• ORKIESTRA NASZYCH SERC ZAGRAŁA DLA WOŚP

          • 30 stycznia 2022 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już po raz trzydziesty. W akcję tradycyjnie włączyła się społeczność Szkoły Podstawowej w Mójczy. Naszym wolontariuszom udało się zebrać do puszek przeszło 3 700 złotych. Wszystkich zaangażowanym w tę inicjatywę należą się wielkie brawa. Dobro powraca.

            "Przejrzyj na oczy" to hasło, pod którym orkiestra gotowych do pomocy serc spotkała się już po raz trzydziesty. Nasi wolontariusze pod batutą nauczycielek - Doroty Nosek i Karoliny Opel ponownie spisali się na medal, i to złoty. Mimo deszczowej i wietrznej pogody wyszli na ulice, by kwestować na rzecz potrzebujących. Efekt? W ich puszkach znalazło się 3701,88 złotych. Na tę kwotę ciężko zapracowali: Nikola Szyszka i Gabriela Stachurska z klasy siódmej oraz Oliwia Sarek, Mateusz Szyszka, Piotr Staszowski, Kamil Banasik i Fabian Szcześniak z klasy ósmej.

            Za pieniądze zebrane podczas tegorocznego finału kupione będą m.in.: angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka, oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń, tomografia dna oka, mikroskopy i stoły operacyjne.

          • PO FERIACH STARSI UCZNIOWIE UCZYĆ SIĘ BĘDĄ ZDALNIE

          • To już pewne. Uczniowie, którzy chodzą do klas 5, 6, 7 i 8 szkół podstawowych w województwie świętokrzyskim wrócą po feriach zimowych do nauki w trybie zdalnym. Przedszkola, zerówki, a także klasy 1-4 będą kontynuować naukę stacjonarną. Obostrzenia potrwają przynajmniej do 27 lutego 2022 roku. Tak brzmi rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

            Przedłużający się okres trwania pandemii COVID-19 powoduje konieczność przygotowania szczególnych rozwiązań, które umożliwią realizację przez szkoły ich zadań statutowych. Z uwagi na rosnącą w ostatnich dniach liczbę zachorowań w związku z nowym wariantem koronawirusa, konieczne jest czasowe ograniczenie nauki stacjonarnej. Na razie do 27 lutego 2022 roku. Co dalej? Na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi. Kolejne decyzje zależeć będą o sytuacji epidemicznej w kraju.

          • "LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI" W SZKOLE PODSTAWOWEJ W MÓJCZY

          • Szkoła Podstawowa im. gen. Tadeusza Buka w Mójczy bierze udział w projekcie "Laboratoria Przyszłości 2021/2022". To inicjatywa realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, której celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Program zakłada doposażenie szkół w nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne, potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności manualnych i technicznych, a także stymulujące proces samodzielnego i krytycznego myślenia.

            Założeniem projektu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu pasji.

            Celem inicjatywy jest wsparcie w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach "Laboratoriów Przyszłości" szkoły otrzymują wsparcie finansowe, dzięki któremu uczniowie będą mogli kształcić się poprzez eksperymentowanie, co ma zaowocować zdobywaniem praktycznych i pożadanych społecznie praktycznych umiejętności. W przypadku Szkoły Podstawowej w Mójczy organ prowadzący szkołę otrzyma od państwa wsparcie finansowe warte 30 tysięcy złotych.

            Laboratoria Przyszłości to szansa na rozwój poprzez nabycie nowoczesnego sprzętu. Zgodnie z założeniami projektu będzie on wykorzystywany przez co najmniej pięć lat szkolnych, począwszy od roku szkolnego 2022/2023, podczas co najmniej 3 godziny zajęć w każdym tygodniu nauki.