• NAJMŁODSI UCZNIOWIE DOŁĄCZYLI DO AKCJI "ŻONKILE 2021"

     • Pojawiają się jako jedne z pierwszych na wiosennej łące. Przyciągają wzrok intensywnie żółtym kolorem. Zapadają w pamięć. Żonkile, bo o nich mowa, są symbolem nadchodzącego ocieplenia, a co za tym idzie: odrodzenia, odnowy, nowego początku, lepszego jutra. Dlatego też te niepozorne kwiaty przeszły do historii. 78 lat temu w getcie warszawskim nie było zieleni i nie było żonkili. Była jednak nadzieja, że uda się zamanifestować opór wobec bestialskiego podnoszenia ręki na ludzkie życie. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do firmowanej hasłem: "Łączy nas pamięć" akcji "Żonkile 2021". Podczas zdalnych lekcji powstało wiele wartościowych prac upamiętniających te krwawe wydarzenia. Najmłodsi do wysłuchanych opowiadań: „ Historia z pewnej ulicy” i „Pamięć drobinek” wykonali ilustracje, zaś starsi wykonali papierowe żonkile. To daje nadzieję, że pamięć o tragedii polskich Żydów nigdy nie zwiędnie.

      Dlaczego akurat żonkile urosły do rangi symbolu powstania w getcie warszawskim z 1943 roku? W lekturze „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall przywołana jest historia Marka Edelmana, który co roku otrzymywał bukiet żonkili od anonimowej osoby. Bohater ten stał się strażnikiem pamięci o powstaniu. W kolejne rocznice tych wydarzeń przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd towarzyszom broni i złożyć kwiaty. Zazwyczaj były to oczywiście żonkile. W 70-lecie powstania, gdy otwierane było okolicznościowe muzeum, ten żółty kwiat stał się naturalnym kandydatem na symbol łączący pokolenia i upamiętniający przelaną krew w imię wolności. Kiedyś ulice getta były szare. Dziś na jego gruzach zakwitło tysiące żonkili. Podobnie jak na piersiach tych, którzy z tych wydarzeń potrafią wyciągnąć wnioski.

     • ZÓŁTO OD ŻONKILI, ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ!

     • Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Dziś obchodzimy jego 78. rocznicę. Znacznie krótszą, bo dziewięcioletnią historię, ma akcja "Żonkile", która znana jest już społeczności naszej szkoły. O co konkretnie chodzi? Te wiosenne kwiaty stały się symbolem szacunku i pamięci o tym bohaterskim zrywie. To właśnie bukiet żonkili w każdą rocznicę wybuchu powstania składał pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej - Marek Edelman. Co my możemy zrobić w czasie epidemii, gdy musimy zostać w domach? Jak uczcić tę rocznicę? Naszym uczniom pod batutą wychowawców nie zabrakło pomysłów.

      Na pamiątkę wydarzeń z 19 kwietnia 1943 roku, kto solidaryzuje się z ofiarami powstania w getcie, przypina do swojego ubrania symbolicznego żonkila. Teraz jest to niemożliwe. W trosce o swoje bezpieczeństwo musimy zostać w domu. Niemniej jednak wciąż możemy jednoczyć się z tymi, którzy czczą pamięć poległych i pamiętają o wydarzeniach sprzed 78 lat. Uczniowie, począwszy od tych najmłodszych, podczas zajęć on-line mieli tematyczne warsztaty. Podczas nich miały miejsce projekcje filmów edukacyjnych. W ruch poszły też nożyczki, papier kolorowy i bibuła. W efekcie powstało wiele pięknych żonkili symbolizujących pamięć i nadzieję, że ta nigdy nie zgaśnie. Najmłodsi tworzyli również prace plastyczne nawiązujące do wysłuchanych opowiadań: „ Historia z pewnej ulicy” i „Pamięć drobinek”.

      Aby lepiej zrozumieć, dlaczego to właśnie na początku drugiej połowy kwietnia w wielu zakątkach Polski robi się żółto od żonkili, należy przybliżyć sylwetkę wspomnianego już Marka Edelmana. To bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia składał on bukiet z tych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Co ciekawe, w każdą rocznicę dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. To właśnie dlatego żółte żonkile co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach polskich miast. Akcja „Żonkile” aktualnie organizowana jest w całej Polsce. Jej inicjatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

      Jeszcze kilka słów o samym powstaniu w getcie. Ten desperacki, heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce przez wiele lat pozostawało mało znane. Akcja "Żonkile" jest projektem edukacyjnym mającym na celu budowanie świadomości historycznej nie tylko młodego pokolenia. Dyrekcja naszej szkoły podkreśla, że dąży do tego, aby pamięć ważnych wydarzeniach z historii  Polski była jednym z elementów kształtujących tożsamość wychowanków.

      Wiosną 1943 roku przed ostateczną likwidacją getta przebywający w nim Żydzi podjęli się zbrojnego czynu. W getcie działały wówczas Żydowska Organizacja Bojowa i Żydowski Związek Wojskowy. Obie organizacje postanowiły połączyć siły i pokierować czynem zbrojnym, dzieląc się rewirami getta. Powstanie zaplanowano na dzień przed żydowskim świętem Paschy. Do walki stanęli przede wszystkim ludzie młodzi. Starcie było niezwykle nierówne. Powstańcy nie mieli broni i tym samym szans na wygraną, choć przystępowali do walki z pełną świadomością swojej sytuacji. Początkowo Żydzi otwarcie wystąpili przeciwko siłom niemieckim. Później ukrywali się w bunkrach, kanałach i piwnicach. Części z nich udało się uciec. Trzeci etap walk to bój na gruzach getta. Jako oficjalną datę końca walk przyjmuje się 16 maja 1943.

      Postawa miłości do narodu, heroizmu i poświęcenia dla dobra ogółu są godne czci i pamięci. To właściwe drogowskazy dla współczesnych uczniów.

     • ZIEMIA W NASZYCH RĘKACH, ZAPRASZAMY NA LEKCJE Z KLIMATEM

     • 22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi. Każdego roku obchody cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród organizacji ekologicznych, ale także wśród naszych uczniów. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa świętowanie musiało się przenieść do wirtualnej sieci. Obchody tego dnia każdorazowo mają uświadomić ludziom, jak ważne jest dbanie o planetę. Wspieranie środowiska oraz uczenie się o jego potrzebach jest możliwe również bez wychodzenia z domu. Organizacje ekologiczne udostępniają wiele materiałów edukacyjnych oraz tłumaczą, jak dbać każdego dnia o nasze wspólne dobro. My zapraszamy na tematyczne webinarium. Dziś o godzinie 12:00 na stronie lekcjezklimatem.pl opublikowane zostaną wykłady i warsztaty dla młodzieży, przybliżające zagadnienia ochrony klimatu. Do udziału w nich szczególnie zachęcamy uczniów klas VII-VIII. Niech to będzie nasz wspólny wkład w działania na rzecz Ziemi!

       

      PROGRAM WEBINARIUM:

       

      WYKŁADY

      “System klimatyczny Ziemi, co to cykl węglowy oraz jak działa efekt cieplarniany?” - wykład dr Aleksandry Kardaś (UW)

       

      “Co mogę zrobić dla klimatu”? - wykład dr Magdaleny Budziszewskiej (UW)

       

      WARSZTATY PRAKTYCZNE

      Warsztat kulinarny z Jagną Niedzielską - zwracający uwagę na problem marnowania żywności

       

      Warsztat “ubraniowy” z Katarzyną Wolszczak - podkreślający kwestie zrównoważonej mody

       

      Na zakończenie wirtualnego spotkania zapraszamy młodzież do rozwiązania quizu! Udział w webinarium jest bezpłatny i bez konieczności rejestracji. Wydarzenie potrwa ok. 1,5 godziny. Webinarium będzie dostępne na stronie lekcjezklimatem.pl do czerwca br., tak aby każdy mógł się zapoznać z materiałem w wybranym przez siebie czas

     • KAMERALNIE, ALE UROCZYŚCIE... KWIATY I ZNICZE POD TABLICĄ UPAMIĘTNIAJĄCĄ PATRONA NASZEJ SZKOŁY

     • 10 kwietnia 2010 roku Polska pogrążyła się w żałobie. Tego dnia prezydencki samolot, na pokładzie którego znalazła się para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy oraz elita mająca reprezentować nasz kraj podczas obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się pod Smoleńskiem. Tragedia pochłonęła życie 96 ofiar. 11 lat po tym dramacie wspominamy wszystkich poległych, oddajemy im cześć i należne honory. Ze szczególnym wzruszeniem przywołujemy postać Tadeusza Buka, człowieka pochodzącego z Mójczy, który pośmiertnie stał się patronem szkoły, do której za młodu uczęszczał. W poniedziałek, 12 kwietnia 2021 roku w jej murach dyrektor placówki - Marta Puchała, wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak oraz Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce - Dariusz Meresiński i radny Rady Miejskiej Dariusz Sarek złożyli symboliczne wiązanki. Pod pamiątkową tablicą zapłonęły też znicze. Niech pamięć trwa.

      Społeczność naszej szkoły zawsze ilekroć przychodzi kolejna rocznica katastrofy, przeżywa te wydarzenia na nowo. Pamięta o wszystkich poległych. Każdy z nich miał swoje spektakularne osiągnięcia. Każdy z nich miał mnóstwo obowiązków i misję, której poświęcał się bez reszty. I każdy z nich miał powód, dla którego 10 kwietnia 2010 roku wsiadł na pokład Tu-154. Dla każdego z nich był to ostatni lot. W katastrofie lotniczej zginęli wszyscy. Na pokładzie maszyny znajdowało się 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką i wielu wysokich rangą przedstawicieli państwowych.

      Tego tragicznego poranka zginął także urodzony w Mójczy generał Tadeusz Buk. Lista jego zasług jest długa. Służył m.in. w 18. Batalionie Desantowo-Szturmowym oraz 6. Brygadzie Desantowo-Szturmowej. Był dowódcą 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. W latach 2002-2005 dowodził 34. Brygadą Kawalerii Pancernej w Żaganiu. W 2005 r. wyznaczony został od pełnienia obowiązków zastępcy dyrektora Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. W styczniu 2007 r. skierowany był do wykonywania zadań w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie. Pół roku przed katastrofą prezydent Lech Kaczyński nominował Tadeusza Buka na dowódcę Wojsk Lądowych. Nie mogło Go zabraknąć w Smoleńsku.

      Cześć ich pamięci!

     • RAZ W SZKOLE, RAZ PRZED MONITOREM - JAK UCZYĆ SIĘ BĘDĄ KLASY 1-3?

     • W poniedziałek 26 kwietnia w 11 województwach, w tym również w świętokrzyskim, najmłodsi uczniowie z klas 1-3 wrócą do szkolnych ław. Stanie się to jednak na nowych zasadach. Chodzi o nauczanie hybrydowe. Co to w praktyce oznacza? Wiążę się to z tym, że w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem, najmłodsi będą się uczyli rotacyjnie - raz zdalnie, raz stacjonarnie. Kiedy i które klasy powinny zameldować się w budynku szkoły, a kiedy przed monitorem, aby rozpocząć lekcje on-line? Zapraszamy do zapoznania się z opracowanym na tę okoliczność harmonogramem.

      HARMONOGRAM NAUKI HYBRYDOWEJ DLA KLAS 1-3

      W DNIACH 26-30 KWIETNIA 2021 ROKU

      Nauczanie hybrydowe oznacza, że co niej więcej połowa uczniów z danej szkoły będzie miała zajęcia stacjonarnie w szkole, a pozostali zdalnie. Dzięki temu można ograniczyć ilość uczniów na korytarzach, minimalizując ryzyko zakażenia koronawirusem.

      Przypomnijmy, uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, którzy w styczniu wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca znów uczą się zdalnie. Ich starsi koledzy z klas 4-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie od 26 października 2020 roku. Z kolei 19 kwietnia  zostały otwarte przedszkola i punkty przedszkolne.

     • 11 LAT TEMU POLSKA ZAMARŁA, WSPOMINAMY PATRONA NASZEJ SZKOŁY

     • Absolwent polskich i amerykańskich uczelni wojskowych. Cechowała go wybitna wiedza fachowa, doskonała pamięć i miłość do literatury. Zawsze miał swoje zdanie. Był konsekwentny i odpowiedzialny. Powierzano mu najważniejsze misje i stanowiska wojskowe. Na jego piersi zawisły najcenniejsze medale i odznaczenia państwowe. Gen. Tadeusz Buk - dowódca Wojsk Lądowych RP. Wcześniej m.in. kierował 1. Warszawską Dywizją Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki i 34. Brygadą Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Służył w Iraku i Afganistanie. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Dziś wspominamy Tadeusza Buka nie tylko jako wybitnego rodaka, ale także jako patrona naszej szkoły.

      SYLWETKA TADEUSZA BUKA - OSIĄGNIĘCIA, PASJE, ODZNACZENIA

      PREZENTACJA - TADEUSZ BUK "NA ZAWSZE W NASZEJ PAMIĘCI"

     • OD KATYNIA DO SMOLEŃSKA - OGIEŃ PAMIĘCI W NASZYCH RĘKACH!

     • Wiosną 1940 roku NKWD rozstrzelało blisko 22 tysiące obywateli polskich. Zginęli, bo kochali swoją Ojczyznę i stanowili jej elitę. Ofiary tej zbrodni pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem. 70 lat później - 10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154, który przewoził delegację najważniejszych osób w Polsce, uległ katastrofie. Zginął m.in. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej wraz z małżonką oraz kierownicza kadra Sił Zbrojnych. Pamiętając o tych tragicznych wydarzeniach, oddajemy hołd poległym. Katyń 1940 - Smoleńsk 2010 - wspólna pamięć.

      13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dlaczego wybór padł na tę datę? Otóż 13 kwietnia 1943 r. niemieckie radio podało informację o odkryciu grobów polskich oficerów zamordowanych przez żołnierzy radzieckich. Polacy zginęli od strzałów w tył głowy. W odpowiedzi radio w Moskwie nadało komunikat mówiący, iż "oszczercy Goebbelsa rozpowszechniali podłe wymysły". Sowieckie Biuro Informacji ogłosiło także, że polscy jeńcy, którzy byli zatrudnieni na robotach budowlanych, wpadli w ręce „niemieckich katów faszystowskich”.

      OD KATYNIA DO SMOLEŃSKA - HISTORIA KRWIĄ NAZNACZONA

      Ponad czterdzieści lat batalii politycznej i prawnej, by świat, a przede wszystkim bliscy ofiar, wreszcie usłyszeli, kto ponosi całkowitą winę za bestialskie zamordowanie więźniów pojmanych po agresji ZSRR na Polskę. Zbrodnia katyńska jest symbolem terroru, agresji, okrucieństwa. Katyń to jednak tylko początek. Dalej jest Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków, Miednoje, Charków, Gniazdowo, Bykownia... Polska historia nigdy nie była łatwa. Naznaczona krwią, trudem walki o wolność do ostatniego oddechu. Dlatego my, żyjący w suwerennej Ojczyźnie, nie możemy zapomnieć o daninie krwi złożonej także w naszym imieniu.

      Katyń to także symbol prób podejmowanych w celu sfałszowania historii. Teraz, po osiemdziesięciu jeden latach, nie możemy ukarać winnych. Ludzi bezpośrednio odpowiedzialnych za to ludobójstwo już nie ma. Nie ma ani tych, którzy podjęli decyzje, ani tych, którzy strzelali w tył głowy, ani tych, którzy spychali ciała do dołów, ani tych, którzy sadzili las. Nie ma też Związku Radzieckiego. Jesteśmy my, których obowiązkiem jest podtrzymywanie ognia pamięci o Katyniu i tych, którzy polecieli 70 lat później, aby oddać hołd tam poległym. Część ich pamięci!

     • 4-KLASIŚCI WSPOMINAJĄ TADEUSZA BUKA

     • Co to znaczy być patriotą w czasach pokoju? Bliskie spotkania z Polską i jej historią mogą być doskonałą lekcją pożadanych postaw wobec Ojczyzny. Dlatego przy okazji wielkich rocznic często przywołujemy osobiste, jednostkowe historie, by zdobywać i poszerzać wiedzę o przeszłości. 10 kwietnia 2021 roku ponownie zawieszmy głos, by w ciszy oddać cześć tym, którzy zginęli w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Te chwile zadumy stają się jeszcze bardziej wymowne, gdy dotyczą lokalnego bohatera - generała Tadeusza Buka, który w Mójczy stawiał pierwsze kroki, zdobywał widzę i odkrywał pasje. Dziś mija 11 lat od tragicznych wydarzeń, które wciąż przeżywamy na nowo. Udowodnili to uczniowie klasy IV, którzy przygotowali na tę okoliczność ciekawą prezentację. Jak przekonywał ksiądz Jan Twardowski w jednym z liryków: „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”.

     • WESOŁEGO ALLELUJA!

     • Niech zmartwychwstały Chrystus napełni serca nadzieją, miłością i spokojem. Niech przemieni każdy smutek w radość, każdy niepokój w siłę, każdy przeszkodę w życiowe doświadczenie. Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły entuzjazm oraz moc potrzebne do wzmacniania ducha i pokonywania codziennych trudów. Niech zwycięstwo dobra nad złem i życia nad śmiercią stanie się źródłem nadziei na lepsze jutro. O pięknej tradycji składania świątecznych życzeń nie zapomniała nasza społeczność szkolna. Efekt? Krótki film, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy.

      ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA DLA DYREKCJI,

      PRACOWNIKÓW I CAŁEJ SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ

      ORAZ DLA WSZYSTKICH NASZYCH PRZYJACIÓŁ

     • DZIEŃ KOBIET, DZIEŃ KOBIET, NIECH ŻYJĄ NAM ZDROWE...

     • Średnio wymawiają 16 tysięcy słów dziennie i spędzają rok ze swojego życia przed szafą z ubraniami, rozważając, jaką kreację tym razem założyć. Te naukowe wyliczenia mówią oczywiście o kobietach, których święto przypada na 8 marca. Dlaczego? Jak tłumaczy jeden z popularnych memów, ponieważ są... ósmym cudem świata. W tym wyjątkowym dniu panowie z naszej szkoły - i co młodsi, i ci mający nieco więcej wiosen na karku - nie mogli zapomnieć o paniach, którym - wszystkim bez wyjątku - złożyli najserdeczniejsze życzenia. A do nich dołączyli wyjątkowy prezent. Okolicznościowy filmik z dużą dawką dobrego humoru. Wyjątkowy, bo prosto z serca.

      FILMOWE ŻYCZENIA DLA WSZYSTKICH PAŃ


      Każdy miesiąc ma swój wyjątkowy dzień. Nie inaczej jest w przypadku marca, który bezdyskusyjnie należy do płci pięknej. Obchodzony 8 marca Dzień Kobiet to święto międzynarodowe, więc jest o nim bardzo głośno, nie tylko w Polsce.
      Święto to jest doskonałą okazją, by przypomnieć, że kobiety powinniśmy doceniać przez cały rok. To właśnie ich siła inspiruje każdego dnia. Wszystkim Paniom życzymy więc wszystkiego, co najlepsze, nie tylko od święta.

      Wszystkim Paniom życzymy więc wszystkiego, co najlepsze, nie tylko od święta. Aby wszystkie plany – nawet te bardzo abstrakcyjne – udało się zrealizować. Szczęścia, dzięki któremu te zamierzenia staną się realne. Zdrowia, które pomoże w ich realizacji. I przyjaciół, z którymi można dzielić radość ze swoich sukcesów.

     • WALENTYNKI W FORMIE ZDALNEJ, E-SKRZYNKA CZEKA NA ZAKOCHANYCH

     • 14 lutego to dobra okazja, aby sprawić komuś przyjemność. Jak to zrobić? Wystarczyło przygotować walentynkę będącą wyznaniem miłości, sympatii lub po prostu podkreśleniem przyjaźni. Z tej okazji, jak co roku, w naszej szkole ruszyła poczta walentynkowa. Ze względu na szalejącą pandemię tym razem wszelkie porywy serca będą miały formę wirtualną. Gdy nastanie długo wyczekiwany moment, a skrzynka e-mailowa będzie pękała w szwach, walentynkowe amorki odpowiednio posegregują pocztę i roześlą adresatom za pośrednictwem Messengera. Radość obdarowanych - bezcenna!

      E-POCZTA WALENTYNKOWA - SZCZEGÓŁY AKCJI

      Do Polski walentynki dotarły późno, bo dopiero w latach 90-tych XX wieku. Patronem zakochanych jest święty Walenty, który udzielał potajemnie ślubów zakochanym i prawdopodobnie poniósł za to karę śmierci. Stałym niemalże elementem święta zakochanych jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych, ozdobnych karteczek. Poczta walentynkowa to doskonała okazja, aby wyznać miłość komuś, kogo się bardzo lubi... Co ważne, można zrobić to anonimowo – tylko najodważniejsi podpisują się imieniem i nazwiskiem. Oby obdarowanie się odrobiną czułości, wirtualnym serduszkiem i bukiete ciepłych słów nieco rozjaśniło  naszą codzienność.

     • WYŚLIJ E-PĄCZKA NA DRUGI KRANIEC ŚWIATA

     • Pączek nierozłącznie łączy się z Tłustym Czwartkiem. Ten słodki przysmak z ciasta drożdżowego pokryty lukrem może teraz budzić inne skojarzenia. Wszystko za sprawą Braci Kapucynów, którzy już po raz dziewiąty organizują akcję „Wyślij pączka do Afryki”. Polega ona na przesłaniu na konto „Fundacji Kapucyni  i Misje” równowartości kwoty, którą wydamy na słodycze w Tłusty Czwartek. W akcję ochoczo włączyli się uczniowie naszej szkoły, którzy znani są z tego, że mają wielkie serca.

      SZCZEGÓŁY AKCJI "WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI 2021"