pracy, ale także miejscem masowej zagłady europejskich Żydów. Wówczas Pilecki zdał sobie sprawę, że musi podjąć próbę ucieczki, aby osobiście przekonywać możnych tego świata do interwencji. W akcji równie niewiarygodnej jak jego dobrowolne uwięzienie w obozie, Pilecki wydostał się z Auschwitz i dostarczył do Warszawy jedne z pierwszych dowodów na eksterminację Żydów. Po opuszczeniu obozu Pilecki kontynuował podziemną działalność przeciwko nazistom. Po wojnie zwrócił swój opór przeciw sowieckim „wyzwolicielom” Polski, ale został zdradzony i skazany na śmierć oraz wymazanie z kart historii.

      Dziś mamy obowiązek mówić o tym, którego indywidualny heroizm wpłynął na bieg najkrwawszej wojny w dziejach świata.

     • WYKORZYSTAŁ SWOJE 5 MINUT, ALAN MROZIK PONOWNIE "MISTRZEM SZYBKIEGO MNOŻENIA"!

     • Śmiałków było wielu... Wszyscy dwoili się i troili, aby w ciągu zaledwie 5 minut rozwiązać jak najwięcej działań matematycznych w zakresie mnożenia do 100. Startowali najlepsi z najlepszych wyłonieni podczas wewnętrznych eliminacji w szkołach w całym kraju. Ale Mistrz Szybkiego Mnożenia mógł być tylko jeden. Efekt? Ten zaszczytny tytuł powędrował do ucznia naszej szkoły Alana Mrozika, który był najlepszy nie tylko wśród 4-klasistów, ale także w całej stawce! Wynik brzmi nieprawdopodobnie. 366 poprawnie wykonanych działań w 300 sekund! Sukces jest tym większy, gdyż Alan w pojedynku na mnożenie nie miał sobie równych drugi rok z rzędu! Na wielkie brawa zasłużyli również inni reprezentanci naszej szkoły. Na liście najlepszych 4-klasistów możemy znaleźć jeszcze dwoje młodych matematyków. 8. miejsce wywalczył Bartosz Matałowski (i 16. w klasyfikacji generalnej), a 22. była Laura Szymonek.

      Ale po kolei... Konkurs z roku na rok zyskuje na popularności. W poprzedniej odsłonie w szranki stanęło łącznie blisko 500 finalistów. W tym, jak szacują organizatorzy, zainteresowanie było jeszcze większe. Zasady corocznie są niezmienne. Najpierw trzeba zabłysnąć na własnym podwórku. Następnie uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki w swoich szkołach, przystępują do decydującego starcia. Kilkuset śmiałków w ciągu kilku konkursowych dni zasiadali do komputerów, aby wykorzystać swoje pięć minut i w wyznaczonym czasie wykonać jak najwięcej działań dotyczących mnożenia w zakresie do 100.

      Tym razem w finale udział wzięło 808 uczniów z 106 szkół. Uczniowie rywalizowali w sześciu kategoriach: klasy I (39 uczniów), klasy II (212 uczniów), klasy III (391 uczniów), klasy IV (84 uczniów), klasy V (37 uczniów), klasy VI (45 uczniów). W tym roku po raz pierwszy do rywalizacji zaproszeni zostali uczniowie z zagranicy, jednak to uczestnicy z Polski wykazali się większymi zdolnościami matematycznymi. Tegoroczny finał obfitował w kolejne rekordy. Najlepszy wynik osiągnął Alan Mrozik, który wykonał 366 działań w 5 min. Wart uwagi jest fakt, że wielu uczestników nie tylko osiągnęło doskonałe wyniki, ale też wykazało duże postępy w umiejętnościach matematycznych wobec rezultatów sprzed roku. Mistrzostwa Mnożenia to wyjątkowy sposób rozwijania u dzieci kreatywności i zdolności arytmetycznych. Jest to dla dzieci ciekawa forma stymulacji pracy mózgu.

      Nasi reprezentanci do testu on-line przystąpili w poniedziałek, 26 kwietnia. Od razu wiadomo było, że świetnie wypadł Alan Mrozik, który uzyskał najlepszy wynik dnia. Pozostało już tylko czekać i obserwować poczynania nie tylko rówieśników, ale także całej stawki. Warto zaznaczyć, że w konkursie brali udział uczniowie z klas 1-6 szkół podstawowych. Mijały kolejne dni, a wynik Alana wciąż był nie do pobicia.

      9 maja wszystko stało się jasne. Przyszedł czas na oficjalne wyniki. W Międzynarodowych Mistrzostwach Szybkiego Mnożenia 2021 triumfował Alan Mrozik, dla którego ten tytuł jest powtórzeniem sukcesu sprzed roku. W obiegowej opinii mówi się, że łatwiej wywalczyć mistrzostwo, niż je obronić. Tym większe brawa należą się naszemu mistrzowi!

      Konkurs ma już swoją historię. Mistrzostwa Szybkiego Mnożenia przeprowadzane są od 2017 roku. Organizatorem Międzyszkolnych Mistrzostw Szybkiego Mnożenia jest Fundacja ELEMENTIS (wcześniej Terapia Plus). Dzięki bardzo przejrzystej i przyjemnej formie konkurs zyskał popularność w całym kraju, chociaż początkowo miał zasięg lokalny. Od roku 2021 jest to już rywalizacja międzynarodowa. Założeniem akcji jest promowanie matematyki jako nauki leżącej u podstaw innych dziedzin, kształtowanie pewności siebie oraz wspieranie uczniów w osiągnięciu sukcesów edukacyjnych.

     • 4-KLASIŚCI ZAPRASZAJĄ DO "TAJEMNICZYCH OGRODÓW"

     • Do czego można porównać człowieka, jego życie i marzenia? Dość często odzwierciedlenia ludzkiej duszy szuka się w świecie natury. Frances Hodgson Burnett i jej słynny "Tajemniczy ogród", który stał się lekturą w szkole podstawowej, daje nam odpowiedź, że to do każdego z nas należy decyzja, czy chcemy być jak zaniedbany, uschnięty krzew różany, czy może lepiej dołożyć wszelkich starań, aby rozkwitać niczym najpiękniejszy kwiat. Uczniowie IV klasy w ramach lekcji języka polskiego pokazali, że prawdziwe piękno człowieka tkwi w jego pracy, zaangażowaniu i pasji. W efekcie powstały makiety przedstawiające "tajemnicze ogrody" w pełnej krasie. To prawdziwa uczta dla oka.

      Jak ludzkość od wieków wyobraża sobie raj? Jako kwitnący ogród, oczywiście. To wizja stara jak świat i niezwykle uniwersalna. Kwiaty od wieków kojarzą się z pięknem - zapierającym dech w piersiach, ale też ulotnym. 4-klasiści, pracując z tekstem lektury i śledząc poczynania głownych bohaterów, zauważyli, że zawsze trzeba dązyć do przodu, podejmując pracę nad sobą i stosowne kroki w kierunku realizacji marzeń. W efekcie rozkwitamy jak piękne ogrodu, stajemy się dobrzy i dajemy radość innym. Czego chcieć więcej? 

      Uczniowie, aby podsumować wiedzę o kultowej brytyjskiej powieści, wykonali makiety - pełne barw, emocji i życia. Niech staną się one dowodem na to, że wyciągnięte przez uczniów wnioski mogą stać się drogowskazem życiowym. Wszak kto zatrzyma się na chwilę lub pomyśli, że wszystko już zostało zrobione, będzie być może musiał zaczynać wszystko od początku. O ogród trzeba dbać nieustannie, podobnie jak o swoją duszę.

     • UCZNIOWIE KLAS IV-VIII WRACAJĄ DO SZKOŁY, NA POCZĄTEK NAUKA HYBRYDOWA

     • Powrót do szkół rozpoczął się już po majówce. Najpierw do nauki stacjonarnej wróciły klasy 1-3 szkoły podstawowej. Teraz przyszła pora na starszych uczniów. Od 17 maja 2021 roku w formie hybrydowej pracować będą klasy IV-VIII. Oznacza to, że wspomniani uczniowie obowiązek szkolny będą realizować naprzemiennie - raz zdalnie, raz stacjonarnie. Kiedy i kto zagości w szkolnych ławach? Które dni i komu przyjdzie spędzić przed ekranem komputera? Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem, według którego zajęcia odbywać się będą do 28 maja 2021 roku. Przypominamy, że od 31 maja 2021 roku szkoła znów będzie jedynym miejscem nauki i wszystkie klasy jednocześnie uczyć się będą w jej murach.

      HARMONOGRAM NAUKI HYBRYDOWEJ DLA KLAS IV-VIII

      W DNIACH 17-28 MAJA 2021 ROKU

     • BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKOŁY - WYTYCZNE MEiN, MZ I GIS

     • Uczniowie klas IV-VIII od poniedziałku, 17 maja 2021 roku rozpoczną naukę w systemie hybrydowym. Dwa tygodnie później wrócą do nauki stacjonarnej. Resort edukacji poinformował na swojej stronie internetowej, że aby powrót do szkół był bezpieczny, Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne sanitarne. Bezpieczeństwo w czasach koronawirusa ma zapewnić przestrzeganie reżimu sanitarnego z noszeniem maseczki w przestrzeniach wspólnych, odpowiednim wietrzeniem sal, dystansem społecznym i dezynfekcją rąk na czele. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi założeniami.

      WYTYCZNE SANITARNE MEiN, MZ I GIS

      Zalecenia zostały podzielone na kilka części, w których omówiono następujące zagadnienia: organizację zajęć w szkole, higienę, czyszczenie i dezynfekcję pomieszczeń i powierzchni, gastronomię, czy postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

      W wytycznych napisano między innymi, że do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych.

      "Obowiązuje ogólna zasada - każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole ma ograniczoną do minimum możliwość kontaktowania się z pozostałymi klasami. Zaleca się, w zależności od warunków lokalowych szkoły, takie planowanie rozkładu zajęć, aby ograniczyć kontakt między klasami, zwłaszcza w przestrzeniach wspólnych" - napisano.

     • UWAGA, EKOLOGICZNY KONKURS PLASTYCZNY!

     • Jesteś utalentowany plastycznie? Nie jest Ci obojętny los naszej planety? Troskę o nią zaczynasz od własnego podwórka? Tak? To świetnie, gdyż mamy coś dla Ciebie! Sklep z zabawkami Maludas organizuje drugą edycje konkursu! Tym razem temat dotyczy troski o środowisko, a hasłem przewodnim jest: "Ziemia – planeta marzeń”. Dbanie o ekosystem staje się w świadomości wielu osób niezwykle ważne, bowiem z roku na rok środowisko ulega większej degradacji. Dlatego warto edukować w tym zakresie dzieci od najmłodszych lat. Właśnie nadarza się ku temu znakomita okazja. Zatem, do dzieła!


      Co trzeba zrobić? Aby wziąć udział w konkursie, należy za pomocą dowolnej metody plastycznej przedstawić to, jak dbasz o środowisko. Segregacja śmieci, oszczędzanie wody, zakupy z torbą wielokrotnego użytku – dzieci mają wiele możliwości! A wszystko w trosce o Matkę Naturę.

      SZCZEGÓŁOWY REGULAMIN KONKURSU

      Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. 


      W kategorii - przedszkole będą przyznane następujące nagrody:
      * Zielona kompania (I miejsce) - bon o wartości 900 zł,
      * Ekologiczny zakątek (II miejsce) - bon o wartości 700 zł,
      * Zgodni z naturą (III miejsce) - bon o wartości 400 zł.

      W kategorii - szkoła podstawowa i parafie będą przyznane następujące nagrody:
      * Świadomi obywatele (I miejsce) - bon o wartości 900 zł,
      * Proekologiczna drużyna (II miejsce) - bon o wartości 700 zł,
      * Pielęgnujący ekosystem (III miejsce) -  bon o wartości 400 zł.

      Bon zostanie przesłany drogą e-mailową na wskazany adres w formularzu zgłoszeniowym.


      Każde przedszkole może wysłać 10 zgłoszeń, szkoła podstawowa i parafia może wysłać maksymalnie 12 zgłoszeń. Na propozycje dzieci organizator czeka do 21 maja. Pracę należy przesłać w formacie .jpg lub .png w wysokiej rozdzielczości, co umożliwi zamieszczenie jej w galerii sklepu Maludas. Lista zwycięzców zostanie opublikowana już 26 maja.

      Aby wziąć udział w konkursie, należy zapoznać się z regulaminem, pobrać formularz i prawidłowo go wypełnić. Następnie prześlij go razem z pracą i zgodami rodziców dzieci/dziecka na adres konkurs@maludas24.pl. Więcej informacji na stronie: maludas.pl/konkurs

      Kto będzie oceniał nadesłane propozycje? Otóż przewodniczącą jury w konkursie została Wiola Wołoszyn, autorka popularnej serii książek dla najmłodszych "Jano i Wito".

     • MAŁYMI KROKAMI WRACA STACJONARNE NAUCZANIE, NA POCZĄTEK KLASY 1-3

     • Sytuacja epidemiczna na tyle się poprawia, że w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa wracamy do normalnej pracy szkół. Od 4 maja do nauki stacjonarnej wracają wszystkie dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a w kolejnych tygodniach stopniowo starsi uczniowie. Od 31 maja szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały już wyłącznie w trybie stacjonarnym.

      Małymi krokami w stronę normalności... Takie wnioski można wyciągnąć, analizując decyzję rządu, na mocy której stopniowo, przez cały maj, do stacjonarnej pracy będą wracały poszczególne szkoły i placówki.

      Po weekendzie majowym, czyli od 4 maja uczniowie klas I-III szkół podstawowych na terenie całego kraju wracają  do nauki stacjonarnej w szkole.

      Z kolei od 17 maja uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (naprzemiennie w szkole i w domu) Według analiz ekspertów, od 31 maja wszyscy uczniowie będą już zasiadać w szkolnych ławach, by rok szkolny 2020/2021 dokończyć stacjonarnie.

     • 230 LAT MINĘŁO! KONSTYTUCJA 3 MAJA - RATUNEK DLA POLSKI, SYMBOL DĄŻENIA DO WOLNOŚCI, ZABYTEK KULTURY...

     • Dokument ten zmieniał ustrój państwa na monarchię konstytucyjną, zrywał z dominacją rosyjską, ograniczał znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (często przekupnej gołocie), wprowadzał polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz dawał chłopom ochronę państwa. Formalnie znosiła też liberum veto. O jaką ustawę chodzi? Oczywiście o Konstytucję 3 Maja. Chociaż kształtowała ustrój Rzeczypospolitej zaledwie przez kilkanaście miesięcy, to po jej upadku stała się symbolem marzeń o wolności. Dziś szacuje się, że oryginał sprzed 230 lat wart jest co najmniej 15 milionów złotych. Raz na jakiś czas można go zobaczyć z bliska, zazwyczaj 3 maja. Przez pandemię koronawirusa i tym razem pozostają archiwalne materiały.

      31 lat temu, 6 kwietnia 1990 r., Sejm przywrócił Święto Narodowe Trzeciego Maja. Decyzja posłów oznaczała powrót do tradycji sięgających 1792 r., czyli pierwszej rocznicy Ustawy Rządowej.

      Oryginał Konstytucji 3 Maja znajduje się w Galerii Kordegarda w Warszawie. Zazwyczaj, jest on dostępny dla zwiedzających tylko raz w roku, 3 maja. Czasem przy tej okazji wyrusza w Polskę. Na co dzień jednak oryginał Konstytucji 3 Maja znajduje się w Archiwum Głównym Akt Dawnych. Jest to 10-stronicowy rękopis.

      Konstytucja 3. Maja to jeden z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa narodowego i kulturowego. W kwietniu 2015 roku otrzymała prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label), jako jeden z dwudziestu wówczas obiektów w Europie, a w 2014 roku historyczny dokument został wpisany na listę krajową programu UNESCO „Pamięć Świata”


      MUZEUM PANA TADEUSZA OSSOLINEUM WE WROCŁAWIU

      O KONSTYTUCJI 3 MAJA

     • "KONSTYTUCJA 3 MAJA" - HISTORIA JEDNEGO OBRAZU, HISTORIĄ JEDNEGO NARODU...

     • Na Zamku Królewskim w Warszawie możemy podziwiać monumentalny obraz Jana Matejki pt. "Konstytucja 3 maja". Eksperci mówią, że dzieło to jest syntezą Polskości, taką symboliczną wędrówką przez labirynt naszych dziejów. Powód? Słynny malarz chciał "opowiedzieć" nie tylko o kulisach uchwalenia pierwszej europejskiej konstytucji, ale także o ponadczasowych postawach swoich rodaków. To iście filmowe ujęcie dziejów. Takie z epickim rozmachem. Są jednak pewne nieścisłości z faktami. Artysta działał z premedytacją...

      Oryginalny obraz malarza powstał - a jakże - w symbolicznym monecie, w setną rocznicę Konstytucji 3 Maja. Obraz, o wymiarach 247 x 446 cm, był tworzony od stycznia do października 1891 r. W maju prace nad nim były tak zaawansowane, że publiczność mogła go zobaczyć na jubileuszowej wystawie w Sukiennicach. Co typowe dla Matejki, często umieszczał na swych obrazach osoby, których w danym miejscu nie było. Po co to robił? Odpowiedź jest prosta. Aby obraz przemawiał z większą siłą, aby posłużyć się czytelnym symbolem.

      Co z obrazem pt. "Konstytucja 3 maja"? Płótno przedstawia pochód posłów z Zamku Królewskiego do kolegiaty św. Jana w celu zaprzysiężenia tekstu dokumentu. Miejsce akcji nie jest dziełem przypadku. Ma ono podkreślić triumf nowoczesnej myśli, postępu i oczywiście rozumu.

      Dlaczego Matejko pokusił się o syntezę historii na płótnie? Jest jeszcze jeden powód. Malarz miał w pamięci targowicę, ostateczny rozbiór Polski, a także przegrane zrywy niepodległościowe. Choć artysta nie doczekał odrodzenia Ojczyzny, to jednak uchalenie Konstytucji 3 maja było zapowiedzią wolności, takim promykiem nadziei.

      Przyjrzyjmy się bliżej obrazowi. Jego centralną postacią jest marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski, który w lewej ręce trzyma laskę marszałkowską, a prawą w triumfalnym geście unosi tekst konstytucji. Marszałka niosą posłowie: ziemi krakowskiej Aleksander Linowski i ziemi poznańskiej Ignacy Zakrzewski. Nieco na prawo widoczna jest postać trzymająca sztandar, z rysów twarzy przypominająca Tadeusza Kościuszkę. Po co mu bandaż na głowie? Może to symbolizować późniejsze rany naczelnika insurekcji w bitwie pod Maciejowicami w 1794 r. Po schodach do kolegiaty św. Jana wchodzi król Stanisław August Poniatowski. W pochodzie on jednak nie uczestniczył. Króla wita prezydent Warszawy Jan Dekert z córką Marianną. Dekert już wtedy nie żył, ale Matejko namalował go w tej scenie celowo, aby ukazać rolę mieszczaństwa w procesie tworzenia dokumentu.

      Na obrazie jest scena, która w rzeczywistości rozegrała się na Zamku Królewskim. Widzimy, jak poseł ziemi kaliskiej Jan Suchorzewski - zatwardziały przeciwnik reform, w ramach protestu próbuje zabić nożem swojego syna. Chłopczyk usiłuje się wyrwać. Za rękę napastnika łapie Stanisław Kublicki - poseł inflancki, zwolennik przeobrażeń. Z kieszeni Suchorzewskiego wysypała się talia kart – to aluzja do faktu, że został przekupiony przez ambasadora rosyjskiego.


      Drugą postacią niesioną na ramionach przez posłów jest Kazimierz Nestor Sapieha, marszałek konfederacji litewskiej i drugi marszałek Sejmu Wielkiego. Postać tę dźwiga Julian Ursyn Niemcewicz, współautor konstytucji. Za Sapiehą Matejko namalował Andrzeja Zamoyskiego, autora kodyfikacji prawa Rzeczypospolitej, obejmującego wychowawcę swoich dzieci oraz obrońcę sprawy chłopskiej Stanisława Staszica. Wierzchowca dosiada bratanek króla – książę Józef Poniatowski, który w tym czasie był dowódcą stołecznego garnizonu.

      Na pierwszym planie Matejko umieścił jeszcze inne ważne dla powstania konstytucji postacie: Hugona Kołłątaja w stroju kapłana, a za nim marszałka wielkiego litewskiego Ignacego Potockiego i starostę generalnego ziem podolskich Adama Kazimierza Czartoryskiego. Naprzeciw nich, ale tyłem stoi Ksawery Branicki, zatwardziały przywódca opozycji, a tuż za królem – Antoni Złotnicki, kolejny rozgoryczony i ze złością kłaniający się władcy. Gdzie w rzeczywistości byli ci główni kreatorzy konstytucji? Pozostali w Zamku Królewskim, nie przyłączywszy się do pochodu. Ich "obecność" na płótnie jednak silniej przemawia do wyobraźni. Ot takie działanie ku pokrzepieniu serc...

      Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj film "Duma Rzeczpospolitej. Jan Matejko. Konstytucja 3 maja". Polecamy!

     • NIECH BĘDZIE BIAŁO-CZERWONO!

     • 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. W trudnym okresie pandemii koronawirusa, nawet pozostając w domach, możemy aktywnie włączyć się w patriotyczne świętowanie majówki. Biuro Programu "Niepodległa", chcąc pokazać, że Polacy chętnie angażują się w kultywowanie narodowych tradycji, ponownie zorganizowało akcję "Moja flaga". Reguły są proste: należy wywiesić biało-czerwoną flagę, zrobić okolicznościowe zdjęcie, a na koniec opublikować je z odpowiednim hasztagiem w mediach społecznościowych. Wierzymy, że nasi uczniowie staną na wysokości zadania i ochoczo przystąpią do akcji #moja fłaga. Ważne, żeby pokazać właśnie teraz, że potrafimy się jednoczyć i manifestować miłość do Ojczyzny oraz przywiązanie do barw narodowych.

      Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm RP 20 lutego 2004 roku. Od tego czasu zawsze 2 maja organizowano szereg akcji i manifestacji mających na celu uczczenie biało-czerwonych barw. Tym razem nie będzie ani hucznie, ani tłumnie. Będzie spokojnie, kameralnie, rodzinnie. Ze względu na stan epidemii wszystkie zaplanowane na ten dzień imprezy zostały ograniczone. Dlatego każdy gest solidarności i braterstwa jest na wagę złota.

      "Dotychczas w internecie akcja #mojaflaga przyciągnęła uwagę ponad miliona internautów. Mamy nadzieję, że i w tym roku pod hasztagiem znajdziemy setki tysięcy powiewających biało-czerwonych flag" - czytamy na stronie organizatora.

     • 5-KLASIŚCI PAMIĘTAJĄ O WYDARZENIACH SPRZED 78 LAT

     • W 1940 roku prawie pół miliona Żydów z Warszawy i okolic Niemcy zamknęli w otoczonym murem getcie. Tam cierpieli głód, pracowali ponad ludzkie siły, znosili szykanowanie. Tam też umierali. Dwa lata później Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji, a 19 kwietnia 1943 roku dwa tysiące żołnierzy wkroczyło do getta. Nie spodziewali się, że napotkają opór ze strony kilkuset młodych ludzi, którzy stanęli do walki. Powstanie trwało miesiąc, ale bohaterstwo i odwaga uczestników podziwiane są do dziś. Również przez uczniów naszej szkoły. Tym razem do akcji "Żonkile" w 78. rocznicę tych wydarzeń dołączyli uczniowie klasy piątej. Oto efekty ich pracy.