• ZAPRASZAMY NA (K)LEKCJE. LEKTURY DA SIĘ LUBIĆ!

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akademia Pana Kleksa - 4 klasa.

      O przygodach Ambrożego Kleksa – nauczyciela, wynalazcy, podróżnika i wielkiego przyjaciela dzieci - słyszeli chyba wszyscy. Uczniowie klasy IV naszej szkoły przy okazji spotkań z kultowym tekstem Jana Brzechwy mieli okazję poczuć się, jakby to oni przestąpili próg niezwykłej akademii. Lekcje kleksografii? Przędzenia liter? Leczenia chorych sprzętów? Proszę bardzo... O odpowiedni klimat (k)lekcji zadbał nauczyciel języka polskiego - Łukasz Wilczkowski.

      Kolejne dni przy ulicy Czekoladowej upływają uczniom na lekcjach Pana Kleksa, jakże różniących się od szkolnych obowiązków w prawdziwym świecie. Nauka biologii to zadziwiająca zabawa w „kleksografię”. Geografia upływa pod znakiem plenerowej gry olbrzymią piłką-globusem. Uczniowie dowiadują się również, jak się leczy chore sprzęty i skąd się biorą pastylki nasenne. Czytanie palcami to z kolei sztuka przędzenia liter. Ktoś pomyśli, że to tylko zabawa? Niekoniecznie! Wszak nie od dziś wiadomo, że człowiek, szczególnie młody, najlepiej uczy się właśnie w takim klimacie. (K)lekcje, pod płaszczykiem prostych zadań, kryją coś więcej: naukę cierpliwości, odpowiedzialności, życzliwości, empatii, zręczności, wrażliwości...

      Nasi 4-klasiści stanęli w obliczu kilku zadań. Mieli okazję stworzyć własne kleksy, które w dalszej kolejności, z wykorzystaniem wyobraźni, opatrzyli rymowankami przypominającymi te z "Akademii Pana Kleksa". Dla przykładu:

       

      "Korzystając z wolnej chwili,

      wyszedł mi deszcz motyli!"

       

      "Z kleksografii mam dużo uciechy!

      Wyszły mi kolorowe orzechy!"

       

      "Co się stało? Co się stało?

      Ktoś mi jabłko przebił strzałą."

       

      "Czy to Alan? Może Zuzia?

      Nie to tylko klauna buzia!"

       

      lub

       

      "Przyszedł mi pomysł nowy.

      To jest przecież środek głowy!"

       

      A co z innymi lekcjami? Oczywiście się odbyły się. Podczas przędzenia liter powstało wiele fantazyjnych wzorów oraz napis: AKADEMIA PANA KLEKSA. Z kolei zajęcia leczenia chorych sprzętów zaowocowała stworzeniem z klocków-symbolicznych części: "Broni na złe oceny" oraz "Piramidy Radości", która podobno pozwala spełniać szkolne marzenia. Chętni uczniowie wzięli również udział w zajęciach geografii z globusem w roli piłki. Kciuk prawej dłoni pokazywał miejsce, w którym wylądowaliśmy. Przy tej okazji doskonalone były nie tylko wiedza z zakresu topografii, ale również umiejętność zapisywania nazw własnych.

      Po takich lekcjach "Akademia Pana Kleksa" powinna zapaść w pamięci uczniów na długo. Kto wie, może bohaterowie tych zajęć wielokrotnie będą tu jeszcze zaglądać, nawet jako dorośli...

     • PIERWSZOKLASIŚCI UROCZYŚCIE ŚLUBOWALI

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii ślubowanie klasy 1.

      Uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. generała Tadeusza Buka w Mójczy uroczyście ślubowali, że będą godnie reprezentować swoją szkołę, wywiązując się z powierzanych im obowiązków i nigdy nie zatracą pogody ducha na drodze do edukacyjnych sukcesów. Tym samym można stwierdzić, że 13 października 2020 roku to jak do tej pory najważniejszy dzień w ich szkolnym kalendarium.

      Tradycją jest, że dzień ślubowania "pierwszaków" społeczność szkolna obchodzi uroczyście. Mimo szeregu obostrzeń wynikających z sytuacji epidemiologicznej w kraju, i tym razem nie mogło być inaczej. Najpierw do boju przystąpili bohaterowie dnia. Każdy z 1-klasistów przedstawił się krótkim wierszykiem, a następnie doszło do prezentacji wiedzy i umiejętności dotychczas nabytych. Tym samym podopieczni Pani Elżbiety Miszczyk - wychowawczyni klasy udowodnili, że miejsce w szkolnych ławach jest dla nich idealne.

      Po zakończonej części artystycznej Pani Dyrektor - Marta Puchała poprzez położenie na ramieniu każdego z nich magicznego ołówka, dokonał symbolicznego "pasowania" na ucznia Szkoły Podstawowej w Mójczy. Wcześniej, w obecności pocztu sztandarowego placówki, wszyscy zgodnym chórem zapewniali wypełniać obowiązki ucznia, rozsławiać dobre imię placówki, a odpowiednim zachowaniem i podejściem do obowiązków szkolnych dawać powody do dumy zarówno rodzicom, jak i nauczycielom.

      Chwila była wzruszająca, ponieważ najmłodsi włożyli w przygotowania mnóstwo energii i wywiązali się z powierzonych zadań znakomicie. Podczas występu rodzice nagradzali swoje pociechy gromkimi brawami. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. A potem, jak to w przypadku tak doniosłych wydarzeń bywa... chwila dla fotoreporterów. Niech zdjęcia przy tej okazji zrobione będą miłą pamiątką nauki w murach naszej szkoły.

     • LEKCJA DEMOKRACJI ZALICZONA NA 5, MAMY SAMORZĄD UCZNIOWSKI

     • Nowy rok szkolny, kolejne wyzwania, kiełkujące nadzieje, świeże pomysły... Każdorazowo pierwsze tygodnie nauki po wakacyjnej przerwie wiążą się z wyborami do Samorządu Uczniowskiego. Tym razem kandydatki postarały się o... plakaty, hasła wyborcze, własny program oraz komitety poparcia. Efekt? Największe uznanie wśród szkolnej braci uzyskała Maja Garecka i to ona w roku szkolnym 2020/2021 będzie dzierżyć ster uczniowskich inicjatyw.

      9 października 2020 roku - to właśnie wówczas uczniowie ruszyli do urny, aby oddać swój głos. Po ich podliczeniu okazało się, że największe uznanie w środowisku szkolnym uzyskała Maja Garecka. Co godne uwagi, wychowankowie naszej szkoły tę jedną z pierwszych lekcji demokracji potraktowali poważnie. Frekwencja wyniosła 70 %, a każdy z oddanych głosów był ważny.

      Wybory do Samorządu Uczniowskiego to często dla młodych pierwsza okazja, by wypowiedzieć się w ważnej dla nich sprawie. Od tego, jak będą zorganizowane, będzie zależała motywacja do angażowania się w sprawy publiczne w życiu dorosłym - przekonują eksperci. Dbając o wolność wyboru, pokazujemy uczniom i uczennicom, że ich głos ma znaczenie i zachęcamy ich w ten sposób do wyrażania własnego zdania. Aktywny udział w wyborach swoich reprezentantów to ważna lekcja demokracji.

      Tymczasem SU rozpoczyna działalność z przytupem. Październik upłynął pod znakiem zbiórki darów na rzecz zwierząt - podopiecznych Schroniska w Dyminach. W szkolnym holu pojawiła się z kolei skrzynka pomysłów. Każdy może podzielić się swoim zdaniem i przedstawić propozycję działania w środowisku szkolnym. Jak podkreśla samorząd, każdy głos się liczy.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzę wszystkim Państwu

      zapału do kształtowania sumień Wychowanków - aby umieli pokonywać zło i

      kierować się w życiu tylko dobrem.

      Życzę osobistych satysfakcji z pełnionej misji pedagogicznej, pogody

      ducha i uśmiechu na twarzy.

      Życzę wielu sukcesów na każdej płaszczyźnie życia.

      Przede wszystkim jednak, w tym ciężkim czasie, życzę dużo zdrowia i

      poczucia bezpieczeństwa dla Państwa i Państwa Rodzin.

      Z wyrazami szacunku

      Dyrektor Szkoły

      Marta Puchała