• Ogłoszenie

     • W związku z awarią telefonu stacjonarnego w razie potrzeby prosimy kontaktować się ze szkołą pod numerem telefonu: 512082494

     • NABÓR NA TRENINGI PIŁKI RĘCZNEJ

     • Kielce żyją piłką ręczną. Powód? Od lat możemy pochwalić się najlepszą drużyną w Polsce, w której występują gwiazdy światowego formatu. Do tego dochodzą sukcesy na arenie międzynarodowej. Chcesz być częścią tej społeczności? Chcesz kształtować nie tylko sprawność fizyczną, siłę mięśni, spryt, dynamikę i odwagę, ale także koncentrację, umiejętność planowania i wiarę w siebie? Klub Sportowy VIVE Kielce zaprasza na treningi popularnego szczypiorniaka. 

       

      INFORMACJE O NABORZE NA TRENINGI PIŁKI RĘCZNEJ

     • WIERSZ? KOMIKS? PLAKAT? PROSZĘ BARDZO! 4-KLASIŚCI NA LITERACKIM SZLAKU...

     • "Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie" - pisał już w XVI wieku angielski filozof Francis Bacon. Mijają wieki, ale jego słowa wciąż są aktualne. Jednak z czytelnictwem (nie tylko) wśród dzieci i młodzieży nie jest od lat najlepiej. Dlatego trzeba stać na straży rozwoju młodego pokolenia i promować "przyjaźń z książką". Możliwości jest wiele, a część z nich wynika z konieczności prowadzenia zdalnych zajęć. Dowód? Podczas lekcji języka polskiego uczniowie klasy IV przygotowali okolicznościowe plakaty przedstawiające ulubione książki i literackich bohaterów, pokusili się o stworzenie haseł promujących czytelnictwo, a nawet nawiązali wierszowany dialog, odpowiadając na tematycznie związany z edukacją on-line liryk. A na deser powstały komiksy z kultowymi postaciami wykreowanymi przez Janusza Christę w tle. Tak oto brzmi sprawdzony przepis na zainteresowaniem światem książek. Czytać, tworzyć, działać! W odpowiedzi - pozostając w tematyce kulinarnej - wyszły prace... palce lizać!

      Z badania czytelnictwa przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową (we współpracy z TNS Polska) wynika, że przeszło 60 proc. Polaków w ogóle nie czyta książek. Wskaźnik ten pozwala bić na alarm. Ten i wiele innych tego typu raportów sprowokowały gorące dyskusje dotyczące ratowania czytelnictwa. Wniosek z burzliwych debat można wysnuć jeden - aby coś poradzić na ten stan rzeczy, trzeba zacząć od tzw. "swojego podwórka". Im wcześniej, tym lepiej.

      Z badań wynika, że dzieci i młodzież obecnie mało czytają, a samo obcowanie z lekturą stało się niemodne, ktoś powie - mało trendy. Dlatego, wychodząc naprzeciw temu problemowi, klasa IV odbyła fascynującą podróż w świat literatury. Przystanków było wiele: odwiedziny najbardziej nietypowych bibliotek świata, wirtualne spacery po tego typu miejscach, przeglądanie katalogów dostępnych on-line, zdalne kursy korzystania ze słowników z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i dostępnych w sieci baz danych, tematyczne filmy i quizy. Najważniejszym punktem programu było jednak pokazanie uczniom, że z podejmowania własnych prób literackich też można czerpać satysfakcję. W rezultacie powstała cała galeria prac. Młodzi artyści sięgnęli po pomoce plastyczne i stworzyli piękne plakaty z książką w roli głównej, a także poszły w ruch pióra, a spod nich wyszły niebanalne hasła, a nawet wiersze... Mało? Komiks to też sztuka, której istotą jest umiejętne operowanie dialogami. Właśnie te powstały na wzór kultowego cyklu o przygodach Kajko i Kokosza.

      Lekcje tego typu są na wagę złota. Uczą szacunku do książek, kształtują i rozwijają zainteresowania czytelnicze, wzbogacają słownictwo u młodego człowieka, pokazują, chociaż za pośrednictwem ekranu, alternatywę dla komputera, podpowiadają, jak wybrać wartościową książkę. Kontakt z tekstem pisanym poszerza wyobraźnię czytelnika, kształtuje nowe horyzonty myślowe i uszlachetnia świat uczuć i emocji.  To - najprościej mówiąc - bardzo przyjemna odskocznia od życia codziennego.

      Czytanie to podróż w nieznane i niezwykle piękne zakątki wyobraźni. A pisanie? To próba nadania naszym myślom formy, określenie samego siebie. Możliwości są niezliczone. Każdy może poczuć się artystą.

     • "STOPY OGRZANE MIŁOŚCIĄ", NASI UCZNIOWIE OKAZALI SERCE POTRZEBUJĄCYM

     • Wokół nas jest wielu potrzebujących. Często nie mają śmiałości prosić o pomoc, wręcz starają się nie rzucać w oczy. Nasi uczniowie wiedzą, że czasem tak niewiele trzeba, żeby komuś nieść pomoc i sprawić mu radość. Dowód? Z inicjatywy Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w klimacie świąt Bożego Narodzenia odbyła się akcja ukrywająca się pod wymownym hasłem: "Stopy ogrzane miłością". Aby wziąć w niej udział, wystarczyło zakupić skarpetki i przekazać je do siedziby organizatora.  Odzew z naszej strony był imponujący.  Pierwsza partia już z okazji mikołajek trafiła do schroniska dla bezdomnych przy ulicy Żeromskiego w Kielcach, kolejna znajdowała się w świątecznych paczkach dla ubogich. Wszyscy ci, którzy wzięli udział w akcji, udowodnili, że mają gorące serca, których tak potrzeba, aby nikomu nie było zimno. Szczególnie w trudnych czasach.

       

      „Człowiek jest dobry nie przez to kim jest,

      lecz przez to czym dzieli się z innymi...”

      Jan Paweł II

       

       

      Za wrażliwość, otwierającą serce na tych, którzy potrzebują pomocy.

      Za bezinteresowną chęć do czynienia dobra.

      Za pomoc i życzliwość.

      DZIĘKUJEMY !

       

      Składamy serdeczne podziękowania za zaangażowanie i wsparcie akcji charytatywnej „Stopy ogrzane miłością” – zbiórka nowych par skarpet dla osób bezdomnym z okazji świąt Bożego Narodzenia z Diecezjalnego Centrum Wolontariatu.

      Bardzo serdecznie dziękujemy Wam - kochani uczniowie - za to, że z takim poświęceniem wparliście naszą akcję. Podziękowania kierujemy do:

      Piotra Staszowskiego, Katarzyny Bery, Hanny Puchały, Oliwii Puchały, Jakuba Chłopka, Bartosza Chłopka, Bartosza Matałowskiego, Aleksandry Matałowskiej, Marcela Pasisza, Julii Pasisz,  Kacpra Kojacza, Alana Mrozika, Klaudii Polak, Oliwii Sarek, Franciszka Sarka, Nadii Sarek, Zosi Załęskiej, Piotra Załęskiego, Zuzanny Zając, Karola Mojeckiego, Alana Mojeckiego, Leny Sarnat, Mai Sarnat, Patryka Kosmali, Emilii Trzpiot, Mikołaja Noska, Leona Trzpiota, Natana Mrozika i Filipa Sławskiego.

      Podczas czterech tygodni trwania akcji zebrano około 5 tysięcy par skarpet dla mężczyzn i kobiet. Każda została złożona i opatrzona czerwoną wstążką z etykietką, na której widniał napis: „Stopy ogrzane miłością”, tak aby każdy wiedział, skąd pochodzą. Odzew był tak duży, że obdarowaliśmy osoby bezdomne także innych miastach, m.in. w Miechowie i Krakowie. Nasi wolontariusze codziennie zwijali i pakowali skarpety, aby zdążyć przed wigilią dla bezdomnych - czytamy na stronie Caritasu.

      Łącznie z bezdomnymi solidaryzowało się 27 szkolnych kół Caritasu z terenu Kielc i województwa świętokrzyskiego i 29 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mójczy. Akcja była próbą popularyzowania konieczności niesienia pomocy i poczucia solidarności z osobami wykluczonymi społecznie w sytuacji zbliżającej się zimy i zagrożenia pandemią.