• SOLIDARNI Z UKRAINĄ! TEŻ MOŻESZ POMÓC, WEŹ UDZIAŁ W ZBIÓRCE...

          • Od 24 lutego 2022 roku nasze oczy skierowane są na Ukrainę, gdzie dzieją się rzeczy, które nigdy nie powinny mieć miejsca. W obliczu okrutnej i nieuzasadnionej agresji wobec naszych sąsiadów, solidarnie łączymy się w smutku i nadziei na rychłe nastąpienie czasów pokoju. Wobec tych dramatycznych wydarzeń społeczność naszej szkoły nie może pozostać obojętna. W ramach solidarności z ludźmi pokrzywdzonymi przez wojnę oraz potrzebami napływających do Polski uchodźców z Ukrainy, pragniemy włączyć się w realną pomoc. Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do dołączenia do zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy.

            Już od poniedziałku (28 lutego 2022 roku) będzie można przynosić do szkoły środki opatrunkowe i higieniczne, koce, śpiwory, ręczniki, odzież oraz żywność o długim terminie ważności, a także zabawki dla najmłodszych. Prosimy o rzeczy nowe. Dary będzie można składać do specjalnie oznaczonego pudła.

            Zebrane dary będą przekazane dla uchodźców z Ukrainy przyjętych w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.

             

            Liczy się każdy, nawet najdrobniejszy gest. Nie bądźmy obojętni. Bądźmy solidarni z Ukrainą.

          • ALE CYRK W NASZEJ SZKOLE

          • Dobra zabawa, roześmiane miny, śmiałe próby dorównania zawodowcom - to zasługa objazdowej grupy cyrkowej „Szok”, która 28 lutego 2022 roku dała występ w sali gimnastycznej naszej szkoły. Jak się okazało, nazwa formacji odpowiadała rzeczywistości, gdyż cyrkowcy zachwyci niezwykle wymagającą, bo złożoną głównie z dzieci, publiczność. Niecodzienni goście, wykorzystując tajniki magicznych sztuczek oraz niespotykane umiejętności i poczucie humoru, wprawili wszystkich w dobry nastrój.

            W trwającym godzinę programie artystycznym były akrobacje, żonglerka, zabawne gagi, a także... szalony taniec niedźwiedzia polarnego i wizyta superbohatera wielkiego formatu. Największą frajdą dla dzieci była możliwość wzięcia czynnego udziału w przedstawieniu. Można było spróbować własnych sił w cyrkowej sztuce.

            Umiejętności cyrkowców wszystkim bardzo się podobały, o czym świadczyły burzliwe oklaski po każdym cyrkowym "numerze". Niektórzy szczęśliwcy, od przedszkolaków począwszy, mogli spróbować swoich sił w poszczególnych dyscyplinach. Nasi uczniowie pełni zapału, z bardzo dobrym skutkiem, próbowali dotrzymać kroku zawodowcom, co często wywoływało owację. Wizytę grupy "Szok" zaliczyć należy do udanych.

          • SŁODKIEGO, MIŁEGO... UCZENIA SIĘ, CZYLI TŁUSTY CZWARTEK W NASZEJ SZKOLE

          • Tłusty czwartek to jedna z najchętniej kultywowanych przez Polaków tradycji. Trudno jest znaleźć osobę, która tego dnia nie zjadłaby choćby jednego pączka. Również w naszej szkole przy tej okazji zrobiło się wyjątkowo słodko. Z inicjatywy dyrekcji każdy uczeń - począwszy od najmłodszych, na ósmoklasistach skończywszy - poczęstowany został okolicznościowymi słodkościami. Jak wiadomo, w dobrym towarzystwie smakuje lepiej.

            Najsłodsze święto w roku nie ma stałej daty. Obchodzi się je w ostatni czwartek przed Środą Popielcową, która stanowi z kolei początek Wielkiego Postu. W tłusty czwartek rozpoczyna się także ostatni tydzień karnawału. Dlatego tego dnia warto pozwolić sobie na chwilę przyjemności, np. lukrowanej i ze słodkim nadzieniem.

          • CISZA NA WAGĘ ZŁOTA - TRZECIOKLASIŚCI POZNALI TECHNIKI RELAKSACYJNE

          • Współczesne dzieci zmagają się z rzeczywistością, w której pośpiech, hałas i nadmiar bodźców nie sprzyjają rozwojowi. Dlatego spokój, cisza i chwile relaksu są na wagę złota. 3-klasiści przekonali się o tym na własnej skórze, gdyż mieli szansę wziąć udział w zajęciach relaksacyjnych prowadzonych przez szkolnego pedagoga - Ewelinę Bińczak. Okazało się, że cisza ma właściwości lecznicze, a uzyskanie wewnętrznego spokoju sprzyja nauce.

            Świat pędzi, a my staramy się za nim nadążyć. Dla dzieci, które z różnych powodów odczuwają napięcie emocjonalnie czy pobudzenie, bardzo korzystne są zabawy i ćwiczenia relaksująco-wyciszające. Jak one wyglądają i czy naprawdę są skuteczne? Sądząc po zaangażowaniu w ćwiczenia i wesołej atmosferze, zajęcia zdały egzamin.

          • ZAKOCHAĆ SIĘ W POLSCE, W 80. ROCZNICĘ UTWORZENIA AK

          • 14 lutego to dzień, w którym powinniśmy pamiętać o ludziach szczególnie bliskich naszemu sercu - tak odpowie wielu z nas, mając na uwadze coraz popularniejsze walentynki. Nie można jednak zapominać o wydarzeniach historycznych niezwykle ważnych w dziejach Polski. 14 lutego 1942 r. - to data powołania do życia Armii Krajowej. Z okazji "okrągłej", bo 80. rocznicy tego wydarzenia 4-klasiści udali się na spacer po Kielcach, podczas którego odwiedzili miejsca upamiętniające bohaterów naszej Ojczyzny. W miejscach pamięci zapłonęły znicze.

            4-klasiści wraz z wychowawcą Łukaszem Wilczkowskim odwiedzili Pomnik Armii Krajowej znajdujący się na Skwerze Stefana Żeromskiego zwany powszechnie "Jodłą", gdzie złożyli hołd bohaterom tamtych czasów, zapalając znicze. Następnie na placu katedralnym odszukali pamiątkową tablicę, na której widnieje napis: "Pamięci Harcerzy i Harcerek Szarych Szeregów Żołnierzy Armii Krajowej, którzy polegli w walce o Polskę w latach 1939 - 1945 oraz zamordowanym w hitlerowskich i komunistycznych miejscach kaźni". Ważnym punktem spaceru była wizyta na Cmentarzu Partyzanckim i oddanie czci bohaterom, którzy walczyli o wolną i bezpieczną Ojczyznę. Tam pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej - Oddziału Partyzanckiego Wybranieckich oraz ich legendarnego dowódcy Mariana Sołtysiaka "Barabasza", a także na Symbolicznej mogile poświęconej Polakom pomordowanym w latach 1939-80 i na grobie Wojtka "Lwowiaka" Szczepaniaka - kuriera podziemia, członka Szarych Szeregów, żołnierza AK zapłonęły znicze. Ogień pamięci spoczął także u stóp pomnika poświęconego "Harcerzom poległym za Ojczyznę" znajdującemu się na terenie Skweru im. Szarych Szeregów. Nasi uczniowie mieli również okazję zapoznać się z treścią wystawy Instytutu Pamięci Narodowej o Janie Piwniku "Ponurym".

            Spacer poprzedziła okolicznościowa lekcja przedstawiająca najważniejsze fakty związane z utworzeniem Armii Krajowej. Wszak była ona fenomenem na skalę światową. W 1939 roku Polacy podjęli walkę z agresorami, a potem okupantami. Najpierw walczyli na froncie, a potem w ramach podziemnego państwa. Powołana w 1942 roku AK była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną tego typu armią z działających w ówczesnej Europie. Celem jej funkcjonowania było prowadzenie oporu zbrojnego i przygotowanie do planowanego ogólnokrajowego powstania. Działania, jakie podejmowano, to: sabotaż, dywersja i akcje partyzanckie. Wielkim sukcesem AK było włączenie do walki całego narodu.

            Pamiętajmy, że narody, które tracą pamięć, giną. Dlatego tak ważnym elementem edukacji jest dbałość o to, aby młodzi ludzie pielęgnowali w sobie wiedzę historyczną. 14 lutego warto zatem zaakcentować, że kochamy... Polskę, naszą Ojczyznę.

          • W SERDECZNEJ ATMOSFERZE Z OKAZJI WALENTYNEK

          • W środku lutego - teoretycznie jednego z najzimniejszych miesięcy w roku - przychodzi taki dzień, który bez względu na aurę rozgrzewa serca do czerwoności. 14 lutego - to tej dacie przypisywane są magiczne właściwości. Dlatego przy tej okazji w naszej szkole zaroiło się od okolicznościowych balonów w kształcie serc. W ten sposób przedszkolaki i uczniowie klas 0-4 uczcili dzień powszechnie nazywany walentynkami.

            Do Polski walentynki dotarły późno, bo dopiero w latach 90-tych XX wieku. Patronem zakochanych jest święty Walenty, który łączył kochających się ludzi, potajemnie udzielając im ślubów. Dziś stałym elementem walentynek jest wręczanie innym na znak sympatii drobnych upominków.

            W tym szczególnym dniu taki prezent dostali wszyscy obecni w szkole uczniowie. Nad ich głowami zaroiło się od czerwonych serc, które przypomniały, że obdarowywanie się odrobiną czułości naprawdę nadaje barw naszej codzienności. Wszystkim uczniom, aby "miłość rosła wokół nas", życzyła Marta Puchała - dyrektor naszej szkoły.

          • DLACZEGO WARTO WYBRAĆ NASZĄ SZKOŁĘ?

          • Trwa rekrutacja na rok szkolny 2022/2023. Zapraszamy do Szkoły Podstawowej w Mójczy. Dlaczego warto wybrać ofertę naszej placówki? Jesteśmy szkołą bezpieczną i  przyjazną, bliską młodemu człowiekowi, który wśród nas znajdzie nauczycieli-wychowawców pracujących z pasją, oddających swój czas, zapał, wiedzę i serce.

            Jesteśmy szkołą kształtującą postawy obywatelskie oraz patriotyczne poprzez pielęgnowanie wartości i tradycji wokół osoby Patrona Szkoły generała Tadeusza Buka. Dbamy o poszanowanie tradycji i kultury własnej oraz innych narodów.

            Jesteśmy szkołą umożliwiającą zdobywanie wiedzy i umiejętności, rozwijajacą talenty i zainteresowania uczniów, z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb i szczególnych predyspozycji. 

            Promujemy zdrowy styl życia poprzez edukację zdrowotną i rozbudzamy u uczniów nawyk dbałości o zdrowie własne i innych ludzi oraz środowisko.

            Szkoła Podstawowa w Mójczy to dobre miejsce, aby rozpocząć drogę ku realizacji marzeń.

          • ACH, CO TO BYŁ ZA BAL...

          • Superbohaterowie, policjanci, strażacy, żołnierze, komandosi. Do tego motyle, koty i biedronki... Widziano także wróżkę oraz - jak twierdzą świadkowie - najprawdziwszą księżniczkę! Spokojnie, to tylko bal karnawałowy dla przedszkolaków i uczniów "zerówki" i klas 1-3, podczas którego sala gimnastyczna naszej szkoły zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną fantastycznych postaci i radosnej zabawy.

            Każdy marzył kiedyś o uczestniczeniu w wielkim balu. Tym razem w roli spełniającej dziecięce marzenia dobrej wróżki wystąpiła Szkoła Podstawowa w Mójczy. Wszyscy długo czekali na taką imprezę. Były liczne pomysły na kostiumy, wspólna zabawa, żywiołowe tańce, wspaniałe przeboje, konkursy prowadzone z poczuciem humoru przez profesjonalnych animatorów z Agencji Artystycznej "Mat Art".

            Wesoła gromada bawiła się wspólnie przy znanych hitach muzyki rozrywkowej. Zabawie towarzyszyły wszechobecny śmiech. W przerwach między kolejnymi tańcami na milusińskich czekały zabawne konkursy, co pozwoliło zregenerować nadwątlone w czasie zabawy siły. Gdy wybrzmiał ostatni takt muzyki, wszyscy zgodnie stwierdzili: to był udany bal, który trzeba będzie powtórzyć.